ספיידרמן - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בחוברות הקומיקס של ספיידרמן קיימות דמויות משנה רבות שמככבות יחד עמו ומהוות נדבך חשוב בסיפורים השונים שנעשו על הדמות במרוצת השנים. לאחר שהוריו מתו, פיטר פארקר גדל בידי דודתו האוהבת מיי פארקר ודודו בן פארקר, שמשמש לו כדמות אב. לאחר שהדוד בן נרצח בידי שודד, דודה מיי היא למעשה משפחתו היחידה שנותרה בחיים, והשניים מאוד קרובים אחד לשני.

דמותו של ג'יי ג'ונה ג'יימסון מתוארת כעורך ראשי של מערכת העיתון "הדיילי ביוגל" ("הביוגל היומי"). הוא הבוס של פארקר ומשמיץ רבות את ספיידרמן מעל דפי העיתון. רובי רוברטסון עובד תחתיו כמוציא לאור, אך בניגוד גמור אליו הוא נמנה מבין מעריציו של ספיידרמן. יוג'ין "פלאש" תומפסון תואר בעבר בתור הביריון שנהג להציק לפיטר פארקר בבית הספר, אולם בשנים האחרונות נעשה חברו. לעומתו, הארי אוסבורן - בנו של התעשיין נורמן אוסבורן - נחשב לחברו הטוב של פיטר, אך גם מתואר כיריבו.

לפיטר פארקר היו יחסים רומנטיים עם בחורות רבות, ביניהן ליז אלן - אהובתו הראשונה וחברתו לספסל הלימודים; בטי ברנט - מזכירתו של ג'יי ג'יי ג'יימסון; גוון סטייסי - בתו של קפטן סטייסי ממשטרת ניו יורק, ששניהם נהרגו בידי יריביו של ספיידרמן; חברתו הטובה ואשתו לעתיד מרי ג'יין ווטסון; ופלישיה הארדי - שודדת חתולית שחזרה למוטב שהפכה ברבות השנים לשותפתו.

לספיידרמן יש את גלריית הנבלים הידועה ביותר בקומיקס, יותר מאשר דמויות אחרות, והיא אחת מהגדולות ביותר - כמו גלריות הנבלים של סופרמן, באטמן ופלאש. סדרות ספיידרמן השונות פרסמו מגוון סיפורים בהם הוא נלחם נגד מספר רב של נבלים. כמו במקרה שלו, גם למרבית נבלי-העל של ספיידרמן יש כוחות-על אשר נובעים מתאונות שהתרחשו כתוצאה משימוש לא נכון בטכנולוגיה מדעית, ויש להם תלבושות וכוחות בסגנון חייתי. מבין הנבלים שהתעמתו עם ספיידרמן במהלך השנים נמנים זיקית, הנשר, דוקטור אוקטופוס, סאנדמן, הלטאה, אלקטרו, מיסטריו, הגובלין הירוק (נורמן אוסבורן), קרייבן הצייד, העקרב, ריינו, שוקר והקינגפין. "סאגת המשובטים" הציגה את דמותו של ד"ר מיילס וורן, "התן". עם הזמן, הארי אוסבורן החליף את אביו כהגובלין הירוק, וכן הומצאה דמותו של הובגובלין אשר תחליף את הגובלין הירוק כנבל עד להחייאתו המחודשת.

לאחר שספיידרמן דחה מעליו את התלבושת השחורה הסימביוטית בסיפור "סאגת החליפה החייזרית", כתב ממורמר עם טינה לספיידרמן בשם אדי ברוק התמזג עם הסימביוט והפך לונום, בעל כוחות-על דומים לאלו של ספיידרמן. לזמן קצר, ברוק הפך לבן בריתו של ספיידרמן כאשר הנבל הסימביוטי קרנג יצא למסע רצחני. אויבים אלה של ספיידרמן הקימו יחדיו מספר קבוצות נבלי-על כמו ששת המרושעים.

ליטוגרפיה של הדמויות מעולמו של ספיידרמן, כפי שהופיעו על עטיפת החוברות Amazing Spider-Man #642-647 מנובמבר 2010-ינואר 2011, אמנות מאת מרקו ג'ורג'ביק.
ליטוגרפיה של הדמויות מעולמו של ספיידרמן, כפי שהופיעו על עטיפת החוברות Amazing Spider-Man #642-647 מנובמבר 2010-ינואר 2011, אמנות מאת מרקו ג'ורג'ביק.

