הסכסוך האיראני-ישראלי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך
הנתונים בנושא זה משתנים במהירות או בהתמדה, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.
ערך זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך
הנתונים בנושא זה משתנים במהירות או בהתמדה, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.
המערכה שבין המלחמות (סכסוך ישראל-איראן-חזבאללה בסוריה)
מלחמה: ישראל במלחמת האזרחים בסוריה, הסכסוך האיראני-ישראלי
סוג העימות מערכה צבאית
תאריכים 11 בנובמבר 2012 – מתמשך (11 שנים)
מקום ישראל, סוריה
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

סוריהסוריה סוריה
חזבאללהחזבאללה חזבאללה
איראןאיראן איראן


חמאסחמאס חמאס
הג'יהאד האסלאמי הפלסטיניהג'יהאד האסלאמי הפלסטיני הגי'האד האסלאמי


המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית

מנהיגים
ישראלישראל בנימין נתניהו (2013–2021, 2023–היום)
ישראלישראל נפתלי בנט (2021–2022)
ישראלישראל יאיר לפיד (2022) 
סוריהסוריה בשאר אל-אסד
חזבאללהחזבאללה חסן נסראללה
איראןאיראן עלי ח'אמנאי 
מפקדים

יוסי כהן (2016–2021)
דוד ברנע (2021–מכהן)
רא"ל בני גנץ (2013–2015)
רא"ל גדי איזנקוט (2015–2019)
רא"ל אביב כוכבי (2019–2022)
רא"ל הרצי הלוי (2023–היום)

משמרות המהפכה האסלאמיתמשמרות המהפכה האסלאמית גנרל קאסם סולימאני (נהרג)
משמרות המהפכה האסלאמיתמשמרות המהפכה האסלאמית גנרל חסן שאטרי (נהרג)
משמרות המהפכה האסלאמיתמשמרות המהפכה האסלאמית גנרל סייד רזי מוסאווי (נהרג)
חזבאללהחזבאללה מוסטפא בדר א-דין (נהרג)

כוחות
אבדות

ישראלישראל חיילים: 2 הרוגים ו-16 פצועים
אזרחים: הרוג אחד ו-4 פצועים
כלים: מטוס F-16I אחד, מזל"ט רוכב שמיים אחד, 2 כלי רכב

סוריהסוריהאיראןאיראןחזבאללהחזבאללההמדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית סה"כ 631 הרוגים בין ינואר 2013 לאוקטובר 2021.[1].

לפי המרכז הסורי לזכויות אדם 1,036 נהרגו מאפריל 2018 ועד אפריל 2024, מהם 35 אזרחים וכל השאר פעילי טרור וצבא:[8]

 • מיליציות פרו-איראניותמיליציות פרו-איראניות: 679 הרוגים
 • סוריהסוריה: 252 הרוגים
 • איראןאיראן: 57 הרוגים
 • חזבאללהחזבאללה: 48 הרוגים


המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית: מעל ל-15 הרוגים.

סוריהסוריה 15 אזרחים הרוגים
רוסיהרוסיה מטוס אחד ו-15 חיילים הרוגים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הסכסוך האיראני-ישראלי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הוא עימות צבאי מתמשך בין ישראל לאיראן, לחזבאללה ולסוריה, שמתרחש ברובו בשטח סוריה (שמארחת בשטחה כוחות של משמרות המהפכה האסלאמית וחזבאללה), במקביל למלחמת אזרחים שמתחוללת בסוריה מאז 2011. בצה"ל מכונה העימות מב"ם – "המערכה בין המלחמות". העימות הוא חלק מסכסוך רחב יותר: הסכסוך האיראני-ישראלי.

במהלך העשור השני של המאה ה-21 הייתה ישראל לעיתים מעורבת במלחמת האזרחים בסוריה בתקריות לאורך גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן ואף בשטחי סוריה, אף על פי שלא הביעה תמיכה באחד מהצדדים הלוחמים. בעוד שבשנים הראשונות התקריות התבטאו בעיקר בירי תועה או מכוון מצד צבא סוריה, שנענה בתגובה נקודתית של צה"ל, בהמשך פעלה ישראל בשטחי סוריה נגד המשטר הסורי, איראן וחזבאללה, במטרה לפגוע במשלוחי נשק (כולל נשק מתקדם ונשק אסטרטגי, ובפרט טילי קרקע-אוויר וטילי קרקע-קרקע מדויקים) מאיראן שנועדו לחזבאללה וכדי למנוע ממשמרות המהפכה האסלאמית ומחזבאללה להתבסס בשטחי סוריה ובשטח הגולן הסורי בפרט, ולפתוח משם חזית נוספת מול ישראל.

הפעילות הישראלית מול התבססות איראן וחזבאללה בסוריה החלה בתקיפות חשאיות שביצע חיל האוויר הישראלי, שעליהן ישראל לא לקחה אחריות, נגד משלוחי נשק "שובר שוויון" שהגיע לחזבאללה, ונגד חוליות טרור שחזבאללה הקים בגבול ישראל-סוריה על מנת לבצע פיגועים נגד ישראל כאשר יהיה צורך. במהלך השנים, ככל שאיראן העמיקה את נוכחותה בסוריה באמצעות כוח קודס של משמרות המהפכה האסלאמית, ישראל הגבירה את קצב התקיפות שלה ואף פגעה במספר מפקדים בכירים בחזבאללה וכוח קודס על אדמת סוריה. בשנים אלו ישראל נמנעה מלקחת אחריות על התקיפות וסוריה נמנעה מתגובה, כמו גם מירי טילי קרקע-אוויר. עם סיום כהונתו כמפקד חיל האוויר הישראלי חשף אמיר אשל שבשנים 20122017 ערכה ישראל קרוב למאה תקיפות של שיירות נשק לחזבאללה.[10] באותה תקופה החל גם תיאום צבאי הדוק בין צה"ל לצבא רוסיה ובעיקר חיל האוויר הרוסי, בעקבות המעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה, על מנת למנוע התנגשות צבאית בין חיל האוויר הישראלי לכוחות רוסיים בסוריה.

בשנת 2018 חלה הסלמה גדולה בעימות בין ישראל לאיראן על אדמת סוריה ונשברה העמימות על התקיפות האוויריות, שעל חלקן ישראל לקחה אחריות וגם הצהירה שתקפה מאות פעמים מטרות איראניות בסוריה כדי למנוע איום על ישראל. סוריה החלה להגיב בירי נ"מ וטילי קרקע-אוויר, לעיתים מסיבי, ומספר פעמים אף התרחש ירי תגובה לעבר רמת הגולן. בשנה זו עימות הפרוקסי בין ישראל לאיראן הפך לגלוי והגיע לשיאו בחודשים פברואר, אפריל ומאי, אז ביצעה ישראל תקיפות גלויות ונרחבות נגד מטרות איראניות על סוריה (כגון מבצע בית הקלפים), כתגובה למעשי תוקפנות מצד איראן (ניסיון החדרת מל"ט "חמקן" ממולכד לשטח ישראל וירי רקטות ארטילריות לעבר ישראל). לדברי הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט ישראל ביצעה מאות תקיפות ופגעה באלפי מטרות במסגרת הסכסוך המתמשך.[11]

בתקיפות האוויריות שביצע צה"ל הושמדו כמות רבה של אמצעי לחימה ותחמושת ומספר רב של רקטות ארטילריות וטילי קרקע-קרקע. חיל האוויר הישראלי גם פגע במספר לא ידוע של סוללות הגנה אווירית של חיל ההגנה האווירית הסורי כאשר אלו ירו לעבר מטוסי קרב ישראליים, ולפי ההערכות כשליש ממערך ההגנה האווירית הסורי הושמד.[9] בתקיפות נהרגו למעלה מ-150 חיילי צבא סוריה, למעלה מ-200 פעילי משמרות המהפכה האסלאמית (בהם מפקדים וקצינים בכירים), למעלה מ-50 פעילי חזבאללה, ועוד הרבה עשרות עד כמה מאות חברי מיליציות וארגוני טרור, בהן מיליציות שיעיות והמדינה האסלאמית. לפי ההערכות, בין ינואר 2013 לאוקטובר 2021 נהרגו כ-631 חיילים, פעילים צבאיים ופעילי טרור של סוריה, איראן, חזבאללה ותומכיהם.[1] מנגד, שלושה ישראלים נהרגו בעימות, ומטוס קרב ישראלי אחד נפגע והתרסק.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עימותים מקדימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיץ 2006 התרחשה מלחמת לבנון השנייה בין ישראל לחזבאללה. המלחמה התרחשה ברובה בשטח לבנון בעוד שהעורף הישראלי ספג ירי כבד של אלפי רקטות ארטילריות. המלחמה הסתיימה בהפסקת אש בעקבות החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם והתחושה בקרב הציבור הישראלי הייתה שהמלחמה הסתיימה ב"תיקו" ולא הושגה הכרעה לטובת ישראל.

ב-6 בספטמבר 2007 התרחשה תקיפת הכור הגרעיני בסוריה בה השמידה ישראל כור גרעיני צבאי סורי שהיה בשלבי בנייה. רק כעבור עשור נטלה ישראל אחריות על המבצע.

ב-12 בפברואר 2008 חיסלו המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים וה-CIA בפעולה משותפת את עימאד מורנייה, המפקד העליון של הזרוע הצבאית של חזבאללה וטרוריסט בינלאומי מבוקש.

מלחמת האזרחים בסוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת האזרחים בסוריה

מלחמת האזרחים בסוריה היא סכסוך מתמשך שפרץ בסוריה בין כוחות הנאמנים לממשלת הבעת' בראשות הנשיא בשאר אל-אסד ובין אלה המבקשים להדיחה, ועם הזמן התרחב עם כניסת הכורדים, הג'יהאדיסטים, כוחות המזוהים עם ארגון הטרור המדינה האסלאמית ומדינות זרות למערכה. הסכסוך החל ב-15 במרץ 2011, כנחשול של הפגנות ומחאות בכל רחבי סוריה, שהיוו חלק מגל ההתקוממויות בארצות ערב. עם הזמן התפתחו ההפגנות להתקוממות עממית, למרידה ולמלחמת אזרחים, המאופיינת בקרבות קשים, פיגועי התאבדות, התערבויות חיצוניות, זליגות למדינות שכנות, שימוש בנשק קונבנציונלי ובנשק בלתי קונבנציונלי, מעשי טבח, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, אלימות עדתית, משבר פליטים ועוד.

תחילת שנת 2012 התאפיינה בהתערבויות חיצוניות במלחמה בסוריה: אסד הסתייע בכוחות שיעים, כגון משמרות המהפכה האסלאמית מאיראן וחזבאללה מלבנון, ונהנה מתמיכה בינלאומית של רוסיה וסין. לעומת זאת, מורדי האופוזיציה המתונה נתמכו צבאית על ידי מדינות סוניות כגון ערב הסעודית וקטר, וקיבלו תמיכה בינלאומית ממדינות המערב. ארגוני ג'יהאד סונים, כגון ג'בהת א-נוסרה נוסדו בתחילת המלחמה ונכנסו ללחימה מול כוחות אסד. בתחילת שנת 2013 החלו להופיע סימנים של קרעים פנימיים בין הצבא הסורי החופשי, הנחשב למתון יחסית, לבין חלק מארגוני הג'יהאד, שדוגלים באסלאם הקיצוני.[12] בראש הארגונים הללו בלט ארגון המדינה האסלאמית, שבתחילה היה חלק מאל קאעידה, עד אשר האחרון התנתק ממנו, והכריז, ביולי 2014, על חליפות איסלאמית עצמאית בשטחים הנרחבים שכבש בסוריה ובעיראק.

על פי ההערכות של הארגון הסורי לזכויות אדם, נכון ל-7 במאי 2016, נהרגו במהלך המלחמה כ-500,000 בני אדם, מחציתם אזרחים. 2 מיליון איש נפצעו וכמעט 6 מיליון איש ברחו מהמדינה לטורקיה, לירדן, לעיראק וללבנון והם מוגדרים פליטים. בין ההרוגים כ-20,000 מורדים סורים, מעל 45,000 חיילים מצבא סוריה, יותר מ-3,000 לוחמי מיליציות שיעיות מעיראק ומאיראן, כולל לפחות 640 מחזבאללה, וכ-10,000 לוחמי ג'יהאד זרים, שלחמו בשורות ארגונים סונים קיצוניים בהם ג'בהת א-נוסרה והמדינה האסלאמית.[13]

ב-27 בפברואר 2016 נכנסה לתוקף הפסקת אש בין הממשל הסורי לארגוני המורדים, שלא כללה את המדינה האסלאמית. הפסקת האש צמצמה במידה ניכרת את מספר ההרוגים בחודשים מרץ ותחילת אפריל אך לקראת סוף אפריל חלה עלייה במספר ההרוגים בעקבות קרבות עזים שהתרחשו בחלב וכללו הפצצה של מספר בתי חולים אשר טיפלו באזרחים ובחיילי המורדים על ידי כוחות צבא סוריה.

