לדלג לתוכן

ספינת תותחים נושאת טורפדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Peleng-i Derya, ספינת תותחים נושאת טורפדות של הצי העות'מאני

ספינת תותחים נושאת טורפדותאנגלית: torpedo gunboat) הוא הכינוי שניתן בשלהי המאה ה-19 לסוג מסוים של ספינת תותחים, שחומשה גם בטורפדות ונועדה לרדוף אחר ספינות טורפדו ולהשמידן. בסוף העשור האחרון של המאה ה-19 תפסו את מקום ספינות התותחים נושאות הטורפדות אניות מלחמה ייעודיות יעילות ומוצלחות מהן, הלא הן המשחתות (torpedo boat destroyers).

בשנות השמונים ובשנות התשעים של המאה ה-19 נבנו עבור הצי המלכותי הבריטי מספר ספינות תותחים נושאות טורפדות, למשל מדגמי "אלארם" (Alarm) ו"דרייד" (Dryad); ספינות דומות נבנו או נרכשו גם על ידי מספר ציי מלחמה אירופיים ועל ידי צי המלחמה היפני. כלי שיט אלו, שהיו למעשה סיירות קטנות מאוד, חומשו בצינורות טורפדו ובתותחים, ונועדו ללכוד את ספינות הטורפדו הקטנות מהן. בפועל הן לא השיגו את מטרתן העיקרית, מאחר שלא מסוגלות היו להשיג את ספינות הטורפדו המהירות מהן. אחת מספינות התותחים נושאות הטורפדות המהירות ביותר הייתה "דֶסְטְרוּקְטוֹר" (Destructor) של הצי הספרדי; היא הוכנסה לשירות פעיל ב-1887, ונחשבת על ידי כמה מקורות למשחתת הראשונה בעולם.[1]

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Kern, Robert and Dodge, Meredith (1990), Historical dictionary of modern Spain, 1700–1988. Greenwood Press.
  • Roger Chesneau, Sagène Kolesnik (1979), Conway's All the World's Fighting Ships, 1860-1905. London, Conway Maritime Press.
  • Winfield, Rif and Lyon, David (2004), The Sail and Steam Navy List: All the Ships of the Royal Navy 1815–1889. London, Chatham Publishing.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Kern (1990), p. 361.