סצנת הדמואים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לכידת מסך מתוך דמו. הקובץ שמפיק את התצוגה משולבת הסאונד, שממנה נלקחה לכידת תמונה זו, תופס רק 48 קילובייט, והוא מכיל הן את האנימציות, הגרפיקה והמוזיקה שמושמעות במסגרת הדמו במשך 4 דקות.
מסיבת דמואים שהתקיימה בפינלנד ב-2004

סצנת הדמואיםאנגלית: Demoscene) היא תת-תרבות בינלאומית לאמנות מחשבים (אנ') המתמקדת בייצור דמואים (Demos) - תוכנות מחשב עצמאיות, המגיעות בצורת קובץ הרצה בינארי, לעיתים קובץ קטן במיוחד. התוכנות מציגות תצוגה משולבת סאונד, לא אינטראקטיבית, שהרנדור (אנ') בה מבוצע בזמן אמת (שלא בדומה לקובצי וידאו בהם הרנדור מבוצע מראש). מטרת הדמואים היא הדגמות ראווה של תכנות, עיצוב ויזואלי והפקת מוזיקה. הדמואים מוצגים לעיתים רבות במסגרת מפגשים גדולים המיועדים במיוחד לשם הצגת הדמואים בהם המשתתפים בוחרים את הדמואים המוצלחים ביותר בין כל אלו שהוצגו במפגש. המונח "דמו", שמשמעותו "הדגמה", נבחר משום שההדגמה מתבטאת בכך שכישרונותיהם של יוצרי הדמו מודגמים ביצירתם.

הדמואים הראשונים נוצרו במקור כ"חתימות" של קראקרים שהסירו את ההגנה מפני העתקות של תוכנות, כאשר הדמו עצמו התנגן לפני שהתוכנה הפרוצה נטענה, והציג בפני המשתמש בין היתר את שמות הקראקרים שאחראים ליצירת הגרסה הפרוצה של התוכנה. הדמואים הראשונים נוצרו עבור מחשבי ה-Apple II בסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים. עם השנים הפכו הדמואים כה מתקדמים עד שהם התפתחו לתת-תרבות נפרדת שלא קשורה לסצנת התוכנה הפיראטית. רבים מהמתכנתים הצעירים שהקדישו זמנם ליצירת דמואים, צברו מיומנויות וניסיון רב בתכנות ובהפקת גרפיקה ממוחשבת, והמשיכו לימים לעבוד בענף ייצור משחקי הווידאו או בפיתוח תוכנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סצנת הדמואים בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.