השפעות מלחמת האזרחים על חזבאללה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – זליגת מלחמת האזרחים בסוריה ללבנון

בזמן מלחמת האזרחים בסוריה נשלחו אלפי לוחמי חזבאללה לסייע לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד.[14] חזבאללה שמר על קשר הדוק עם המשטר הסורי, ייעץ לבכיריו, החזיק בבסיסים ובמחסני נשק בשטח סוריה, ואף השתתף בפועל בלחימה לצד חייליו של אסד.[15] במחצית הראשונה של שנת 2013 התנהלו מספר קרבות בחומס ובקוסייר בהם השתתפו לוחמי חזבאללה בגלוי, ואף ספגו אבדות כבדות (כמאתיים הרוגים), בהם מספר בכירים מהארגון, ובראשם: עלי שביב, ראש אגף המבצעים בארגון (מחליפו של עימאד מורנייה).[16][17] המורדים תקפו בתגובה את רובע הדאחיה בביירות בשתי רקטות.[18] ואף איימו על חזבאללה שאם לא ייסוג מסוריה, הם יתקפו אותו בלבנון.[19] ביוני 2013 היו מספר עימותים בין תומכי סוריה לתומכי חזבאללה בלבנון. העימות הגדול שבהם התרחש בצידון. מיליציה סונית בהנהגתו של השייח אחמד אל אסיר תקפה את חיילי צבא לבנון ובעימות שהתפתח נהרגו עשרות אנשים משני הצדדים.[20] המורדים גם תקפו את חזבאללה ומפעיליו בשרשרת של פיגועי תופת. בין יולי 2013 לינואר 2014 התרחשו חמישה פיגועי טרור שגבו קורבנות בנפש, ארבעה באזור הדאחיה ואחד נגד שגרירות איראן בביירות, שבו נהרגו 25 בני אדם, בהם נספח התרבות של שגרירות איראן.[21] כמו כן, נורה למוות בכיר חזבאללה, חסאן א-לקיס. בעקבות ההתרחשויות הללו הוציא חזבאללה את בכיריו מאזור הדאחיה.

בספטמבר 2013, כשארצות הברית התכוננה לתקוף את משטרו של בשאר אל-אסד ואת חזבאללה שסייע לו, עקב השימוש בנשק כימי (ובסוף לא תקפה), יוסוף אל-קרדאווי, בכיר פוסקי האסלאם הסוני, תמך בהם ואמר: ”סוף סוף אנו יכולים בכל אופן להודות לאמריקה, ואנו מצפים ממנה ליותר, אנו מצפים שהיא תתייצב בעוז. חזבאללה היא מפלגת השטן! מפלגת הרוע! מפלגת העריצים!”.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה בוצעו מספר תקיפות אוויריות שיוחסו לישראל נגד משלוחי נשק מסוריה שיועדו לחזבאללה ונגד בכירים בארגון ששהו בסוריה, בהן תקיפת שיירת הנשק הסורית במחוז ריף דמשק בינואר 2013, תקיפות משלוחי הנשק האיראניים לחזבאללה בדמשק במאי אותה שנה, תקיפת שיירת הנשק הסורית לחזבאללה בבעלבכ בפברואר 2014, ותקיפה אווירית בגבול ישראל-סוריה בינואר 2015 שבה נהרגו הגנרל האיראני עלי אללה דאדי וג'יהאד מורנייה, בנו של עימאד מורנייה. בתגובה לתקיפה האחרונה ירה חזבאללה טילי נ"ט על שיירת כלי רכב של צה"ל סמוך לכפר ע'ג'ר. מהירי נהרגו שני חיילים מחטיבת גבעתי ו-7 נפצעו.[22] בנאום שנשא מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, הוא התייחס בהרחבה לתקיפה הישראלית ולתגובת חזבאללה.[23]

במהלך הלחימה בסוריה איבד שם חזבאללה מאות (ואף אלפים) מלוחמיו (לפי אחת ההערכות: כ-2,000 הרוגים וכ-5,000 פצועים, נכון לסוף שנת 2015).[24][25]

ב-13 במאי 2016 נהרג מוסטפא בדר א-דין, מפקד הזרוע הצבאית של חזבאללה.[26]

הסכסוך האיראני-ישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הסכסוך האיראני-ישראלי

הסכסוך האיראני-ישראלי הוא מאבק אזורי בין איראן לבין ישראל, שמהצד האיראני אופיין עד לתחילת 2018 בלוחמת שליחים ומצד ישראל אופיין בלוחמת צללים. קדם לסכסוך שיתוף פעולה בין ישראל לאיראן תחת שלטון השאה. הסכסוך החל ב-1979 עם ההפיכה האסלאמית באיראן והפלת שלטון השאה, אז התגבשה התנגדות פוליטית ודתית של שלטון האייתולות באיראן לקיומה של ישראל, התנגדות זו ביקשה לשרת את המאבק האיראני להשפעה אזורית על חשבון ההשפעה האזורית של ישראל ועל חשבון ענייניה.

מאבקה של ישראל נגד ארגוני הטרור הפלסטיניים שאיימו עליה, יחד עם שאיפתה להחלפת השלטון בלבנון בהתערבות צבאית חיצונית (מלחמת לבנון) איפשרו לאיראן לחדור באופן מעמיק לתחום גבולה של ישראל ולהפעיל בו ארגוני טרור וגורמי התנגדות לפלישת ישראל ללבנון שהעיקרי שבהם הוא חזבאללה.

מערכה משמעותית נוספת היא בתוכנית הגרעין האיראנית שאחת ממטרותיה העיקריות הייתה פיתוח והשגת נשק גרעיני, דבר שגובה בתוכנית טילים בליסטיים ארוכי-טווח. מנגד, ישראל פעלה (ועדיין פועלת) נגד תוכנית הגרעין האיראנית באופן חשאי ודיפלומטי.

איראן מפעילה בעיקר כוחות שליחים למאבקה נגד ישראל, ובמיוחד את תנועת חזבאללה הלבנונית, אם כי חלה לתקופה מסוימת נסיגה בתמיכתה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, ועדיין תומכת ומממנת מספר גופים פלסטיניים הפועלים בסוריה, לרבות החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית. בשל כך פעלה ישראל נגד התבססות של איראן ושלוחותיה בגבולות ישראל. מנגד, במהלך השנים האשימה איראן את ישראל בתמיכה בתנועות בדלניות של הכורדים והבלוצ'ים באיראן.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה, כוחות איראניים של משמרות המהפכה האסלאמית (תחת פיקוד כוח קודס) נפרשו בסוריה ולראשונה הגיעו למגע ישיר עם גבול ישראל, מה שעורר, לפי דיווחים לא רשמיים, מספר התקלויות חמושות בין כוחות שתי המדינות. באפריל 2018, בעקבות מספר אירועים כאלה, צוטט ראש אמ"ן לשעבר האלוף במיל' עמוס ידלין כי ישראל נמצאת בעימות ישיר מול איראן.[27]

כרוניקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ב-31 בינואר 2013, התרחשה מתקפה אווירית במחוז ריף דמשק נגד שיירה, אשר ככל הנראה העבירה מערכת הגנה אווירית של 9K37 בוק או 9K33 אוסה מסוריה לחזבאללה. על פי מקורות מדיה שונים, ישראל היא זו שביצעה את ההתקפה אולם ישראל לא הגיבה לכך באופן רשמי. השיירה הותקפה בעודה חונה במתקן של המחקרים המדעיים הסורים לנשק ביולוגי וכימי בעיר ג'מראיא - מספר קילומטרים צפונית מערבית לבירה דמשק. בנוסף להשמדת טילי קרקע-אוויר מתוצרת רוסית, התרחשו פיצוצי משנה שגרמו נזק רב למתקן; כן נהרג בה כנראה הגנרל האיראני חסן שאטרי. תצלומי לווין לאחר התקיפה הראו את החניון במרכז שבו ככל הנראה חנתה השיירה בטרם היציאה הצפויה ללבנון חרוך לגמרי. ישראל לא נטלה אחריות, אך שר הביטחון אהוד ברק צוטט ש"אנחנו מתכוונים ברצינות כשאנו אומרים שלא נאפשר העברה של מערכות נשק מתקדמות ללבנון".
 • במאי 2013, התרחשה סדרה של תקיפות אוויריות על משלוחי נשק איראנים בסוריה ב-3 וב-5 במאי. התקיפות ב-3 במאי היו ממוקדות על מטרות בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק (כנראה טילי פאתח 110). התקיפות ב-5 במאי התמקדו על מטרות בג'מראיא, אל-דימאס ומאיסאלון בריף דמשק. אף על פי שבאופן רשמי ישראל לא אישרה או הכחישה את מעורבותה, ראש המוסד לשעבר דני יתום וחבר הממשלה לשעבר צחי הנגבי הניחו שישראל עומדת מאחורי התקיפות. מקורות רשמיים סוריים הכחישו שהתרחשה תקיפה על אדמתם ב-3 במאי, ומאידך האשימו את ישראל בתקיפות ב-5 במאי. לפי דיווחים של ארגונים סורים בתקיפות נהרגו למעלה מ-40 חיילים סורים, וייתכן שמספר החיילים ההרוגים עומד אף על 100–300, לפי דיווחים של גורמי אופוזיציה.[28]
 • לדברי גורמים רשמיים בארצות הברית, ישראל הייתה מעורבת ביולי 2013 באירוע בלטקיה בו שוגרו באופן לא ברור טילי יאחונט נגד ספינות סמוך ללטקיה והרגו מספר חיילים סורים.
 • ב-30 באוקטובר 2013, אירע פיצוץ באתר הגנה האווירית בסנאוובאר 10 ק"מ דרומית ללטקיה; יש שחשדו שישראל אחראית לכך.[29]

2014[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גורמי אופוזיציה סוריים, כמו גם מקורות לבנוניים דיווחו, כי התרחשה הפצצה נוספת בלטקיה ב-26 בינואר 2014 כאשר היעד היה טילי S-300.
 • ב-24 בפברואר 2014, נמסר כי כלי טיס של חיל אוויר לא ידוע ביצע שתי תקיפות אוויריות נגד מתקני חזבאללה בלבנון ליד הגבול עם סוריה ובמהלכו נהרגו כמה חמושים. המצפה הסורי לזכויות אדם טען כי הפגיעה התמקדה בבסיס טילים של החזבאללה.
 • ב-1 במרץ 2014 נורו שתי רקטות לעבר מוצב ישראלי בחרמון מסוריה, ככל הנראה בפעולת תגמול על תקיפה אווירית ישראלית של מטרת חזבאללה סמוך לגבול סוריה-לבנון.
 • ב-18 במרץ 2014, ג'יפ ישראלי שנסע ברמת הגולן סמוך לגבול הסורי הותקף, כאשר מטען חבלה הופעל בקרבתו. חייל אחד נפצע באורח קשה ושלושה חיילים ספגו פציעות בינוניות. צה"ל פתח באש מסוללות תותחים אל מעבר לגבול ומספר פגזים כוונו למוצב סורי. ישראל הגיבה גם על ידי ביצוע של תקיפות אוויריות נגד מטרות סוריות, כולל מפקדה צבאית, סוללות ארטילריה ובסיס אימונים של צבא סוריה. הצבא הסורי דיווח שכתוצאה מהתקפות חיל האוויר הישראלי נהרג חייל אחד ונפצעו שבעה. אירוע זה התרחש לאחר מספר ימים שבהם אירעה תקרית דומה בגבול ישראל-לבנון כאשר ג'יפ עלה על מטען נפץ וישראל הגיבה בירי ארטילריה וטנקים לעבר לבנון. ישראל האשימה את חזבאללה בשתי התקריות.
 • ב-22 ביוני 2014, טיל נגד טנקים נורה מסוריה לעבר משאית מים של קבלן של משרד הביטחון שנעה לאורך גדר הביטחון. נער בן 14, בנו של הקבלן נהרג, ו-3 אזרחים ישראלים נוספים נפצעו מהפיצוץ.
 • ב-23 ביוני 2014, צה"ל הגיב לירי הנ"ט בסדרת התקפות אוויריות שהתמקדו בכוחות סוריים כפעולת תגמול על הפיגוע יום לפני כן. לפחות עשרה חיילים סורים נהרגו במהלך התקיפות.
 • בחודש דצמבר 2014, עיתון הארץ דיווח כי סדרת תקיפות אוויריות ישראליות פגעו בדמשק ב-7 בדצמבר. המטרות היו בשטח צבאי של אזור אל-דימאס ובנמל התעופה הבינלאומי של דמשק. על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, התקיפה ליד נמל התעופה הבינלאומי של דמשק הייתה ממוקדת במחסן שבו נאגר נשק שהגיע לשם לא מזמן. התקיפה באל-דימאס הייתה ממוקדת במחסני נשק סביב בסיס אווירי קטן. עשרה פיצוצים נשמעו באל-דימאס והצבא הסורי דיווח שמספר מתקנים נפגעו. על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, שלושה אנשי חזבאללה נהרגו כתוצאה מההפצצות באל-דימאס. סוריה טענה שהיא הפילה מל"ט.

