סקורפיון (מורטל קומבט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סקורפיון
Scorpion
סוג אנטי-גיבור
שם סרט מורטל קומבט
יוצרים אד בון וג'ון טוביאס
גילום הדמות דניאל פסינה (MK1, MK2),
ג'ון טורק (MK3, MKT),
ניקו מילאדו (MK11),
כריס קסמסה (סרט 1 וכיבוש),
ג'יי ג'יי פרי (סרט 2),
איאן אנתוני דייל ("לידה מחדש" ו"מורשת"),
הירויוקי סנאדה (סרט 2021)
דיבוב אד בון (1992–2005)
רון פרלמן (מגיני הממלכה)
סימאון נורפליט (ארמגדון)
פטריק זייץ (2008–2022)
רון יואן (MK11)
מידע
שם אמיתי הנזו הסאשי
סטטוס פעיל
גזע אדם אל-מת
מין זכר
מקצוע לוחם נינג'ה
שיוך שבט השיראי ריו
נטייה נייטרלי
מומחיות אמנויות לחימה
כוחות ירי צלצלי קונאי (Kunai Spear/Harpoon) מידיו ויכולת לשלוט במעופם, טלפורטציה וזימון אש מהשאול (Hellfire)
כלי נשק צלצל קונאי, חרב יפנית
סגנון לחימה הפקידו, פי גואה, מואי פה, נינג'וטסו וסיוף בחרב יפנית
אזרחות יפן, ממלכת כדור הארץ (לפני מותו)
מקום מגורים אוסקה, יפן (לפני מותו)
ממלכת השאול Nether Realm (לאחר מותו)
מקום פטירה אוסקה, יפן
סיבת המוות נרצח בידי קואן צ'י שהתחזה לבי-האן/סאב-זירו
דמויות קשורות
משפחה הארומי הסאשי (אשה, מתה)
סאטושי הסאשי (בן, מת)
חברים קוואי ליאנג (סאב-זירו הצעיר)
אויבים בי-האן (סאב-זירו המקורי), נוב סאיבוט (בי-האן כאל-מת), קואן צ'י

סקורפיוןאנגלית: Scorpion, עקרב) הוא דמות בדיונית של אנטי-גיבור בזיכיון משחקי המכות מורטל קומבט, שכולל בין היתר משחקי וידאו, סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה וסדרות וסרטי אנימציה ואשר פותח בידי חברת Midway Games (ולאחר מכן NetherRealm Studios). הופעת הבכורה של סקורפיון הייתה במשחק המקורי משנת 1992 בתור נינג'ה רפאים שמחפש נקמה על מותו ועל רצח משפחתו בידי המכשף המרושע קואן צ'י שהתחזה לנינג'ה היריב סאב-זירו. סקורפיון נחשב לדמות הידועה ביותר של הזיכיון בזכות מהלכיו המיוחדים וסיפור הרקע הטרגי שלו.

כאחת מדמויות המפתח של סדרת המשחקים, סקורפיון נחשב לקמע של זיכיון מורטל קומבט, ואף מופיע בסמליל של החברה המפתחת NetherRealm Studios. ניתן היה לשחק בדמות בכל משחקי המחשב בסדרה למעט הגרסה הראשונה של "מורטל קומבט 3" והיא ייצגה את הסדרה במשחקי קרוסאובר כדוגמת "מורטל קומבט נגד יקום DC" ו"Injustice: Gods Among Us", הופעות אורח במשחקים אחרים, באספנות של מוצרי מרצ'נדייזינג רבים (כגון אקשן פיגרז ופסלים) ובעיבודים קולנועיים וטלוויזיוניים, הן בלייב אקשן והן באנימציה. בנוסף, דמותו מככבת באמנות חובבים ומעריצים (Fan Art).

סקורפיון נחשב לדמות הידועה והפופולרית ביותר של הזיכיון, ביחד עם סאב זירו וליו קאנג. ירי צלצל הקונאי שלו הוא כנראה המהלך המיוחד הידוע ביותר בסדרה ובז'אנר משחקי הלחימה בכלל, ביחד עם אמרת הכנף שמלווה אותו "!Get over here" ("בוא הנה!"). אד בון, אחד משני יוצרי המשחק, ציין את סקורפיון בתור הדמות האהובה עליו.

