סקובי-דו (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סקובי-דו
Scooby-Doo
תוכנית טלוויזיה "סקובי דו"
הופעה ראשונה הפרק "לילה כביר לאביר" (סקובי-דו, איפה אתה?; 1969)
יוצרים ג'ו רובי
קן ספירס
איוואו טקמוטו
דיבוב דון מסיק (1969–1996)
פרנק ולקר (1979, 2002 – היום)
האדלי קיי (1997)
סקוט אינס (1998–2008, 2017–2020)
ניל פאנינג (2002–2004)
דיבוב בשפה העברית שמחה ברבירו
מידע
שם אמיתי סקוברט-דו
כינויים סקובי
סקוב
סקובי-דובי-דו
תאריך לידה 13 בספטמבר 1969 (יוליאני) עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום לידה דו-וויל עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע כלב דני ענק
מין זכר
מקצוע בלש
אזרחות קולסוויל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים לוס אנג'לס עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה סקראפי-דו (אחיין)
חברים שאגי רוג'רס
פרד ג'ונס
דפני בלייק
ולמה דינקלי
אויבים דיק דאסטרדלי, The Amazing Krudsky, מאטלי, Cerberus, Principal Deedle, Wanda Grubwort, Asa Shanks עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סקובי-דואנגלית: Scooby-Doo) הוא כלב דני ענק בדיוני והפרוטגוניסט הראשי של הזיכיון המונפש האמריקאי בעל אותו השם, שנוצרה בשנת 1969 על ידי חברת ההנפשה האמריקאית "האנה-ברברה".[1] סקובי-דו הוא בן-לוויתם של חבורת "מסתורין בע"מ", ובפרט של שאגי רוג'רס.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

את דמותו של סקובי-דו יצרו התסריטאים ג'ו רובי וקן ספירס, במסגרת יצירת והפקת הסדרה "סקובי-דו, איפה אתה?", שנוצרה עבור "האנה-ברברה", כחלק מלוח השידורים לשנת 1969–1970 בשבת בבוקר של רשת CBS. במקור, דמותו של סקובי-דו נועדה למלא תפקיד של סיידקיק – כלב בשם "טו מאץ'", שגזעו השתנה בין דני ענק לכלב רועים בין שלבי ההפקה.[2]

לאחר שהסדרה הוצגה לרשת תחת "מי מפחד?" בתחילת 1969, דמותו של טו מאץ' הפכה לכלב דני ענק ופחדן. בהמשך, שינה פרד סילברמן, ראש מחלקת התוכן של CBS את שמם של הכלב ושל הסדרה ישונו ל"סקובי-דו". סילברמן הצהיר שהוא המציא את השם מההברות "doo-be-doo-be-doo" מתוך שירו של פרנק סינטרה, "Strangers in the Night",[3][4] אך במקור, המונח "סקובי-דו" שימש כבר קודם לכן כסלנג קוקני מתחרז למילה "רמז" (דבר שהתאים למאפייניה של הסדרה). בנוסף לכך, כבר הייתה קיימת דמות בשם "סקובי-דו" בסרט הטלוויזיה "Swingin' Together" משנת 1953, ושם זה אף הופיע בכותרת הסינגל "Feelin' So Good (S.K.O.O.B.Y.-D.O.O.)",[5] שהופץ רק כמה חודשים קודם לכן, במהלך שנת 1968, על ידי להקת "הארצ'י'ז", להקה בדיונית מהסדרה "המופע של ארצ'י", שעל פיקוחה היה אמון סילברמן באופן אינטנסיבי במסגרת תפקידו.[6]

עבור אישיותו של הכלב, רובי וספירס שאבו השראה מדמויות שגילם בוב הופ בקומדיות האימה שלו – פחדן המפגין תכונות של אומץ כאשר חבריו נמצאים בסכנה.[2] דמותו של סקובי-דו מזוהה עם המדבב דון מסיק, שדיבב את דמותו בין השנים 1969–1996 ועם המדבב פרנק ולקר, שדיבב את דמותו בשנת 1979 ומשנת 2002 עד להווה.

פיתוח ויצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של סקובי-דו בסרט הלייב אקשן "סקובי-דו" (2002).

אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך הסדרה, מוצגת דמותו של סקובי בכלב דני ענק ייחודי המסוגל לדבר באנגלית רצוצה, שנוטה להחליף את האות "א" ב"ר". בעיבודים האחרונים שנעשו לזיכיון (במיוחד בסדרה "סקובי-דו! מסתורין בע"מ"), סקובי מסוגל לדבר במשפטים שלמים, אם כי הוא לקוי-דיבור חלקית. לאורך הופעותיו בזיכיון, סקובי מפגין באופן עקבי רמת אינטליגנציה זהה לשל חברי "מסתורין בע"מ", כמו כן כישרון לשלומיאליות.