2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלווייתו של חסן שאטרי שנטען שחוסל על ידי ישראל
 • ב-18 בינואר 2015, תקפו מסוקי קרב שיירה של חזבאללה בגולן הסורי והרגו 6 לוחמים של החזבאללה וכ-6 לוחמים של משמרות המהפכה, כולל תת-אלוף האיראני מוחמד עלי אלעדאדי וג'יהאד מורנייה. התקיפה יוחסה לישראל, וב-28 בינואר ירו בתגובה מחבלי חזבאללה שישה טילי קורנט לעבר כלי רכב של כוח צה"ל בסמוך לע'ג'ר. מהירי נהרגו קצין ולוחם מחטיבת גבעתי.
 • ב-25 באפריל 2015, דווח שחיל האוויר הישראלי הפציץ מאגרי טילי קרקע-קרקע ועמדות חזבאללה בסוריה סמוך לגבול לבנון.
 • ב-26 באפריל 2015, חוליית חזבאללה המורכבת מ-8 מחבלים זוהתה וכוח מחטיבת גולני הרג את ארבעת המפגעים וחיל האוויר הישראלי הפציץ והרג את ארבעת החמושים הנותרים שנעו לאורך השטח המפורז ברמת הגולן. מקורות צבאיים ישראליים אמרו כי החמושים תכננו להניח מטענים על גדר הגבול סמוך למג'דל שמס.
 • ב-29 ביולי 2015, דווח שמטוסי קרב ישראליים פגעו ברכב בכפר דרוזי בדרום מערב סוריה, והרגו מספר לוחמי חזבאללה ואנשי מיליציות פרו-סוריות. כן התרחשה תקיפה של בסיס צבאי פלסטיני בגבול סוריה-לבנון.
 • ב-20 באוגוסט 2015, שוגרו ארבע רקטות לשטח ישראל - 2 מהם נפלו בגולן ו-2 בגליל העליון. צה"ל הגיב לירי הרקטות במתקפה חריפה על מחסני צבא סוריה ותשתיות באזור ריף דמשק וקוניטרה באותו יום, בסדרת תקיפות הגדולות ביותר מאז מלחמת יום כיפור. ישראל האשימה את תנועת הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני שמגובה על ידי איראן בירי, אך דובר הג'יהאד האיסלמי דאוד שהאב הכחיש את המיוחס לארגון. ישראל הודיעה כי סוריה אחראית לנעשה בשטחה והיא גם תישא בתוצאות. האתרים שהותקפו על ידי צה"ל היו אל-בעת', אל-האמידיאן, אל-קאום, ומאגר נשק של חטיבה 90; לאחר שש שעות, צה"ל חידש את ההתקפות על סוריה, ותקף מאגר נשק של חטיבה 68 בחאן אל-שייח (מחוז ריף דמשק), ובבסיס חטיבה 90. לדברי גורמים בצה"ל ובממשלה הסורית, התקיפות השניות נעשו עמוק יותר בשטח סוריה. למחרת ב-21 באוגוסט, צה"ל תקף כלי רכב והרג 4–5 חמושי הג'יהאד האסלאמי שביצעו ככל הנראה את ירי הרקטות. הממשלה הסורית טענה שבהתקפה נהרגו חמישה אזרחים.
 • לפי דיווחי התקשורת הסורית, ב-31 באוקטובר 2015, כלי טיס ישראלי תקף מטרות רבות של החזבאללה בדרום סוריה, סמוך לגבול עם לבנון באזור הרי קלמון. התקיפות התמקדו כנראה בשיירת נשק שיועדה לחזבאללה.
 • ב-11 בנובמבר 2015, נמסר כי התרחשה תקיפה ישראלית על מחסני החזבאללה סמוך לשדה התעופה בדמשק.
 • ב-23 בנובמבר 2015, האופוזיציה הסורית דיווחה על תקיפה ישראלית באזור הרי קלמון בגבול סוריה-לבנון המשמש כנקודת מעבר עיקרית ללוחמי חזבאללה וציוד לוגיסטי מלבנון לסוריה. על פי מקורות אלו, בהתקפה נהרגו 13 חיילים סורים ולוחמי חזבאללה.
 • על פי מקורות סוריים, מטוסים ישראליים תקפו שוב את הצבא סורי ויעדים של החזבאללה באזור קלמון ב-28 בנובמבר, תוך כדי גרימת הרוגים ופצועים רבים לחזבאללה.
 • ב-19 בדצמבר 2015, אירע פיצוץ בבניין מגורים בן שש קומות של ג'אראמאנה בו נהרגו 9 אנשים ממליציות פרו-אסד ומפקדי שטח של החזבאללה, בהם המחבל סמיר קונטאר. חזבאללה טען שהמבנה נהרס על ידי תקיפה אווירית ישראלית.
 • מקורות המזוהים עם האופוזיציה הסורית דיווחו כי מטוסים ישראליים תקפו שבע עמדות של חזבאללה באזור הרי קלמון ב-26 בדצמבר 2015.

2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיל החץ 2 יירט טיל קרקע-אוויר מדגם S-200 ששיגרו הסורים אל עבר מטוסי חיל האוויר, ושעמד לפגוע בשטח ישראל אחרי שהחטיא אותם.

2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אוחז שבר מהמל"ט האיראני שחיל האוויר הישראלי הפיל בוועידת מינכן לביטחון, 10 בפברואר 2018.
מטוס קרב והפצצה טקטית מדגם F-15I רעם. לפי מקורות זרים, מטוסים אלו תקפו בסוריה, והשתתפו בתקיפת שדה התעופה T-4 (אפריל 2018).
מטוס הקרב החמקן F-35I אדיר היה מעורב בחלק מהתקיפות נגד איראן בסוריה, ורשם תקיפת בכורה עולמית, בשירות חיל האוויר הישראלי.

2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוס קרב רב-משימתי חמקן F-35I אדיר, שלפי חלק מהדיווחים, ביצע חלק מתקיפות העומק בסוריה.
פצצת SDB מדגם GBU-39, שנעשה בה שימוש נגד מטרות איראניות בסוריה.

2020[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-17 בנובמבר 2020 כוחות הנדסה קרבית ניטרלו זירת מטענים בגבול ישראל–סוריה.
תקיפת מפקדת דיוויזיה 7 של צבא סוריה, ב-18 בנובמבר 2020 בתגובה לחשיפת זירת מטענים בשטח ישראל.
תקיפת מטוסי קרב ישראליים בסוריה (17 ו-18 בנובמבר 2020). הותקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי. בתקיפה נפגעו מחסנים, מפקדות ומתחמים צבאיים וכן סוללות טילי קרקע אוויר.

2021[עריכת קוד מקור | עריכה]

2022[עריכת קוד מקור | עריכה]

2023[עריכת קוד מקור | עריכה]

2024[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקטיקות ואמצעי לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסי קרב והפצצה F-15I רעם לקחו חלק נכבד בתקיפות האוויריות ועל כך טייסת 69 זכתה לאות הערכה מטעם הרמטכ"ל.
מטוסי F-35I אדיר לקחו חלק בתקיפות האוויריות, ורשמו תקיפות בכורה עולמיות.
בקיץ 2014 רשמה סוללת "יהלום" של מערך ההגנה האווירית הפלת בכורה (עולמית) עם טיל MIM-104 פטריוט של מטוס קרב (מאויש) סורי. מאז הפילה המערכת מטוס קרב נוסף ומספר כטב"מים עוינים.

במהלך העימות ישראל תקפה בעיקר באמצעות מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי. המטוסים שהיו מעורבים בתקיפות הם מדגמי F-16C/D ברק 2020, F-16I סופה, F-15 בז משופר, F-15I רעם ו-F-35I אדיר. עבור ה-F-35, מטוס קרב של הדור החמישי בעל יכולת חמקנות ואוויוניקה מתקדמת שהגיע לישראל רק בסוף 2016, זו הייתה טבילת אש מבצעית עולמית ראשונה. מפקד חיל האוויר הישראלי האלוף עמיקם נורקין חשף שה-F-35 ביצע תקיפת בכורה עולמית בשירות החיל ושלפחות אחת התקיפות הייתה בעימות מול איראן וחזבאללה בסוריה. מטוסי ה-F-15I רעם הם מטוסי התקיפה הכבדים ביותר של חיל האוויר והיו מעורבים בתקיפות רבות ומשמעותיות עקב יכולתם לשאת חימוש רב וכבד. על לחימתה (ושורה של מבצעי תקיפה מוצלחים) זכתה טייסת 69, המפעילה את ה-F-15I, לאות הערכה מטעם הרמטכ"ל.

חלק מרכזי בפעילות ההתקפית של חיל האוויר הישראלי היה לוחמה אלקטרונית ולוחמת סייבר מול מערך ההגנה האווירית הסורי שכלל מספר רב של סוללות נ"מ וטילי קרקע-אוויר (טק"א). מטרת הלוחמה האלקטרונית הייתה שיבוש יכולות הגילוי הסוריות ("העלמת" כלי טיס מעיני מערכות הראדאר הסוריות) ושיבוש טילי קרקע-אוויר אחרי שאלה כבר שוגרו, על מנת שיחטיאו את מטרותיהם. בזכות פעילות מתוחכמת זו וטקטיקות מתקדמות שנקט בהן החיל, למעט F-16I אחד שנפגע מטיל S-200 ב-10 בפברואר 2018, חיל האוויר לא איבד אף מטוס קרב בפעילות מעל סוריה.

בעוד שחיל האוויר הישראלי היה הזרוע המבצעת העיקרית, המבצעים בסוריה התאפשרו בזכות מודיעין צבאי רב, מפורט ומדויק שאספו אגף המודיעין, להק המודיעין והמוסד. למוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים מיוחסת לא רק פעילות של ריגול אלא גם מספר חיסולים של מפקדים סורים ואיראנים ופעילים בכירים במערך האיראני (כוח קודס, חזבאללה, מיליציות שיעיות).

כדי להגן על שטח ישראל מפני ירי רקטות וטילי קרקע-קרקע הפעילה ישראל את מערך ההגנה האווירית. סוללות כיפת ברזל להגנה קרובה נפרשו ברמת הגולן בהתאם לצורך וכן הוגברה הכוננות בסוללות ה"יהלום" מדגם MIM-104D פטריוט של פיקוד הצפון. סוללות הפטריוט הישראליות הפילו שני מטוסי סוחוי סוריים ומספר כלי טיס בלתי מאוישים. במהלך העימות רשמה סוללת החץ 2 הפלת בכורה כאשר יירטה טיל S-200 שעמד ליפול בשטח ישראל.

לתקיפת מטרות נקודתיות בקרבת הגבול השתמש צה"ל בחיל התותחנים שביצע הן ירי ארטילרי והן שיגור טילי תמוז, וכן באש טנקים של חיל השריון. חטיבת גולני שמרה על הגבול ובמספר מקרים הרגה חוליות מחבלים שניסו לחדור לשטח ישראל. חיל ההנדסה הקרבית נטרל מספר זירות מטענים שהונחו בשטח ישראל, במובלעות בסמוך לגדר המערכת של גבול ישראל-סוריה.

עם פריצת מלחמת חרבות ברזל ב-7 באוקטובר 2023 ופתיחת החזית הצפונית בעקבות תקיפות חזבאללה את ישראל, החריפה ישראל את תקיפותיה בסוריה והחל לתקוף גם על מנת להרוג ולא רק לפגוע בציוד ואמצעי לחימה. לפי מקורות מודיעין, אם בעבר ישראל ביצעה ירי אזהרה לפני תקיפת שיירות נשק, אחרי 7 באוקטובר התקיפות בוצעו ללא אזהרה ונהרגו בהן מחבלים רבים, בהם לפחות 19 פעילי חזבאללה.[306]

איראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייג'ור גנרל קאסם סולימאני, מפקדו של כוח קודס במשמרות המהפכה האסלאמית עד שחוסל ב-3 בינואר 2020 על ידי ארצות הברית.

איראן בנתה תשתיות רבות, ובהן מחנות צבא, בשטח סוריה. בסיסי הצבא אוישו הן בחיילי משמרות המהפכה האסלאמית, ובעיקר בכוח קודס תחת פיקודו של קאסם סולימאני, והן בחברי מיליציות שיעיות פרו-איראניות, שלמעשה היו תחת פיקוד איראני. איראן הזרימה באופן קבוע משלוחי נשק ותחמושת לשטח סוריה, בעיקר דרך האוויר, ונשק זה הועבר גם לידי חזבאללה. משלוחי הנשק הללו היו מטרות תקיפה עבור ישראל ורבים מהם יורטו או הושמדו על הקרקע.

חזבאללה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר תפקידו של חזבאללה בתחילת העימות היה להיות "המגפיים על הקרקע" של איראן ולסייע לצבא אסד במלחמת האזרחים. תפקיד נוסף היה לבנות תשתית טרור ברמת הגולן הסורית וגבול ישראל-סוריה על מנת לבצע פיגועים נגד ישראל ולפתוח מולה חזית נוספת דרכה איראן תוכל לפגוע בה באמצעות פרוקסי, בהתאם לאינטרסים האיראניים.

סוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיל קרקע-אוויר S-200 (קוד נאט"ו: SA-5).