אפיון הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקורפיון הוא הכינוי של הנזו הסאשי, אמן אמנויות לחימה, נינג'ה והלוחם הטוב ביותר של שבט הנינג'ות היפני שיראי ריו (Shirai Ryu). בזכות יכולת הלחימה ומיומנותו הקטלנית עם הקונאי (שמזכיר עוקץ של עקרב) זכה הנזו לכינוי "העקרב" (Scorpion). הנזו היה איש משפחה, שנרצח יחד עם בני משפחתו בידי שבט הלין קוויי היריב, בהנהגת סאב-זירו המקורי, שעונה לשם בי-האן (מאוחר יותר התגלה שהרוצח היה קואן צ'י, מכשף ושליט ממלכת השאול, שהתחזה לסאב זירו). הוא נולד מחדש כאל-מת חדור נקמה ונידון להתהלך בכור המצרף שבחיים לאחר המוות.

במשחקי הווידאו, המהלך המיוחד המזוהה ביותר של סקורפיון הוא יריית צלצל (Harpoon ולעיתים גם Spear) ביריבו ומשיכתו אליו כאשר הוא חסר הכרה, דבר המעניק לו את האפשרות למכה חופשית. תוך כדי יריית הצלצל הוא קורא ליריב באמרת הכנף הידועה שלו "בוא הנה!" ("!Get over here" או "!Come here"). בסרט הקולנוע הראשון הצלצל הוא דמוי נחש בעל יכולת תעופה מוגבלת בעוד שבסרט האתחול מ-2021 הוא קונאי המחובר לשרשרת ובסרט האנימציה סקורפיון יכול לירות צלצלים משתי ידיו ולשלוט במעופם. בנוסף, יש לו יכולת טלפורטציה וזימון אש מהשאול. במשחקים מאוחרים סקורפיון חמוש גם בזוג חרבות בנוסף לצלצל. למרות היותו אל-מת הוא שמר על עורו ובשרו. הוא לובש מדי נינג'ה בצבעי צהוב ושחור (צבעי שבט השיראי ריו לו היה שייך כשהיה בחיים, המייצגים את יסוד האש), מסכה צהובה וברדס שחור. הכוח המניע את סקורפיון הוא נקמה באלה אשר רצחו את משפחתו ואותו, בהתחלה בסאב-זירו ומאוחר יותר בקואן צ'י. הוא מצטרף לטורניר מורטל קומבט כדי להילחם בסאב זירו. מאז, סקורפיון הצליח להרוג את בי-האן, ששב לחיים בתור הרוח המאיימת נוב סאיבוט. למרות היותו נייטרלי, סקורפיון ישתף פעולה עם כל מי שיעזור לו במסע הנקמה שלו.

בהמשכיות החדשה של משחקי המחשב והווידאו משנת 2011 ואילך, סקורפיון נוטה לטוב ומשתף פעולה עם ריידן ומגיני ממלכת הארץ, אך עדיין חדור נקמה ברוצחי משפחתו ומנסה נואשות להחזירה לחיים. בסרטים "אגדות מורטל קומבט: נקמתו של סקורפיון" ו"מורטל קומבט (סרט, 2021)" סקורפיון הוא אחת הדמויות הראשיות ומוצג כדמות טובה המסייעת למגיני ממלכת הארץ.

במשחק האתחול השני "מורטל קומבט 1" (2023) את זהותו של סקורפיון נוטל קוואי ליאנג, מי שהיה סאב זירו בהמשכיות הקודמת.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקורפיון יורה צלצל ברפטייל, צילום מסך מתוך משחק הווידאו "מורטל קומבט MKII"

המהלך המיוחד המזוהה ביותר עם סקורפיון, ואחד הידועים ביותר במשחקי הלחימה, הוא ירי הצלצל. הצלצל מורכב מראש קרב מסוג קונאי המחובר לכבל שנע בין חבל לשרשרת מתכתית (תלוי בגרסה ובמשחק). סקורפיון יורה צלצל מידיו שפוגע ביריבו ומושך אותו אליו (תוך כדי הקריאה "Get over here!" או "Come here!") כשהוא חסר הכרה למספר שניות, דבר המעניק לסקורפיון את האפשרות לתת לו מכה חופשית מבלי שיוכל להגיב. מהלך זה נשמר בכל סדרת משחקי המחשב של מורטל קומבט.

