ספר האן המאוחרת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ספר האן המאוחרתסינית מסורתית: 後漢書; בסינית מפושטת: 后汉书; בפין-יין: Hòu Hàn Shū, תעתיק עברי: חוֹאוּ הָאן שׁוּ), הידוע גם בשם "ההיסטוריה של האן המאוחרת", הוא ספר ההיסטוריה הרשמי העוסק בהיסטוריה של שושלת האן בין השנים 6-189. היצירה נכתבה על ידי פָאן יֵה ואחרים במאה החמישית במהלך שלטונה של שושלת ליו סונג, תוך התייעצות במספר ספרי היסטוריה מוקדמים יותר, ובמסמכים אחרים.

חשיבות הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מהווה חלק מארבע ההיסטוריוגרפיות המוקדמות של האוסף הקלאסי עשרים וארבע ההיסטוריות, ביחד עם רשומות ההיסטוריון, ספר האן ותיעוד שלוש הממלכות.

פָאן יֵה עצמו תיאר כך את הסיבות לכתיבת הספר: "רצוני היה לפתח דיונים במגילות עקב המאורעות, ובכך להעמיד על מכונם את מעלותיו וחסרונותיו של הדור". הספר מסכם את שבע ההיסטוריות של האן המאוחרת שנפוצו באותה תקופה, ביניהן רשומות האן המאוחרת שכתב יְוֵּ'אן חונְג במאה הרביעית - ההיסטוריה הנוספת היחידה ששרדה מבין ההיסטוריות של האן המאוחרת. פָאן יֵה אף נעזר ברשימות של סְה-מָה צְ'ייֵן ובָּאן גוּ ובכתבים נוספים, ביניהם רשומות האן מן התצפית המזרחית שנכתב בהדרגה במהלך המאה השנייה. רובם של הספרים עליהם הסתמך לא שרדו כיום בשלמותם, ובכל מקרה בהירותו והדקדקנות בפרטים של "ספר האן המאוחרת" גרמו לכך שיאפיל על ההיסטוריות האחרות העוסקות באותה תקופה.

בשנת 445, עקב מעורבותו פָאן יֵה במזימה של קוֹנְג שִׂישְׂייֵן[1] וחבורתו, נידון על ידי לְיוֹ יִיקָאנְג[2] מלך פֶּנְגְצֶ'נְג למאסר. ב"ספר אשר לבית הסוהר עם האחיינים" אשר כתב מן המאסר סיפק מבט לדגשים ששימשו בכתיבת הספר: "כבר יצרתי את "האן המאוחרת", וטוויתי את חוט העלילה. בחנתי בפירוט את הכתובים וההערות של ימי קדם ושל ימינו, רק מעט מהם ערבים לאוזן. האדון בָּאן עשה לעצמו שם, אך הוא נתן דרור לתחושותיו ולא הייתה תבנית לנגדו, ובאין אפשרות להפריד בין א' לב' סגנון הכתיבה נעשה חסר ערך, ורק התיעודים נשארו בעלי חשיבות. בעושר הדברים לא אוכל להשתוות לו, אך בעריכה ממש אין לי סיבה להתבייש." פָאן יֵה הוצא להורג כשהיה בן 48 שנים, וכתיבתו של "ספר האן המאוחרת" עדיין לא הושלמה אז.

המאמר על האזורים המערביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרק "מאמר על האזורים המערביים" מבוסס על דו"ח שהגיש בָּאן יוּנְג (עם כמה תוספות מאוחרות) לקיסר אָן מהָאן בסביבות שנת 125. הדו"ח מכיל לכאורה רשמים של אביו בָּאן צָ'או. זהו הפרק ה88 בחלק מהמהדורות של ספר האן המאוחרת, והפרק ה118 באחרות, והוא מהווה מקור עיקרי למידע תרבותי וסוציו-אקונומי על האזורים המערביים, כולל רשמים ראשונים על דָאצִ'ין (האימפריה הרומית) וכמה מהדוחות העתיקים המפורטים ביותר על הודו ומרכז אסיה. הוא מכיל גם מספר התייחסויות לאירועים שהתרחשו לאחר מותו של הקיסר אָן, כולל תיאור קצר על הגעתן של המשלחות הרשמיות הראשונות מרומא בשנת 166.

סגנון הכתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סגנון הכתיבה מתבסס על סגנון רישום הביוגרפיות של רשומות ההיסטוריון וספר האן, ותוכן העניינים מפרט לא מעט מן התוכן.

בספר תוקף פָאן יֵה את המצאות הבודהיזם, כפי שניתן לראות בפרקים "מאמר על האזורים המערביים", "הביוגרפיה של שְׂיָאנְג קָאי" ו"רשומות הקיסר שְׂיָאוחְווָאן".

פרשנויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרשנות הראשונה לספר האן המאוחרת היא פרשנות של לְיוֹ גָ'או[3] ב-125 מגילות. אחריה הגיעה הפרשנות של לִי שְׂייֵן הנסיך גָ'אנְג חְווָאי[4], אשר נחשבת ההישג הגדול ביותר בפרשנות ספר האן המאוחרת לפני שושלת צ'ינג.

בתקופת שושלת צ'ינג כתב חְווֵי דונְג[5] את "תיקונים ופרשנות לספר האן המאוחרת", ווָאנְג שְׂייֵנְצְ'ייֵן המשיך את העבודה וכתב את ליקוט וניתוח של ספר הָאן המאוחרת ב-220 מגילות, בכך ארגנו אוסף מקיף של הפרשנויות מדורות קודמים אשר נחשב להישג משמעותי בתחום.

בשנת 1995 יצא לאור הספר "בחינה ופירוש של ספר האן המזרחית" מאת סונְג וֶנְמִין[6].

