לדלג לתוכן

ידוען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סלבריטי)
המונח "סלב" מפנה לכאן. לערך העוסק בהר בצרפת, ראו סלב (הר).
מרילין מונרו, ידוענית
קים קרדשיאן, ידוענית בעלת תוכנית טלוויזיה (משפחת קרדשיאן)

יְדוּעָןאנגלית: Celebrity; בלועזית: סלבריטי, ובקצרה בעגה: סֶלֶבּ) הוא אדם מפורסם, לרוב עקב פעילותו בתחום הבידור (טלוויזיה, קולנוע, מוזיקה), הדוגמנות או הספורט. לעיתים זוכה הידוען לפרסום למרות שתרומתו לתחום עיסוקו היא שולית. ישנם גם מקרים של ידוענים שהפכו פעילים בתחום הפוליטיקה, וישנם גם אנשי עסקים שנחשבים לידוענים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הידוענים מוכרים לחלק גדול מהציבור הרחב, ורבים עוקבים בשקיקה אחר חייהם האישיים. תופעת הידוענות קשורה באופן הדוק מאוד לרכילות. קיימת התעניינות בחייהם האישיים של ידוענים רבים, ולעיתים הדבר מלווה בהטרדות. תעשייה שלמה של צלמים, המכונים 'פפראצי', מתפרנסת מהשגת תמונות של ידוענים. הידוענים מספקים יצר מציצנות; כך ההתעסקות בחיי הידוענים מהווה בידור פופולרי. ידוענים רבים קשורים בשערוריות בגידות, תככים, מין וסמים. בין אם בשל אורח חייהם המאפשר נהנתנות ובין אם בשל ההתעניינות הציבורית הרבה, הגורמת לתקשורת להבליט אירועים אלו.

מנגד נהנים הידוענים מהפופולריות שלהם, וביכולתם להשיג לרוב חוזי פרסום יקרים, הזמנות לאירועים חברתיים יוקרתיים והנחות ניכרות ברכישת מוצרים, כחלק מהמיתוג של מוצרים אלה.[1] קיימים ידוענים שלא אוהבים את ההתעניינות הציבורית ואת החדירה לפרטיות ומנסים להתחמק מהצלמים, המעריצים וממדורי הרכילות. ידוענים רבים שוכרים יועצי תקשורת ויחסי ציבור כדי לשפר את יחסם עם הקהל ולהקל על העומס הכרוך בתקשורת עמו.

עיתונים רבים מפרסמים מדור קבוע המתמקד בפרטי רכילות אודות ידוענים. חלוץ בתחום זה בישראל היה המדור "רחל המרחלת" בשבועון "העולם הזה". טור רכילות נודע אחר בישראל, היה "ציפורה", במקומון "העיר".

ידוענים ופוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן שתי צורות לתופעת ה"פוליטיקאי ידוען" של אדם המשלב בין תחום הפוליטיקה לידוענות. הראשונה היא של פוליטיקאי שנבחר לתפקיד או מועמד לתפקיד ציבורי העושה שימוש באלמנטים של כוכבנות על מנת להציג את טענתו לייצוג של קבוצה או מטרה. הצורה השנייה היא של ידוען מתחום התרבות הפופולרית העושה שימוש בהערצה אליו על מנת להביע את דעתו בנושאי השעה.[2]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יוני פרוים, הסלבס מתעקשים: "לצאת להשקה זו עבודה לכל דבר", באתר ynet, 18 בדצמבר 2015
  2. ^ Street, John (2004). "Celebrity Politicians: Popular Culture and Political Representation". The British Journal of Politics and International Relations. 6 (4): 435–452. doi:10.1111/j.1467-856X.2004.00149.x. נבדק ב-11 במרץ 2017. {{cite journal}}: (עזרה)