סוריה, מלבד "אירוח" הכוחות האיראניים והחכרת שטחים שבהם הם בנו בסיסים ותשתיות צבאיות, סיפקה לכוחות האיראניים מטרייה אווירית בדמות חיל ההגנה האווירית הסורי שהפעיל סוללות נ"מ וטק"א רבות מדגמים שונים. מערכת ההגנה המסוכנת ביותר של הסורים היא ה-S-200 הרוסית, המכונה במערב SA-5. היא כוללת טילים כבדים ארוכי טווח, וב-10 בפברואר 2018 הצליחה להפיל מטוס F-16I ישראלי (אך הטייסים הישראלים נטשו בשלום). בשלהי 2018 החלה פריסה של מערכות S-300 שהעבירה רוסיה לסורים, אך טרם נעשה בהן שימוש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Israel's war-between-wars campaign in Syria most precise operation - report, כתבה מאת הג'רוזלם פוסט דרך msn, נבדק ב-28 בדצמבר 2021.
 2. ^ "In an infinite toll: 14 were killed in the Israeli raid on a building attached to the Iranian embassy" (בערבית). Syrian Observatory for Human Rights. 2 באפריל 2024. נבדק ב-2 באפריל 2024. {{cite news}}: (עזרה)
 3. ^ "Highest annual toll since beginning of escalation in 2018 | Israel attacks Syria on 76 occasions in 2023, destroying 154 targets and killing and injuring nearly 310 combatants". Syrian Observatory for Human Rights. 1 בינואר 2024. נבדק ב-5 בפברואר 2024. {{cite news}}: (עזרה)
 4. ^ "2022 | Israel attacks Syria on 32 occasions, destroying 91 targets and ki*lling and injuring nearly 235 people". Syrian Observatory for Human Rights. 1 בינואר 2023. נבדק ב-5 בפברואר 2024. {{cite news}}: (עזרה)
 5. ^ "2021 | Israel attacks Syria on nearly 30 occasions, destroying over 70 targets and killing nearly 130 people". Syrian Observatory for Human Rights. 1 בינואר 2022. נבדק ב-5 בפברואר 2024. {{cite news}}: (עזרה)
 6. ^ "SOHR exclusive | 2020: Israel strikes Syria nearly 40 times, killing some 215 members of Iranian and regime forces and proxy militias". Syrian Observatory for Human Rights. 1 בינואר 2021. נבדק ב-5 בפברואר 2024. {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ "On the Syrian territory between the Aprils of 2018 and 2019: Israel targets Iran and its allies the regime and Hezbollah leaving more than 232 casualties and tens of injuries". Syrian Observatory for Human Rights. 13 באפריל 2019. נבדק ב-5 בפברואר 2024. {{cite news}}: (עזרה)
 8. ^ *2024: 129 killed[2]
   • 50 Militia
   • 38 Syrians
   • 20 Hezbollah
   • 21 IRGC
   • 10 civilians
   • 1 unknown
  • 2023: 159 killed[3]
   • 79 Militia
   • 40 Syrians
   • 26 Hezbollah
   • 7 IRGC
   • 7 civilians
  • 2022: 90 killed[4]
   • 51 Militia
   • 36 Syrians
   • 2 IRGC
   • 1 civilian
  • 2021: 130 killed[5]
   • 99 Militia
   • 26 Syrians
   • 5 civilians
  • 2020: 217 killed[6]
   • 180 Militia
   • 21 IRGC
   • 12 Syrians
   • 4 civilians
  • April–December 2019: 99 killed
  • 3 (IRGC),[1]
  • 11 (7 militia, 4 Syrians),[2]
  • 18 (militia),[3]
  • 5 (3 militia, 2 Hezbollah)[4]
  • 9 (6 IRGC, 3 Syrians)[5]
  • 9 (Militia)[6]
  • 13 (9 militia, 6 civilians, 1 Syrian)[7]
  • 31 (25 militia, 6 Syrians)[8]
  • April 2018–April 2019: 232 killed[7]
   • 146 Militia
   • 86 Syrians
 9. ^ 1 2 בשנתיים בלבד: חיל האוויר השמיד שליש ממערך ההגנה האווירית הסורי, באתר ‏מאקו‏, 13 באוגוסט 2020.
 10. ^ אתר למנויים בלבד עמוס הראל, מפקד חיל האוויר היוצא: ישראל תקפה כמאה פעם שיירות נשק לחזבאללה בחמש שנים, באתר הארץ, 16 באוגוסט 2017.
 11. ^ חדשות 2, ‏איזנקוט: "תקפנו אלפי מטרות בסוריה ולבנון בלי לקחת אחריות", באתר ‏מאקו‏, 12 בינואר 2019.
 12. ^ האופוזיציה הסורית בדרך להתפוררות, באתר וואלה‏, 20 בספטמבר 2013
 13. ^ Syria death toll now exceeds 210,000: rights group, ‏באתר רויטרס, 07 בפברואר 2015
 14. ^ דיווח: 200 לוחמי חזבאללה נכנסו לסוריה לסייע למשטר אסד, באתר nana10
 15. ^ עמוס הראל, מחשש לקריסת משטר אסד: איראן וחזבאללה מגבירות הסיוע הצבאי לדמשק, באתר הארץ, 6 באפריל 2012
 16. ^ 120 אנשי חזבאללה נהרגו בקרב על קוסייר, באתר ישראל היום, 21 במאי 2013
 17. ^ המורדים: חיסלנו 38 לוחמי חזבאללה, באתר ערוץ 7, 17 במרץ 2013
 18. ^ רויטרס, ג'קי חורי, המלחמה בסוריה גולשת לביירות: רקטות על מעוז חיזבאללה, באתר הארץ, 26 במאי 2013
 19. ^ סוכנויות הידיעות, המורדים מאיימים על חזבאללה: היסוגו מסוריה, באתר nrg‏, 29 במאי 2013
 20. ^ ג'קי חורי, צבא לבנון הכריע את החמושים הסונים בצידון, באתר הארץ, 25 ביוני 2013
 21. ^ רועי קייס, חזבאללה: אנחנו לא היעד העיקרי לפיגוע, באתר ynet, 3 בינואר 2014
 22. ^ אירוע ביטחוני בצפון; שני חיילים נהרגו ושבעה נפצעו, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 28 בינואר 2015.
 23. ^ רועי קייס, נסראללה: ההישג שלנו - החשש בישראל, באתר ynet, 30 בינואר 2015
 24. ^ יוסי מלמן, ‏מגפיים בבוץ: סופה של מלחמת האזרחים בסוריה לא נראה באופק, באתר מעריב אונליין, 19 בדצמבר 2015
 25. ^ אתר למנויים בלבד גילי כהן, אי-פי, רויטרס, גורם בכיר בצה"ל: חזבאללה נתון במצוקה אסטרטגית בסוריה, איבד 3% מלוחמיו, באתר הארץ, 3 ביוני 2015
 26. ^ גיא אלסטר‏, "מסוכן יותר ממורנייה": איש הצללים שניהל את המבצעים הגדולים של חזבאללה, באתר וואלה‏, 13 במאי 2016.
 27. ^ ידלין: "אנחנו בשלב העימות הישיר בין ישראל לאיראן", באתר מעריב אונליין, 24 באפריל 2018
 28. ^ "Turkey condemns Israeli air strikes in Syria". Reuters. 7 במאי 2013. נבדק ב-30 באפריל 2018. {{cite news}}: (עזרה)
 29. ^ אתר למנויים בלבד ברק רביד, חיזבאללה הבריח חלקי טילים נגד ספינות מסוריה ללבנון, באתר TheMarker‏, 3 בינואר 2014
 30. ^ רועי קייס, דיווח בלבנון: טיל מונחה מתקדם חיסל את בדר א-דין, באתר ynet, 14 במאי 2016
 31. ^ איציק וייס, דיווח: חיל האוויר תקף יעד חזבאללה בסוריה, באתר חדשות 0404
 32. ^ רועי קייס ויואב זיתון, צה"ל: סוריה שיגרה טילים אל מטוסי חיל האוויר, שלא נפגעו, באתר ynet, 13 בספטמבר 2016
 33. ^ יואב זיתון ואחיה ראב"ד, כיפת ברזל הופעלה פעמיים וסיכלה ירי אל רמת הגולן, באתר ynet, 17 בספטמבר 2016
 34. ^ אמיר בוחבוט‏, "אש בכל הכוח": המג"ד משחזר את הקרב הראשון מול דאעש בגולן, באתר וואלה‏, 30 בדצמבר 2016.
 35. ^ אמיר בוחבוט‏, פצצות של 10 טון: צה"ל תקף מתקן של דאעש בסוריה, באתר וואלה‏, 28 בנובמבר 2016
 36. ^ רועי קייס ויואב זיתון, דיווחים: "ישראל תקפה שיירת נשק של חזבאללה ליד דמשק", באתר ynet, 30 בנובמבר 2016
 37. ^ רועי קייס, רשת חזבאללה מאשימה: ישראל תקפה נמל תעופה צבאי בדמשק, באתר ynet, 7 בדצמבר 2016
 38. ^ אסף גבור, הצבא הסורי: ישראל תקפה שדה תעופה בדמשק, באתר nrg‏, 13 בינואר 2017,
  איציק וייס, דיווח בסוריה: ישראל תקפה שדה תעופה של צבא סוריה בדמשק, באתר חדשות 0404
 39. ^ אמיר בוחבוט‏, חיל האוויר תקף בסוריה; טיל נ"מ יורט בידי "החץ" באזור ירושלים, באתר וואלה‏, 17 במרץ 2017
 40. ^ Israel’s Arrow scores first operational hit — but against what?, Defense News, 17.3.2017
 41. ^ רועי קייס ויואב זיתון, דיווח: ישראל תקפה רכב בסוריה, הנהג נהרג, באתר ynet, 19 במרץ 2017
 42. ^ אסף גבור, דיווחים: ההרוג בחיסול - מפקד במערך ההגנה הסורי, באתר nrg‏, 19 במרץ 2017
 43. ^ חדשות 2, ‏דיווח: ישראל תקפה פעם נוספת בסוריה, באתר ‏מאקו‏, 20 במרץ 2017
 44. ^ ירון שניידר, כתב לענייני ערבים, ‏צה"ל מאשר: מל"ט נפל בשטח סוריה, באתר ‏מאקו‏, 20 במרץ 2017
 45. ^ רועי קייס ויואב זיתון, מיליציית אסד בגולן: ישראל חיסלה 3 מאנשינו, באתר ynet, 23 באפריל 2017
 46. ^ כתבי חדשות 2, ‏סוריה מאשרת: "ישראל תקפה בדמשק", באתר ‏מאקו‏, 27 באפריל 2017
 47. ^ רועי קייס ויואב זיתון, צבא סוריה: ישראל תקפה יעדים צבאיים, יהיו לכך השלכות חמורות, באתר ynet, 7 בספטמבר 2017.
 48. ^ רועי קייס ויואב זיתון, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מרכז לפיתוח טילים ואמצעי לחימה כימיים, באתר ynet, 7 בספטמבר 2017.
 49. ^ דניאל סיריוטי, דיווחים: "חיל האוויר הישראלי תקף סמוך לנמל התעופה של דמשק", באתר ישראל היום, 22 בספטמבר 2017.
 50. ^ אסף גבור, דיווח: חיל האוויר חיסל 10 מחבלים הקשורים לדאע"ש, באתר מעריב, ‏23 באוקטובר 2017
 51. ^ סוכנויות הידיעות‏, דיווחים: ישראל תקפה מפעל באזור חומס, צבא סוריה הגיב בירי נ"מ, באתר וואלה‏, 02 בנובמבר 2017,
  רועי קייס ויואב זיתון, דיווחים: חיל האוויר תקף מפעל תחמושת, סוריה הגיבה בירי נ"מ, באתר ynet, 2 בנובמבר 2017.
 52. ^ רועי קייס, דיווחים: ישראל הפציצה בסיס איראני ליד דמשק, באתר ynet, 2 בדצמבר 2017,
  דניאל סיריוטי, דיווחים: חיל האוויר תקף תשתית איראנית בסוריה, נורתה אש נ"מ, באתר ישראל היום, 2 בדצמבר 2017 07:46.
 53. ^ "ישראל היום", 3 בדצמבר 2017. עמ' 1–3.
 54. ^ יאסר עוקבי, ‏דיווחים בתקשורת הזרה: חיל האוויר תקף מוצב איראני בפרברי דמשק, באתר מעריב אונליין, 2 בדצמבר 2017.
 55. ^ רועי קייס, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה אתר צבאי בפרברי דמשק, באתר ynet, 5 בדצמבר 2017.
 56. ^ ירון שניידר, כתב לענייני ערבים, ‏צבא סוריה: "ישראל תקפה 3 פעמים", באתר ‏מאקו‏, 9 בינואר 2018.