כמו לשאר חברי "מסתורין בע"מ", גם לדמותו של סקובי נוצרו סיפורי רקע ומוצא שונים, רבות מהן סותרות אחת את השנייה, כמו הסדרה המקורית וסרטי הלייב אקשן, בהם שאגי וסקובי נפגשים לראשונה כבני נוער, הסותרים את הסדרה "גור בשם סקובי-דו", בה השניים מכירים זה את זה מינקות. ככלב בוגר, סקובי זוכה בדרך כלל ליחס של חיית מחמד וחבר קרוב מחברי "מסתורין בע"מ".

בנוסף, סקובי ושאגי חולקים מספר מאפיינים דומים, שהבולטים בהם הוא פחדנותם הרבה ורעבונם התמידי – שני מאפיינים באמצעותם פרד, דפנה ולמה, מצליחים לעודד אותם לרדוף אחר הנבלים המחופשים, בדרך כלל עם "חטיפי סקובי", מזון כלבים דמוי-ביסקוויט. עם זאת, נאמנותו והאומץ הטבעיים של סקובי מאלצים אותו לרוב לנקוט עמדה הרואית גם ללא עידוד. מאפיין נוסף של סקובי החוזר על עצמו לאורך הזיכיון הוא רגישותו הרבה לדגדוג.

לסקובי יש ליקוי בדיבורו, והוא נוטה לבטא את רוב המילים כאילו הן מתחילות באות "ר"; עם זאת, רוב הדמויות מסוגלות להבין אותו כמעט בצורה מושלמת. ברוב העיבודים שנעשו לזיכיון, סקובי שומר על משפטיו קצרים יחסית, בדרך כלל משתמש בהבעת ניחוש עבור כל דבר המבוטא ביותר משלוש או ארבע מילים. סימן ההיכר המזוהה ביותר עם דמותו של סקובי הוא יילול המשפט "סקובי-דובי-דו!" או "רובי-רובי-רו!" בסוף כל פרק או סרט. סקובי דובב על ידי דון מסיק במהלך הפקת הסרט "סקובי-דו בסיפור אלף לילה ולילה" בשנת 1994, ולאחר מכן מסיק הפסיק לעשן; הפסקת העישון שינתה את קולו ומנעה ממנו להשיג את אותו אפקט ווקאלי צרוד (למרות מאמציו של מסיק, הוא לקה בשבץ מוחי שסיים את הקריירה שלו בשנת 1996, ולאחר מכן מת בשנת 1997, לפני שהופקו סרטים נוספים בזיכיון). מסיק היה ידוע גם בדיבוב קולו של הכלב אסטרו בסדרה "משפחת סילוני".[7] ליקויי הדיבור האופייניים של סקובי ואסטרו דומים כל כך עד שסימן ההיכר של אסטרו, "רו-רו!", מיוחס לסקובי באופן עממי ושגוי (כמו ב"רו-רו, ראגי!"); מבין שני הקולות, לזה של סקובי היה גוון עמוק וגרוני יותר מזה של אסטרו.

מראה חיצוני ואנטומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסקובי פרווה חומה מכף רגל ועד ראש עם מספר חברבורות שחורות בולטות בפלג גופו העליון ונראה שאין לו דפוס מסכה מלניסטית (אנ'). לסקובי יש גם אגודלים מנוגדים והוא יכול להשתמש בכפותיו הקדמיות כידיים. בנוסף, סקובי לובש צווארון כחול בצורת יהלום עם "SD" (ראשי התיבות של שמו) ויש לו ארבע אצבעות על כל כפה. בניגוד לכלבים אחרים, לסקובי יש רק פד אחד על כל כפה מכפות רגליו (כך שהיה קל יותר להנפיש את דמותו).

לסקובי יש זנב ארוך מהרגיל, בו הוא יכול להשתמש על מנת להתנדנד או ללחוץ על כפתורים. גם ראשו וגם זנבו גמישים בצורה ניכרת מהרגיל ושימושיים כעזר לתקשורת או יצירת הסחת דעת.

האנימטור איוואו טקמוטו הסביר כי לפני שעיצב את הדמות, הוא דיבר תחילה עם מגדל כלבי דני ענק, שתיאר בפניו את המאפיינים הרצויים של כלב דני ענק מיוחס; ואז החליט לעצב את דמותו של סקובי-דו כבעל סנטר משופע, חברבורות, זנב ארוך, גב מגובנן ורגליים מקושתות – המאפיינים המנוגדים לחלוטין לאלו של דני ענק מיוחס, על מנת להדגיש את האירוניה.[8][9]

על פי המגזין הרשמי שנלווה לקידום הסרט "סקובי-דו" משנת 2002, גילו של סקובי הוא שבע שנים.