בני ברית וחברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות הופעה ראשונה תיאור הדמות
מיי ובן פארקר Amazing Fantasy #15
(אוגוסט 1962)
דודו ודודתו של פיטר פארקר, שגידלו אותו לאחר מות הוריו. בן פארקר נורה ונהרג על ידי שודד, שאותו ספיידרמן שחרר לחופשי בזמן הופעתו לראשונה - דבר אשר משפיע עליו עד היום. בסרט ספיידרמן-אין דרך הביתה מיי נהרגת מהגובלין
פלאש תומפסון Amazing Fantasy #15
(אוגוסט 1962)
הביריון השכונתי שלמד יחד עם פיטר פארקר. לאחר סיום הלימודים, הוא התגייס לצבא ארצות הברית ובעקבות הלם קרב מתדרדר לאלכוהוליזם. הופך ברבות השנים למארחו של סימביוט ונום.
ג'יי ג'ונה ג'יימסון The Amazing Spider-Man #1
(מרץ 1963)
העורך הראשי של מערכת העיתון "הדיילי ביוגל", בו עובד פיטר פארקר כצלם עיתונות. מתעב את ספיידרמן ומכפיש את שמו בכל הזדמנות.
בטי ברנט The Amazing Spider-Man #4
(ספטמבר 1963)
מזכירתו של ג'יי ג'ונה ג'יימסון במערכת העיתון "הדיילי ביוגל". פיתחה מערכת יחסים רומנטית עם פארקר, אך נפרדה ממנו לאחר שהאשימה את ספיידרמן במותו של אחיה. למרות זאת, בין השניים נשמרת ידידות רבת שנים.
מרי ג'יין ווטסון The Amazing Spider-Man #25
(יוני 1965)
בהופעותיה הראשונות, מרי ג'יין ווטסון הייתה נערת מסיבות קלת דעת, שהתחרתה עם גוון סטייסי על ליבו של פארקר. אולם, לאחר מותה של גוון, היא מתבגרת והופכת לחברתו הקרובה של פיטר פארקר. במרוצת הזמן, השניים נישאים, אך בעקבות עסקה שהיא ופיטר ערכו עם השד מפיסטו כדי להציל את חייה של דודה מיי, הנישואין של השניים נמחקו מהמשכיות יקום מארוול.
הארי אוסבורן The Amazing Spider-Man #31
(דצמבר 1965)
חברו ללימודים של פיטר פארקר מילדות. בנו של נורמן אוסבורן. לא ידע שחברו הטוב ביותר הוא למעשה ספיידרמן, וכי אביו הוא הגובלין הירוק. בשל מערכת היחסים הסבוכה עם אביו, הארי התדרדר לסמים. לאחר הקרב הגורלי בין ספיידרמן לגובלין הירוק עקב מותה של גוון סטייסי, האשים את ספיידרמן במות אביו ונשבע לנקום את מותו. בשל כך, הוא נהפך לגובלין הירוק החדש.
גוון סטייסי The Amazing Spider-Man #31
(דצמבר 1965)
חברתו הראשונה של פיטר פארקר, אשר חלקה באהבתו למדעים. נהרגה במהלך מאבק בין הגובלין הירוק לבין ספיידרמן. במציאות החלופית של בית אם, היא עדיין חיה ונשואה לפיטר.
ריצ'רד ומרי פארקר The Amazing Spider-Man Annual #5
(נובמבר 1968)
הוריו של פיטר פארקר. ריצ'רד פארקר היה חייל עטור שבחים מהכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית אשר גויס על ידי ניק פיורי ל-CIA. מרי פיצפטריק פארקר הייתה בתו של סוכן המשרד לשירותים אסטרטגיים שהלכה בעקבות אביה והפכה למתורגמנית ה-CIA ולמנתחת נתונים. נתגלו כסוכנים כפולים במהלך משימה לחקור את הגולגולת האדומה ונהרגו בתאונת מטוס.
ג'וזף "רובי" רוברטסון The Amazing Spider-Man #51
(אוגוסט 1967)
מוציא לאור בכיר במערכת העיתון "הדיילי ביוגל" ומעריצו של ספיידרמן, אשר מגן על מעשיו ומתנגד לניסיונותיו של ג'יי ג'ונה ג'יימסון להכפיש את שמו. אחת מהדמויות האפרו-אמריקניות הראשונות ששימשה כדמות משנה רצינית ולא כאתנחתא קומית.
בן ריילי The Amazing Spider-Man #149
(אוקטובר 1975)
שכפול גנטי של ספיידרמן ובן בריתו. נוצר במהלך "סאגת המשובטים". נחשב לשכפול מוצלח של פארקר, לאחר שהשכפול הראשון - קיין - התברר כבלתי יציב. באמצעות המדע, מוטמעים בו זיכרונותיו של פיטר פארקר והוא האמין כי הוא פארקר האמיתי. בחר בחיי נוודות לאחר שסירב להיכנע לדחף לרצוח את "שכפולו". לאחר חמש שנות נדודים, הוא חוזר לניו יורק וחובר לספיידרמן תחת זהות סודית משלו כסקרלט ספיידר. נהרג לאחר שהוא וספיידרמן מצילים את "הדיילי ביוגל" מפני פצצותיו של הגובלין הירוק.
בן יוריק Daredevil #153
(יולי 1978)
עיתונאי חוקר במערכת העיתון "הדיילי ביוגל". קשוח ומעשן סדרתי. יודע את זהויותיהם הסודיות של דרדוויל ושל ספיידרמן, ומשתמש בהם כמקור מידע. השתמש במידע זה כדי לחשוף את הנבלים קינגפין והגובלין הירוק. פיטר פארקר מצטרף אליו למשימות שטח כצלם.
פלישיה הארדי
החתולה השחורה
The Amazing Spider-Man #194
(יולי 1979)
חברתו גיבורת-העל הראשונה של פיטר פארקר. בתו של פורץ ידוע לשמצה. בחורה מחושבת ודעתנית, שאימנה את עצמה באמנויות לחימה ואקרובטיקה והחליטה ללכת בדרכו של אביה לאחר מאורע טראומטי בעת לימודיה.
קיין Web of Spider-Man #119
(דצמבר 1994)
שכפול גנטי ראשון של ספיידרמן, שהתברר כבלתי יציב ומעוות. מתפקד נכון להיום כסקרלט ספיידר השני.
מאטי פרנקלין Spectacular Spider-Man #262
(נובמבר 1998)
נערה צעירה ובעייתית שגדלה עם אביה לאחר מות אמה. במהלך אירועי "אסופת החמישה", היא צותתה לשיחת טלפון בין אביה לבין נורמן אוסבורן. היא מחליפה את מקומו של אביה באספה, ומוענקים לה כוחות שהיו מיועדים במקור לאוסבורן. אובססיבית לספיידרמן (כולל רגשות רומנטיים מודחקים אליו), והחליפה אותו בזמן היעדרותו. הדמות השלישית שנטלה את זהות ספיידרוומן. בשנת 2009, סשה קרבינוף הקריבה את פרנקלין על מנת להקים לתחייה את בנה, ולדימיר.
רוח העכביש Edge of Spider-Verse
(ספטמבר 2014)
גרסה אלטרנטיבית של גוון סטייסי מיקום "ארץ-65". במהופך מעלילת ההמשכיות הראשית, בגרסה זו גוון היא זו שנעקצת על ידי עכביש רדיואקטיבי וזוכה לכוחות-על דמויי עכביש ופיטר הוא זה שנהרג באירוע טרגי.