 57. ^ ליעד אוסמו וסוכנויות הידיעות, סוריה: ישראל תקפה ליד דמשק, מערכות ההגנה הגיבו, באתר ynet, 7 בפברואר 2018,
  סוכנויות הידיעות, ‏צבא סוריה: ישראל ירתה טילים משטח לבנון לעבר בסיס צבאי, באתר מעריב אונליין, 7 בפברואר 2018.
 58. ^ כך יירט צה"ל את המל"טים האיראניים בדרכם לישראל, באתר צה"ל
 59. ^ יואב זיתון, אחיה ראב"ד, ליעד אוסמו, איתי בלומנטל ואיתמר אייכנר, צה"ל יירט מל"ט איראני שחדר לישראל; תקיפה בסוריה, F-16 התרסק בשטח ישראל, באתר ynet, 10 בפברואר 2018.
 60. ^ מערכת אתר צה"ל, כוחות צה"ל יירטו מל"ט איראני ותקפו בתגובה מטרות איראניות בסוריה, באתר צה"ל, 10 בפברואר 2018.
 61. ^ ynet, בכירים בארה"ב: "ישראל תקפה בסוריה ועדכנה מראש את וושינגטון", באתר ynet, 9 באפריל 2018.
 62. ^ דניאל סיריוטי, דיווחים באיראן: מפקד מערך המל"טים נהרג בתקיפה בסוריה, באתר ישראל היום, 9 באפריל 2018.
 63. ^ ynet, בכיר בצה"ל הודה: "זו הפעם הראשונה שתקפנו חיילים איראנים", באתר ynet, 16 באפריל 2018.
 64. ^ רויטרס, "לא הייתה תקיפה חדשה, ישראל וארה"ב תקפו את מערכת הרדאר הסורית", באתר ynet, 17 באפריל 2018.
 65. ^ סוכנויות הידיעות‏, דיווח בסוריה: עשרות הרוגים בתקיפת בסיס מיליציות בחסות איראנית, באתר וואלה‏, 30 באפריל 2018,
  ynet, הותקפו "מחסנים חשובים" של משמרות המהפכה בסוריה, 26 נהרגו - רובם איראנים, באתר כלכליסט, 30 באפריל 2018.
 66. ^ יואב זיתון, צה"ל לוקח אחריות: תקפנו מערכות נ"מ איראניות בסוריה, באתר ynet, 11 במאי 2018
 67. ^ דניאל סלאמה, סוריה: פיצוץ מסתורי שכוון נגד אנשי מערך ההגנה האווירית, באתר ynet, 7 במאי 2018.
 68. ^ יואב זיתון, דניאל סלאמה וליעד אוסמו, סוריה: ישראל תקפה בסיס צבאי; היעד - טילים איראניים לשיגור, באתר ynet, 8 במאי 2018
 69. ^ דיווחים בסוריה: "טילים איראניים הושמדו בבסיס שהופצץ", IsraelDefense,‏ 9 במאי 2018.
 70. ^ סוכנויות הידיעות‏, התקיפה בסוריה: "טילים איראניים הושמדו בבסיס שהופצץ; 9 נהרגו", באתר וואלה‏, 09 במאי 2018.
 71. ^ דניאל סלאמה, דיווח: "15 הרוגים בתקיפת חיל האוויר בסוריה, בהם 8 איראנים", באתר ynet, 9 במאי 2018.
 72. ^ גבול הצפון: "כיפת ברזל" יירטה מספר שיגורים לעבר קו המוצבים הקדמי ברמת הגולן, באתר צה"ל, 10 במאי 2018.
 73. ^ אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, כוח איראני שיגר 20 רקטות לגולן; צה"ל תקף עשרות מטרות בסוריה, באתר וואלה‏, 10 במאי 2018.
 74. ^ כוחותינו תקפו עשרות יעדים צבאיים השייכים לכוח "קודס" האיראני, באתר צה"ל, 10 במאי 2018.
 75. ^ צה"ל תקף עשרות יעדים איראנים בסוריה, באתר ערוץ 7, 10 במאי 2018.
 76. ^ סוכנויות הידיעות‏, דיווח בסוריה: מערכות נ"מ איראניות הותקפו בשדה תעופה צבאי בחמאת, באתר וואלה‏, 18 במאי 2018.
 77. ^ מקסים לנגו, הפיצוצים בחמה: עשרות איראנים וסורים נהרגו, נזק כבד נגרם לבסיס חיל האוויר, באתר חדשות 0404
 78. ^ ניר דבורי, ‏דיווח: עשרות נהרגו בפיצוץ בסוריה, באתר ‏מאקו‏, 18 במאי 2018.
 79. ^ דניאל סלאמה, "ישראל הפציצה בסיס חזבאללה בסוריה, מחסני נשק נפגעו", באתר ynet, 25 במאי 2018.
 80. ^ הותקף בסיס טילי קרקע-אוויר איראני בסוריה, באתר כיכר השבת, 24 במאי 2018.
 81. ^ ניר דבורי, ‏דיווח: חיל האוויר תקף בסוריה, באתר ‏מאקו‏, 24 במאי 2018
 82. ^ ימי רוט, ‏ארגון גדודי חזבאללה העיראקי: "המתקפה בסוריה תביא לפתיחת חזית עם ישראל", באתר מעריב אונליין, 19 ביוני 2018.
 83. ^ דניאל סלאמה והסוכנויות, סוריה: ישראל תקפה יעד ליד שדה התעופה בדמשק, באתר ynet, 26 ביוני 2018.
 84. ^ דניאל סלאמה, דיווח בסוריה: "ישראל תקפה בבסיס T-4, מערכות ההגנה הופעלו", באתר ynet, 8 ביולי 2018.
 85. ^ דניאל סלאמה, סוריה האשימה את ישראל בתקיפת בסיס T-4, דיווח על נפגעים איראנים, באתר ynet, 9 ביולי 2018.
 86. ^ טל שורר, המשטר הסורי: ישראל תקפה מוצב של הצבא, "תשעה לוחמים נהרגו", באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 15 ביולי 2018 ומבזקי חדשות,
  ynet, התקיפה בסוריה: "9 נהרגו באתר שהופצץ ושייך למשמרות המהפכה של איראן", באתר ynet, 16 ביולי 2018.
 87. ^ חדשות 2, ‏התקיפה בסוריה: "לפחות 22 נהרגו, מתוכם 9 אירנים", באתר ‏מאקו‏, 16 ביולי 2018.
 88. ^ יאסר עוקבי, ‏גורמים סורים: ישראל תקפה מפעל לייצור נשק באזור חמאה, באתר מעריב אונליין, 22 ביולי 2018,
  דיווח: תקיפה ישראלית בסוריה, באתר ערוץ 7, 22 ביולי 2018.
 89. ^ דיווח: אנשי חזבאללה ומשמרות המהפכה נהרגו בתקיפת חיל האוויר בסוריה, באתר ynet, 22 ביולי 2018.
 90. ^ משה שטיינמץ ורועי שרון, 7 מחבלים נהרגו בתקיפה של צה"ל ברמת הגולן הסורית, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 02 באוגוסט 2018.
 91. ^ תקיפת פעילי הטרור בדרום רמת הגולן, באתר צה"ל, 2 באוגוסט 2018.
 92. ^ רועי קייס, דיווחים בסוריה: "מדען בכיר המקורב לאסד ולאיראן חוסל בפיצוץ מכוניתו", באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 05 באוגוסט 2018,
  ירון שניידר, כתב לענייני ערבים ואהוד יערי, ‏דיווח: מדען בכיר חוסל בסוריה, באתר ‏מאקו‏, 5 באוגוסט 2018.
 93. ^ דניאל סלאמה, סוריה: מטוסי קרב ישראלים תקפו באזור חמה, באתר ynet, 4 בספטמבר 2018.
 94. ^ דניאל סלאמה, צבא סוריה: "הדפנו תקיפה ישראלית ליד נמל התעופה בדמשק", באתר ynet, 15 בספטמבר 2018.
 95. ^ יואב זיתון, הלוויין חושף: מחסן תחמושת הושמד, מטוס איראני נפגע, באתר ynet, 19 בספטמבר 2018.
 96. ^ ynet, דיווח: סוריה יירטה בטעות מטוס רוסי במהלך התקיפה בלטקיה, באתר ynet, 18 בספטמבר 2018,
  רוסיה: סוריה הפילה בשוגג מטוס שלנו בגלל התקיפה של ישראל בלטקיה, באתר וואלה‏, 18 בספטמבר 2018.
 97. ^ צה"ל תקף ציוד לנשק מדויק עבור איראן וחזבאללה, באתר צה"ל, 18 בספטמבר 2018.
 98. ^ סוכנויות הידיעות, ‏דיווח בסוריה: "ישראל תקפה מיליציות איראניות בדרום המדינה", באתר מעריב אונליין, 29 בנובמבר 2018.
 99. ^ דיווח בסוריה: כמה מהטילים שנורו לעבר שדה התעופה בדמשק פגעו ביעדים באזור, באתר ynet, 9 בדצמבר 2018.
 100. ^ סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה: לא הייתה תקיפה בשטחנו, באתר ערוץ 7, 9 בדצמבר 2018.
 101. ^ ליעם גולן, מערכת הגנה אווירית הופעלה כנגד טיל נ"מ ששוגר מסוריה לישראל, באתר חדשות 0404
 102. ^ איתי בלומנטל, דניאל סלאמה ואיתמר אייכנר, רוסיה: תקיפת צה"ל סיכנה טיסות אזרחיות, 87% מהטילים יורטו, באתר ynet, 26 בדצמבר 2018.
 103. ^ יואב זיתון, דניאל סלאמה ואיתי בלומנטל, דיווח: בכירים בחזבאללה נפגעו בתקיפת צה"ל בסוריה, באתר ynet, 26 בדצמבר 2018.
 104. ^ רועי שרון, התקיפה בסוריה: בניגוד לדיווחים, שלוש המטרות האיראניות הושמדו, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 26 בדצמבר 2018.
 105. ^ ניר דבורי, ‏תוצאות תקיפת צה"ל בסוריה נחשפות, באתר ‏מאקו‏, 27 בדצמבר 2018.
 106. ^ ynet, סוריה: "ישראל תקפה בדמשק, נפגע מחסן בשדה התעופה", באתר כלכליסט, 12 בינואר 2019,
  ירון שניידר, כתב לענייני ערבים וניר דבורי, ‏סוריה: ישראל תקפה מטרות בדמשק, באתר ‏מאקו‏, 11 בינואר 2019.
 107. ^ חדשות 2, ‏התקיפה בסוריה: ממדי הנזק מתגלים, באתר ‏מאקו‏, 13 בינואר 2019.
 108. ^ מעריב אונליין, ‏כיפת ברזל יירטה שיגור טיל שכוון לצפון רמת הגולן, באתר מעריב אונליין, 20 בינואר 2019.
 109. ^ מערכת אתר צה"ל, תיעוד מתקיפת מטוסי הקרב בשטח סוריה, באתר צה"ל, 21 בינואר 2019,
  מערכת אתר חיל-האוויר, ‏חיל-האוויר תקף מטרות איראניות בסוריה, באתר חיל האוויר הישראלי, 21 בינואר 2019.
 110. ^ ניר דבורי, ‏נזק המתקפה בסוריה: תיעוד הלוויין, באתר ‏מאקו‏, 22 בינואר 2019.
 111. ^ ערוץ 7, ארבעה חיילים סורים נהרגו בתקיפת צה"ל, באתר ערוץ 7, 21 בינואר 2019.
 112. ^ דיווח: בתקיפת חיל האוויר בסוריה נהרגו 12 אנשי משמרות המהפכה, באתר ynet, 22 בינואר 2019.
 113. ^ סוכנויות הידיעות, ‏רוסיה לישראל: הפסיקו את התקיפות בשטח סוריה, באתר מעריב אונליין, 23 בינואר 2019
 114. ^ יאסר עוקבי, ‏דיווח: שני הרוגים ממשמרות המהפכה בתקיפה המיוחסת לישראל באזור קוניטרה, באתר מעריב אונליין, 12 בפברואר 2019.
 115. ^ יאסר עוקבי, ‏הארגון הסורי לזכויות אדם: 7 איראנים נהרגו בתקיפה המיוחסת לישראל בחלב, באתר מעריב אונליין, 28 במרץ 2019.
 116. ^ ירון שניידר, כתב לענייני ערבים, ‏כך נראה ההרס בסוריה אחרי התקיפה, באתר ‏מאקו‏, 13 באפריל 2019.
 117. ^ דניאל סלאמה, סוריה: "יירטנו מטרות שהגיעו מכיוון ישראל", באתר ynet, 18 במאי 2019,
  יאסר עוקבי, ‏דיווח: פיצוצים נשמעו באזור בסוריה בו נמצאים מחסני נשק של איראן וחיזבאללה, באתר מעריב אונליין, 17 במאי 2019.
 118. ^ דניאל סלאמה, סוריה: ישראל תקפה את שדה התעופה T-4, חמישה נהרגו, באתר ynet, 3 ביוני 2019
 119. ^ חדשות 0404, דיווחים בסוריה: כוחותינו מחיל האוויר תקפו יעדים בדרום המדינה, באתר חדשות 0404‏, 12 ביוני 2019 05:14.
 120. ^ בועז גולן, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה באמצעות טילים באזור דמשק, באתר חדשות 0404‏, 1 ביולי 2019 00:50.
 121. ^ דניאל סלאמה וליעד אוסמו, דיווח: 15 הרוגים בתקיפות בסוריה; נ"מ התפוצץ בשמי קפריסין, באתר ynet, 1 ביולי 2019.
 122. ^ מעריב אונליין, ‏תיעוד: כך נראה ההאנגר שהופצץ הלילה בפרברי דמשק, באתר מעריב אונליין, 1 ביולי 2019.
 123. ^ רון בן ישי, יעד התקיפה בסוריה: מערך לוגיסטי איראני בשירות חיזבאללה בלבנון, באתר ynet, 1 ביולי 2019.