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשומות (紀)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מס' כותרת תרגום הערות
מגילה 1 (חלק 1) 卷一上 光武帝紀 第一上 רשומות הקיסר גוָאנְגְווּ הקיסר גוָאנְגְווּ מהָאן
מגילה 1 (חלק 2) 卷一下 光武帝紀 第一下 רשומות הקיסר גוָאנְגְווּ הקיסר גוָאנְגְווּ מהָאן
מגילה 2 卷二 顯宗孝明帝紀 第二 רשומות הקיסר שְׂייֵנְדְזונְג שְׂיָאומִינְג הקיסר מִינְג מהָאן
מגילה 3 卷三 肅宗孝章帝紀 第三 רשומות הקיסר סוּדְזונְג שְׂיָאוגָ'אנְג הקיסר גָ'אנְג מהָאן
מגילה 4 卷四 孝和孝殤帝紀 第四 רשומות הקיסר שְׂיָאוחֶה; הקיסר שְׂיָאושָׁאנְג הקיסר חֶה מהָאן; הקיסר שָׁאנְג מהָאן
מגילה 5 卷五 孝安帝紀 第五 רשומות הקיסר שְׂיָאואָן הקיסר אָן מהָאן
מגילה 6 卷六 孝順孝沖孝質帝紀 第六 רשומות הקיסר שְׂיָאושׁוּן; הקיסר שְׂיָאוצ'ונְג; הקיסר שְׂיָאוגְ'ה הקיסר שׁוּן מהָאן; הקיסר צ'ונְג מהָאן; הקיסר גְ'ה מהָאן
מגילה 7 卷七 孝桓帝紀 第七 רשומות הקיסר שְׂיָאוחְווָאן הקיסר חְווָאן מהָאן
מגילה 8 卷八 孝靈帝紀 第八 רשומות הקיסר שְׂיָאולִינְג הקיסר לִינְג מהָאן
מגילה 9 卷九 孝獻帝紀 第九 רשומות הקיסר שְׂיָאושְׂייֵן הקיסר שְׂייֵן מהָאן; הנסיך מחונְגְנוֹנְג
מגילה 10 (חלק 1) 卷十上 皇后紀 第十上 רשומות הקיסריות הקיסרית גְווֹ שֶׁנְגְטונְג; הקיסרית יִין לִיחְווָה; הקיסרית מָה; הפילגש גְ'יָה; הקיסרית דוֹאוּ; הקיסרית יִין; הקיסרית דֶנְג סְווֵי
מגילה 10 (חלק 2) 卷十下 皇后紀 第十下 רשומות הקיסריות הקיסרית יֵן גִ'י; הקיסרית לְיָאנְג נָה; היפהפייה יוּ'; הגבירה צֶ'ן; הקיסרית יֵן מִינְג; הקיסרית לְיָאנְג נוּ'יִינְג; הקיסרית דֶנְג מֶנְגְנוּ'; הקיסרית דוֹאוּ מְיָאו; הקיסרית דונְג; הקיסרית סונְג; הקיסרית חֶה; הקיסרית פֿוּ שׁוֹאוּ; הקיסרית צָאו גְ'יֵה

ביוגרפיות (列傳)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מס' כותרת תרגום הערות
מגילה 11 卷十一 劉玄劉盆子列傳 第一 ביוגרפיות של לְיוֹ שׂוֵ'אן; לְיוֹ פֶּנְדְזְה
מגילה 12 卷十二 王劉張李彭盧列傳 第二 ביוגרפיות של וָאנְג, לְיוֹ, גָ'אנְג, לִי, פֶּנְג, לוּ וָאנְג צָ'אנְג (王昌); לְיוֹ יוּנְג (劉永); פָּאנְג מֶנְג (龐萌); גָ'אנְג בּוּ (張步); וָאנְג חונְג (王閎); לִי שְׂייֵן (李憲); פֶּנְג צ'ונְג (彭寵); לוּ פָאנְג (盧芳)
מגילה 13 卷十三 隗囂公孫述列傳 第三 ביוגרפיות של וֵיי שְׂיָאו; גונְגְסוּן שׁוּ
מגילה 14 卷十四 宗室四王三侯列傳 第四 ביוגרפיות של השבט הקיסרי, ארבעת הנסיכים ושלושת המרקיזים לְיוֹ יֵן (劉縯); לְיוֹ שִׂינְג (劉興); לְיוֹ לְיָאנְג (劉良); לְיוֹ גְ'ה (劉祉); לְיוֹ שִׂי (劉歙); לְיוֹ צְה (劉賜); לְיוֹ שׁוּן (劉順); לְיוֹ גְ'יָה (劉嘉)
מגילה 15 卷十五 李王鄧來列傳 第五 ביוגרפיות של לִי, וָאנְג, דֶנְג, לָאי לִי טונְג (李通); וָאנְג צָ'אנְג (王常); דנג צ'ן (鄧晨); לָאי שִׂי (來歙)
מגילה 16 卷十六 鄧寇列傳 第六 ביוגרפיות של דֶנְג, קוֹאוּ דֶנְג יוּ' (鄧禹); קוֹאוּ שׂוּ'ן (寇恂)
מגילה 17 卷十七 馮岑賈列傳 第七 ביוגרפיות של פֶנְג, צֶן, גְ'יָה פֶנְג יִי (馮異); צֶן פֶּנְג (岑彭); גְ'יָה פֿוּ (賈復)
