סמולוויל (יישוב בדיוני)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפת העיירה

סמולוויל היא עיירה בדיונית בחוברות הקומיקס של סופרבוי וסופרמן מבית DC קומיקס. זוהי העיירה שבה גדל קלארק קנט. העיירה היא מקום ההתרחשות המרכזי של רבים מסיפורי סופרבוי שבהם סופרבוי מגן על עיירתו מפני איומים.[1][2]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוברות הקומיקס המוקדמות של תור הזהב, לא מפורש שמה של העיירה שבה גדל קלארק קנט. שמה של העיירה לא צוין.[3] החל מ"סופרבוי" כרך 1, #2 (מאי 1949) נקבע שמה של העיירה כ"סמולוויל" לצמיתות.

סמולוויל מוצגת רטרואקטיבית גם כעיירה שבה גדל קלארק קנט מתור הזהב, כפי שניתן לראות בתת-סדרת הקומיקס "מר וגברת סופרמן" שבסדרת הקומיקס "משפחת סופרמן", וגם ב"הרפתקאותיו החדשות של סופרבוי" 15#–16 (מרץ–אפריל 1981). בניגוד לסמולוויל של כדור הארץ 1, סמולוויל של כדור הארץ 2 נשארה עיירה לא מוכרת מאחר שסופרמן של כדור הארץ 2 לא התחיל בהצלותיו כסופרבוי, גיבור-העל הצעיר מסמולוויל. בנוסף, ברשות הזוג קנט לא הייתה חנות בכדור הארץ 2, והם עבדו כחקלאים בחווה במשך כל חייהם.

שתי מיני-סדרות קומיקס לאחר המשבר התעמקו בהיסטוריה של העיירה סמולוויל ושל משפחת קנט: "עולמה של סמולוויל" (שנות ה-80 המאוחרות) ו"משפחת קנט" (1997–1998).[4][5]

מאוחר יותר, ההיסטוריה של סמולוויל שוכתבה כעיירה מסוכנת, שבשטחה נפוץ קריפטוניט ירוק, והוא יוצר מוטציות בתושבי העיירה, בדומה לקריפטונייט הירוק בסדרת הטלוויזיה "סמולוויל". היסטוריה זו, לצד הרס העיירה ושיקומה בידי הממשלה, מתוארת בסיפור "החיפוש אחר הקריפטונייט".[6]

תושבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין התושבים הבולטים בעיירה סמולוויל נכללים: משפחת קנט – מרתה וג'ונתן ובנם היחיד קלארק, לאנה לאנג – חברתו, בת כיתתו ולעיתים אהובתו של קלארק, פיט רוס – חברו הטוב של קלארק, דאגלס פרקר – מפקד המשטרה המקומי.

בקומיקס "סופרבוי" המקורי מופיעים תושבים נוספים: פרופסור פיניאס פוטר (דודה של לאנה לאנג),[7] הארכאולוג לואיס לאנג (אביה של לאנה),[8] ולקס לות'ר הצעיר.[9]

לאחר המשבר, גם קונר קנט (סופרבוי) מתגורר בסמולוויל, בביתה של מרתה קנט שהתאלמנה. כלב-העל קריפטו גר איתם.[10] קונר לא מרוצה בתחילה ממגוריו בעיירה, ואט אט לומד לחבב אותה.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמולוויל מוצגת בדרך כלל כעיירה אמריקאית אידיאלית, קטנה ומבודדת, עם אווירה של "אמריקה המרכזית", הנראית לקוחה מציוריו של נורמן רוקוול. תושבי העיירה בדרך כלל ידידותיים. בסיפורי סופרבוי מתור הכסף, העיירה מהווה מוקד משיכה לטיפוסים מסוכנים כמו פושעים וחייזרים פולשים.

