ספר מוזילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ספר מוזילה הוא סדרה של קטעים נסתרים (מעין "ביצת פסחא") שנמצאים בדפדפני האינטרנט של נטסקייפ ומוזילה.[1][2] הוא נצפה על ידי הפניית הדפדפן אל הקישור about:mozilla.[3][4][5]

אין ספר אמיתי עם השם "ספר מוזילה". למרות זאת, הציטוטים הנסתרים בדפדפני נטסקייפ ומוזילה נותנים את הרושם הזה בכך שהם חושפים פסוקים שנכתבו בסגנון מקראי. כשנכנסים לכתובת about:mozilla, גרסאות שונות של דפדפנים שונים מציגים הודעה סמויה בטקסט לבן על גבי רקע בורדו בחלון הדפדפן.

ישנם שבעה פסוקים רשמיים של ספר מוזילה שנכללו בגרסאות דפדפנים שונות, אבל ניתן למצוא פסוקים לא רשמיים באינטרנט. לכל שבעת הפסוקים יש "הפניות" לפרקים מקראיים ופסוקים, אך אלו הן למעשה אזכורים לתאריכים חשובים בהיסטוריה של נטסקייפ ומוזילה.

כל שבעת הפסוקים מתייחסים לפעילותיה של "בהמה" מפחידה. בימיה הראשונים, לחברת נטסקייפ היה לטאה דמוית דרקון נושפת אש בתור הקמע שלה, שנקראה מוזילה (ע"פ שם הקוד של נטסקייפ 1.0). מכאן ניתן לשער כי "הבהמה" המוזכרת בספר מוזילה היא סוג של לטאה נושפת אש, וניתן לראות אותה כמטאפורה עבור, או התגלמות של נטסקייפ.

בעזרת ידע על ההיסטוריה של נטסקייפ ומוזילה ניתן לחלץ משמעות כלשהי מן הפסוקים. בנוסף לכך, בתוך קוד המקור של דף הספר (באתר מוזילה) יש הסברים ותגובות על חמישה מן שבעת הפסוקים.

ספר מוזילה, 12:10[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר מוזילה הופיע לראשונה בנטסקייפ 1.1. הפסוק הראשון היה 12:10, והופיע בגרסאות נטסקייפ 1.1 עד ל-4.8. הנבואה להלן הוצגה:

ותשוב הבהמה מוקפת בענן הנקמה : ואת הכופרים יחרוך לאפר וישמיד את ביתם : ויגזור על תגיהם להבהב עד לקץ הימים :
מתוך ספר מוזילה, 12:10
ספר מוזילה, 12:10 בנטסקייפ 1.1

הפרק ופסוק מספר 12:10 מתייחס ל-10 בדצמבר 1994, התאריך בו Netscape Navigator 1.0 שוחרר.

דף ספר מוזילה (באתר מוזילה), מכיל את ההסבר הבא בקוד המקור:

<!-- ה-10 בדצמבר 1994: Netscape Navigator 1.0 שוחרר.>
<!-- פסוק זה מכריז על לידתו של הבהמה (נטסקייפ) ומזהיר מתכנתים "רעים" (עד נטסקייפ 3, כאשר צפית בקוד המקור של דפים ב-HTML עם המציג הפנימי, תגיות שגויות הבהבו). -->

"הבהמה" היא מטאפורה לנטסקייפ. העונשים שאוימו כלפי "הכופרים" (סביר להניח שהתכוונו למשתמשים שלא תאמו לסטנדרטים) הם דומים לעונשים המקראיים המסורתיים, אבל עם איום מוזר: "תגיהם יהבהבו עד לקץ הימים". זהו אזכור לתכונה בגרסאות המוקדמות של נטסקייפ שגרם לתגיות שגויות בדפי HTML להבהב.

פסוק זה לא תורגם לעברית באופן רשמי במקור (מפני שלא שוחררו גרסאות בעברית של נטסקייפ). אלא, שנים לאחר מכן, תורגם הפסוק על ידי חבר במוזילה ישראל.

ספר מוזילה, 3:31[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-10 במאי 1998, ג'יימי זווינסקי שינה את פסוק ספר מוזילה בהתייחסות לעובדה שחברת נטסקייפ שחררה את הקוד שלה כקוד פתוח והתחילה את פרויקט מוזילה. פסוק זה נכלל בכל גרסאות דפדפן מוזילה עד אוקטובר 1998, כאשר נמחק שכתוב של קוד של הדפדפן מוזילה, וכך הפסוק אבד.  ב-5 בפברואר 2000, בן גודג'ר, דאז עובד עבור נטסקייפ, העתיק את הפסוק לקוד החדש. הוא נכלל בכל הגרסאות הבאות של מוזילה (עד כניסתו של הפסוק 7:15), ובגרסאות נטסקייפ 6 עד 7.1.