מגילה 18 卷十八 吳蓋陳臧列傳 第八 ביוגרפיות של ווּ, גָאי, צֶ'ן, דְזָאנְג ווּ הָאן (吴汉); גָאי יֵן (蓋延); צֶ'ן ג'וּ'ן (陳俊); דְזָאנְג גונְג (臧宮)
מגילה 19 卷十九 耿弇列傳 第九 ביוגרפיה של גֶנְג יֵן
מגילה 20 卷二十 銚期王霸祭遵列傳 第十 ביוגרפיות של טְיָאו צִ'י; וָאנְג בָּה; גָ'אי דְזוּן
מגילה 21 卷二十一 任李萬邳劉耿列傳 第十一 ביוגרפיות של זֶ'ן, לִי, וָאן, פִּי, לְיוֹ, גֶנְג זֶ'ן גוָאנְג (任光); לִי ג'ונְג (李忠); וָאן שְׂיוֹ' (萬脩); פִּי טונְג (邳彤); לְיוֹ גְ'ה (劉植); גֶנְג צ'וּן (耿純)
מגילה 22 卷二十二 朱景王杜馬劉傅堅馬列傳 第十二 ביוגרפיות של ג'וּ, גִ'ינְג, וָאנְג, דוּ, מָה, לְיוֹ, פֿוּ, גְ'ייֵן, מָה ג'וּ יוּאוּ (朱祐); גִ'ינְג דָאן (景丹); וָאנְג לְיָאנְג (王梁); דוּ מָאו (杜茂); מָה צֶ'נְג (馬成); לְיוֹ לונְג (劉隆); פֿוּ ג'וּ'ן (傅俊); גְ'ייֵן טָאן (堅鐔); מָה ווּ (馬武)
מגילה 23 卷二十三 竇融列傳 第十三 ביוגרפיה של דוֹאוּ ז'ונְג דוֹאוּ ז'ונְג (竇融); דוֹאוּ גוּ (窦固); דוֹאוּ שְׂייֵן (窦宪); דוֹאוּ גָ'אנְג (竇章)
מגילה 24 卷二十四 馬援列傳 第十四 ביוגרפיה של מָה יְוֵּ'אן
מגילה 25 卷二十五 卓魯魏劉列傳 第十五 ביוגרפיה של גְ'ווֹ, לוּ, וֵיי, לְיוֹ גְ'ווֹ מָאו (卓茂); לוּ גונְג (魯恭); וֵיי בָּה (魏霸); לְיוֹ קְווָאן (劉寬)
מגילה 26 卷二十六 伏侯宋蔡馮趙牟韋列傳 第十六 ביוגרפיות של פֿוּ, חוֹאוּ, סונְג, צָאי, פֶנְג, גָ'או, מוֹאוּ, וֵיי פֿוּ גָ'אן (伏湛); חוֹאוּ בָּה (侯霸); סונְג חונְג (宋弘); צָאי מָאו (蔡茂); גְווֹ חֶה (郭賀); פֶנְג צִ'ין (馮勤); גָ'או שִׂי (趙憙); מוֹאוּ ז'ונְג (牟融); וֵיי בְּיָאו (韋彪)
מגילה 27 卷二十七 宣張二王杜郭吳承鄭趙列傳 第十七 ביוגרפיות של שׂוֵ'אן, דְזָאנְג, שני וָאנְגים, דוּ, גְווֹ, ווּ, צֶ'נְג, גֶ'נְג, גָ'או שׂוֵ'אן בִּינְג (宣秉); גָ'אנְג גָ'אן (張湛); וָאנְג דָאן (王丹); וָאנְג לְיָאנְג (王良); דוּ לִין (杜林); גְווֹ דָאן (郭丹); ווּ לְיָאנְג (吳良); צֶ'נְג גונְג (承宮); גֶ'נְג ג'וּ'ן (鄭均); גָ'או דְייֵן (趙典)
מגילה 28 (Part 1) 卷二十八上 桓譚馮衍列傳 第十八上 ביוגרפיות של חְווָאן טָאן; פֶנְג יֵן
מגילה 28 (Part 2) 卷二十八下 馮衍傳 第十八下 ביוגרפיה של פֶנְג יֵן פֶנְג בָּאו (馮豹)
מגילה 29 卷二十九 申屠剛鮑永郅惲列傳 第十九 ביוגרפיות של שֶׁנְטוּ גָאנְג; בָּאו יוּנְג; גְ'ה יוּ'ן
מגילה 30 (חלק 1) 卷三十上 蘇竟楊厚列傳 第二十上 ביוגרפיות של סוּ גִ'ינְג; יָאנְג חוֹאוּ
מגילה 30 (חלק 2) 卷三十下 郎顗襄楷列傳 第二十下 ביוגרפיות של לָאנְג יִי; שְׂיָאנְג קָאי
מגילה 31 卷三十一 郭杜孔張廉王蘇羊賈陸列傳 第二十一 ביוגרפיות של גְווֹ, דוּ, קוֹנְג, גָ'אנְג, לְייֵן, וָאנְג, אָנְג, גְ'יָה, לוּ גְווֹ גִ'י (郭伋); דוּ שְׁה (杜詩); קוֹנְג פֶן (孔奮); גָ'אנְג קָאן (張堪); לְייֵן פָאן (廉范); וָאנְג טָאנְג (王堂); סוּ גָ'אנְג (蘇章); יָאנְג שׂ'וּ (羊續); גְ'יָה צונְג (賈琮); לוּ קָאנְג (陸康)
מגילה 32 卷三十二 樊宏陰識列傳 第二十二 ביוגרפיות של פָאן חונְג; יִין שְׁה
מגילה 33 卷三十三 朱馮虞鄭周列傳 第二十三 ביוגרפיות של ג'וּ, פֶנְג, יוּ', גֶ'נְג, ג'וֹאוּ ג'וּ פֿוּ (朱浮); פֶנְג פָאנְג (馮魴); יוּ' יֵן (虞延); גֶ'נְג חונְג (鄭弘); ג'וֹאוּ גָ'אנְג (周章)
מגילה 34 卷三十四 梁統列傳 第二十四 ביוגרפיה של לְיָאנְג טונְג
