ספריית וסקונסלוס

הכניסה לספריית וסקונסלוס
שלד מעצמות לוויתן צבועות, יצירתו של האמן גבריאל אורוסקו
ספריית וסקונסלוס

ספריית וסקונסלוסספרדית: Biblioteca Vasconcelos) היא ספרייה באזור הצפוני של העיר מקסיקו סיטי. קרויה על שמו של חוסה וסקונסלוס, הסופר, המדינאי והוגה הדעות, שניהל את הספרייה הלאומית של מקסיקו והיה נשיאו של המכון המקסיקני לתרבות היספאנית. הספרייה משתרעת על פני 38,000 מ"ר. עלות בנייתה המתוכננת הייתה 954 מיליון פסוס (כמאה מיליון דולר אמריקאי), אך עלות בנייתה בפועל לאחר התיקונים הייתה גדולה יותר באופן משמעותי, כמאתיים מיליון דולרים.

היא נחנכה במרץ 2006 על ידי נשיא מקסיקו ויסנטה פוקס, מעט לפני תום כהונתו. בזמן חנוכתה הוכרזה כאחד המבנים המתקדמים בעולם מבחינה טכנולוגית במאה ה-21.

הספרייה נסגרה לאחר שנה, בחודש מרץ 2007 בשל ליקויי בנייה חמורים. מבקר המדינה המקסיקני גילה 36 חריגות בנייה והוגשו 13 עתירות משפטיות שונות כנגד המתכננים והמבצעים. בין הליקויים שהתגלו, למשל, היו מיקום שגוי של ריצוף ואבני שיש, וסדקים בקירות, ליקויים שעלות תיקונם חייבה עלות של 15 מיליון פסוס נוספים (כ-1.4 מיליון דולרים).

הספרייה נפתחה לקהל בשנית לאחר התיקונים. היא כוללת בניה ארכיטקטונית ועיצובית מרשימה, ובנוסף מוצבים בה באורח קבע פסלים ויצירות אמנות של גדולי האמנים המקסיקנים. אחת מיצירות האמנות המפורסמות המוצבות בה היא יצירתו של האמן גבריאל אורוסקו, שלד לווייתן אמיתי, שעצמותיו צבועות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספריית וסקונסלס בוויקישיתוף