הפסוק להלן:

והבהמה הייתה להמון : ומספרה גדל פי אלפי אלפים : ויהיו מיליוני המקלדות לקול רם ולסערה גדולה שתכסה את הארץ, וירעדו ההולכים אחר הממון
מתוך ספר מוזילה, 3:31
(מהדורת אותיות אדומות)
ספר מוזילה, 3:31 (מהדורת אות אדומה) ב-נטסקייפ 6

הפרק והפסוק מספר 3:31 מתייחס ל-31 במרץ 1998, כאשר שוחרר קוד המקור של נטסקייפ.

מקור ה- HTML של דף ספר מוזילה מכיל את ההסבר הבא על פסוק זה:

<!-- - 31 במרץ 1998: קוד המקור של Netscape Navigator שוחרר.>
<!-- קוד המקור נעשה זמין ללגיון של אלפי מתכנתים של קהילת הקוד הפתוח, שילחמו נגד חסידיו של ממון (Microsoft Internet Explorer). -->

שוב, ה"בהמה" היא נטסקייפ. הטקסט כנראה מתייחס לתקווה של נטסקייפ בכך שהם יהפכו את הקוד שלהם לפתוח, הם יוכלו למשוך "המון" של מתכנתים מכל רחבי העולם, שיכלו לשפר את התוכנה (ולכן "מיליוני המקלדות לקול רם"). ה"המון" (Legion באנגלית) הוא למעשה אזכור לציטוט המקראי בבשורה על-פי מרקוס, בפרק ה', פסוק ט' ("שאל אותו ישוע: "מה שמך?" השיב לו: "שמי לגיון, כי רבים אנחנו."), בגלל שספר מוזילה מוצג כסוג של "תנ"ך של המחשבים" עם נבואות. "ממון" מתייחס למיקרוסופט, שהדפדפן אינטרנט אקספלורר שלה היה התחרות הראשית של נטסקייפ. בעוד שבעברית המשמעות של המילה ממון היא "עושר" או "הון אישי", בתרגומים של התנ"ך באנגלית המילה מופיעה בתור שם של שד של תאוות בצע. לכן, ייתכן כי לא רק שלמיקרוסופט יש משאבים גדולים יותר, אלא שהיא גם ניצלה לרעה את העובדה הזאת כדי לקדם את מעמדה שלה בשוק. זה גם מדגיש את ההבדל בין הפיתוח המסחרי של אינטרנט אקספלורר, לבין הפיתוח של נטסקייפ/מוזילה, שנעשה בידי הקהילה. "Red Letter Edition" עשוי להיות אזכור למה שנקרא "מהדורות אות אדומה של התנ"ך", שבהן הודגשו ציטוטים של ישו בדיו אדומה. זה יכול להיות גם קשור לעובדה שה-31 במרץ 1998 היה "יום אות אדומה"[6] לפרויקט מוזילה.

גם פסוק זה לא תורגם באופן רשמי לעברית במקור.

ספר מוזילה, 7:15[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסוק הבא של ספר מוזילה נכתב על ידי ניל דיקין. הוא נכלל בכל הגרסאות של מוזילה ששוחררו מספטמבר 2003 עד ליולי 2008 (מוזילה 1.5 - מוזילה פיירפוקס 2.0.0.20), גרסאות נטסקייפ מ-7.2 עד ל-8.1.3, כל גרסאות קמינו, כל גרסאות תוכנת האימייל Mozilla Thunderbird עד ל-2.0.0.24, וכל גרסאות הדפדפן SeaMonkey עד ל-1.1.19.

ויהי מקץ הימים ותפול הבהמה וישמחו בני הבליעל: אפס כי לא אבד הכל ותקם מן האפר צפור גדולה: ותבט הציפור ממרום על בני הבליעל ותשלך עליהם את האש ואת הרעם : כי הוקמה הבהמה מן הארץ ותוסף כוח לכוחה, ויחרדו כל ההולכים אחר הממון חרדה גדולה עד מאוד׃
מתוך ספר מוזילה, 7:15
ספר מוזילה, 7:15 במוזילה פיירפוקס 1.5.0.12

הפרק והפסוק 7:15 מתייחסים ל-15 ביולי 2003, היום שבו אמריקה און ליין סגרה את חטיבת הדפדפן נטסקייפ וקרן מוזילה נפתחה.