מגילה 35 卷三十五 張曹鄭列傳 第二十五 ביוגרפיות של גָ'אנְג, צָאו, גֶ'נְג גָ'אנְג צ'וּן (張純); גָ'אנְג פֶן (張奮); צָאו בָּאו (曹褒); גֶ'נְג שׂוֵ'אן (鄭玄)
מגילה 36 卷三十六 鄭范陳賈張列傳 第二十六 ביוגרפיות של גֶ'נְג, פָאן, צֶ'ן, גְ'יָה, גָ'אנְג גֶ'נְג שִׂינְג (鄭興); גֶ'נְג ג'ונְג (鄭衆); פָאן שֶׁנְג (范升); צֶ'ן יְוֵּ'אן (陳元); גְ'יָה קְווֵי (賈逵); גָ'אנְג בָּה (張霸); גָ'אנְג קָאי (張楷); גָ'אנְג לִינְג (鄭玄); גָ'אנְג שׂוֵ'אן (張玄)
מגילה 37 卷三十七 桓榮丁鴻列傳 第二十七 ביוגרפיות של חְווָאן ז'ונְג, דִינְג חונְג
מגילה 38 卷三十八 張法滕馮度楊列傳 第二十八 ביוגרפיות של גָ'אנְג, פָה, טֶנְג, פֶנְג, דוּ, יָאנְג גָ'אנְג דְזונְג (張宗); פָה שְׂיונְ'ג (法雄); טֶנְג פֿוּ (滕撫); פֶנְג גוּן (馮緄); דוּ שָׁאנְג (度尚); יָאנְג שׂוֵ'אן (楊璿)
מגילה 39 卷三十九 劉趙淳于江劉周趙列傳 第二十九 ביוגרפיות של לְיוֹ, גָ'או, צ'וּן-יוּ', גְ'יָאנְג, לְיוֹ, ג'וֹאוּ, גָ'או לְיוֹ פִּינְג (劉平); גָ'או שְׂיָאו (趙孝); צ'וּן-יוּ' גונְג (淳于恭); גְ'יָאנְג גֶה (江革); לְיוֹ בָּאן (劉般); ג'וֹאוּ פָּאן (周磐); גָ'או דְזְה (趙咨)
מגילה 40 (חלק 1) 卷四十上 班彪列傳 第三十上 ביוגרפיה של בָּאן בְּיָאו
מגילה 40 (חלק 2) 卷四十下 班彪列傳 第三十下 ביוגרפיה של בָּאן בְּיָאו בָּאן גוּ (班固)
מגילה 41 卷四十一 第五鍾離宋寒列傳 第三十一 ביוגרפיות של דִיווּ, ג'ונְגְלִי, סונְג, הָאן דִיווּ לוּן (第五倫); ג'ונְגְלִי יִי (鍾離意); סונְג ג'וּ'ן (宋均); הָאן לָאנְג (寒朗)
מגילה 42 卷四十二 光武十王列傳 第三十二 ביוגרפיות של עשרת נסיכי גוָאנְגְווּ לְיוֹ גְ'יָאנְג (劉彊); לְיוֹ פֿוּ (劉輔); לְיוֹ קָאנְג (劉康); לְיוֹ יֵן (劉延); לְיוֹ יֵן (劉焉); לְיוֹ יִינְג (劉英); לְיוֹ צָאנְג (劉蒼); לְיוֹ גִ'ינְג (劉荊); לְיוֹ חֶנְג (劉衡); לְיוֹ גִ'ינְג (劉京)
מגילה 43 卷四十三 朱樂何列傳 第三十三 ביוגרפיות של ג'וּ, יְוֵּ'ה, חֶה ג'וּ חְווֵי (朱暉); סוּן מוּ (孫穆); יְוֵּ'ה חְווֵי (樂恢); חֶה צָ'אנְג (何敞)
מגילה 44 卷四十四 鄧張徐張胡列傳 第三十四 ביוגרפיות של דֶנְג, גָ'אנְג, שׂ'וּ, גָ'אנְג, חוּ דֶנְג בְּיָאו (鄧彪); גָ'אנְג יוּ' (張禹); שׂ'וּ פָאנְג (徐防); גָ'אנְג מִין (張敏); חוּ גוָאנְג (胡廣)
מגילה 45 卷四十五 袁張韓周列傳 第三十五 ביוגרפיות של יְוֵּ'אן, גָ'אנְג, הָאן, ג'וֹאוּ יְוֵּ'אן אָן (); יְוֵּ'אן גִ'ינְג (袁京); יְוֵּ'אן צָ'אנְג (袁敞); גָ'אנְג פּוּ (張酺); הָאן לֶנְג (韓棱); ג'וֹאוּ ז'ונְג (周榮)
מגילה 46 卷四十六 郭陳列傳 第三十六 ביוגרפיות של גְווֹ, צֶ'ן גְווֹ גונְג (郭躬); צֶ'ן צ'ונְג (陳寵)
מגילה 47 卷四十七 班梁列傳 第三十七 ביוגרפיות של בָּאן, לְיָאנְג בָּאן צָ'או (袁安); לְיָאנְג גִ'ין (梁慬)
מגילה 48 卷四十八 楊李翟應霍爰徐列傳 第三十八 ביוגרפיות של יָאנְג, לִי, דִי, יִינְג, חְווֹ, יְוֵּ'אן, שׂ'וּ יָאנְג ג'ונְג (楊終); לִי פָה (李法); דִי פּוּ (翟酺); יִינְג פֶנְג (應奉); יִינְג שָׁאו (應劭); חְווֹ שׂ'וּ (霍諝); יְוֵּ'אן יֵן (爰延); שׂ'וּ צְ'יוֹ (徐璆)
מגילה 49 卷四十九 王充王符仲長統列傳 第三十九 ביוגרפיות של וָאנְג צ'ונְג, וָאנְג פֿוּ, ג'ונְגְצָ'אנְג טונְג