מהלך מיוחד נוסף שמזוהה עם סקורפיון, ואפיין אותו בכל משחק למעט "מורטל קומבט: ברית קטלנית" הוא "אגרוף טלפורטציה": במהלך זה סקורפיון מזנק אחורה באוויר, נעלם בקצה המסך ואז מופיע בקצה השני של המסך תוך שיגור אגרוף אווירי ליריבו מאחור. מהלך זה, על אף שהוא אינו ספקטקולרי, התגלה כשימושי למדי.

ב"מורטל קומבט 11" נוספו לסקורפיון מהלכים מיוחדים נוספים בהם הוא משתמש בצלצל או בחרב.

במשחק הראשון וברבים מממשחקי המחשב שבאו אחריו, ה-Fatality (מהלך הסיום שבו אפשר להרוג את היריב בדרך אכזרית במיוחד אחרי שהובס) שלו היה הסרת המסכה ונשיפת אש מפיו ששורפת את היריב והופכת אותו לגל עצמות מפויחות. בחלק ממשחקי המחשב מהלך ה-Fatality שלו הוחלף בשחיטת היריב באמצעות הצלצל: על ידי עריפת ראש, קטיעת גפיים או שיפודו בחזה ותלייתו אחרי שעבר בשער בין-ממדי אל ממלכת השאול. באחד המשחקים, במהלך ה-Fatality שלו הוא הופך לעקרב ענק שמשפד את יריבו בחזה עם העוקץ שלו ואז עוקר אותו מחלקו התחתון של הגוף. במשחק האתחול מ-2011 נוסף לו מהלך Fatality בו הוא מבתר את יריבו עם החרב שלו. ב"מורטל קומבט 11" מהלכי ה-Fatality של סקורפיון הם ביתור היריב לשני חצאים באמצעות שרשרת הצלצל המלובנת, ושריפת הבטן של היריב באמצעות זינוק בוער דרכו ואז עריפת ראשו בחרב קטאנה ושיפוד הראש באוויר עם הצלצל. המהלך הקלאסי של שריפת היריב באמצעות נשיפת אש הפך ל-Brutality.

במשחק "מורטל קומבט 4" סקורפיון יכול להילחם עם חרב נינג'אטו רחבה, ב"מורטל קומבט X" עם צמד חרבות נינג'אטו וב"מורטל קומבט 11" עם חרב קטאנה (אך היא נחגרת כמו טאצ'י).

תכנון, עיצוב ופיתוח הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקורפיון הופיע במשחק המקורי של מורטל קומבט כאחת משלוש דמויות נינג'ה שנראות אותו דבר למעט שינוי צבע המדים (שתי הדמויות האחרות הן סאב-זירו ורפטייל). בספטמבר 2011 פרסם אחד מיוצרי המשחק ומעצב הדמויות הראשי ג'ון טוביאס רשימות וטיוטות של תכנוני דמויות, בהן סקורפיון וסאב-זירו שתוארו כ"החלפת צבעים של שני נינג'ות - רודף ונרדף", ולסיפור הרקע התלבט בין נינג'ה שבורח מהשבט שלו, או סיפור נקמה בין הנינג'ות שמשתייכות לשבטים יריבים. בעקבות מגבלות זיכרון מחשב בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 הציע אד בון, אחד מיוצרי המשחק והמתכנת הראשי, ליצור שתי דמויות במחיר של אחת: "תשומת לב רבה הוקדשה לחסכנות של העניין, ואנחנו ידענו שאם נוכל לקחת דמות ורק לשנות את הצבעים שלה, ולהשתמש למעשה באותו זיכרון כדי ליצור שתי דמויות, נחסוך הרבה כסף ונקבל שתי דמויות." סקורפיון קיבל סכמת צבעים צהובה-שחורה כדי לסמל את האש בניגוד לתלבושת הכחולה-שחורה של סאב-זירו שמסמלת את הקרח, דבר שחיזק את סיפור הרקע של נינג'ות משבטים יריבים. דמות נינג'ה שלישית שנבדלה רק בצבע, רפטייל, הייתה צבועה בירוק-שחור והופיעה במשחק רק כדמות נסתרת שלה היו יכולות הצלצל של סקורפיון וההקפאה של סאב-זירו. בון תיאר אותו כ"גרסה מגניבה יותר של סקורפיון" אך בסופו של דבר דמותו של סקורפיון, ולא של רפטייל, היא זו שזכתה להצלחה. התלבושת של סקורפיון התבססה על תחפושת נינג'ה שנרכשה בחנות תחפושות בשיקגו והייתה בצבע אדום, וזאת על מנת לצלם לקראת המשחק הראשון. עם זאת, תחפושת אחרת בצבע צהוב עם אפודית סרוגה ומגיני שוקיים שימשה ל"מורטל קומבט 2". בשל כך, דמויות הנינג'ה של סאב-זירו, רפטייל, סמוק ונוב סאיבוט היו למעשה הדמות של סקורפיון כשינוי צבע. הדמויות של סמוק ונוב סאיבוט היו דמויות נסתרות (כלומר: השחקן צריך להגיע להישג מסוים כדי לקבל את הזכות להילחם מולן) והשתמשו גם הן בצלצל של סקורפיון. את הדמות של סקורפיון ושאר הנינג'ות גילם דניאל פסינה, שהוחלף בידי ג'ון טורק ב"אולטימייט מורטל קומבט 3" וב"מורטל קומבט טרילוגי" מ-1996. במשחק "מיתולוגיות מורטל קומבט: סאב זירו" גילם אותו סל דיוויטה.