הכלכלה המקומית בעיירה סמולוויל מורכבת בעיקר מעסקים בבעלות תושבים ומחוות המקיפות את שטח העיירה, בהן החווה החקלאית של משפחת קנט. בקומיקס "סופרבוי" המקורי, משפחת קנט מוכרת את החווה שלה כשקלארק מתחיל את לימודיו בבית הספר, ופותחת חנות מקומית.[11] עם זאת, במציאות שלאחר המשבר, המשפחה עדיין גרה בחווה כשקלארק כבר בוגר.

בקומיקס "סופרבוי" המקורי, שלט בכניסה לעיירה סמולוויל מברך את הנוסעים החולפים על פניו: על השלט מופיעה תמונה של סופרבוי עף או מנוף בידו לשלום, וליד תמונתו כתוב: "ברוכים הבאים לסמולוויל - ביתו של סופרבוי".

מוסדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיירה סמולוויל קיים בית ספר תיכון אחד, "בית הספר התיכון סמולוויל", ובו לומדים קלארק קנט, לאנה לאנג ופיט רוס.[12]

בעיירה היה גם בית יתומים, ואליו הביאו הזוג קנט את התינוק קאל-אל לאחר שהחללית שלו נחתה על פני כדור הארץ. הזוג קנט חזר כעבור ימים אחדים כדי לאמץ רשמית את התינוק, והעניקו לו את השם קלארק.[11]

תקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיירה קיימות מערכות עיתון מקומיות: "סמולוויל סנטינל" ("הרפתקאותיו החדשות של סופרבוי"), "סמולוויל טיימס-רידר" (בספר "הבן האחרון של קריפטון" מאת אליוט ס' מגין (אנ')). ב"אקשן קומיקס", ג'ורג' טיילור, עורך העיתון "דיילי סטאר", מזכיר לקלארק קנט שפגש את הוריו כשעבד ככתב ב"סמולוויל סנטינל".[13]

העיירה קולטת את מרבית שידורי הטלוויזיה והרדיו מעיר סמוכה גדולה. לעיירה יש תחנת רדיו אחת משלה בשם "WSMV".[14]

חוק וממשל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד המשטרה של סמולוויל הוא צ'יף דאגלס פרקר. בסיפורים שלפני המשבר, פרקר הוא בן בריתו הנאמן של סופרבוי. פרקר, פרופסור לאנג (אביה של לאנה לאנג) ונשיא ארצות הברית יכולים ליצור קשר עם סופרבוי באמצעות מנורת איתות חשאית המוסתרת בבית משפחת קנט.[15] אחרי המשבר פרקר עדיין נוכח בסיפורים, אולם תפקידו הצטמצם.

בחוברות הקומיקס המודרניות קיימת בעיירה סמולוויל מחלקה משטרתית בראשות שריף. שריף הייז נרצח על ידי הפקח השחור של כדור הארץ 2 בשעה שדיבר עם הממונים עליו על העברתו למטרופוליס.[16]

בסיפור מאוחר ב"הרפתקאותיו חדשות של סופרבוי" מציעה מועצת העיירה סמולוויל לבנות קניון ראשון בעיירה, ומתגלה מניע זדוני מאחורי תוכנית הבנייה. ג'ונת'ן קנט מחליט להתמודד לתפקיד חבר מועצה כדי לסכל את הקמת הקניון. סדרת הקומיקס בוטלה באמצע הסיפור.[17]

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה ליישובים בדיוניים רבים ביקום DC, מיקומה של העיירה סמולוויל לא הוגדר במפורש בקומיקס במקור.

מיקומה של העיירה השתנה בין הסיפורים. היא מוקמה פעמים רבות בקרבת מטרופוליס ומידווייל, ביתה החדש של סופרגירל על פני כדור הארץ.[18] החוברת "All-New Collectors' Edition #C-55", שהציגה את חתונתם של חבר וחברת לגיון גיבורי-העל, סאטורן גירל ולייטנינג לאד (1978), מתארת את סמולוויל כ"עיירה שקטה, השוכנת בגבעות בקרבת החוף המזרחי" מרבית המקורות מאז האתחול "איש הפלדה" מאת ג'ון ביירן (1986) ממקמים את העיירה סמולוויל בקנזס.