 124. ^ לירן הרוני, דיווחים בסוריה: ישראל חיסלה בכיר חזבאללה בקוניטרה, באתר חדשות 13, 22 ביולי 2019
 125. ^ דניאל סלאמה, סוריה: ישראל תקפה בדרום המדינה, באתר ynet, 24 ביולי 2019.
 126. ^ טל לב רם, ‏דיווחים בסוריה: ישראל תקפה יעד חיזבאללה באזור קוניטרה, באתר מעריב אונליין, 1 באוגוסט 2019.
 127. ^ מערכת אתר צה"ל, סוכל פיגוע של כוח קודס האיראני באמצעות רחפנים חמושים נגד מטרות ישראליות, באתר צה"ל, 24 באוגוסט 2019,
  מערכת אתר צה״ל, פרטים נוספים על סיכול הפיגוע של כוח קודס האיראני נחשפים, באתר צה"ל, 25 באוגוסט 2019.
 128. ^ יואב זיתון ודניאל סלאמה, צה"ל: "סוכל פיגוע רחפנים תוקפים איראני שתוכנן לצאת מסוריה לישראל", באתר ynet, 25 באוגוסט 2019,
  אמיר בוחבוט‏, המשלוח מאיראן, המעקב והמתחם שהושמד: כך סוכל פיגוע הרחפנים בסוריה, באתר וואלה‏, 25 באוגוסט 2019.
 129. ^ מערכת אתר צה"ל, זהו הבכיר מכוח קודס האיראני האחראי לניסיון פיגוע הרחפנים, באתר צה"ל, 27 באוגוסט 2019
 130. ^ טל לב רם, ‏תיעוד לוויין: תוצאות התקיפה בגבול סוריה-עיראק, באתר מעריב אונליין, 9 בספטמבר 2019,
  דניאל סלאמה, דיווח בסוריה: מטוסים תקפו יעדים של מיליציות פרו-איראניות, באתר ynet, 9 בספטמבר 2019.
 131. ^ ואב זיתון ודניאל סלאמה, צה"ל: חיל האוויר תקף עשרות יעדים בסוריה, באתר ynet, 20 בנובמבר 2019.
 132. ^ אלעד שמחיוף ועמית ולדמן, ‏דיווח בסוריה: מניין ההרוגים בתקיפה הישראלית עלה ל-23, באתר ‏מאקו‏, 20 בנובמבר 2019.
 133. ^ דיווח: חמישה הרוגים בתקיפת בסיסים של מיליציות פרו-איראניות בסוריה, באתר מעריב אונליין, 25 בדצמבר 2019
 134. ^ 1 2 נטע בר, בכיר במשמרות המהפכה חוסל בסוריה, באתר ישראל היום, 7 במרץ 2020.
 135. ^ דניאל סלאמה ויואב זיתון, סוריה מדווחת על הרוג בתקיפת מל"ט ישראלי, באתר ynet, 27 בפברואר 2020.
 136. ^ שחר קליימן, צה"ל תקף רכב עם צלפים בגולן הסורי, באתר ישראל היום, 2 במרץ 2020.
 137. ^ דניאל סיריוטי, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה שיירת משאיות מאיראן, באתר ישראל היום, 27 באפריל 2020.
 138. ^ יפעת רוזנברג וסוכנויות הידיעות‏, דיווחים בסוריה: שתי תקיפות ישראליות בחומס ובדרום המדינה בתוך שעות, באתר וואלה‏, 01 במאי 2020.
 139. ^ טל לב רם, ‏דיווח: 14 הרוגים, בהם איראנים, בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, באתר מעריב אונליין, 5 במאי 2020.
 140. ^ אחרי חודש של הפוגה: בסוריה שוב מאשימים את ישראל בתקיפה, סרטון בערוץ "כאן חדשות", באתר יוטיוב (אורך: 1:36).
 141. ^ דניאל סלאמה, דיווחים: לפחות 7 הרוגים ב"תקיפות ישראליות" בסוריה, באתר ynet, 24 ביוני 2020
 142. ^ אמיר בוחבוט ואלי אשכנזי‏, תקרית לילית בגבול סוריה: צה"ל חיסל חוליית מחבלים שהניחו מטענים, באתר וואלה‏, 3 באוגוסט 2020
 143. ^ יואב זיתון, דניאל סלאמה, אחיה ראב"ד, בתגובה לפיגוע שסוכל: צה"ל תקף מהאוויר בסוריה, באתר ynet, 4 באוגוסט 2020.
 144. ^ אילנה אושומירסקי, דיווח סורי: "חמישה פעילי מיליציה פרו-איראנית נהרגו בתקיפה ישראלית", באתר ynet, 1 בספטמבר 2020
 145. ^ יואב זיתון, מסלול המראה נפגע: תיעוד נזקי התקיפה מגבול סוריה-עיראק, באתר ynet, 3 בספטמבר 2020.
 146. ^ מערכת אתר צה"ל, כוח צה"ל חשף וניטרל זירת מטענים, באתר צה"ל, 17 בנובמבר 2020.
 147. ^ 1 2 מערכת אתר צה"ל, כך נראו תקיפות צה"ל בסוריה, באתר צה"ל, 18 בנובמבר 2020.
 148. ^ גל פרל פינקל, המלחמה הבאה לא תתחשב באילוצי הפוליטיקה או המגפה, מבט על, גיליון 1412, 3 בדצמבר 2020
 149. ^ לילך שובל, צה"ל: תקפנו בסוריה מפקדה איראנית ואתר צבאי חשאי המשמש בכירים בכוח קודס, באתר ישראל היום, 18 בנובמבר 2020
 150. ^ נטע בר, דיווח: "תקיפה ישראלית בדרום סוריה", באתר ישראל היום, 25 בנובמבר 2020.
 151. ^ הלוויין חושף: האתרים שנפגעו בתקיפה בסוריה שיוחסה לישראל, באתר וואלה‏, 25 בדצמבר 2020.
 152. ^ גל פרל פינקל, יוזמה היא משחק סכום אפס, באתר זמן ישראל, 18 בינואר 2021.
 153. ^ דניאל סיריוטי, "תקיפה נרחבת של ישראל בסוריה", באתר ישראל היום, 13 בינואר 2021,
  דיווחים: ישראל תקפה מחסני נשק איראניים במזרח סוריה, 40 נהרגו, באתר וואלה‏, 13 בינואר 2021,
  AP, דניאל סלאמה, גורם בארה"ב: ישראל תקפה מטרות איראניות בסוריה בסיוע מודיעין אמריקני, באתר ynet, 13 בינואר 2021.
 154. ^ רויטרס, ‏דיווח סורי: חיל האוויר הישראלי תקף מספר מטרות בעיר חמה, באתר מעריב אונליין, 22 בינואר 2021.
 155. ^ נטע בר, דיווח בסוריה: תקיפה על משלוח נשק איראני, באתר ישראל היום, 11 בפברואר 2021.
 156. ^ דניאל סלאמה, דיווחים: שיירה של מיליציות פרו-איראניות הותקפה בגבול סוריה-עיראק, באתר ynet, 11 בפברואר 2021.
 157. ^ חדשות 0404, דיווחים בסוריה: שישה הרוגים בתקיפה שמיוחסת לכוחותינו הלילה, באתר חדשות 0404‏, 15 בפברואר 2021.
 158. ^ נטע בר, לאחר הפיגוע נגד הספינה הישראלית במפרץ עומאן: דיווח על תקיפה של חיל האוויר בסוריה, באתר ישראל היום, 28 בפברואר 2021.
 159. ^ דיווח: ישראל תקפה ספינות שהעבירו נפט ונשק איראני לסוריה מאז 2019, באתר וואלה‏, 11 במרץ 2021
 160. ^ אתר למנויים בלבד עמוס הראל, הרבה יותר מ-12: ישראל תקפה עשרות מכליות, האיראנים הפסידו מיליארדים, באתר הארץ, 19 במרץ 2021
 161. ^ בסוריה מדווחים: ישראל תקפה מטרות פרו-איראניות סמוך לדמשק, סרטון בערוץ "כאן 11", באתר יוטיוב (אורך: 1:57).
 162. ^ דיווח: שתי תקיפות ישראליות בשנתיים האחרונות נגד מתקני נשק כימי בסוריה, באתר ynet, 13 בדצמבר 2021
 163. ^ 1 2 ליעד אוסמו, פעם שנייה ביומיים: סוריה דיווחה על תקיפה ישראלית | תיעוד, באתר ynet, 21 ביולי 2021
 164. ^ ליעד אוסמו, סוריה מאשימה: ישראל תקפה בדמשק ובחומס, באתר ynet, 19 באוגוסט 2021,
  יואב זיתון, ליעד אוסמו, 4 נהרגו בתקיפה הנרחבת בדמשק, טיל נ"מ שנורה מסוריה נפל בגבול ירדן-ישראל, באתר ynet, 20 באוגוסט 2021
 165. ^ יואב זיתון, קורין אלבז-אלוש, דניאל סלאמה, חלקים מטיל נ"מ סורי אותרו בגינה בת"א; צה"ל השמיד סוללה סורית, באתר ynet, 3 בספטמבר 2021
 166. ^ דיווח: ישראל תקפה בדמשק; טיל נ"מ סורי זלג לשטח הארץ, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 2:14).
 167. ^ רויטרס, דיווח: כלי טיס לא מזוהים תקפו בסיס של מיליציות שנתמכות על ידי איראן בסוריה, באתר ynet, 28 בספטמבר 2021.
 168. ^ ליעד אוסמו, סוריה: "צה"ל תקף שדה תעופה צבאי במרכז המדינה, שישה חיילים נפצעו", באתר ynet, 8 באוקטובר 2021,
  סוכנויות הידיעות, ‏דיווח: אנשי מליציות נהרגו בתקיפה בסוריה, היעד - מחסן מל"טים איראני, באתר מעריב אונליין, 9 באוקטובר 2021.
 169. ^ ליעד אוסמו, יואב זיתון, דיווח: "ישראל חיסלה אסיר ביטחוני לשעבר בסוריה", באתר ynet, 16 באוקטובר 2021
 170. ^ אתר למנויים בלבד נועם אמיר, ‏דיווחים סוריים: חיל האוויר הישראלי תקף באזור קוניטרה, בעיתון מקור ראשון, 25 באוקטובר 2021.
 171. ^ סוכנויות הידיעות, ‏דיווח בסוריה: ישראל תקפה מחסן אמצעי לחימה באזור דמשק, חמישה בני אדם נהרגו, באתר מעריב אונליין, 30 באוקטובר 2021,
  ליעד אוסמו, סוריה מאשימה: ישראל תקפה באזור דמשק - באמצעות טילי קרקע-קרקע, באתר ynet.
 172. ^ דיווח בסוריה: ישראל תקפה יעדים בפאתי דמשק, באתר ‏מאקו‏, 3 בנובמבר 2021.
 173. ^ ליעד אוסמו, תקיפה שלישית תוך שבוע וחצי: היעדים שעל המוקד בסוריה, באתר ynet, 8 בנובמבר 2021,
  ניר דבורי, ‏שוב תקיפה בסוריה: מחסן טילים אירני הופצץ בחומס, באתר ‏מאקו‏, 8 בנובמבר 2021.
 174. ^ צבי ג'ופרה, ג'רוזלם פוסט, ‏דיווח בסוריה: ישראל ביצעה ירי טילים מרמת הגולן לעבר מבנה סמוך לדמשק, באתר מעריב אונליין, 17 בנובמבר 2021.
 175. ^ טל לב רם, ‏ברקע התקיפה הלילית בסוריה: טיל נ"מ סורי התפוצץ בים, באתר מעריב אונליין, 24 בנובמבר 2021,
  ניר דבורי, ‏סוריה: 2 אזרחים נהרגו בתקיפה ישראלית בחומס, נזק רב נגרם, באתר ‏מאקו‏, 24 בנובמבר 2021.
 176. ^ ליעד אוסמו, אש במתחם המכולות בנמל לטקיה בסוריה: "ישראל תקפה מהאוויר", באתר ynet, 7 בדצמבר 2021
 177. ^ ליעד אוסמו, אש במתחם המכולות בנמל לטקיה בסוריה: "ישראל תקפה מהאוויר", באתר ynet, 7 בדצמבר 2021,
  רון בן ישי, התקיפה החריגה בנמל הימי: איתות ישראלי לאסד - האיראנים מרמים גם אותך, באתר ynet.
 178. ^ סוכנויות הידיעות, ‏דיווחים בסוריה: "ישראל תקפה יעדי טרור באזור דמשק, חייל אחד נהרג", באתר מעריב אונליין, 16 בדצמבר 2021.
 179. ^ גאנם אבראהים, ‏דיווח בסוריה: ישראל תקפה בנמל לטקייה - בפעם השנייה בשבועות האחרונים, באתר ‏מאקו‏, 28 בדצמבר 2021,
  טל לב רם, ‏לאחר התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה: פיצוץ נשמע בדמשק, באתר מעריב אונליין, 28 בדצמבר 2021.
 180. ^ סוכנויות הידיעות, ‏דיווח בסוריה: ישראל תקפה באזור דמשק - אלו המטרות שהופצצו, באתר מעריב אונליין, 31 בינואר 2022.
 181. ^ צה"ל תקף מטרות טק"א בשטח סוריה, באתר צה"ל.
 182. ^ ליה ספילקין ניר דבורי, ‏טיל נ"מ סורי התפוצץ בשמי ישראל, אזעקות נשמעו בוואדי ערה ובשומרון, באתר ‏מאקו‏, 9 בפברואר 2022
 183. ^ ליעד אוסמו, סוריה: ישראל תקפה באזור דמשק, באתר ynet, 17 בפברואר 2022.
 184. ^ סוכנויות הידיעות, ‏דיווח בסוריה: ישראל תקפה מטרות בקוניטרה, באתר מעריב אונליין, 23 בפברואר 2022.
 185. ^ ליעד אוסמו, סוריה: "ישראל תקפה באזור דמשק, שלושה חיילים נהרגו", באתר ynet, 24 בפברואר 2022.
 186. ^ אמיר בוחבוט ויפעת רוזנברג‏, איראן: 2 אנשי משמרות המהפכה נהרגו בתקיפה בדמשק, בישראל חוששים מתגובה, באתר וואלה‏, 8 במרץ 2022
