סלסטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סלסטיה
Celestia
סמליל סלסטיה
תצוגה של שבתאי וירחו אנקלדוס בסלסטיה
תצוגה של שבתאי וירחו אנקלדוס בסלסטיה
מפתח Chris Laurel, Dmitry Brant עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה אחרונה 1.6.3 (20 באפריל 2023) עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת הפעלה Microsoft Windows, מערכת הפעלה מסדרת BSD, AmigaOS 4, iOS, חוצה-פלטפורמות, לינוקס, macOS, אנדרואיד עריכת הנתון בוויקינתונים
נכתבה בשפות לואה, C++ עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג רישיון GPL-2.0+ עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד מקור https://github.com/CelestiaProject/Celestia עריכת הנתון בוויקינתונים
celestiaproject.space
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סֶלֶסְטְיָהאנגלית: Celestia) היא תוכנה חופשית, המדמה גרמי שמיים בשלושה ממדים ומאפשרת תנועה וירטואלית בחלל.

סלסטיה נמצאת בשימוש נרחב בהוראת האסטרונומיה ואומצה על ידי נאס"א וסוכנות החלל האירופית למטרה זו. סלסטיה היא תוכנה חוצת פלטפורמות וזמינה למערכות הפעלה מרובות, לרבות Microsoft Windows, לינוקס ו-OS X.

תפקודי סלסטיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנה מציגה מאות אלפי גרמי שמיים רבים מסוגים שונים: פלנטות (לרבות פלנטות מחוץ למערכת השמש), כוכבים, ירחים, צבירי כוכבים, ערפיליות, גלקסיות, כוכבי שביט ועוד. קטלוג הכוכבים שהיא מבוססת עליו נבנה בפרויקט Hipparcos של סוכנות החלל האירופית, ומודל התנועה הפלנטרית הוא VSOP87 - מודל מדויק די הצורך להדמיה מדויקת של ליקויים.

סלסטיה מאפשרת תנועה בין גרמי השמיים ומעקב אחריהם. אפשרויות המעקב מגוונות, וכוללות מעקב ממקום יחיד בחלל, מעקב מעל נקודה קבועה בפני השטח של גרם השמים, מעקב תוך שמירת זווית הייחוס לגרם שמים נוסף, מעקב תוך שמירת זווית הייחוס למסלול הגרם השמימי ועוד.

סלסטיה מאפשרת תנועה בזמן בקצבים שונים, לפנים ולאחור, ועצירה של הזמן. לתוכנה אפשרויות סקריפטינג רבות, המאפשרות בניית מערך שיעור מוכן מראש, והיא מאפשרת לכידה של המוצג בה לתמונה או וידאו. ניתן לפצל את התצוגה לשתיים, אופקית או אנכית, וכך מתאפשר שימוש בשני צגים וגם השוואה שני גרמי שמיים, או מבט משתי נקודות שונות על אותו אירוע אסטרונומי.

סלסטיה ניתנת להרחבה באמצעות תוספים, המאפשרים להעשיר את החוויה הוויזואלית (עם טקסטורות באבחנה גבוהה, שכבות אטמוספירה ומודלים תלת-ממדיים), הוספת אירועים שמימיים וספינות חלל. קיים מאגר גדול של תוספים חופשיים לשימוש, וקיימים גם תוספים מסחריים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]