ספיד דייטינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ספיד דייטינג[1]אנגלית: Speed dating) היא צורת היכרויות לפנויים ופנויות שמטרתה לעודד אותם לפגוש מספר רב של בני או בנות זוג פוטנציאלים בערב אחד. הקרדיט על הרעיון מיוחס לרב האמריקאי יעקב דייו מאש התורה, שיזם את הפורמט ב-1998, כדרך לעזור לרווקים ורווקות יהודים להיפגש ולהתחתן[2][3][4]. ספידייטינג (באנגלית: SpeedDating), כמילה אחת, הוא סימן מסחרי רשום של "אש התורה". ספיד דייטינג, כשתי מילים נפרדות, משמש כמונח גנרי המתייחס לאירועים מהסוג הזה.

אירוע הספיד-דייטינג הראשון התקיים ב"Peet’s Café" בבוורלי הילס בסוף 1998[2].

הפורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל נדרשת הרשמה מראש לאירועי הספיד דייטינג. גברים ונשים מתחלפים במקומות הישיבה בצורה סיבובית כדי לפגוש אחד את השני ולקיים "דייטים" קצרים, שבדרך כלל נמשכים שלוש עד שמונה דקות, והכל בהתאם למארגני האירוע. בסוף כל "דייט" קצר, המארגן יצלצל בפעמון או יקיש על כוס או ישרוק במשרוקית, כדי לאותת למשתתפים לעבור ל"דייט" הבא. בסוף האירוע, המשתתפים מגישים למארגנים רשימה של מי שהם רוצים לתת להם את פרטי ההתקשרות שלהם או נכנסים למערכת ההרשמה למפגש ומבצעים בה את בחירתם בבן או בת הזוג הפוטנציאלי. אם שני הצדדים הביעו רצון, פרטי ההתקשרות מועברים לשני הצדדים או נחשפים על ידי המערכת. לא ניתן להחליף פרטי התקשרות במהלך הדייט הקצר, על מנת למנוע את המבוכה של להיענות או לדחות מחזרים בפניהם.

מה גורם למשיכה בספיד דייטינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממחקרים שבוצעו בפורמט הספיד דייטינג, עלה כי ישנן שתי קבוצות של מנבאים למשיכה רומנטית - היבטים פיזיים והיבטים פסיכולוגיים.

ההיבטים הפיזיים מתחלקים לשניים: אטרקטיביות חיצונית ומצב סוציו-אקונומי. במהלך השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בחשיבות האטרקטיביות החיצונית ביחס לחשיבות המצב הסוציו-אקונומי. מבחינה פיזית, נשים מעדיפות גברים גבוהים וצעירים, כאשר רוחב הכתפיים גדול יותר ביחס לרוחב המותניים. גברים עם פנים סימטריות ורחבות (נמדד על ידי המרחק בין השפה העליונה לקו הגבות) נתפסים כמוצלחים יותר ובעלי סיכוי גבוה יותר לזכות בדייט שני לאחר מפגש ספיד דייטינג[5]. גם גברים מעדיפים נשים צעירות ורזות כאשר רוחב המותניים צר יותר ביחס לירכיים[6]. גם למצב סוציו-אקונומי יש חשיבות רבה: גברים ונשים כאחד מעדיפים שותפים בסביבת אותו הגיל, הגובה ורמת השכלה. הרצון להיות עם מישהו/מישהי ברמת השכלה גבוהה משלך חלש מאוד. המאפיינים הפיזיים (גובה, משקל וגיל) מצביעים על מצב סוציו-אקונומי מסוים (רמת השכלה ומקצוע). כל ההיבטים הפיזיים המוזכרים לעיל מהווים עד כ־45% מהגורמים המשפיעים על קבלת ההחלטה לדייט שני; 55% ויותר מהגורמים המשפיעים על ההחלטה קשורים ל"גודל השוק" - כלומר ככל שכמות המשתתפים בסבב ספיד דייטינג גבוהה יותר, כך הסיכויים של כל מתמודד/ת לזכות בדייט שני נמוכים יותר[7].

ישנם מספר מאפיינים פסיכולוגיים המנבאים יצירה של יחסים רומנטיים כגון: נחמדות, אינטליגנציה ואינטליגנציה רגשית, הומור, יציבות נפשית, מוסר, יכולת החצנה ונטייה נמוכה לחוות רגשות שליליים. במחקר שנערך על מדגם של סטודנטים אמריקאים (בממוצע גיל 20.38) אשר כלל 44 גברים ו- 47 נשים, עלה כי גברים העדיפו נשים בעלות רמת החצנה גבוהה, נינוחות, רמת מוסר גבוהה והעדיפו נשים, שמרגישות פחות רגשות שליליים. נשים, לעומת זאת, העידו כי המאפיין העיקרי הלא פיזי שגרם למשיכה הרבה ביותר הוא עיסוק וקשר לספורט[6].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ משתמשים לעיתים גם במונח ספיד דייט שיכול להכתב גם כמילה אחת ספידייט
  2. ^ 1 2 Admin, The History of Speed Dating, Dating Price Guide, ‏2014-01-15 (בAmerican English)
  3. ^ [1]
  4. ^ Speed Dating with Yaacov and Sue Deyo, NPR.org (באנגלית)
  5. ^ Katherine A. Valentine, Norman P. Li, Lars Penke, David I. Perrett, Judging a Man by the Width of His Face: The Role of Facial Ratios and Dominance in Mate Choice at Speed-Dating Events, Psychological Science 25, 2014-03, עמ' 806–811 doi: 10.1177/0956797613511823
  6. ^ 1 2 Philip Janz, Christopher A. Pepping, W. Kim Halford, Individual differences in dispositional mindfulness and initial romantic attraction: A speed dating experiment, Personality and Individual Differences 82, 2015-08, עמ' 14–19 doi: 10.1016/j.paid.2015.02.025
  7. ^ Michèle Belot, Marco Francesconi, Can Anyone Be "The" One? Evidence on Mate Selection from Speed Dating, IZA DP No. 2377 2377
Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סוציולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.