ספגטיפיקציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ספגטיפיקציה (אנגלית: Spaghettification) היא תהליך שבו גוף נמתח ומתפרק בעת נפילה לעבר עצם מסיבי כמו חור שחור. התופעה מתרחשת כתוצאה מפעולת כוחות גאות על הגוף. מקור המושג במילה "ספגטי" שבה השתמש סטיבן הוקינג בספרו קיצור תולדות הזמן על מנת לתאר את השינוי בצורתו של אסטרונאוט שמתקרב לחור שחור. תופעת הספגטיפיקציה יכולה להתרחש בעת נפילה לעבר חורים שחורים או לעבר עצמים קטנים ומסיביים אחרים, כמו כוכבי נייטרונים.

על גוף הנופל לעבר עצם יופעל כוח חזק יותר בחלקו הקרוב אל העצם, ולכן הוא צפוי להימתח בכיוון הנפילה. זהו ביטוי של התופעה הידועה בשם כוחות גאות. כוחות הגאות שמפעיל עצם על גוף פרופורציוניים למסת העצם, ובקירוב, פרופורציוניים הפוכים למרחק מהעצם בחזקה השלישית. לכן, הכוחות מתחילים להיות משמעותיים רק במרחק קטן מעצם מסיבי. ככל שמסת העצם גדולה יותר, כך יגדל המרחק שבו הספגטיפיקציה תתחיל להיות משמעותית.

בחור שחור כוכבי, שרדיוסו קילומטרים ספורים, תהליך זה יכול להתרחש עוד לפני ההגעה לאופק האירועים, בעוד שבחור שחור על-מסיבי, הגדול הרבה יותר, התהליך צפוי להתחיל עמוק בתוך אופק האירועים. עם ההתקרבות אל הסינגולריות של החור השחור, כוחות הגאות גדלים ותהליך הספגטיפיקציה מתחזק, עד כי בשלב מסוים, הגוף לא יוכל לעמוד יותר בכוחות, והוא צפוי להיקרע לגזרים. מאחר שגודלו של החור השחור אפסי, ספגטיפיקציה תקרע לגזרים אפילו אטומים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]