מקור ה- HTML של ספר מוזילה מכיל את ההסבר הבא על פסוק זה:

<!-- ה-15 ביולי 2003: AOL סגרה את חטיבת נטסקייפ וקרן מוזילה נוצרה -->
<!-- הבהמה מתה (AOL סגרה את המחלקה) אבל מיד קמה מן האפר שלה (יצירת הקרן ודפדפן Firebird, ששמו שונה לאחר מכן לפיירפוקס). -->

נפילת הבהמה מתייחסת לסגירת נטסקייפ בידי חברת אמריקה אונליין. ה"ציפור הגדולה" שקמה מהאפר היא קרן מוזילה, שהוקמה כדי להמשיך את הפיתוח את דפדפן מוזילה. הציפור עולה מהאפר כמו עוף החול - אזכור לשמו המקורי של דפדפן פיירפוקס (שכונה Firebird בזמן כתיבת הפסוק). הציפור מטילה את "האש" ואת "הרעם" על "הכופרים", אשר מהווה התייחסות ישירה לדפדפן Firebird (כיום Firefox) ותוכנת Thunderbird, שהפכו למוקד העיקרי של פיתוח במוזילה, כמה חודשים לפני האירועים של ה-15 ביולי. העובדה ש"הוקמה הבהמה מן הארץ" מעידה על כך שרוח נטסקייפ תמשיך לחיות באמצעות הקרן (שהורכבה בעיקר מעובדי נטסקייפ לשעבר) ושכוחה "התחדש"; שכן, הקרן פחות מתבססת על חברת AOL (ממנה רבים מנטסקייפ הרגישו מוזנחים). שוב, "ממון" היא מיקרוסופט, המתחרה המסחרית העיקרית של מוזילה.

פסוק זה הוא הפסוק הראשון שתורגם באופן רשמי לעברית.

ספר מוזילה, 8:20[עריכת קוד מקור | עריכה]

המהנדס הראשי של נטסקייפ, כריסטופר פינק כתב את הפסוק הבא של ספר מוזילה. הוא פורסם ב-5 ביוני 2007 כשיצא נטסקייפ 9.0b1. הפסוק נכלל בכל הגרסאות של נטסקייפ 9: מ-9.0 Beta 1 עד לגרסה האחרונה של הדפדפן - 9.0.0.6.

הנבואה להלן הוצגה:

 וכך ראה הבורא את הבהמה שנולדה מחדש וראה שהיא טובה.
מתוך ספר מוזילה, 8:20
ספר מוזילה, 8:20 בנטסקייפ 9

הפרק והפסוק 8:20 מתייחסים ל-20 באוגוסט 2006, כשאימייל פנימי נשלח שהצהיר את האפשרות שנטסקייפ שוב יפותח בחברה המקורית שלו.

בניגוד לפסוקים קודמים, מקור ה- HTML של 'ספר מוזילה' אינו מכיל הערות הקשורות לפסוק.

"הבורא" מתייחס לחברת נטסקייפ.

ישנם שתי פרשנויות של הפסוק: הביטוי "נולדה מחדש" מופיע בפסוק הקודם המתייחס לקרן מוזילה ו"שהיא טובה" יכול להיות מחווה לכל מי שתרם לפרויקט מוזילה. "נולדה מחדש" יכול להיות גם התייחסות לחידוש הפיתוח של נטסקייפ במחלקה המקורית שלו במקום פיתוח אצל חברה חיצונית; גרסת הדפדפן הקודם, נטסקייפ 8, הופקה על ידי חברת Mercurial Communications.

פסוק זה הוא פרודיה על בריאת העולם המתוארת בספר בראשית. זו גם יכולה להיות התייחסות לפסוק כ"ב, פרק ב' בבשורה על-פי לוקאס.

גם פסוק זה לא תורגם באופן רשמי לעברית במקור.

ספר מוזילה, 11:9[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר מוזילה, 11:9 בפיירפוקס 4.0.1

פסוק זה נכלל בגרסאות פיירפוקס 3 בטא 3 עד ל-20.0.1, ב-SeaMonkey 2.0 Alpha 1 עד ל-2.17.1 וב-Mozilla Thunderbird 3.0 Alpha 1 עד ל-Thunderbird 20 Beta 1.