נבלי-על[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות הופעה ראשונה תיאור הדמות
זיקית The Amazing Spider-Man #1
(מרץ 1963)
אויבו הראשון של ספיידרמן. דמיטרי סמרדיאקוב הוא מרגל רוסי ואמן תחפושות. אחיו החורג של קרייבן הצייד.
הנשר The Amazing Spider-Man #2
(מאי 1963)
אדריאן טומס הוא פושע זוטר שיוצר כנפיים הפועלות בעזרת אנרגיה מגנטית, העוזרות לו לשדוד תכשיטים ולחמוק מהשוטרים. פיטר פארקר, מצטיין בלימודי המדע, הצליח לבנות מנגנון שעזר לנטרל את השדה המגנטי ולהשבית את הכנפיים. אחרי שנתפס, נשלח הנשר לכלא, אולם הוא לא נשאר שם הרבה זמן. בחוברת מספר 7, כעת זקן יותר, הוא בורח ומתעמת שוב מול ספיידרמן, הפעם עם כנפיים משוכללות יותר, וגונב מכשיר אשר מחזיר לו את צעירותו.
דוקטור אוקטופוס The Amazing Spider-Man #3
(יולי 1963)
ד"ר אוטו אוקטביוס הוא מדען מוערך שנוהג להשתמש בארבע זרועות מתכתיות בניסוייו. כתוצאה של ניסוי שכשל, ארבע הזרועות מותכות לגופו ולמערכת העצבים שלו, מה שמטריף עליו את דעתו. הראשון שהצליח להכניע את ספיידרמן במפגש הראשון ביניהם. לאחרונה החליף גופות עם פיטר פארקר לאחר שגילה שהוא גוסס, אך עם הזמן המוניטין שלו כפושע התדרדר, וכאמצעי כפרה אחרון הוא הסכים להחזיר לתחייה את פארקר, במחיר מותו שלו.
סאנדמן/איש החול The Amazing Spider-Man #4
(ספטמבר 1963)
פלינט מרקו הוא פושע נמלט אשר קיבל את כוחותיו כשהגיע לחוף ים שבו התבצע ניסוי באנרגיה גרעינית. האטומים בגופו מתערבבים במולקולות חול, מה שמאפשר לו לעצב את מאסת גופו כרצונו, לרבות שינוי מצב צבירת גופו וגודלו.
הלטאה The Amazing Spider-Man #6
(נובמבר 1963)
לאחר שאיבד את ידו במלחמה, ד"ר קורט קונורס הרגיש שאיבד חלק מעצמו והיה אובססיבי לגדלה מחדש. במטרה לגדל מחדש את ידו הוא ערך ניסוי גנטי בעזרת DNA של זוחלים, שהשתבש והפך אותו ללטאה אנושית, לאובדן שליטה ופיתוח תכונות אלימות ואגרסיביות. אולם, הוא הצליח למצוא תרופה שתרסן את השתלטות האלימות שבלטאה על מוחו.
אלקטרו The Amazing Spider-Man #9
(פברואר 1964)
בעת שעבד על חוטי חשמל, מקסוול דילון נפגע על ידי ברק. כתוצאה מכך, הוא ניחן ביכולת לשלוט באנרגיה חשמלית על כל צורותיה, לרבות שליטה באויב באמצעות השתלטות על המעגליים החשמליים של המוח. בנוסף, הוא יכול להשתמש בחשמל כדי להגביר את כוחו הפיזי, לשלוט במכונות, לעצב חשמל לרוחות חשמליים, למגן את גופו מפני התקפות על ידי מחסום חשמלי. התלבושת שלו אופיינית בכך שיש לו מסכה בצורת ברק וחליפה בצבעים ירוק וצהוב.
מיסטריו The Amazing Spider-Man #13
(יוני 1964)
קוונטין בק היה פעלולן סרטים/קוסם (תלוי בגרסאות) שפנה לפשע. אמן האשליות. פושע שכיח בסדרת הקומיקס.