adventures of superman[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעם הראשונה במדיה שבה העיירה סמולוויל או חוות קנט קושרו למיקום מסוים הייתה בתסכית הרדיו "adventures of superman". בסיפור "The Secret Rocket" (ספטמבר–אוקטובר 1947) יש מספר אזכורים לכך שקלארק קנט הצעיר גדל בחווה של איבן קנט באיווה. שם העיירה החווה לא מושמע בסיפור.[19] העיר הקרובה ביותר ששמה מושמע היא סנטרוויל (אנ') הקיימת במציאות.

superman family[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור של סופרבוי ב"superman family #195" (מאי–יוני 1979), קלארק קנט ולאנה לאנג נוסעים בכביש המהיר 70 (אנ') בתוך סמולוויל או בקרבתה. מדינות שהכביש עובר בהן במציאות הן יוטה, קולורדו, קנזס (מדינת העיירה לאחר המשבר), מיזורי, אילינוי, אינדיאנה, אוהיו, וירג'יניה המערבית, פנסילבניה ומרילנד (מדינת העיירה במספר אזכורים לפני המשבר[20]).

Amazing World of DC Comics[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי Amazing World of DC Comics #14‏ (1977), פנזין רשמי עם מאמרים על דמויות וסדרות DC קומיקס, העיירה סמולוויל נמצאת במרילנד. הקומיקס "New Adventures of Superboy #22" (אוקטובר 1981) אישר את היותה עיירה במרילנד באמצעות מפה שמיקמה את סמולוויל קילומטרים ספורים מערבית למפרץ גדול המאויר בדומה למפרץ דלאוור. אותה מפה מיקמה את מטרופוליס וגות'אם סיטי בצדדיו המזרחי והמערבי של אותו מפרץ.

לגיון גיבורי העל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפה של מטרופוליס מהעתיד שבו חיים לגיון גיבורי-העל כלולה בקומיקס לגיון גיבורי העל כרך 2, #313 (יולי 1984). לפי המפה, העיירה סמולוויל נמצאת בצפון-מזרח פנסילבניה או בצפון ניו ג'רזי, והיא משולבת במטרופוליס כמחוז היסטורי. בעדכונים למפה שפורסמו לאחר 1986, העיירה הוסרה רטרואקטיבית כדי להתאים לשינויים במיקומה בכותרים הבאים.

death and life of superman[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובלה "death and life of superman" (1993), ג'ונתן ומרתה קנט נוסעים לסמולוויל מנמל התעופה (אנ') בעיר גרט בנד (אנ') שבקנזס,[21] מה שמרמז שהעיירה סמולוויל שבה הם גרים נמצאת במרכז קנזס.

The Kents[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיני-סדרת הקומיקס "The Kents" (אנ') משנות ה-90 מיקמה את העיירה סמולוויל במזרח קנזס, במרחק של רכיבה בת יום על סוס מהעיר פאולה (אנ') שבקנזס.

Action Comics #822[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקו הראשון של הסיפור "Repo Man" מיקם את העיירה סמולוויל בקנזס, במרחק של כ-90 קילומטר מהעיר סלינה (אנ') ובקו של ג'נקשן סיטי (אנ'). במציאות נמצאת העיר דוראנס (אנ') בנקודה דומה.

סמולוויל עונה 11[עריכת קוד מקור | עריכה]

"סמולוויל עונה 11" היא סדרת קומיקס הממשיכה את סדרת הטלוויזיה "סמולוויל" שנקראה על שם העיירה ומתרחשת ברובה בגבולותיה. גרסה זו מיקמה את העיירה סמולוויל כ-320 קילומטר מערבית לוויצ'יטה ודרומית-מערבית לדודג' סיטי (אנ'), כמו העיר ליברל (אנ'), ואילו המיקוד שלה הוא 67524, כמו זה של העיר צ'ייס (אנ') הנמצאת צפונית-מערבית לוויצ'יטה.