מגילה 50 卷五十 孝明八王列傳 第四十 ביוגרפיות של שמונת נסיכי שְׂיָאומִינְג לְיוֹ גְ'ייֵן (劉建); לְיוֹ שְׂייֵן (劉羨); לְיוֹ גונְג (劉恭); לְיוֹ דָאנְג (劉黨); לְיוֹ יֵן (劉衍); לְיוֹ צָ'אנְג (劉暢); לְיוֹ בִּינְג (劉昞); לְיוֹ צָ'אנְג (劉長)
מגילה 51 卷五十一 李陳龐陳橋列傳 第四十一 ביוגרפיות של לִי, צֶ'ן, פָּאנְג, צֶ'ן, צְ'יָאו לִי שׂוּ'ן (李恂); צֶ'ן שָׁאן (陳禪); פָּאנְג שֶׁן (龐參); צֶ'ן גְווֵי (陳龜), צְ'יָאו שׂוֵ'אן (橋玄)
מגילה 52 卷五十二 崔駰列傳 第四十二 ביוגרפיה של צְווֵי יִין
מגילה 53 卷五十三 周黃徐姜申屠列傳 第四十三 ביוגרפיות של ג'וֹאוּ, חְוָאנְג, שׂ'וּ, גְ'יָאנְג, שֶׁנְטוּ ג'וֹאוּ שְׂיֵה (周燮); חְוָאנְג שְׂייֵן (黃憲); שׂ'וּ גְ'ה (徐稺); גְ'יָאנְג גונְג (姜肱); שנטו פאן (申屠蟠)
מגילה 54 卷五十四 楊震列傳 第四十四 ביוגרפיה של יָאנְג גֶ'ן
מגילה 55 卷五十五 章帝八王傳 第四十五 ביוגרפיות של שמונת הנסיכים של הקיסר גָ'אנְג לְיוֹ קָאנְג (劉伉); לְיוֹ צְ'וֵ'אן (劉全); לְיוֹ צִ'ינְג (劉慶); לְיוֹ שׁוֹאוּ (劉壽); לְיוֹ קָאי (劉開); לְיוֹ שׁוּ (劉淑); לְיוֹ וָאנְסְווֵי (劉萬歳); לְיוֹ שֶׁנְג (劉勝)
מגילה 56 卷五十六 張王種陳列傳 第四十六 ביוגרפיות של גָ'אנְג, וָאנְג, ג'ונְג, צֶ'ן גָ'אנְג הָאו (張晧); וָאנְג גונְג (王龔); ג'ונג גאו (種暠); צֶ'ן צְ'יוֹ (陳球)
מגילה 57 卷五十七 杜欒劉李劉謝列傳 第四十七 ביוגרפיות של דוּ, לְווָאן, לְיוֹ, לִי, לְיוֹ, שְׂיֵה דוּ גֶן (杜根); לְווָאן בָּה (欒巴); לְיוֹ טָאו (劉陶); לִי יוּ'ן (李雲); לְיוֹ יוּ' (劉瑜); שְׂיֵה בִּי (謝弼)
מגילה 58 卷五十八 虞傅蓋臧列傳 第四十八 ביוגרפיות של יוּ', פֿוּ, גָאי, דְזָאנְג יוּ' שׂ'וּ (虞詡); פֿוּ שְׂיֵה (傳燮); גָאי שׂוּ'ן (蓋勳); דְזָאנְג חונְג (臧洪)
מגילה 59 卷五十九 張衡列傳 第四十九 ביוגרפיה של גָ'אנְג חֶנְג
מגילה 60 (חלק 1) 卷六十上 馬融列傳 第五十上 ביוגרפיה של מָה ז'ונְג
מגילה 60 (חלק 2) 卷六十下 蔡邕列傳 第五十下 ביוגרפיה של צָאי יוּנְג
מגילה 61 卷六十一 左周黃列傳 第五十一 ביוגרפיות של דְזְווֹ, ג'וֹאוּ, חְוָאנְג דְזְווֹ שְׂיונְ'ג (左雄); ג'וֹאוּ ג'וּ' (周舉); ג'וֹאוּ שְׂיֵה (周勰); חְוָאנְג צְ'יוֹנְג (黃瓊); חְוָאנְג וָאן (黃琬)
מגילה 62 卷六十二 荀韓鍾陳列傳 第五十二 ביוגרפיות של שׂוּ'ן, הָאן, ג'ונְג, צֶ'ן שׂוּ'ן שׁוּ (荀淑); שׂוּ'ן שׁוָאנְג (荀爽); שׂוּ'ן יְוֵּ'ה (荀悅); הָאן שָׁאו (韓韶); ג'ונְג הָאו (鍾皓); צֶ'ן שְׁה (陳寔); צֶ'ן גִ'י (陳紀)
מגילה 63 卷六十三 李杜列傳 第五十三 ביוגרפיות של לִי, דוּ לִי גוּ (李固); דוּ צְ'יָאו (杜喬)
מגילה 64 卷六十四 吳延史盧趙列傳 第五十四 ביוגרפיות של ווּ, יֵן, שְׁה, לוּ, גָ'או ווּ יוּאוּ (吳祐); יֵן דוּ (延篤); שְׁה בִּי (史弼); לוּ גְ'ה (盧植); גָ'או צִ'י (趙岐)
מגילה 65 卷六十五 皇甫張段列傳 第五十五 ביוגרפיות של חְוָאנְגְפֿוּ, גָ'אנְג, דְווָאן חְוָאנְגְפֿוּ גְווֵי (皇甫規); גָ'אנְג חְווָאן (張奐); דְווָאן גְ'יונְג (段熲)
מגילה 66 卷六十六 陳王列傳 第五十六 ביוגרפיות של צֶ'ן, וָאנְג צֶ'ן פָאן (陳蕃); וָאנְג יוּ'ן (王允)
