סקאם (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
סקאם
Skam
סוגה סדרת דרמה, סדרת נוער עריכת הנתון בוויקינתונים
יוצרים Julie Andem עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ליסה טייגה
יוספינה פרידה פטרסן
אולריקה פאלץ'
מרלון לנגלנד
טרייאי סנדוויק מו
קארל מרטין אגסבו
רחל אופסטי נשה
ארץ מקור נורווגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות נורווגית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 4 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 43 עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה
מוזיקה Christian Wibe עריכת הנתון בוויקינתונים
שידור
רשת שידור NRK3 עריכת הנתון בוויקינתונים
רשת שידור בישראל HOT3
תקופת שידור מקורית 25 בספטמבר 201524 ביוני 2017 (שנה ו־39 שבועות)
קישורים חיצוניים
skam.p3.no
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סקאםנורווגית: SKAM) היא סדרת דרמה נורווגית ששודרה ברשת האינטרנט. הסדרה עוסקת בחיי היומיום של נערים ונערות בבית הספר התיכון הרטויג ניסן, במערב אוסלו. הסדרה הופקה על ידי רשת NRK P3 שהיא חלק מהרשת הציבורית NRK.

במהלך שידורה, התרכזה סקאם בדמות מרכזית אחת בכל עונה. במהלך השידור כל קליפ, שיחה, או פוסט ברשת חברתית התפרסם בזמן אמת באתר של NRK. כל עונה מתרכזת בנושאים שונים שנעים בטווח של קשיים במערכות יחסים, זהות, הפרעות אכילה, אלימות מינית, הומוסקסואליות, מחלות נפש, דת ואהבה נכזבת.

נתוני צפייה וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שלא נעשה פרסום לפני השידור הראשון בשנת 2015, סקאם שברה שיאי צפיות רבים. הפרק הראשון שלה הוא בין הפרקים הכי נצפים בהיסטוריה של NRK, ובאמצע העונה השנייה הסדרה הייתה אחראית לחצי מהכניסות לאתר של הרשת. בעונה השלישית הסדרה שברה את כל שיאי הצפייה בנורווגיה, ושיאי צפייה נוספים במדינות השכנות לה דנמרק ושוודיה, והיא בנתה לעצמה קהל מעריצים בינלאומי הפעיל ברשת החברתית, ומתרגם את הפרקים לשפות שונות. הסדרה עלתה לכותרות בעקבות הפופולריות שלה ברחבי העולם, והשחקנים בה התפרסמו גם מחוץ לנורווגיה עצמה. תפוצתה העולמית לא הייתה צפויה והובילה לדרישה מצד תעשיית המוזיקה לחסום את הצפייה באתר של NRK ולאפשר הקרנה של הקליפים רק בתוך נורווגיה לאור בעיות בזכויות יוצרים. הסדרה הסתיימה אחרי העונה הרביעית שלה בשנת 2017, לפי דיווחים, בעקבות לחץ בהפקה.

סקאם זכתה לתשבחות המבקרים ולחשיפה רחבה בעקבות הדרך בה הציגה פגיעה מינית בעונה השנייה והומוסקסואליות בעונה השלישית. היא גם זכתה לתשבחות בעקבות התרומה שלה לקידום השפה והתרבות הנורווגית ברחבי העולם, וכמו כן בעקבות פורמט ההפצה הייחודי שלה שכולל פרסום בזמן אמת, מעורבות גבוהה מצד הצופים והפצה המבוססת על קטעים קצרים, במקום שידור בלוח שידורים בטלוויזיה. הסדרה זכתה במספר פרסים בנורווגיה תוך כדי ההרצה שלה, בגלל העלילה הדרמטית, דרך הסיפור החדשנית, כתיבת התסריט, הבימוי והופעותיהם של השחקנים. ההצלחה של הסדרה הובילה לגרסה אמריקאית בהובלת ג'ולי אנדם (יוצרת הגרסה הנורווגית המקורית), ובנוסף גם לגרסאות אירופאיות שונות בצרפת, איטליה, גרמניה, הולנד, ספרד ובלגיה, להוצאה ארבעה ספרים שכוללים את התסריטים המקוריים ולפרסום סרטוני 'פספוסים' לכל עונה.

על בסיס הסדרה החל משנת 2018 החלה הקרנה של סדרת "סקאם ספרד".

