סקוטים של אלסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.

סקוטים של אלסטר הידועים כ"אלסטר-סקוטים" (באנגלית:Ulster Scots או Ulster Scots people, בניב הסקוטים של אלסטר:Ulstèr-Scotch אוUlstèr-Scotch fowk) או מחוץ לאיים הבריטיים, "אירים-סקוטיים" (Scots-Irish) או סקוץ' אייריש (Scotch-Airisch) הם קבוצה אתנית באירלנד, שחיה ברוב רובה בחבל אלסטר (אירלנד הצפונית) ובמידה פחותה יותר בשאר אירלנד. אבותיה היו מהגרים, רובם נוצרים פרוטסטנטים פרסביטריאנים משפלת סקוטלנד (Scottish Lowlands לולנדס). הרבים ביותר הגיעו מגאלוויי, לנארקשייר, רפנפרושייר, איירשייר והגבולות הסקוטיים, בעוד שאחרים באו מאזורים צפוניים יותר של השפלה הסקוטית ובמידה פחותה מהרמה -היילנדס הסוקטיים.[דרוש מקור]

סקוטים אלה היגרו במספרים גדולים לאירלנד כתוצאה ממדיניות ממלכתית אנגלית של יישוב מתוכנן של חבל אלסטר (Plantation) שהתנהל תחת חסות מלך גיימס השישי של סקוטלנד או לשמו כמלך אנגליה, ג'יימס הראשון. המהגרים הסקוטים התיישבו על אדמות מופקעות מהאצולה האירית ה"גיילית" שנמלטה מאלסטר ("בריחת הנסיכים") אבל הם הגיעו גם כחלק מגל התיישבות גדול ובלתי מתוכנן.

מאוחר יותר היגרו סקוטים של אלסטר מאירלנד בגלים גדולים אל צפון אמריקה, בשטחי ארצות הברית של ימינו ולכל חלקי האימפריה הבריטית ברחבי העולם - אל ארצות שהן כיום קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה, איי הודו המערביים ובמידה מסוימת לארגנטינה ולצ'ילה [דרוש מקור] שטחי. הסקוטים של אלסטר היגרו לצפון אמריקה נוהגים לפי המסורת לקרוא להם "אירים-סקוטיים", סקוץ'-אירים או "סקוטס-אייריש" (Scotch-Irish) או Scots-Irish. כבר ב-1744 השתרש עבורם הכינוי "סקוץ' -אייריש" כפי שמעיד מילון מריאם-ובסטר.[דרוש מקור] ב-1972 היה כבר מקובל המונח "אמריקאים אירים-סקוטיים" - סקוטס-אירייש (Scots-Irish Americans).