 187. ^ אמיר בוחבוט ויפעת רוזנברג‏, איראן: 2 אנשי משמרות המהפכה נהרגו בתקיפה בדמשק, בישראל חוששים מתגובה, באתר וואלה‏, 8 במרץ 2022,
  יוסי יהושוע, דריכות בישראל בעקבות הרג הקצינים האיראנים בסוריה, באתר ynet, 9 במרץ 2022.
 188. ^ יואב זיתון, ליעד אוסמו, באור יום, ולראשונה מאז מות האיראנים: "תקיפה ישראלית חריגה בסוריה", באתר ynet, 9 באפריל 2022.
 189. ^ ליעד אוסמו, רויטרס, דיווחים: 9 הרוגים בתקיפת ישראל באזור דמשק. היעד - משלוח נשק לחיזבאללה, באתר ynet, 27 באפריל 2022.
 190. ^ סוכנויות הידיעות, ‏בפעם השנייה ביממה: סוריה מדווחת על תקיפה ישראלית נוספת באזור קוניטרה, באתר מעריב אונליין, 11 במאי 2022.
 191. ^ שחר קליימן, צבא סוריה: "חמישה הרוגים בתקיפה ישראלית במערב המדינה", באתר ישראל היום, 13 במאי 2022,
  אייל ערביד, תקיפה ישראלית באזור בסוריה שבו מרכז פיתוח ודיוק טילים: "5 נהרגו", באתר ynet, 13 במאי 2022.
 192. ^ ליעד אוסמו, סוריה: ישראל תקפה מספר יעדים בדרום דמשק, שלושה נהרגו, באתר ynet, 21 במאי 2022.
 193. ^ שחר קליימן, דיווח בסוריה: תקיפה אווירית על דמשק, באתר ישראל היום, 6 ביוני 2022.
 194. ^ רויטרס, ‏ברקע הדיווח על "תקיפה ישראלית": שדה התעופה הבינלאומי בדמשק הושבת, באתר מעריב אונליין, 10 ביוני 2022.
 195. ^ שחר קליימן, בסוריה מודים: "התקיפה השביתה לחלוטין את נמל התעופה בדמשק", באתר ישראל היום, 10 ביוני 2022.
 196. ^ סוכנויות הידיעות, ‏בסוריה דיווחו על תקיפה ישראלית: שני בני אדם נפצעו סמוך לטרטוס, באתר מעריב אונליין, 2 ביולי 2022.
 197. ^ יואב זיתון, צה"ל יירט בשבוע שעבר כטב"ם נוסף של חיזבאללה. בלבנון מדווחים: "הרוג בתקיפת מל"ט ישראלי בסוריה", באתר ynet, 6 ביולי 2022.
 198. ^ שחר קליימן, דיווחים ערביים: "שמונה הרוגים בתקיפה ישראלית באזור דמשק", באתר ישראל היום, 22 ביולי 2022.
 199. ^ לפחות 8 הרוגים, מהם 3 לא סורים, בתקיפה שמיוחסת לישראל בלב דמשק, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:21).
 200. ^ בשידור חי: השר נחמן שי חשף מידע על פעילות צה״ל בסוריה, באתר מעריב אונליין, 22 ביולי 2022.
 201. ^ טל לב רם, ‏צה"ל תקף עמדות חיזבאללה באזור קוניטרה, שניים נפצעו, באתר מעריב אונליין, 12 באוגוסט 2022.
 202. ^ ליעד אוסמו, סוריה: ישראל תקפה באזור דמשק ועיר הנמל טרטוס, באתר ynet, 14 באוגוסט 2022.
 203. ^ סוריה טוענת: ישראל תקפה משלוח טילים שיועד לחיזבאללה, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:23), 15 באוגוסט 2022.
 204. ^ דניאל סלאמה, סוריה: "ישראל תקפה במערב המדינה". דיווחים: "מרכז למחקרים מדעיים" נפגע, באתר ynet, 25 באוגוסט 2022.
 205. ^ ניר דבורי, ‏דיווח: בתקיפה בסוריה הושמד מחסן עם כאלף טילים, באתר ‏מאקו‏, 27 באוגוסט 2022.
 206. ^ סוכנויות הידיעות, ‏דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מטרות בדמשק ובחאלב, באתר מעריב אונליין, 31 באוגוסט 2022,
  דניאל סלאמה, שתי תקיפות נפרדות בשעה וחצי: "ישראל הפציצה את נמל התעופה של חלב וליד דמשק", באתר ynet, 31 באוגוסט 2022,
  דניאל סלאמה, אחרי התקיפה שיוחסה לישראל: נמל התעופה בחלב נסגר לטיסות, באתר ynet, 1 בספטמבר 2022.
 207. ^ התקיפה הכפולה בסוריה שמנעה העברת משלוח נשק איראני, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 01:58), 1 בספטמבר 2022.
 208. ^ דניאל סלאמה, בפעם השנייה השבוע: סוריה מדווחת על תקיפה ישראלית בנמל התעופה בחלב, באתר ynet, 7 בספטמבר 2022.
 209. ^ נטע בר, דיווחים בסוריה: מטוס איראני הושמד בתקיפה - 7 נהרגו, באתר ישראל היום, 1 בספטמבר 2022.
 210. ^ רועי קייס/ תקיפת נמל התעופה, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:42), 7 בספטמבר 2022.
 211. ^ ynet והסוכנויות, סוריה: ישראל הפציצה את נמל התעופה בדמשק, 5 חיילים סורים נהרגו, באתר ynet, 17 בספטמבר 2022.
 212. ^ סוריה מאשימה: ישראל תקפה בדמשק כדי למנוע התבססות איראנית, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:33), 17 בספטמבר 2022.
 213. ^ דניאל סלאמה, אחרי יותר מחודש: סוריה דיווחה על תקיפה ישראלית, באתר ynet, 22 באוקטובר 2022.
 214. ^ 1 2 דניאל סלאמה, לאור יום: סוריה דיווחה על "תקיפה ישראלית" באזור דמשק, באתר ynet, 24 באוקטובר 2022.
 215. ^ צבא סוריה: חייל נפצע בתקיפה ישראלית במערב דמשק, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:30), 24 באוקטובר 2022.
 216. ^ ניר דבורי, ‏דיווחים בסוריה: מערכות ההגנה האווירית הופעלו באזור דמשק, באתר ‏מאקו‏, 27 באוקטובר 2022.
 217. ^ שלוש תקיפות תוך פחות משבוע: לאחר חודש שקט בסוריה - התקיפות חזרו, סרטון בערוץ "עכשיו 14", באתר יוטיוב (אורך: 01:50), 27 באוקטובר 2022.
 218. ^ דניאל סלאמה ו-AP, תקיפה מסתורית בגבול סוריה-עיראק: "לפחות 10 נהרגו, בהם איראנים", באתר ynet, 9 בנובמבר 2022,
  שחר ברדיצ'בסקי, ‏שיירה שהבריחה נשק איראני: פרטים חדשים על התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה, באתר מעריב אונליין, 9 בנובמבר 2022.
 219. ^ איראן על הכוונת | הלילה: 15 איראנים נהרגו בתקיפה אווירית על שיירה שהובילה אמל"ח לסוריה וללבנון, סרטון בערוץ "עכשיו 14", באתר יוטיוב (אורך: 02:12), 9 בנובמבר 2022,
  דיווח: ישראל תקפה בגבול סוריה-עיראק משלוח נשק ונפט איראני, סרטון בערוץ "כאן חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:21), 9 בנובמבר 2022.
 220. ^ אמיר בוחבוט‏, הרמטכ"ל כוכבי חושף: ישראל אחראית לתקיפת שיירת נשק בגבול סוריה-עיראק, באתר וואלה‏, 14 בדצמבר 2022.
 221. ^ נטע בר, דיווחים בסוריה: תקיפה ישראלית על בסיס צבאי בחומס, שני חיילים סורים נהרגו, באתר ישראל היום, 13 בנובמבר 2022.
 222. ^ דניאל סלאמה, סוריה: "ישראל תקפה מהאוויר, 4 אנשי צבא נהרגו", באתר ynet, 19 בנובמבר 2022.
 223. ^ דניאל סלאמה, איראן: "ישראל חיסלה בסוריה קצין במשמרות המהפכה", באתר ynet, 23 בנובמבר 2022.
 224. ^ דניאל סלאמה, תקיפה באזור דמשק: "ישראל השמידה מחסן של חיזבאללה, שניים נהרגו", באתר ynet, 19 בדצמבר 2022.
 225. ^ דניאל סלאמה, תקיפה לילית בסוריה, הושבת נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, באתר ynet, 2 בינואר 2023.
 226. ^ מסר לאסד: התקיפות בסוריה ימשיכו כל עוד אתם בקשר עם איראן, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:47), 2 בינואר 2023.
 227. ^ גיא אלסטר‏, דיווח: כלי טיס תקפו משאיות בגבול סוריה-עיראק, באתר וואלה‏, 29 בינואר 2023,
  דיווח: מטוסים תקפו שיירה של 25 משאיות בגבול סוריה-עיראק, באתר ynet, 29 בינואר 2023.
 228. ^ 1 2 דניאל סלאמה, דיווחים: עוד משאית עם נשק איראני הותקפה בגבול סוריה-עיראק; 10 הרוגים בתקיפה אמש, באתר ynet, 30 בינואר 2023.
 229. ^ גבול הצפון עולה מדרגה: נמנעה הובלת אמל"ח איראני לסוריה, סרטון בערוץ "כאן חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:09), 30 בינואר 2023.
 230. ^ דניאל סלאמה, 5 נהרגו בדמשק: "ישראל תקפה, טיל נ"מ סורי התפוצץ בשכונה וגרם נזק רב", באתר ynet, 19 בפברואר 2023.
 231. ^ ניר דבורי, ‏התקיפה בסוריה: מחסני נשק הושמדו, ככל הנראה טיל נ"מ גרם להרס הרב בפרברי דמשק, באתר ‏מאקו‏, 19 בפברואר 2023.
 232. ^ רויטרס, ‏בכירים איראניים חוסלו בפגישה "בטחונית": פרטים חדשים על התקיפה בסוריה, באתר מעריב אונליין, 22 בפברואר 2023.
 233. ^ דניאל סלאמה, סוריה: "תקיפה ישראלית השביתה את נמל התעופה בחלב", באתר ynet, 7 במרץ 2023.
 234. ^ דניאל סלאמה, סוריה מאשימה: תקיפה ישראלית באזור שבו שוכן מפעל לפיתוח ודיוק טילים, באתר ynet, 12 במרץ 2023.
 235. ^ דניאל סלאמה, סוריה: "ישראל תקפה בחלב, שדה התעופה הושבת", באתר ynet, 22 במרץ 2023.
 236. ^ שחר ברדיצ'בסקי, ‏דיווח: ישראל תקפה בסמוך לדמשק, שני חיילים סורים נפצעו, באתר מעריב אונליין, 30 במרץ 2023.
 237. ^ דניאל סלאמה, איראן: "יועץ צבאי של משמרות המהפכה נהרג בתקיפה בסוריה, תהיה תגובה", באתר ynet, 31 במרץ 2023.
 238. ^ דניאל סלאמה והסוכנויות, תקיפה שלישית בסוריה תוך 4 ימים: "היעד - בסיס שבו פעילי חיזבאללה", באתר ynet, 2 באפריל 2023.
 239. ^ רון בן ישי, מיזם הטרור של איראן וחיזבאללה, והקשר בין ה"יועץ" שנהרג בתקיפה למל"ט שיורט, באתר ynet, 3 באפריל 2023.
 240. ^ יואב זיתון, דניאל סלאמה, יאיר קראוס, חיל האוויר הפיל מצפון לכינרת כלי טיס שחדר מסוריה לישראל: החשד - איראני, באתר ynet, 3 באפריל 2023.
 241. ^ טל לב רם, ‏המל״ט שחדר מסוריה לישראל הופל באמצעות לוחמה אלקטרונית, באתר מעריב אונליין, 3 באפריל 2023.
 242. ^ דניאל סלאמה, יואב זיתון, יאיר קראוס, פעם רביעית בשבוע: "ישראל תקפה בסוריה אחרי הפלת הכטב"מ האיראני", באתר ynet, 4 באפריל 2023.
 243. ^ כוחות צה״ל תקפו מטרות בשטח סוריה. צפו, באתר צה"ל, 9 באפריל 2023.
 244. ^ רון בן ישי, בסוריה כמו בעזה: המסר בתגובת צה"ל, גם לאחיו של אסד, באתר ynet, 9 באפריל 2023.
 245. ^ עינב חלבי, יואב זיתון, תקיפה לילית בקוניטרה, צה"ל חשף מפקד בחיזבאללה בגולן הסורי, באתר ynet, 24 באפריל 2023.
 246. ^ סוכנויות הידיעות, אחרי ששר החוץ האיראני נועד עם נסראללה: "ישראל תקפה יעדי חיזבאללה בסוריה", באתר ynet, 29 באפריל 2023,
  רויטרס, ‏סוריה מאשימה: ישראל תקפה מטרות באזור חומס, באתר מעריב אונליין, 29 באפריל 2023.
 247. ^ שחר קליימן, דיווחים בסוריה: הרוגים בתקיפה ישראלית בחאלב, נמל התעופה הושבת, באתר ישראל היום, 1 במאי 2023.