מגילה 67 卷六十七 黨錮列傳 第五十七 ביוגרפיות של עצירת התנועה לְיוֹ שׁוּ (劉淑); לִי יִינְג (李膺); דוּ מִי (杜密); לְיוֹ יוּאוּ (劉佑); וֵיי לָאנְג (魏朗); שְׂיָה פֿוּ (夏馥); דְזונְג צְה (宗慈); בָּה סוּ (巴肅); פָאן פָּאנְג (范滂); יִין שׂוּ'ן (尹勳); צָאי יֵן (蔡衍); יָאנְג גְ'ה (羊陟); גָ'אנְג גְ'ייֵן (張儉); צֶן גְ'ה (岑晊); צֶ'ן שְׂיָאנְג (陳翔); יְוֵּ'אן קָאנְג (苑康); טָאן פֿוּ (檀敷); לְיוֹ ז'וּ (劉儒); גְ'יָה בְּיָאו (賈彪); חֶה יוּנְג (何顒)
מגילה 68 卷六十八 郭符許列傳 第五十八 ביוגרפיות של גְווֹ, פֿוּ, שׂ'וּ גְווֹ טָאי (郭泰); פֿוּ ז'ונְג (符融); שׂ'וּ שָׁאו (許劭)
מגילה 69 卷六十九 竇何列傳 第五十九 ביוגרפיות של דוֹאוּ, חֶה דוֹאוּ ווּ (竇武); חֶה גִ'ין (何進)
מגילה 70 卷七十 鄭孔荀列傳 第六十 ביוגרפיות של גֶ'נְג, קוֹנְג, שׂוּ'ן גֶ'נְג טָאי (鄭泰); קוֹנְג ז'ונְג (孔融); שׂוּ'ן יוּ' (荀彧)
מגילה 71 卷七十一 皇甫嵩朱鑈列傳 第六十一 ביוגרפיות של חְוָאנְגְפֿוּ סונְג, ג'וּ ג'וּ'ן
מגילה 72 卷七十二 董卓列傳 第六十二 ביוגרפיה של דונְג גְ'ווֹ
מגילה 73 卷七十三 劉虞公孫瓚陶謙列傳 第六十三 ביוגרפיות של לְיוֹ יוּ', גונְגְסוּן דְזָאן, טָאו צְ'ייֵן
מגילה 74 (חלק 1) 卷七十四上 袁紹劉表列傳 第六十四上 ביוגרפיות של יְוֵּ'אן שָׁאו, לְיוֹ בְּיָאו
מגילה 74 (חלק 2) 卷七十四下 袁紹劉表列傳 第六十四下 ביוגרפיות של יְוֵּ'אן שָׁאו, לְיוֹ בְּיָאו
מגילה 75 卷七十五 劉焉袁術呂布列傳 第六十五 ביוגרפיות של לְיוֹ יֵן, יְוֵּ'אן שׁוּ, לוּ' בּוּ
מגילה 76 卷七十六 循吏列傳 第六十六 ביוגרפיות של פקידים ישרים וֵיי סָה (衛颯); וָאנְג גִ'ינְג (王景); צִ'ין פֶּנְג (秦彭); וָאנְג חְווָאן (王渙); שׂ'וּ גִ'ינְג (許荊); מֶנְג צָ'אנְג (孟嘗); דִיווּ פָאנְג (第五訪); לְיוֹ ג'וּ' (劉矩); לְיוֹ צ'ונְג (劉寵); צְ'יוֹ לָאן (仇覽); טונְג חְווֵי (童恢); דִי יִי (弟翊)
מגילה 77 卷七十七 酷吏列傳 第六十七 ביוגרפיות של פקידים אכזריים דונְג שׂוֵ'אן (董宣); פָאן יֵה (樊曄); לִי גָ'אנְג (李章); ג'וֹאוּ דְזְה (周錙); חְוָאנְג צָ'אנְג (黃昌); יָאנְג צְ'יוֹ (陽球); וָאנְג גִ'י (王吉)
מגילה 78 卷七十八 宦者列傳 第六十八 ביוגרפיות של סריסים גֶ'נְג שִׂי (鄭觿); צָאי לוּן (荀彧); סוּן צֶ'נְג (孫程); צָאו טֶנְג (曹騰); שָׁאן צָ'או (單超); חוֹאוּ לָאן (侯覽); צָאו גְ'יֵה (曹節); שֶׁן ג'ונְג (審忠); לוּ' צְ'יָאנְג (呂強); גָ'אנְג זָ'אנְג (張讓)
מגילה 79 (חלק 1) 卷七十九上 儒林列傳 第六十九上 ביוגרפיות של מלומדים קונפוציאניים לְיוֹ קוּן (劉昆); דְזְה דְיֵה (子軼); וָה דָאן (窪丹); יָאנְג חונְג (陽鴻); זֶ'ן אָן (任安); יָאנְג גֶ'נְג (楊政); גָ'אנְג שִׂינְג (張興); דָאי פִּינְג (戴憑); וֵיי מָאן (魏滿); סוּן צִ'י (孫期); אוֹאוּיָאנְג שִׂי (歐陽歙); צָאו דְזֶנְג (曹曾); סונְג דֶנְג (宋登); גָ'אנְג שׂוּ'ן (張馴); יִין מִין (尹敏); ג'וֹאוּ פָאנְג (周防); קונג שי (孔僖); יָאנְג לוּן (楊倫)
מגילה 79 (חלק 2) 卷七十九下 儒林列傳 第六十九下 ביוגרפיות של מלומדים קונפוציאניים גָאו שׂ'וּ (高詡); בָּאו שְׂייֵן (包鹹); וֵיי יִינְג (魏應); פֿוּ גונְג (伏恭); זֶ'ן מוֹ (任末); גִ'ינְג לְווָאן (景鸞); שׂוֵּ'ה הָאן (薛漢); דוּ פֿוּ (杜撫); גָ'או שׂוּ'ן (召馴); יָאנְג זֶ'ן (楊仁); גָ'או יֵה (趙曄); שְׁה שָׁאן (時山); דונְג ג'וּ'ן (董鈞); דִינְג גונְג (丁恭); ג'וֹאוּ דְזֶה (周澤); גָ'אנְג קָאן (張堪); ג'ונְג שִׂינְג (鐘興); גֶ'ן יוּ' (甄宇); לוֹאוּ וָאנְג (樓望); צֶ'נְג דְזֶנְג (程曾); גָ'אנְג שׂוֵ'אן (張玄); לִי יוּ' (李育); חֶה שְׂיוֹ' (何休); פֿוּ צְ'ייֵן (服虔); יִינְג ז'ונְג (穎容); שְׂיֵה גָאי (謝該); שׂ'וּ שֶׁן (許慎); צָאי שׂוֵ'אן (蔡玄)