התלבושת של סקורפיון מהמשחק הראשון והמקורי נשארה בגדול ללא שינוי, אך התפתחות והשתכללות היכולות הגרפיות של המחשבים והמעבר לעידן התלת-ממד ב"מורטל קומבט 4" אפשרו להוסיף פרטים קטנים לתלבושת כגון ריפוד לכתפיים, סמלים של גולגולת, חריטות על המסכה, חבל עם להב צלצל שתלוי על החגורה ושתי חרבות יפניות חגורות על הגב. התלבושת הגיעה לשיא הפירוט במשחק האתחול מ-2011, בו היא שאבה השראה גם ממוטיב העקרב (שזה פירוש הכינוי "סקורפיון" באנגלית). בין הפרטים שנוספו ריפוד לכתפיים עם מפרוק דמוי-עקרב, שתי חרבות דמויות עוקץ מוצלבות על גבו וחריטות דמויות ראש ולסת של עקרב על מסכת הפה הקשיחה שלו. בנוסף, ניתנה אפשרות להוריד את התלבושות הקלאסיות מהמשחק המקורי עבור הדמויות של סקורפיון, סאב-זירו ורפטייל. במשחק הווידאו "Injustice: Gods Among Us" סקורפיון הופיע כדמות הניתנת להורדה, עם תלבושת חדשה שתכנן אמן הקומיקס ג'ים לי. במשחק המקורי של "מורטל קומבט" סקורפיון הופיע עם עיניים אנושיות רגילות במסך בחירת הדמות, שכן עובדת היותו אל-מת נשמרה בסוד עד לסוף המשחק. במשחקי ההמשך (החל מ-MKII) הוא הופיע עם עיניים לבנות או צהובות מלאות, ללא אישונים. דבר זה נשמר גם ברוב סרטי וסדרות הלייב אקשן, בהם השחקנים עטו עדשות מגע צבעוניות כדי להשיג אפקט זה.

