ספקס (תיאטרון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הצגת הספקס Uarda בסטוקהולם על ידי סטודנטים מלונד

ספקסשוודית: Spex) היא צורת תיאטרון קומי חובבני המבוצעת על ידי סטודנטים בשוודיה וחלקים מפינלנד. לערים אוניברסיטאיות כגטבורג, לונד, אופסלה ולינשפינג יש מסורת ארוכת שנים בספקס.

המילה ספקס באה קרוב לוודאי מסלנג למילה הלטינית spectaculum (מופע).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המופעים הראשונים של הספקס החלו במחצית המאה ה-16 באופסלה. סטודנטים שלמדו לטינית, תרגלו את השפה על ידי הצגת מחזות קלאסיים אותם הם כינו ספקס. היות שבאותה תקופה כל הסטודנטים היו גברים, גם תפקידי נשים בוצעו על-ידם. עם הזמן החלו לכתוב את המחזות והם נעשו יותר ויותר הומוריסטים. הספקס קיבל את צורתו המודרנית באוניברסיטת אופסלה במחצית המאה ה-19. הוא הגיע להלסינקי שבפינלנד בתחילת המאה ה-20.

בשנת 1975 הופיעו נשים לראשונה בספקס בלונד. מסורת חילוף המינים ממשיכה עד היום.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספקס הם תמיד הפקות חובבניות, כתובות ומבוצעות על ידי סטודנטים. לרוב זהו מחזמר עם להיטים להם נכתב טקסט חדש ודיאלוגים בחרוזים. יש דגש על סאטירה ופרודיה ופעמים רבות יש להם נושא היסטורי בו משולבות דמויות עכשוויות.

הקהל משתתף באופן בולט: לרשותו עומדות מספר פקודות והוא יכול לדרוש לבצע סצנה אחורנית, בהילוך איטי או בשפה אחרת. כאשר קטע מוצא חן בעיני הקהל, הוא יכול לבקש לחזור עליו והשחקן אמור לבצע את הקטע תוך אלתור.

ספקס בחרוזים נקרא "ספקס של אופסלה" ואילו ספקס עם דיאלוג אבסורדי נקרא "הספקס של לונד".

הספקס של אוניברסיטת אלטו בהלסינקי (Fyysikkospeksi) מתורגמים לאנגלית בהופעות מקומיות או בשוודיה.

גיקל[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיקל (Gyckel או Jyckel ) שפירושו מוקיונות הוא סוג של ספקס המבוצע באירוע סטודנטים בשם גאסק (Gasque). הוא מורכב משיר או מערכון ואורך מספר דקות. הכללים הבלתי כתובים הם שגיקל צריך להיכתב על ידי מבצעיו במיוחד לאירוע ולכלול הומור ציני או מיני. אם האירוע כולל מספר פקולטות, מקובל שכל פקולטה תציג גיקל משלה.

הגאסק הוא מסיבת סטודנטים מסורתית עם קוד לבוש, שירי שתייה וארוחת ערב. כאשר הן מאורגנות בתחילת השנה, מטרתן לקשר בין הסטודנטים. לעיתים קיים אולם מיוחד של עמותות הסטודנטים הקרוי בשם זה. האיות כ Gasque, במקום האיות השוודי הצפוי Gask, מרמז לאופי הסטודנטיאלי של המילה. מסיבה פחות רשמית היא סלאסק (Slasque) המציינת את תום הבחינות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.