מגילה 80 (חלק 1) 卷八十上 文苑列傳 第七十上 ביוגרפיות מתחום הספרות דוּ דוּ (杜篤); וָאנְג לונְג (王隆); שְׂיָה גונְג (夏恭); פֿוּ יִי (傅毅); חְוָאנְג שְׂיָאנְג (黃香); לְיוֹ יִי (劉毅); לִי יוּאוּ (李尤); סוּ שׁוּן (蘇順); לְיוֹ גֶ'ן (劉珍); גֶה גונְג (葛龔); וָאנְג יִי (王逸); צְווֵי צִ'י (崔琦); בּייֵן שָׁאו (邊韶)
מגילה 80 (חלק 2) 卷八十下 文苑列傳 第七十下 ביוגרפיות מתחום הספרות גָ'אנְג שֶׁנְג (張升); שְׁה ג'וּ'ן (仕郡); גָ'או יִי (趙壹); לְיוֹ לְיָאנְג (劉梁); ביין ז'אנג (邊讓); לִי יֵן (酈炎); חוֹאוּ גִ'ין (侯瑾); גָאו בְּיָאו (高彪); גָ'אנְג צָ'או (張超); מִי חֶנְג (禰衡)
מגילה 81 卷八十一 獨行列傳 第七十一 ביוגרפיות של מתבודדים צְ'יָאו שׂוֵ'אן (譙玄); לִי יֵה (李業); לְיוֹ מָאו (劉茂); וֶן שׂ'וּ (溫序); פֶּנְג שְׂיוֹ' (彭修); סְווֹלוּ פָאנְג (索盧放); ג'וֹאוּ גְ'יָה (周嘉); פָאן שְׁה (範式); לִי שָׁאן (李善); וָאנְג טוּן (王忳); לִינְג שׂ'וּ (陵續); לִי צ'ונְג (李充); מְיָאו ז'ונְג (繆肜); צֶ'ן ג'ונְג (陳重); לֵיי יִי (雷義); פָאן זָ'אן (范冉); דָאי גְ'יוֹ (戴就); גָ'או בָּאו (趙苞); שְׂיָאנְג שׂ'וּ (向栩); לְיָאנְג פֿוּ (諒輔); לְיוֹ יִי (劉翊); וָאנְג לְיֵה (王烈)
מגילה 82 (חלק 1) 卷八十二上 方術列傳 第七十二上 ביוגרפיות של אלכימאים זֶ'ן וֶנְגונְג (任文公); גְווֹ שְׂייֵן (郭憲); שׂ'וּ יָאנְג (許楊); גָאו חְווֹ (高獲); וָאנְג צְ'יָאוגֶ'ה (王喬者); שְׂיֵה יִיווּ (謝夷吾); יָאנְג יוּאוּ (楊由); לִי נָאן (李南); לִי חֶה (李合); פֶנְג ג'וֹאוּ (馮冑); דְווָאן יִי (段翳); לְיָאו פֿוּ (廖扶); גֶ'ה שְׂיָאנְג (折像); פָאן יִינְג (樊英)
מגילה 82 (חלק 2) 卷八十二下 方術列傳 第七十二下 ביוגרפיות של אלכימאים טָאנְג טָאן (唐檀); גונְגְשָׁה מוּ (公沙穆); שׂ'וּ מָאן (許曼); גָ'או יֵן (趙彥); פָאן גְ'ה-גָ'אנְג (樊志張); שָׁאן יָאנְג (單揚); הָאן שְׁווֹ (韓說); דונְג פֿוּ (董扶); גְווֹ יוּ' (郭玉); חְווָה טְווֹ (華佗); שׂ'וּ דֶנְג (徐登); פֵיי צָ'אנְגְפָאנְג (費長房); גִ'י דְזְה-שׂוּ'ן (薊子訓); לְיוֹ גֶן (劉根); דְזְווֹ צְה (華佗); גִ'י דְזְה-שׂוּ'ן (計子勳); וָאנְג חֶפִּינְג (王和平)
מגילה 83 卷八十三 逸民列傳 第七十三 ביוגרפיות של פרושים שְׂיָאנְג צָ'אנְג (向長); פֶנְג מֶנְג (逢萌); ג'וֹאוּ דָאנְג (周黨); וָאנְג בָּה (王霸); יֵן גוָאנְג (嚴光); גִ'ינְג דָאן (井丹); לְיָאנְג חונְג (梁鴻); גָאו פֶנְג (高鳳); טָאי טונְג (台佟); הָאן קָאנְג (韓康); גְ'יָאו שֶׁן (矯慎); דָאי לְיָאנְג (戴良); פָה גֶ'ן (法真); פָּאנְג גונְג (龐公)
מגילה 84 卷八十四 列女傳 第七十四 ביוגרפיות של נשים מופתיות
מגילה 85 卷八十五 東夷列傳 第七十五 מאמר על הדונְגְיִי פֿוּיוּ' (夫餘); יִילוֹאוּ; גָאוג'וּ'לִי; ווֹג'וּ'; חְווֵיְמוֹ; סָאנְהָאן; ווֹ
מגילה 86 卷八十六 南蠻西南夷列傳 第七十六 מאמר על הנָאנְמָאן, הברברים הדרום-מערביים
מגילה 87 卷八十七 西羌傳 第七十七 מאמר על הצְ'יָאנְג המערביים צְ'יָאנְג