כשסקורפיון פוגע ביריביו עם הצלצל שלו הוא מבצע שתי מחוות קוליות, אותן דיבב אד בון. מחוות אלו הן הצעקות "Come here! ו"Get over here!" אך רק אחת מהן ("Come here!) נכללה במשחקים בגלל מגבלות זיכרון מחשב. לדברי בון, מקור הביטוי השני "Get over here!": ”חשבתי שזה יהיה מצחיק אם הוא יצעק Get over here! כאשר הוא [יורה את הצלצל]” וקיבל עידוד להקליט זאת. כפי שאישר דניאל פסינה, שגילם את סקורפיון במשחקי המחשב הראשונים, ביטוי זה היה במקור רעיון של ריצ'רד דיוויזיו, השחקן שגילם את קיינו, כמו גם הרעיון שפניו של סקורפיון הם למעשה גולגולת, בהשראת הסרט יאסון והארגונאוטים. בראיון שנערך 20 שנה אחרי הוצאת המשחק המקורי, בון נתן קרדיט ליצירת מהלך הצלצל של סקורפיון וגם ליצירת הדמות כנקודות שיא אישיות בהיסטוריה של הזיכיון ואמר: ”אני זוכר אנשים יושבים במשרד שלי כל היום ומבצעים את הסנוקרת (uppercut) [על היריב ששופד בצלצל] שוב ושוב, כמו 'הו אלוהים, זה מרגיש כל כך טוב'. זה פשוט נהפך לאבן הפינה [של המשחק]”. במשחק ההמשך MKII נוספה מחווה קולית נוספת: קריאת "Toasty!" אחרי שסקורפיון שורף את היריב שלו למוות במהלך ה-Fatality, ולעיתים אחרי מכת סנוקרת אקראית. את הקריאה הזו דיבב דן פורדן, ממעצבי הקול של סדרת המשחק. לדברי טוביאס, מקורה בביטוי "You're Toast!" שנשמעה בקרב מעצבי המשחק בשלב ביקורת האיכות ובחינות ניסיון במשחק.

המהלך המיוחד המזוהה ביותר עם סקורפיון היא ירי הצלצל עם ראש קרב בצורת קונאי וכבל שנע מחבל ועד שרשרת מתכת. ברגע שהצלצל פגע ביריב הוא שיפד אותו בחזה ואז משך אותו אל עבר סקורפיון חסר הכרה, דבר שאפשר לסקורפיון לתת לו מכה חופשית. מהלך זה נהגה בין השאר על ידי דניאל פסינה מכיוון שהמהלך המקורי, שכלל יידוי פלצור (לאסו) על היריב, הזכיר לפסינה את הלאסו של וונדר וומן, ולכן העדיף להחליפו בנשק האסייתי של חץ/עוקץ (dart) מחובר לחבל (rope dart). מהלך מיוחד נוסף שמזוהה עם סקורפיון, ואפיין אותו בכל משחק למעט "מורטל קומבט: ברית קטלנית" הוא "אגרוף טלפורטציה".

במשחק MKII נוסף לסקורפיון מהלך הפלת רגל אך הוא ספג תגובות לא חיוביות, והדמות קיבלה ביקורת לא טובה על ידי המגזין GamePro. בביקורת על דמותו של סקורפיון במשחק "אולטימייט מורטל קומבט 3" אד לומאס מ-Sega Saturn Magazine תיאר את סקורפיון כבעל מהלכים מיוחדים "פשוטים אך יעילים" ש"הופכים אותו לדמות טובה למתחילים, דבר שלא מונע ממנו להיות דמות שימושית" וכן שהצלצל הנאמן הוא "מושלם כדי לבצע שילובי מכות (קומבו, combos)". מגזין GameSpy, בסקירת הדמות במשחק "מורטל קומבט: הטעיה" תיארו אותו כ"דמות עגולה בעלת חוזקות בשילובי מכות וגם במהלכים מיוחדים ורגילים". בנוסף הם תיארו את הצלצל שלו במשחק "מורטל קומבט: ארמגדון" כ"שימושי כתמיד", והוסיפו ש"בטווח [שבין הצלצל לשאר] המהלכים המיוחדים שלו... סקורפיון מכוסה היטב". מדריך האסטרטגיה של משחק האתחול מ-2011 שפרסם Prima Game, העריך את סקורפיון כדמות מאוזנת היטב ללא חולשות או חוזקות מיוחדות, ושבממוצע הוא ניצח יותר ממחצית הקרבות שלו נגד הדמויות האחרות.

סקורפיון מבצע את ה-Fatality הידוע שלו: שריפת יריבו למוות. צילום מסך ממורטל קומבט 11.

