לדלג לתוכן

ספק כוח ליניארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

באלקטרוניקה, ספק כוח ליניארי היא מערכת המשמשת לייצוב מתח.

מבוא[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרטוט בסיסי של ספק כח
אדוות לאחר גשר הדיודות והקבל המסנן

באופן בסיסי מורכב ספק הכוח הליניארי משנאי סלילים כאשר יחס הליפופים קובע את מתח היציאה, במוצא השנאי מקבלים גל סינוס שאותו מיישרים על ידי דיודה. אחרי היישור מקבלים את החלק החיובי של הסינוס שאותו מעבירים דרך מסנן על מנת לקבל מתח ישר.

ניתן לשפר את הספק על ידי ארבע דיודות יישור על מנת לקבל את כל החלקים של גל הסינוס, כך שלאחר הקבל נקבל אדוות (ריפל) קטנות במתח המוצא. כדי לתקן גם את האדוות משתמשים במייצב מתח.

המתח שמיוצר על ידי ספק כוח לא מיוצב משתנה בהתאם לעומס, טמפרטורה, ריטוטים ושינויים באספקת מתח החילופין. ליישומי אלקטרוניקה רגישים, שימוש במייצב ליניארי יוכל לספק מתח בערך מדויק, מיוצב כנגד תנודות במתח הכניסה ועומסים. המייצב גם מקטין את ההפרעות והרעשים בזרם היציאה המיושר. שנאים ליניארים לרוב מספקים הגבלת זרם, כהגנה על ספק הכוח והמעגל הצרכן מצריכת יתר. ספקי כוח ליניארים מתכווננים נפוצים במעבדות וציוד בדיקה בחנויות שרות, ומאפשרים למתח המוצא להיות מותאם על פני טווח רחב.

מייצב מתח[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנגדות מייצב המתח משתנה בהתאם לעומס וכתוצאה מכך מתח היציאה נשאר קבוע. בגלל שהמתח המיוצב של מייצב המתח חייב תמיד להיות נמוך יותר ממתח הכניסה, היעילות שלו מוגבלת ומתח הכניסה חייב להיות גבוה מספיק כדי לאפשר תמיד לרכיב הפעיל להפחית קצת מהמתח. אפשר לחבר את מייצב המתח בין מקור הכוח לבין העומס (בטור), או במקביל לעומס. מייצב פשוט יכול להכיל רק דיודת זנר וסדרת נגדים, מייצבים מסובכים יותר כוללים משוב ייחוס מתח, מגבר שגיאה ואלמנט העברת כוח. בגלל שמייצב המתח משותף למכשירים רבים, מעגלים משולבים של מיצבים נפוצים מאוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.