מגילה 88 卷八十八 西域傳 第七十八 מאמר על האזורים המערביים יוּ'טְייֵן; טְיָאוגְ'ה; אָנְשִׂי; דָאצִ'ין; יְוֵּ'גְ'ה; טְייֵנְג'וּ; יֵנְצָאי; שׁוּלֶה; יֵנְצִ'י; ג'וּ'שְׁה
מגילה 89 卷八十九 南匈奴列傳 第七十九 מאמר על השְׂיונְ'גְנוּ הדרומיים
מגילה 90 卷九十 烏桓鮮卑列傳 第八十 מאמר על הווּחְווָאן, שְׂייֵנְבֵּיי

תיעוד (志)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור לא הכיל ספר האן המאוחרת חלק של "תיעוד". רק בתקופת השושלות הדרומיות (420-589 לספירה) הוסיף לו לְיוֹ גָ'או[3] את שמונת פרקי התיעוד של "הרחבה לספר האן"[7] בשלושים כרכים, ויצר את המהדורה המוכרת כיום של ספר האן המאוחרת. הספר "מהלך המוסדות" מתעד כי בבחינות הקיסריות נקבע ש"ספר האן המאוחרת וההערות של לְיוֹ גָ'או הם היסטוריה אחת", וכן "צו מתקופת טאנג קובע כי לומדי "ספר האן המאוחרת" ראו בו ובתיעוד מההערות של גָ'או היסטוריה אחת, וזו הסיבה ששרדו שלושים כרכים מתוך הערות התיעוד של ההרחבה, ואף בימי סונג לא אבדו".

מס' כותרת תרגום הערות
מגילה 91 第一 律曆上 ראשון: הרמוניה ולוח השנה חלק א'
מגילה 92 第二 律曆中 שני: הרמוניה ולוח השנה חלק ב'
מגילה 93 第三 律曆下 שלישי: הרמוניה ולוח השנה חלק ג'
מגילה 94 第四 禮儀上 רביעי: אתיקה חלק א'
מגילה 95 第五 禮儀中 חמישי: אתיקה חלק ב'
מגילה 96 第六 禮儀下 שישי: אתיקה חלק ג'
מגילה 97 第七 祭祀上 שביעי: זבחים חלק א'
מגילה 98 第八 祭祀中 שמיני: זבחים חלק ב'
מגילה 99 第九 祭祀下 תשיעי: זבחים חלק ג'
מגילה 100 第十 天文上 עשירי: אסטרונומיה חלק א'
מגילה 101 第十一 天文中 אחד עשר: אסטרונומיה חלק ב'
מגילה 102 第十二 天文下 שנים עשר: אסטרונומיה חלק ג'
מגילה 103 第十三 五行一 שלושה עשר: חמשת היסודות חלק א'
מגילה 104 第十四 五行二 ארבעה עשר: חמשת היסודות חלק ב'
מגילה 105 第十五 五行三 חמישה עשר: חמשת היסודות חלק ג'
מגילה 106 第十六 五行四 שישה עשר: חמשת היסודות חלק ד'
מגילה 107 第十七 五行五 שבעה עשר: חמשת היסודות חלק ה'
מגילה 108 第十八 五行六 שמונה עשר: חמשת היסודות חלק ו'
מגילה 109 第十九 郡國一 תשעה עשר: מחוזות וארצות חלק א'
מגילה 110 第二十 郡國二 עשרים: מחוזות וארצות חלק ב'
מגילה 111 第二十一 郡國三 עשרים ואחד: מחוזות וארצות חלק ג'
מגילה 112 第二十二 郡國四 עשרים ושניים: מחוזות וארצות חלק ד'
מגילה 113 第二十三 郡國五 עשרים ושלושה: מחוזות וארצות חלק ה'
מגילה 114 第二十四 百官一 עשרים וארבעה: הפקידים חלק א'
מגילה 115 第二十五 百官二 עשרים וחמישה: הפקידים חלק ב'
מגילה 116 第二十六 百官三 עשרים ושישה: הפקידים חלק ג'
מגילה 117 第二十七 百官四 עשרים ושבעה: הפקידים חלק ד'
מגילה 118 第二十八 百官五 עשרים ושמונה: הפקידים חלק ה'
מגילה 119 第二十九 輿服上 עשרים ותשע: התניידות ולבוש חלק א'
מגילה 120 第三十 輿服下 שלושים: התניידות ולבוש חלק ב'

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספר האן המאוחרת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 孔熙先
  2. ^ 劉義康
  3. ^ 1 2 劉昭
  4. ^ 章懷太子李贤
  5. ^ 惠棟
  6. ^ 宋文民 《后汉书考释》
  7. ^ 續漢書