מהלך הסיום, ה-Fatality, המזוהה ביותר עם סקורפיון הוא ה-"Flaming Skull" - נשיפת האש שלו: סקורפיון מסיר את המסכה ונושף מפיו אש תופת (Hellfire) השורפת את יריבו המובס למוות. ב"מורטל קומבט 2" נוספה גם אפשרות לגרסה קצת שונה למהלך, בו סקורפיון קורא "Toasty!". מהלך זה הוחלף ב"מורטל קומבט 4", בו סקורפיון מחסל את יריבו באמצעות עריפת ראשו עם הצלצל. מהלך נשיפת האש חזר במשחק "מורטל קומבט נגד יקום DC" משנת 2008, אך במשחקי המחשב התלת-ממדיים מהלכי ה-Fatality בוצעו באמצעות הצלצל: עריפת ראש במשחק "מורטל קומבט: ברית קטלנית", קטיעת גפייהם של יריביו ב"מורטל קומבט: הטעיה", ונעיצתו בחזה שלהם ובעיטתם אל תוך שער בן-ממדי שממנו יוצא היריב כגופה פשוטת-עור תלויה על הצלצל במשחק האתחול מ-2011. במשחק האתחול, אחד מההלכי הסיום שלו כולל שימוש בחרבות שלו כדי לבתר את יריבו.

דמותו של סקורפיון שימשה בסיס למספר דמויות של נינג'ות שנראות דומה, אך בעלי תלבושת בצבעים שונים. חלקם גם קיבלו את מהלך הצלצל של סקורפיון כאשר הופיעו כדמויות נסתרות, אך כשנהפכו לדמויות שחקן קיבלו מהלכים מיוחדים משלהם במקום.

סיפור במשחקי מורטל קומבט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרילוגיה המקורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור הרקע של המשחק הראשון מ-1992 לא מוזכר רצח משפחתו אלא רק מתוארת יריבות בינו לבין סאב-זירו כיריבות בין שני שבטי נינג'ות יריבים. בסיפור הסיום (אחרי שסקורפיון מנצח את הטורניר במוד של שחקן יחיד) נחשף שהוא בעצם אל-מת שנרצח בידי סאב-זירו אך משפחתו (אשה ובן) נותרה בחיים. סיפור זה פותח בקומיקס שכתב ואייר יוצר הזיכיון ג'ון טוביאס ושפורסם על ידי Midway Games. באחת הסצינות בקומיקס סקורפיון פוגש את סאב-זירו באי של שאנג טסונג ומפתיע אותו, ואז מכריז בפניו שה"שדים" שלו אפשרו לו לחזור ולנקום את מותו, ושהוא לא יהרוג אותו כך סתם על המקום אלא רק כחלק מהטורניר כי הוא "לא רוצח". אחרי תבוסתו של גורו בידי לו קאנג, שמוכתר לאלוף הטורניר מטעם ממלכת הארץ, האי קורס וסקורפיון הוא משבעת הבודדים ששורדים את האסון. הוא משתף פעולה עם סאב-זירו ואל הרעם ריידן בעיכוב צבאו של שאנג טסונג, ואחרי שהצליחו הוא הורג את סאב-זירו ונעלם.

במשחק ההמשך "מורטל קומבט 2" מ-1993, סקורפיון מגלה שסאב-זירו איכשהו חזר ומתכנן להתמודד בטורניר השני שמתרחש במימד של ממלכת העולם החיצון אותו מארח הקיסר הממלכה הרשע שאו קאהן. סקורפיון עוקב אחרי סאב-זירו במטרה להורגו בשנית אך שם לב שהוא חס על יריב שהביס בקרב, דבר שגורם לסקורפיון להבין שאותו סאב-זירו הוא לא אותו אדם שאותו הוא הרג. הוא חוקר ומגלה שסאב-זירו החדש הוא קוואי ליאנג, אחיו הצעיר של בי-האן, סאב-זירו המקורי אותו הרג סקורפיון. ליאנג לקח את שמו ומדיו של אחיו כדי לכבד את מורשתו ולסיים את מלאכתו: להתנקש בחייו של שאנג טסונג. בעקבות גילוי זה סקורפיון מחליט לא להורגו ותחת זאת נודר נדר להגן על חייו של ליאנג, ככפרה על הריגת אחיו הבוגר, בי-האן. מאוחר יותר מתגלה שלא בי-האן הוא זה שרצח את סקורפיון ומשפחתו אלא קואן צ'י, מכשף ושליט ממלכת השאול שהתחזה לסאב-זירו.

