סמי דייוויס ג'וניור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמי דייוויס ג'וניור, 1986
סמי דייוויס ג'וניור, 1956

סמי דייוויס ג'וניור (.Sammy Davis Jr)‏ (8 בדצמבר 1925 - 16 במאי 1990) היה אמן ובדרן אמריקני, שהתגייר, והיה שחקן, חקיין, זמר, נגן ורקדן. התפרסם בין היתר כחבר בחבורת הבידור והשירה "ראט פאק", לצד פרנק סינטרה ודין מרטין, לצדם הופיע גם בסרט "האחד עשר של דני אושן" (1960). זכה לכינוי "מיסטר שואו ביזנס" לאחר מופעיו המצליחים בלאס וגאס. היה מועמד לפרס גלובוס הזהב ופרס אמי, וזכה ב-2001 בפרס גראמי למפעל חיים.

כמו כן השתתף פעמיים בהנחיית טקס פרסי אוסקר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייוויס נולד בהארלם שבניו יורק להוריו שעסקו במשחק ובריקוד. בצעירותו גודל על ידי סבתו מצד אביו. כשהיה בן שלוש נפרדו הוריו ואביו שלא רצה לאבד את המשמורת עליו, לקח אותו לסיבוב הופעות.

כילד למד ריקוד מאביו, סמי דייוויס האב, ומ"דודו" ויל מסטין, שהיה מנהיג להקת הריקוד שאביו היה חלק ממנה. דייוויס הצטרף למופע כילד צעיר והם הפכו ל"שלישיית וויל מסטין". לכל אורך הקריירה הארוכה שלו הזכיר דייוויס את שלישיית וויל מסטין בקורות החיים שלו.

מסטין ואביו של דייוויס גוננו עליו וחסכו ממנו את הגזענות בה נתקלו, שהוסברה לו כ"צרות עין", אולם עם גיוסו לצבא ארצות הברית במלחמת העולם השנייה נאלץ דייוויס להתעמת עם הגזענות והדעות הקדומות בכל עוצמתן.

בשירותו הצטרף ללהקה צבאית ומצא שאור הזרקורים מגרש חלק מהדעות הקדומות. "הכישרון שלי היה הנשק, הכוח, הדרך שלי להיאבק. הוא היה הדרך היחידה שקיוויתי שתשפיע על דרך חשיבתם של האנשים", אמר.

אחרי שחרורו מהצבא הצטרף מיד למופע ריקודים וכוכבו החל לדרוך, אולם מזלו לא האיר לו פנים כאשר נפגע בתאונת דרכים בשנת 1954 ואיבד אחת מעיניו.

בעת שהיה מאושפז בבית החולים סיפר לו ידידו, אדי קנטור, על הדמיון שהוא מוצא בין השחורים ליהודים. דייוויס מצא עניין מיוחד בספרו של פול ג'ונסון, "ההיסטוריה של היהודים", התגייר ואף סירב להופיע ביום כיפור. אולם, פעם אחת כשהופיע בחברת פרנק סינטרה על במה בלאס וגאס כשאריה לצידם, נראה היה שהאריה עומד לזנק על דייוויס ודייוויס הצטלב. משנשאל על ידי סינטרה מדוע הצטלב והרי הוא יהודי, השיב לו דייוויס כי לא היה סיפק בידו לחוות מגן דוד.

השלב הבא בקריירה שלו היה תפקיד ב-"Mr. Wonderful" בברודוויי.

בשנת 1959 הפך דייוויס לחבר בחבורת "ראט פאק", אשר הונהגה על ידי פרנק סינטרה, ידידו משכבר.

משקנה את פרסומו סירב להופיע במקומות שהנהיגו הפרדה גזעית. דרישתו הובילה לביטול ההפרדה במועדוני הלילה במיאמי ובבתי הקזינו בלאס וגאס.

בשנת 1960 חולל דייוויס סערה בנשאו לאישה את מיי בריט, שחקנית לבנה ממוצא שוודי שהתגיירה למענו. לשניים נולד ילד משותף והם אימצו עוד שני ילדים. הם נפרדו בשנת 1968.

באוטוביוגרפיה שלו תיאר דייוויס את אורח חייו המתהולל שכלל בילוי עם נשים רבות וצריכת אלכוהול וקוקאין, ואף תיעד את קשייו הכספיים.

דייוויס נפטר ב-16 במאי 1990 בבברלי הילס כתוצאה מסיבוכים של סרטן הגרון והוא טמון בבית הקברות Forest Lawn Memorial Park (אנ'), לצד העילית של תעשיית הבידור האמריקאית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]