 248. ^ גל אהרונוביץ' ורועי קייס, דיווחים: ישראל תקפה יעדי יחידה איראנית סודית בסוריה, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 5 ביוני 2023
 249. ^ ספיר ליפקין, ‏דיווחים: ישראל תקפה יחידה איראנית "סודית" בסוריה, באתר ‏מאקו‏, 5 ביוני 2023.
 250. ^ דניאל סלאמה, סוריה: ישראל תוקפת באזור דמשק, באתר ynet, 29 במאי 2023.
 251. ^ שחר ברדיצ'בסקי, ‏סוריה מאשימה: "חיל האוויר הישראלי תקף באזור דמשק, חייל נפצע קשה", באתר מעריב אונליין, 14 ביוני 2023.
 252. ^ לילך שובל, "הרגשנו בום": במקביל לתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה - שוגר טיל שהתפוצץ באוויר, באתר ישראל היום, 2 ביולי 2023,
  רון בן ישי , יואב זיתון, עינב חלבי, לא יורט כי זוהה שעתיד להתפוצץ באוויר: זהו הטיל ששרידיו הענקיים נפלו ברהט, באתר ynet, 2 ביולי 2023,
  אילנה קוריאל, עינב חלבי, יואב זיתון, טיל נ"מ ששוגר מסוריה התפוצץ באוויר, שרידיו הגדולים נפלו ברהט, באתר ynet, 2 ביולי 2023.
 253. ^ יוסי יהושוע, חיל האוויר תקף אמש בדמשק, מערכות ההגנה הסוריות לא פעלו, באתר ynet, 6 ביולי 2023.
 254. ^ דניאל סלאמה, סוריה: "תקיפה ישראלית" באזור דמשק, באתר ynet, 19 ביולי 2023.
 255. ^ ספיר ליפקין, ‏דיווח בסוריה: ישראל תקפה מטרות באזור דמשק, באתר ‏מאקו‏, 7 באוגוסט 2023
 256. ^ דיווח באיראן: מהנדס בצבא סוריה שפעל עם חיזבאללה חוסל בתקיפה ישראלית, באתר ערוץ 7, 12 בספטמבר 2023.
 257. ^ דניאל סלאמה, דיווח על תקיפה בסוריה, ייתכן מהקרקע: "פיצוץ עז במחסני טילים של מיליציות", באתר ynet, 13 באוגוסט 2023.
 258. ^ דניאל סלאמה, התקיפה המסתורית בסוריה: "טיל מהקרקע השמיד מחסן נשק של חיזבאללה", באתר ynet, 13 באוגוסט 2023.
 259. ^ דניאל סלאמה, סוריה מאשימה: ישראל תקפה באזור דמשק, באתר ynet, 22 באוגוסט 2023.
 260. ^ דניאל סלאמה, סוריה: "ישראל תקפה נמל תעופה בחלב", דיווח: הושמד ציוד צבאי איראני רגיש, באתר ynet, 28 באוגוסט 2023.
 261. ^ טל לב רם, ‏דיווחים בסוריה: שני חיילים נהרגו בתקיפה ישראלית במערב המדינה, באתר מעריב אונליין, 13 בספטמבר 2023.
 262. ^ שחר קליימן, שתי תקיפות ביממה: דיווחים על שני חיילים סורים שנהרגו בתקיפה ישראלית, באתר ישראל היום, 13 בספטמבר 2023.
 263. ^ דניאל סלאמה, סוריה מאשימה: ישראל תקפה שדה תעופה צבאי במערב המדינה, באתר ynet, 14 בספטמבר 2023.
 264. ^ אייל ערביד, הדר עדי, יואב זיתון, דיווח בסוריה: שני רוכבי אופנוע חוסלו בתקיפה ישראלית, באתר ynet, 21 בספטמבר 2023.
 265. ^ צה"ל תקף תשתיות צבאיות שחרגו מהסכם הפרדת הכוחות, באתר צה"ל, 21 בספטמבר 2023.
 266. ^ יואב זיתון, יאיר קראוס, הדר עדי, צה"ל: טנקים תקפו עמדות של הצבא הסורי שהוקמו בשטח הישראלי, באתר ynet, 21 בספטמבר 2023.
 267. ^ רועי קייס, דיווח בסוריה: ישראל תקפה משלוח נשק איראני באזור דמשק, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 1 באוקטובר 2023.
 268. ^ אייל ערביד, יואב זיתון, במרחק רב, באזור ציר ההברחות הקרקעי: "ישראל תקפה בסוריה מיליציות איראניות", באתר ynet, 3 באוקטובר 2023.
 269. ^ הדר עדי, יואב זיתון, לראשונה מפרוץ המלחמה: "חיל האוויר תוקף בדמשק וחלב", באתר ynet, 12 באוקטובר 2023.
 270. ^ דיווח: ישראל הפציצה בנמל התעופה בחלב, באתר ynet, 25 באוקטובר 2023.
 271. ^ המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם: "14 נהרגו בתקיפת צה"ל הלילה", באתר ynet, 25 באוקטובר 2023.
 272. ^ תקיפה בסוריה: הדי פיצוצים נשמעו בדמשק, באתר "סרוגים", 8 בנובמבר 2023.
 273. ^ במגרש הפרטי של אסד: בסיס צבאי בדמשק הותקף מהאוויר, התקיפה יוחסה לישראל | דיווח, באתר מעריב אונליין, 26 בנובמבר 2023.
 274. ^ גיא אלסטר‏, דיווחים: ישראל תקפה באזור דמשק - שני "יועצים" איראנים נהרגו, באתר וואלה‏, 2 בדצמבר 2023.
 275. ^ שחר קליימן, אחד ההרוגים בתקיפה בקוניטרה שיוחסה לישראל: בכיר במיליציה סורית, באתר ישראל היום, 8 בדצמבר 2023.
 276. ^ דיווח בסוריה: התקיפה ה"ישראלית" כללה 2 סבבים, חלק מהטילים יורטו, באתר ynet, 10 בדצמבר 2023,
  סוריה טענה: ישראל תקפה מטרות באזור דמשק, באתר ערוץ 7, 11 בדצמבר 2023.
 277. ^ גיא אלסטר‏, דיווח: 2 פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפה אתמול בדמשק, באתר וואלה‏, 11 בדצמבר 2023.
 278. ^ דיווחים בסוריה: ישראל תקפה באזור דמשק, באתר "סרוגים", 17 בדצמבר 2023.
 279. ^ דיווח סורי: תקיפה ישראלית בדמשק, באתר חדשות 0404‏, 17 בדצמבר 2023.
 280. ^ ה"פיצוצים" בסוריה: דיווח על תקיפה ישראלית נגד מחסנים באזור דמשק, באתר ynet, 25 בדצמבר 2023;
  גל שדה רועי קייס, דיווח: ישראל חיסלה את מפקד הכוחות האיראניים בסוריה, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 25 בדצמבר 2023;
  אלון חכמון, ‏הסלמה נוספת בצפון; תקיפה בסוריה - בכיר במשמרות המהפכה חוסל, באתר מעריב אונליין.
 281. ^ ליאור בן ארי, איתמר אייכנר, איראן: מפקד בכיר במשמרות המהפכה נהרג בתקיפה ישראלית בסוריה, באתר ynet, 25 בדצמבר 2023.
 282. ^ דיווח: 11 בכירים במשמרות המהפכה נהרגו בתקיפה שיוחסה לישראל בדמשק, באתר ynet, 29 בדצמבר 2023.
 283. ^ שחר קליימן, התקיפה במזרח סוריה: "שיירה העבירה כטב"מים איראניים לפני ההפצצה", באתר ישראל היום, 30 בדצמבר 2023.
 284. ^ ההפצצות בגבול סוריה-עיראק: מניין הרוגים עלה ל-19, באתר ynet, 30 בדצמבר 2023.
 285. ^ סוכנויות הידיעות, ‏לקראת התחממות נוספת בצפון? דיווחים על תקיפות בסוריה, לבנון ועיראק, באתר מעריב אונליין, 30 בדצמבר 2023.
 286. ^ צה"ל: חיסלנו בסוריה את אחראי שיגור הרקטות של חמאס במדינה, באתר ynet, 8 בינואר 2024,
  לירן וינשטיין, ‏הישג נוסף: חוסל ראש מערך הרקטי של חמאס בסוריה, באתר "סרוגים", 8 בינואר 2024.
 287. ^ טל לב רם, ‏דיווח בסוריה: ישראל חיסלה בכירים במשמרות המהפכה בתקיפה בדמשק, באתר מעריב אונליין, 20 בינואר 2024,
  ליאור בן ארי, יואב זיתון, איראן מאשימה: 4 "יועצים צבאיים" שלנו חוסלו על ידי ישראל בסוריה, באתר ynet, 20 בינואר 2024.
 288. ^ יועץ איראני נהרג בתקיפה שמיוחסת לישראל בדרום דמשק, באתר ערוץ 7, 2 בפברואר 2024,
  נטע בר, התמחה בפיתוח מל"טים וטילים מדויקים: פרטים חדשים על מפקד משמרות המהפכה שחוסל, באתר ישראל היום, 2 בפברואר 2024.
 289. ^ שחר קליימן, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מטרות בלב דמשק, באתר ישראל היום, 28 בפברואר 2024,
  דיווח בסוריה: "מטוסי קרב ישראליים תקפו שלושה מוקדים בדמשק", באתר ynet, 28 בפברואר 2024.
 290. ^ אוריאל בארי, ‏דיווח בסוריה: פיצוץ בבניין בו שהו בכירים איראניים, באתר "סרוגים", 1 במרץ 2024,
  סוכנויות הידיעות, ‏דיווח: שלושת הבכירים האיראנים נהרגו עקב התקיפה בסוריה, באתר מעריב אונליין, 1 במרץ 2024.
 291. ^ שחר קליימן, יעד החיסול בסוריה: "קצין בכיר במשמרות המהפכה שהיה אחראי על הברחות דרך הים", באתר ישראל היום, 1 במרץ 2024.
 292. ^ שחר קליימן, דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מחסני נשק של חיזבאללה בדמשק, באתר ישראל היום, 17 במרץ 2024.
 293. ^ דיווח: 5 בכירים במיליציות הפרו-איראניות נהרגו בתקיפה בסוריה, באתר ynet, 19 במרץ 2024
 294. ^ שמעון מיג'אן, סוריה | שעות לאחר נחיתת מטוס איראני: תשעה הרוגים בתקיפה בסוריה, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 26 במרץ 2024,
  אוריאל בארי, ‏דיווח: 9 הרוגים בתקיפה בסוריה, בהם בכיר איראני, באתר "סרוגים", 26 במרץ 2024.
 295. ^ דיווח: עלה ל-15 מניין ההרוגים בתקיפה בסוריה, 14 מהם אנשי משמרות המהפכה, באתר ynet, 26 במרץ 2024.
 296. ^ דיווח: ישראל תקפה מטרות איראניות בדמשק, באתר "סרוגים", 28 במרץ 2024,
  שחר קליימן, דיווח בכלי תקשורת ערביים: ישראל תקפה ברובע השיעי בדמשק, באתר ישראל היום, 28 במרץ 2024.
 297. ^ ליאור בן ארי, דיווח: 42 הרוגים ב"תקיפה ישראלית" ליד נמל התעופה בחלב, 6 מהם אנשי חיזבאללה, באתר ynet, 29 במרץ 2024,
  דיווח בסוריה: תקיפה "ישראלית" בחלב, עשרות נהרגו, באתר ‏מאקו‏, 29 במרץ 2024.
 298. ^ דיווח: "עלה ל-52 מספר ההרוגים בתקיפה הישראלית בחלב", באתר ynet, 30 במרץ 2024.
 299. ^ דיווח בסוריה: ישראל תקפה באזור דמשק, באתר "סרוגים", 31 במרץ 2024.
 300. ^ דיווחים בסוריה: הרוגים ופצועים בתקיפה המיוחסת לישראל, באתר מעריב אונליין, 31 במרץ 2024.
 301. ^ דיווח בסוריה: לפחות שישה חוסלו במתקפה אווירית בלב דמשק המיוחסת לישראל, באתר ערוץ 7, 1 באפריל 2024,
  דיווח בסוריה: 6 הרוגים בתקיפה בדמשק, באתר כיפה, 1 באפריל 2024,
  דיווח: היעד בתקיפה בדמשק - דמות איראנית בכירה, באתר ynet, 1 באפריל 2024,
  דיווח: ההרוגים בתקיפה בדמשק - בכירים במשמרות המהפכה באיראן, באתר ynet, 1 באפריל 2024.
 302. ^ שחר קליימן, דיווחים: בכיר במשטר האיראני חוסל בתקיפה ישראלית בדמשק, באתר ישראל היום, 1 באפריל 2024.
 303. ^ סוכנויות הידיעות, ‏לראשונה מאז החיסול, צבא סוריה מאשר: תקיפה ישראלית לכאורה פגעה בבסיס בדמשק, באתר מעריב אונליין, 3 במאי 2024.
 304. ^ צה"ל תקף אתמול בסוריה ושיבש את התוכנית של נסראללה, לפחות זמנית, באתר מעריב אונליין, 21 במאי 2024.
 305. ^ שחר קליימן, דיווחים בסוריה: מפקד סורי מקורב לאיראן ושני מחבלי חיזבאללה חוסלו בתקיפת כטב"מ, באתר ישראל היום, 25 במאי 2024.
 306. ^ אסף רוזנצוייג, ‏ישראל בגל תקיפות חסר תקדים בסוריה: הותקפו משאיות ותשתיות שסיפקה איראן, באתר ‏מאקו‏, 8 בינואר 2024.