מקור ה- HTML של ספר מוזילה מכיל את ההסבר הבא על פסוק זה:

<!-- 9 נובמבר 2004: פיירפוקס 1.0 שוחרר באופן רשמי -->
<!-- תמיכה של אוהדי פיירפוקס ברחבי העולם  מובילה להצלחתו, הממחיש את כוחה של קהילת הפרויקטים המבוססים על קוד פתוח. -->

"ממון" הוא שוב אינטרנט אקספלורר, אשר "ישן" למשך 5 שנים בין גרסאות (בין אינטרנט אקספלורר 6 ל-7). הציטוט "ותקם הבהמה" מתייחס לפיירפוקס, אשר צבר תומכים דרך פרויקט להפיץ את פיירפוקס, שהתחייב לפרסם עבור הדפדפן, הוציא מודעה בניו יורק טיימס, ופרסם את הדפדפן בעוד דרכים מגוונות. "ערמת שועלים" הוא התייחסות ישירה לשם של פיירפוקס. "העולם החדש" מתייחס לאתרים דינמיים שמבוססים על סטנדרטים ותוכנות קוד פתוח. החצי השני של הפסוק מקושר למניפסט של מוזילה. החלק האחרון, מתחיל עם "ויעור הממון" מדבר על השחרור של אינטרנט אקספלורר 7. "ההולכים בצעדיהם" מתאר את המעבר של אינטרנט אקספלורר מדפדפן שמחדש טכנולוגיות, לסתם "עוקב" שמעתיק פונקציות שהיו חסרות לו מדפדפן פיירפוקס.

בנוסף, "המהדורה העשירית", הוא רמז לעובדה שקרן מוזילה חגגה עשור במהלך מחזור הפיתוח של פיירפוקס 3.

ספר מוזילה, 15:1[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר מוזילה, 15:1 בפיירפוקס 29.0.0.1

פסוק זה הופיע לראשונה בפיירפוקס 21. בפסוק זה הרקע הקודם מוחלף לראשונה ברקע שכולל צבע בורדו הדרגתי עדין.

הפסוק נכלל בכל גרסאות פיירפוקס מאז 21.0 ועד 57 בטא, כל גרסאות SeaMonkey מאז 2.18 בטא 1 וכל גרסאות Thunderbird מאז 21 בטא 1.

"תאומי הממון" מתייחסים לאפל ולגוגל, שמערכות ההפעלה הניידות שלהן - iOS ואנדרואיד, מהוות דואופול בשוק מערכות ההפעלה הניידות.  "האפלה החדשה" מתייחסת לאופי הסגור של חנויות אפליקציות מסורתיות. הציטוט "תנוע הבהמה מהר" מתייחס לתדירות הגבוהה שבה יצאו גרסאות חדשות של פיירפוקס.

מספר הפרק והפסוק 15:1 מתייחסים לתאריך הקפאת הקוד של Firefox OS 1.0, ה-15 בינואר 2013.

ספר מוזילה, 11:14[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר מוזילה, 11:14 בפיירפוקס 66.0.2

פסוק זה הופיע לראשונה בפיירפוקס 57 בטא.

הפסוק נכלל בכל גרסאות פיירפוקס מאז 57 בטא.

הפסוק מתייחס לשינויים העיקריים בגרסת פיירפוקס 57 עם פרויקט Quantum. "העתים והמרחב" מתייחסים אל הפרויקט עצמו, בעוד ש"הזרם" מתייחס לפרויקט "Quantum Flow"; "מלבושים חדשים" ו"האור" מתייחסים לממשק המשתמש החדש, הקרוי "Photon". פרויקט Quantum הכיל את פיסת הקוד הראשונה שנלקחה מ-Servo, מנוע הפריסה שנכתב בשפת התכנות "Rust". המילים "מתכת מחומצנת" מתייחסים לשפת תכנות זו.

מספר הפרק והפסוק 14:11 מתייחסים לתאריך בו פיירפוקס 57 יצא, ה-14 בנובמבר 2017.

התנהגות בדפדפנים שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flock[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתוכנת Flock, המבוססת על פיירפוקס (אם כי לדפדפן זה אין קשר למוזילה), "נמצא" פסוק חדש מתוך ספר מוזילה, 11:1. פסוק זה מוצג על רקע כחול/לבן הדרגתי.