הופעות בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סקובי-דו ושאגי הופיעו בהופעת קמע בסדרה "כוח הטיטאנים" בפרק "I See You". סקובי מופיע פעם נוספת בפרק הקרוסאובר "Cartoon Feud", יחד עם שאר חברי "מסתורין בע"מ".
 • סקובי-דו הופיע פעמיים בסדרה "ההרפתקאות של בילי ומנדי", כדמות שנמצאת ב"סדרה הלא נכונה" יחד עם שאר חברי "מסתורין בע"מ".
 • סקובי-דו הופיע בסדרה "ג'וני בראבו" בפרקים "Bravo Dooby-Doo" ו-"'Twas the Night" במהלך העונה הראשונה, בשתי הפעמים תחת דיבובו של האדלי קיי.
 • סקובי-דו ושאגי הופיעו בהופעת קמע בסרט "לוני טונס: חוזרים לאקשן", שם הם מתלוננים בפני מת'יו לילארד (שגילם את דמותו של שאגי) על הופעתו בסרט הלייב-אקשן הראשון של סקובי-דו, ומאיימים לרדוף אחריו אם יהרוס את סרט ההמשך.
 • סקובי-דו מופיע גם בפרק בודד במהלך הסדרה "דירת המצוירים", בדיבובו של ג'יימס ארנולד טיילור.
 • סקובי-דו מופיע בסדרה "רובוט צ'יקן", בפרק "Operation: Rich in Spirit", בדיבובו של דייב קולייר. שם הוא מופיע יחד עם שאר חברי "מסתורין בע"מ". שנרצחים על ידי ג'ייסון וורהיס מלבד ולמה. סקובי מופיע פעם נוספת בפרק "Ban on the Fun", המרפרר לטבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן, שם את דמותו מדבב סת' גרין.
 • בפרק "Saturday Morning Fun Pit" (7ACV19), בסדרה "פיוצ'רמה", בנדר מתוכנת מחדש בטייק פארודי על סקובי-דו, וזוכה לשם "בנדי-בו".
 • סקובי-דו ושאגי מופיעים בפרק "Sbrina Unplugged" מתוך סדרת הלייב אקשן "סברינה המכשפה הצעירה".
 • סקובי-דו הוא דמות שניתן לשחק לצד שאגי במשחק הווידאו "Lego Dimensions". שם דמותו כוללת כריך גדול בשם "חטיף סקובי"; ואותו שב לדבב פרנק ולקר.
 • סקובי-דו מופיע בקצרה בסרט של דיסני משנת 1988, "אוליבר וחבורתו. במהלך השיר "Perfect Isn't Easy", הוא מופיע בתמונה בשחור-לבן בחזית הימנית של אוסף הדיוקנאות של ג'ורג'ט.
 • סקובי-דו מופיע גם בסרט "ספייס ג'אם: אגדה חדשה" משנת 2021; שם דמותו זהה לבת-דמותו מהסרט "סקובי דו!".

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על התגובות החיוביות להן זכתה דמותו של סקובי-דו, אמר קייסי קאסם, מי שדיבב את דמותו של שאגי רוג'רס, כי סקובי הוא "כוכב הסדרה –ֿ השאקיל אוניל של הסדרה"; והסביר כי "אנשים אוהבים חיות יותר ממה שהם אוהבים אנשים. האם אני צודק או טועה? הם נותנים יותר אהבה לחיות המחמד שלהם ממה שהם נותנים לאנשים. סקובי הוא פגיע וחביב ולא אמיץ, ומאוד אוהב את הילדים שצופים. אבל כמו ילדים, הוא אוהב לחשוב שהוא אמיץ."[10]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקובי-דו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Erickson, Hal (2005). Television Cartoon Shows: An Illustrated Encyclopedia, 1949 Through 2003 (2nd ed.). McFarland & Co. pp. 719–726. ISBN 978-1476665993.
 2. ^ 1 2 Shostak, Stu (February 5, 2012). "Interview with Joe Ruby and Ken Spears". Stu's Show. Retrieved August 29, 2022.
 3. ^ "Fred Silverman, TV executive came up with 'Scooby-Doo,' and championed 'All in the Family,' has died". Los Angeles Times. January 30, 2020.
 4. ^ Scooby-Doo: Scooby History Cinema.com
 5. ^ "10 sweet things you never knew about the Archies". Decades.
 6. ^ Eury, Michael (August 8, 2018). "Back Issue #107". TwoMorrows Publishing – via Google Books.
 7. ^ Scooby-Doo, Where Are You!: The Complete 1st and 2nd Seasons: "Scooby-Doo Facts" interior
 8. ^ (2006). Interview with Iwao Takamoto. Eerie Mystery of Scooby-Doo and Dynomutt's History [documentary featurette from The Scooby-Doo/Dynomutt Hour: The Complete Series DVD bonus features]. New York, Los Angeles, CA: Warner Bros. Entertainment, Inc. Excerpt: "The Great Dane was supposed to be the biggest dog around ... and there was a woman [at the studio] who actually bred and reared Great Danes. So, she came over, and spent a solid hour describing all of the positive things that makes a prize-winning Great Dane. And I selected about five things, I think, and went in the opposite direction. For instance, a good, strong straight back, so I sloped his back. A strong chin, so I under-swung his chin ... and I think straight hind legs she mentioned. So I bowed them ..."
 9. ^ "Scooby-Doo creator dies aged 81". BBC. January 9, 2007. Retrieved August 29, 2022.
 10. ^ Sigesmund, B.J. "The Inside Dope." Newsweek. June 14, 2002. Available at Lexis-Nexis.