הגובלין הירוק The Amazing Spider-Man #14
(יולי 1964)
נורמן אוסבורן הוא מדען שאפתן ואיש עסקים ממולח, בעל חברת "אוסקורפ" למוצרים טכנולוגים. הוא ניסה על עצמו נוסחה נסיונית אשר העניקה לו כוחות על אך גם הטריפה עליו את דעתו. אחד מאויביו הגדולים של ספיידרמן. בנו הארי נטל את זהותו של הגובלין הירוק השני כדי לנקום את מותו של אביו.
קרייבן הצייד The Amazing Spider-Man #15
(אוגוסט 1964)
סרגיי קרבינוף הוא צייד מטורף וחסר רחמים אשר צד אחר ספיידרמן למטרות שעשוע.
העקרב The Amazing Spider-Man #20
(ינואר 1965)
ג'יי ג'ונה ג'יימסון, העורך הראשי של עיתון ה"דיילי ביוגל" ואחד ממתנגדיו הגדולים ביותר של ספיידרמן שכר חוקר פרטי בשם מקדונלד "מאק" גארגן ושידל אותו לנסות טיפול מוטגני חייתי. הטיפול המוטגני השפיע לרעה על מוחו של גארגן, מה שגרם לו להאשים את ג'יימסון באובדן אישיותו ולרדוף אחריו. הוא כעת עוטה חליפה דמוית עקרב.
בומרנג Tales to Astonish #81
(יולי 1966)
האוסטרלי פרדריק "פרד" מאיירס עבר לארצות הברית, ושם קיבל עבודה כמגיש בייסבול. עם זאת, הוא פוטר לאחר שקיבל שוחד. פרד קיבל שיחת טלפון מהאימפריה הסודית, שהפכה אותו לרוצח וחימשה אותו בארסנל בומרנגים רחב. על אף שנלחם לראשונה בענק הירוק, בומרנג מזוהה כאויב של ספיידרמן.
ריינו The Amazing Spider-Man #41
(אוקטובר 1966)
אלכסיי מיקאילוביץ' סיטסביץ' הוא מהגר רוסי עני אשר השתתף בניסוי שאיחד בין פולימר קשיח במיוחד לעורו, דבר המקנה לו כוח אדיר. אינו חכם במיוחד. עובד לרוב עם הקינגפין.
שוקר The Amazing Spider-Man #46
(מרץ 1967)
הרמן שולץ הוא מהנדס אשר בנה לעצמו זוג כפפות היוצרות מטחי אנרגיה מרעידים. הוא לובש חליפה צהובה עם משבצות אשר מגנה עליו מפני הכפפות. עובד לרוב בשכירות בשביל הקינגפין.
קינגפין The Amazing Spider-Man #50
(יולי 1967)
וילסון פיסק הוא גנגסטר בכיר וראש המאפיה בניו יורק. כיום הוא מזוהה יותר כאויב של דרדוויל, דמות קומיקס נוספת של מארוול קומיקס.
מורביוס The Amazing Spider-Man # 101
(אוקטובר 1971)
מייקל מורביוס הוא ביוכימאי זוכה פרס נובל אשר מנסה לרפא את עצמו ממחלת דם נדירה בכך שהוא עובר טיפול ניסיוני המערב תרפית הלם ועטלפי ערפדים. במקום זאת, הוא מפתח סימנים של ערפד בעל תאווה לדם ואשר אלרגי לאור השמש.
ראש פטיש The Amazing Spider-Man #113
(אוקטובר 1972)
חבר במשפחת הפשע המאורגן מאג'יה, שכתוצאה מתאונה הוחלפה מרבית מגולגולתו בסגסוגת מתכת מסוג אדמנטיום, מה שמשווה לה צורת פטיש. פועל בסגנון שנות ה-20 של המאה ה-20.
הובגובלין The Amazing Spider-Man #238