בית הספר הרטוויג ניסן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר הרטוויג ניסן ברובע פרוגנר באוסלו

הסדרה מתמקדת בחיי היום יום של בני נוער בבית הספר הרטוויג ניסן (Hartvig Nissen skole), גימנסיה יוקרתית (בית ספר תיכון), שממוקם ברובע פרוגנר שבמערב אוסלו.[1] בית הספר מוכר בשם 'ניסן'. במקור שמו היה בית הספר לנערות של ניסן, והוא הוקם במקור על ידי הארטוויג ניסן בשנת 1849, בתור בית ספר פרטי לבנות, היה בבעלות מנהל בית הספר, ושימש את האוכלוסייה הבורגנית הגבוהה. זוהי הגימנסיה השנייה העתיקה ביותר באוסלו והיא נחשבת לאחת היוקרתיות ביותר במדינה. בין בוגריה נמנים אנשים מפורסמים רבים ושני בני משפחת המלוכה הנורווגית. בית הספר היה מוסד הלימודים הגבוה הראשון בנורווגיה אשר אפשר לנשים ללמוד בו.[2]

פורמט שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת כל שבוע קליפ (סצנה או אירוע המתרחש בזמן מסוים), התכתבות, או פרסום ברשת החברתית (בדרך כלל באינסטגרם) עלה לאתר של סקאם בזמן אמת. תוכן חדש התפרסם במהלך השידור על בסיס יומיומי, והוא גם השתלב בפרקים המלאים ששודרו בימי שישי. הדמות המרכזית מתחלפת מעונה לעונה, ולדמויות יש פרופילים ברשתות חברתיות שמאפשרים לצופים לעקוב אחרי הפעילות שלהן, ובנוסף הסדרה מאפשרת לציבור להשפיע על אורך הפרקים. מאז שידורה, נעשה שימוש בפורמט זה בסדרות נוספות של NRK P3, כמו בלאנק (Blank) ולובלג (Lovleg).

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן הדמויות שהופיעו בסקאם:[3]

דמות שחקן מבצע עונות
אווה קויג מוהן ליסה טייגה 1 (מרכזי), 2 (ראשי), 3 (משנה), 4 (ראשי)
נורה אמיליה סאטרה יוספינה פרידה פטרסן 1 (ראשי), 2 (מרכזי), 3 (משנה), 4 (ראשי)
איזק ולטרסן טארייאי סנדויק מו 1 (ראשי), 2 (משנה), 3 (מרכזי), 4 (ראשי)
סאנה באקוש אימאן מסקיני 1 (ראשי), 2 (ראשי), 3 (ראשי), 4 (מרכזי)
יונאס נוח וסקואז מרלון לנגלנד 1 (ראשי), 2 (משנה), 3 (ראשי), 4 (משנה)
וילדה הלרוד לין אולריקה פאלץ' 1 (ראשי), 2 (ראשי), 3 (משנה), 4 (ראשי)
כריסטינה (כריס) ברג אינה סבניגדל 1 (ראשי), 2 (ראשי), 3 (משנה), 4 (ראשי)
כריסטופר (פנטרטור כרטיס) שיסטאד הרמן טומראס 1 (משנה), 2 (ראשי), 4 (אורח)
אינגריד תי'אס גאופסת' ססיליה מרטינסן 1 (משנה), 2 (משנה), 3 (אורח), 4 (משנה)
שרה נורשטילין כריסטינה אודגראד 1 (משנה), 2 (משנה), 3 (אורח), 4 (משנה)
מגנוס פוסבאקן דויד אלכסנדר שוהולט 1 (אורח), 2 (אורח), 3 (ראשי), 4 (משנה)
וויליאם מגנוסון תומאס הייז 1 (משנה), 2 (ראשי), 4 (אורח)
אסקילד טרייגבסון קארל מרטין אגסבו 2 (ראשי), 3 (ראשי), 4 (משנה)
לין לארסן הנסן רחל אופסטי נשה 2 (משנה), 3 (משנה), 4 (משנה)
אוון בק נייסם הנריק הולם 3 (ראשי), 4 (משנה)
מהדי דיסי סשה קלבר ניליגירה 3 (ראשי), 4 (משנה)
אמה וו. לארצן רובי דגנאל 3 (משנה), 4 (אורח)
מיקאל אוברלי בוקהאל יוסף היאלדה אלמופטי 3 (אורח), 4 (משנה)
יוסף אכאר סנגיז אל 4 (ראשי)
איליאס באקוש סימו מוחמד אלחבאבי 4 (משנה)
אדם מליק אדם עזרי 4 (משנה)
מוטאסים טאטווטי מוטאסים בילאה 4 (משנה)