וכשהבהמה לקחה רבע מכדור הארץ תחת שלטונה, כרבע-מאה ציפורי גופרית טסו מן המעמקים. הציפורים חצו מאות נופי הרים ומצאו עשרים וארבעה אנשים חכמים שהגיעו מהכוכבים. ואז זה התחיל, המאמינים העזו להקשיב. אחר כך הם לקחו את העטים שלהם והעזו ליצור. לבסוף, הם העזו לחלוק את מעשה ידם עם כל האנושות. מפיצים מילות חירות ושבירת השרשראות, הציפורים הביאו את הגאולה לכולם.
מתוך ספר מוזילה, 11:1
ספר מוזילה, 11:1 בדפדפן Flock 1.2a2pre

הציטוט "וכשהבהמה לקחה רבע מכדור הארץ תחת שלטונה..." הוא כנראה התייחסות לעובדה שפיירפוקס גברה דאז על נתח השוק של אינטרנט אקספלורר ב-25%. "ציפורי גופרית" הן אזכור לשם הקוד של הדפדפן, שהוא "גופרית" (Sulfur).  הציטוט "נוף ההר" הוא התייחסות לעיר Mountain View בקליפורניה, שם ישבה החברה שפיתחה את Flock (כמו כן קרן מוזילה). "24 החכמים" הם 24 העובדים של חברת Flock באותו זמן. "הכוכבים" הם אזכור לכוכב שהשתמשו בו במיתוג הדפדפן ("Flockstar"). למרות שפסוק זה פורסם ב-5 בנובמבר 2007, רוב המשמעות שלו עדיין לא ברורה. הציטוט "הם לקחו את העטים שלהם והעזו ליצור" הוא קרוב לוודאי התייחסות לבלוגים ושילוב רשתות חברתיות ב-Flock. הציטוט "לבסוף, הם העזו לחלוק את מעשה ידם עם כל האנושות" עשוי להתקשר לעובדה שהדפדפן שוחרר בתור קוד פתוח, והם חלקו את המעשה הטוב שלהם (יצירת הדפדפן) עם העולם.

פסוק זה לא תורגם לעברית באופן רשמי בגלל שלא יצאו גרסאות בעברית של הדפדפן.

Iceweasel[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל מחלוקת עם קרן מוזילה, פרויקט דביאן נאלץ לשנות את השם ואת המיתוג של פיירפוקס בתוך מערכת ההפעלה שלו. בתגובה, שינו את שם הדפדפן ל-Iceweasel ואת האייקון לסמור לבן. ב-Iceweasel נכלל גם about:mozillaעם הפסוקים הרגילים מפיירפוקס.

עם זאת, ב-about:iceweaselיש דף הדומה לסגנון של ספר מוזילה, שנקרא "ספר קרח". פסוק זה מתאר את המחלוקת עם מוזילה ודביאן ואת היצירה של הדפדפן Iceweasel.

וכך הבהמה הלכה והתעצמה, ואש ורעמים שטפו את הארץ. אבל ממון נשא בליבם, והבהמה נכשלה, וגופה עלה, והיא ציוותה, "אל תעוף עם השם שלי." והלבבות יקפיאו, ונשמות חסידיו של ממון ילמדו לרעוד על פני הקרח, כפי שהם עשו לפני הקרח.
מתוך ספר קרח, 10:13
ספר קרח, 10:13 בדפדפן Iceweasel 39

"הגופה" בפסוק זה מייצגת את קרן מוזילה, והאיסור על "תעופה בשמי" זו התייחסות לאיסור השימוש בסימן המסחרי של פיירפוקס.

פסוק זה לא תורגם לעברית באופן רשמי.

אינטרנט אקספלורר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסאות מסוימות של אינטרנט אקספלורר כשנכנסים לכתובת about:mozilla, הדפדפן מראה דף ריק בצבע כחול, כאזכור למסך המוות הכחול.

SeaMonkey[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסאות של דפדפן SeaMonkey אחרי 2.0, about:mozilla מציג את אותו פסוק מספר מוזילה מתוך גרסת פיירפוקס שלפיה הדפדפן נבנה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספר מוזילה בוויקישיתוף

שינויים לדף about:mozilla[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר מוזילה ב-Mozilla.org[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוספים של פסוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Michelle Slatalla (1998-04-09). "User's Guide; It's Time to Hunt For Easter Eggs". The New York Times. נבדק ב-2008-01-03.
  2. ^ Firefox Hacks. O'Reilly Japan. 2005. p. 279. נבדק ב-2008-01-03.
  3. ^ Stan Miastkowski (2003-04-01). "Find software Easter eggs". PC World. נבדק ב-2008-01-03.
  4. ^ Scott Granneman (2005). Don't Click on the Blue E!: Switching to Firefox. O'Reilly. p. 284. נבדק ב-2008-01-03.
  5. ^ Ian S. Graham (2000). Xhtml 1.0 Web Development Sourcebook: Building Better Sites and Applications. John Wiley. p. 293. נבדק ב-2008-01-03.
  6. ^ ביטוי באנגלית המתייחס ליום עם חשיבות מיוחדת, המסומן מסורתית בלוח השנה בדיו אדומה. ראו Red letter day.