(מרץ 1983)

חמש דמויות נטלו עד כה את זהות ההובגובלין. הידוע מביניהם, רודריק קינגסלי, היה מעצב אופנה מיליונר כאשר השיג את ידו על נשקיו של הגובלין הירוק לאחר מותו לכאורה של הגובלין הירוק. הוא משפר את הנוסחה של נורמן אוסבורן ובכך מקבל כוחות על, אולם בלי שתיטרף עליו דעתו. ארנולד דונובן היה עובד של קינגסלי כאשר נחשף בעצמו לנוסחה של הגובלין הירוק.
הידרו-מן The Amazing Spider-Man #212
(ינואר 1981)
מוריס "מורי" בנץ' קיבל את כוחות העל שלו כאשר הושלך מסיפון אוניית משא למים בהם בוצעו ניסויים בעלי קרינה רדיואקטיבית בלתי ידועה. שילובו של הניסוי עם הלחצים הגדולים של מעמקי האוקיינוס הפך אותו לבעל כוחות שליטה במים.
ונום The Amazing Spider-Man #299
(אפריל 1988)
טפיל חייזרי מעולם אחר (הקרוי "סימביוט"), השתלט על אדם בשם אדי ברוק שאיבד את עבודתו ואת המוניטין שלו בגלל פיטר ומחפש נקמה. ונום הוא אחד מאויביו האימתניים ביותר של ספיידרמן, בעיקר עקב המרמור והשנאה של אדי ברוק כלפי פיטר פארקר/ספיידרמן, מוקד שנאה שמשרת את מטרותיו של הסימביוט. הוא מצויד בכל כוחותיו של ספיידרמן, אם כי חסין לחוש העכביש שלו.
קרנג' The Amazing Spider-Man #361
(אפריל 1992)
שילוב בין הסימביוט הטפיל ורוצח פסיכופת בשם קליטוס קסדי, שותפו לתא של אדי ברוק, הדוגל במעשי רצח וכאוס ולעיתים אף חזק ומסוכן יותר מספיידרמן.
לילי הוליסטר Amazing Spider-Man #545
(ינואר 2008)
חברתו של הארי אוסבורן שנעשתה לגרסה מפלצתית של הגובלין הירוק בשם "אימה". תינוקה שלה ושל הארי היה מוקד עלילת "מוצא המינים" לאחר שדוקטור אוקטופוס ממין כי ה-DNA שלו מכיל את התרופה למצבו הסופני. נעשתה לגיבורת-על לאחר שרופאה ממצבה בידי ספיידרמן ונעשתה ל"מלכת החתולים" באירועי "הציר".
היורשים Superior Spider-Man #33
(נובמבר 2014)
שבט משפחתי מעולם הנול (ארץ-001) של ציידי טוטמים, בעלי התנהגות טיפוסית של ערפדים השואבים את כוח החיים מקורבנותיהם. הופיעו במהלך קשת הסיפור "יקום העכביש".
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבסימביוט (ונוםקרנג')זיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזאמריקה צ'אבזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםהפנתר השחור: ואקאנדה לנצחאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3המארוולסקפטן אמריקה: סדר עולמי חדש (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה
(לייב אקשן ואנימציה)
האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס