לדלג לתוכן

ספריית אל-בודיירי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלט במבנה הספרייה
שלט במבנה הספרייה

ספריית אל-בודיירי היא ספרייה פרטית וארכיון ברחוב השלשלת בעיר העתיקה של ירושלים. בספרייה אוסף של כ-1,300 כתבי יד, המוקדמים בהם מהמאה ה-12. הספרייה הוקמה על בסיס האוסף האישי של שריף ירושלים במאה ה-18, שייח מוחמד אבן-בודייר. משפחת אל-בודיירי מאפשרת גישה לכתבי היד באמצעות שיתופי פעולה עם ארגוני מורשת ותרבות בינלאומיים.

רוב כתבי היד כתובים בערבית, ומיעוטם בטורקית עות'מאנית ובפרסית. הספרייה והארכיון פתוחים לקהל הרחב, בתיאום מראש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספריית אל-בודיירי צמחה מתוך האוסף של שריף ירושלים במאה ה-18, שייח מוחמד אבן-בודייר, שהיה איש דת סופי שלמד באל-אזהר, בן למשפחה אצילה שהגיעה מחיג'אז לירושלים במאה ה-9. בבעלותו של אבן-בודייר היו נכסים רבים, שאת חלקם ירש מאביו. הוא החל לאסוף כתבי יד בגיל 15, והרחיב את ספרייתו ללא הרף עד מותו בשנת 1805. לאחר מותו המקום נסגר והוזנח, עד שבשנת 2003 החליטה משפחת אל-בודיירי לשפץ את הספרייה ולפתוח אותה מחדש. לקראת הפתיחה נקלטו בספרייה 520 כתבי יד נוספים, שלוקטו מבני המשפחה[1]. ספריית אל-בודיירי ממשיכה לפעול מביתו של השייח מוחמד אבן-בודייר, כפי שביקש בצוואתו. הספרייה פתוחה לקהל הרחב בתיאום מראש.

בשנת 2008 החל תהליך של דיגיטציה ושימור האוסף, בשיתוף פעולה עם האיחוד האירופי כחלק מפרויקט שימור המורשת הבין-תרבותית במדינות הים התיכון (אנ'). הקטלוג הדיגיטלי של הספרייה הוא חלק מאוסף כתבי יד אסלאמיים שרוכזו באוסף היל על ידי אוניברסיטה במינסוטה[2].

אוסף כתבי היד[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסף ספריית אל-בודיירי כולל כ-1,300 כתבי-יד מהמאה ה-12 ואילך, וכן עשרות ספרים מהמאה ה-20 ומסמכים היסטוריים של משפחת אל-בודיירי, בהם יומנים, התכתבויות אישיות ומסמכים משפטיים המתוארכים לתקופה העות'מאנית המאוחרת. רוב כתבי היד כתובים בערבית, ומיעוטם בטורקית עות'מאנית ובפרסית.

בשנת 1987 פורסם קטלוג ובו 636 כתבי יד שהועתקו למיקרופילם 35 מ"מ. בשנת 2010 פורסם קטלוג מעודכן ובו גם כתבי היד שנוספו בשנת 2003.

הנהלת הספרייה החלה ביצירת קטלוג מקיף חדש באביב 2010 וסיימה את העבודה על טיוטת הקטלוג בינואר 2011. על פי דו"ח של מרכז המחקר הפלסטיני-אמריקאי, כמחצית מכתבי היד בספרייה השתמרו היטב, רבע מהם זקוקים רק לכריכה מחודשת, והשאר במצב רעוע[3].

באתר פרויקט שימור המורשת הבין-תרבותית במדינות הים התיכון מצוין שרוב כתבי היד בספרייה עוסקים בתולדות האסלאם ובסופיזם. באוסף נמצאים 6 כתבי יד ייחודיים, שלא ידוע על עותק נוסף שלהם. כתב היד העתיק ביותר באוסף, "המסר הקאשירי", נכתב בשנת 1167.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספריית אל-בודיירי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ruth Eglash, Arabic manuscripts from J'lem libraries to go online, באתר ג'רוזלם פוסט, ‏26 ביוני 2012 (באנגלית).
  2. ^ אוסף ספריית אל-בודיירי, באתר Hill Museum & Manuscript Library (באנגלית).
  3. ^ Resources: Archives and Libraries of Jerusalem, באתר מרכז המחקר הפלסטיני-אמריקאי (באנגלית).