אזכורים במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • באירוע הקרוסאובר "המשבר בעולמות האינסופיים", סופרמן, לויס ליין ואייריס וסט-אלן (אנ') מגיחים לביקור קצר בארץ 167, עולמה של הסדרה "סמולוויל", ופוגשים שם את קלארק קנט. לקס לות'ר מכדור הארץ 38 מגיע אחריהם, מסלק אותם, מנסה להרוג את קלארק קנט עם קריפטונייט ירוק, מגלה שקלארק קנט ויתר על כוחותיו ועוזב אותו לנפשו.

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בנובלה "Miracle Monday" (אנ')‏ (1981) בספרי סופרמן של אליוט אס. מגין (אנ'), העיירה סמולוויל נמצאת בקנזס.
 • גם בנובלה It's Superman!"‎" של טום דה הייבן (אנ'), שעלילתה מתרחשת ב-1938, העיירה סמולוויל נמצאת בקנזס.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיירה סמולוויל מופיעה במשחק הווידאו DC Universe Online (אנ'). בעלילת המשחק, לקס לות'ר ערך ניסוי התושבי העיירה באמצעות ה-DNA של דומסדיי שהיה לכוד בכלוב באסם ליד חוות קנט. ג'ונתן קנט, לאנה לאנג ופיט רוס היו בין התושבים שהפכו ליצורים דמויי דומסדיי. סמולוויל נחרבה בגלל הניסוי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מייקל פליישר, The original encyclopedia of comic book heroes., DC קומיקס, 2007, עמ' 300–301, ISBN 1-4012-1389-8
 2. ^ רוברט גרינברגר, The essential Superman encyclopedia, Del Rey/Ballantine Books, 2012, ©2010, עמ' 361–368, ISBN 978-0-307-29224-7
 3. ^ Adventure Comics #104 (מאי 1946)
 4. ^ World of Smallville #1–4 (אפריל–יולי 1988), DC קומיקס
 5. ^ The Kents #1–12 (אוגוסט 1997 – יולי 1998), DC קומיקס
 6. ^ סופרמן/באטמן 44#–49 (2008), DC קומיקס
 7. ^ Adventure Comics #291 (דצמבר 1961), DC קומיקס
 8. ^ Superboy #10 (ספטמבר–אוקטובר 1950), DC קומיקס
 9. ^ Adventure Comics #271 (אפריל 1960), DC קומיקס
 10. ^ הלילה האפל ביותר 1#–3 (2009), DC קומיקס
 11. ^ 1 2 סופרמן #146 (יולי 1961), DC קומיקס
 12. ^ Adventure Comics #456 (מרץ–אפריל 1978), DC קומיקס
 13. ^ אקשן קומיקס כרך 2, #8, יוני 2012, DC קומיקס
 14. ^ סופרבוי כרך 1, #195, יוני 1973, DC קומיקס
 15. ^ "סופרבוי" כרך 1, #88 (אפריל 1961), DC קומיקס
 16. ^ Blackest Night: Superman #1 (אוקטובר 2009), DC קומיקס
 17. ^ "הרפתקאותיו החדשות של סופרבוי" #46 (אוקטובר 1983), DC קומיקס
 18. ^ "הרפתקאותיו החדשות של סופרבוי" #22 (אוקטובר 1981), DC קומיקס
 19. ^ השם "סמולוויל" נכתב לראשונה רק שנתיים לאחר מכן, בקומיקס "סופרבוי" כרך 1, #2
 20. ^ Amazing World of DC Comics #14 (1977),‏ DC קומיקס
 21. ^ רוג'ר סטרן, The death and life of Superman : a novel, Barnes & Noble, 2004, 1993, ISBN 0-7607-5439-X
 22. ^ דבורה רורבו, Smallville, Kansas, The World of Lois & Clark (באנגלית)
 23. ^ פרקר היינצה, Where is Smallville?, Medium, ‏2020-03-14 (באנגלית)
 24. ^ MSU's scenes in 'Batman v Superman' revealed, The State News (באנגלית)