דמויות מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ליסה טייגה משחקת את אווה קויג מוהן - הדמות שסביבה עוקבת העונה הראשונה. אווה נולדה בברגן שבנורווגיה אך עברה לאוסלו בכיתה ז'. הוריה גרושים והיא גרה עם אמה (אביה גר בברגן והם לא בקשר). אחרי המעבר היא הכירה את חברתה הטובה - אינגריד דאז אך יונאס בגד באינגריד עם אווה. בתחילת העונה היא נמצאת במערכת יחסים עם יונאס - החבר לשעבר של אינגריד. מערכת היחסים שלהם מורכבת ולאווה קשה לסמוך עליו. בסופו של דבר היא בוגדת בו וזה מוביל לפרידה של השניים בסוף העונה הראשונה. את לימודיה לומדת בבית הספר "ניסן" ביחד עם יונאס, אינגריד, שרה ואיזק. בהמשך הופכת לחברה של נורה, כריס, ווילדה וסאנה. לאחר העונה הראשונה, אווה הופכת לנערת מסיבות ומתחילה לצאת הרבה.
  • יוספינה פרידה פטרסן משחקת את נורה אמיליה סאטרה - הדמות שסביבה עוקבת העונה השנייה. נורה נולדה במנדנה שבנורווגיה כבת יחידה ולאחר מכן עברה לבדה לאוסלו. היא בטוחה בעצמה, חכמה ובולטת מאוד בעונות 1 ו-2. אך למרות איך שהיא מציגה את עצמה, היא חסרת ביטחון. גרה עם שני שותפים לדירה ולא בקשר עם הוריה. לא אוהבת לשתות או לצאת לעומת חברותיה. וויליאם מפלרטט איתה ובתחילה היא דוחה אותו, אך לאחר כמה פעמים היא מתעניינת בו בחזרה למרות מה שחשבה עליו לפני. הם מתחילים לצאת בסוף העונה השנייה. כשהייתה בת 13, קיימה יחסי מין עם חבר שלה שהיה בן 15. הוא זרק אותה ישר לאחר מכן וגרם לה לפתח הפרעות אכילה. בעונות 3 ו-4, נורה מתמודדת עם בעיות במערכת היחסים עם ויליאם. נורה בדרך כלל נחמדה, חזקה ועצמאית. היא גם פמיניסטית, דעתנית וחברה נאמנה - דבר שרואים לא מעט בסדרה.
  • טארייאי סנדויק מו משחק את איזק ולטרסן - הדמות שסביבה עוקבת העונה השלישית. איזק מוצג לראשונה בעונה הראשונה כנער שקט, אדיש, "מביך" וקצת מפוחד הנוטה להסתתר מאחורי יונאס. לאט לאט עם הזמן הוא נפתח ונהיה בטוח בעצמו. הוא חבר טוב של אווה ויונאס ובסוף העונה הראשונה, נורה ואווה חושדות בנטיות המיניות שלו לאחר שמוצאות בטלפון שלו פורנוגרפיה הומוסקסואלית. העונה השלישית עוקבת אחרי איזק בזמן שהוא מנסה לקבל את עצמו ואת מיניותו. בתחילת העונה הוא נתקל באוון בק נייסם (הלומד בשנה מעליו). הם מתאהבים במהירות ומתחילים להיפגש בסתר אחד עם השני. לאחר כמה פרקים, איזק יוצא מהארון כהומו בפני יונאס חברו הטוב והוא מקבל אותו ישר. לאחר שראה איך הלכה היציאה מהארון בפני יונאס, מחליט לצאת בפני עוד כמה אנשים בחייו. הוא גר בדירת שותפים ולא ביחסים טובים כל כך עם הוריו. בזמן שהיה מבולבל, החליט להתעניין ולשאול את שותפו לדירה - אסקילד. לקראת סוף העונה, הוא מגלה כי לאוון יש הפרעה דו-קוטבית. הוא נרתע ומתרחק ממנו כמו שהתרחק מאמו (שגם לה יש מחלה נפשית). הוא קורא על זה ושומע ממגנוס שסיפר על אמו שגם לה יש הפרעה דו-קוטבית ומבין שהוא אוהב אותו ומקבל את זה. הוא הולך לאוון והשניים מתאחדים שוב. בעונה הרביעית הוא מאושר וחי בגאווה ופומביות עם אוון.
  • אימאן מסקיני משחקת את סאנה באקוש - הדמות שסביבה עוקבת העונה הרביעית. סאנה היא דמות מאוד חזקה ומגוננת על חבריה. היא בטוחה מאוד בעצמה ויודעת להיות גם חצופה ורעה כשצריך אך בדרך כלל היא מאוד נחמדה ואכפתית. המכשול הגדול ביותר שלה הוא לחיות את אורח החיים המוסלמי הדתי ביחד עם אורח החיים של בית הספר. היא צריכה להתמודד עם דעות קדומות מצד חבריה, נערים ונערות בכיתתה, הוריה ואף אנשים שהיא פוגשת ברחוב. הבעיה הזו מובילה את סאנה לפעמים לקבל החלטות קשות ובעייתיות. לסאנה יש קשר הדוק עם משפחתה. סאנה משחקת כדורסל ואף אספה כמה מדליות שנמצאות בחדרה. היא מכירה את אוון כי היה חבר של אחיה הגדול. מתאהבת ביוסף וחושבת שהוא מוסלמי אך מגלה שהוא לא. בהתחלה היא מנסה להתרחק ממנו אבל הם מתקרבים בהמשך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקאם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Gjellan, Marit (15 ביוני 2016). "Dobbelt så mange vil gå på "Skam"-skolen". NRK (בנורווגית). נבדק ב-24 ביוני 2017. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Maja Lise Rønneberg Rygg: Hartvig Nissens skole 150 år: 1849–1999, Oslo 1999
  3. ^ "Profiler". NRK P3 (בנורווגית). NRK. נבדק ב-13 באפריל 2017. {{cite web}}: (עזרה)