במשחק הספין-אוף מ-2005 "מורטל קומבט: נזירי השאולין" שמתרחש בתקופת המשחק הראשון, סקורפיון הוא דמות בוס שמנסה להרוג את גיבורי המשחק לו קאנג וקונג לאו. הוא מופיע הן עם מסכה והן בלי (דמות שזכתה לכינוי "סקורפיון של התופת"). במשחק שתוכנן לפיתוח בשם "מורטל קומבט: אש וקרח", סקורפיון וסאב-זירו היו אמורים לשתף פעולה ביניהם, אך הוא בוטל לטובת משחק "נזירי השאולין" משיקולי זמן ותקציב. עם זאת, ניתן "לפתוח" את הדמויות שלהם ולשחק בהם בקמפיין הראשי.

סקורפיון, יחד עם כל דמויות הנינג'ה האנושיות המבוססות על אותם מדים רק בחילופי צבע (סקורפיון, סאב-זירו, רפטייל וכו') לא הופיעו במשחק "מורטל קומבט 3", אך נוספו בשדרוג "אולטימייט מורטל קומבט 3" מ-1995 שבו הקיסר שאו קאהן מנסה לכבוש את ממלכת השאול אחרי שהוא פולש לממלכת הארץ, ומגייס את הנינג'ה לשורותיו. הברית בין סקורפיון לשאו קאהן נקטעת מהר כאשר הוא מגלה שבהמשך לעלילת "מורטל קומבט 2", סאב-זירו היה מבין הלוחמים הנבחרים של ממלכת הארץ. סקורפיון עובר לצידו של סאב-זירו ומסייע לו בקרב נגד שאו קאהן.

הנקמה בקואן צ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק המחשב "מיתולוגיות מורטל קומבט: סאב-זירו", קואן צ'י נוסף באופן רשמי לקו העלילתי שעוסק ביריבות בין סקורפיון לסאב-זירו. סקורפיון מופיע במשחק זה כבוס שלא ניתן לשחק בו, ומופיע פעמיים במהלך המשחק, שבמהלכו נחשפים שמו האמיתי ושם השבט שלו (שיראי ריו). מדיו הצהובים תוארו כצורה של לעג למדים הכחולים של שבט הלין קוויי, אחרי שחבר השבט לשעבר טאקדה פיתח את הנינג'יטסו לפני שעזב את השבט והקים את שבט השיראי ריו היריב. הוא גויס על ידי המכשף קואן צ'י למצוא מפה נסתרת במקדש השאולין, משימה שהוא נתן גם לסאב-זירו במטרה לגרום לשני הנינג'ות להילחם אחד בשני עד המוות. אם השחקן מבצע Fatality על סקורפיון, הוא יופיע כבוס אחר בהמשך במשחק.

במשחק "מורטל קומבט 4" מ-1997, קואן צ'י מרמה את סקורפיון וגורם לו לחשוב שסאב-זירו היה מעורב ברצח משפחתו וחברי השבט שלו, ובכך גורם לו להצטרף אליו. בסיום המשחק של סקורפיון הוא מנצח את סאב-זירו ואז קואן צ'י חושף את האמת על רצח משפחתו של סקורפיון והשבט שלו. כאשר קואן צ'י מנסה להגלות את סקורפיון בחזרה לממלכת השאול, סקורפיון תופס את קואן צ'י בעת הטלפורטציה ובכך שניהם משוגרים לממלכת השאול. וריאציה של סיום זה מופיעה גם בסיום של סאב-זירו, כאשר הוא ניצב מעל סקורפיון המובס לפני שהוא מוכה על ידי קואן צ'י, ששוב חושף את המזימה שלו וששני הנינג'ות היו כלי משחק בתוכניתו להחזיר את האל שינוק. כתוצאה מכך, סקורפיון הורג אותו ומשחרר את סאב-זירו מרדיפתו.

סיפור הסיום של סקורפיון ממשיך למשחק "מורטל קומבט: ברית קטלנית" מ-2002, בו הוא רודף אחר קואן צ'י במטרה לנקום, אך מותקף בידי שדי האוני דרהמין ומולוך, אותם קואן צ'י שכר כשומרי ראש. בסיום המשחק, שלא נכנס לקאנון של הזיכיון, דרהמין ומולוך הורגים את סקורפיון כאשר הוא משליך אל ה-Soulnado, טורנדו קסום של נשמות מעונות בין ממלכת הארץ לממלכת העולם החיצון. אולם, בביוגרפיה של סקורפיון במשחק "מורטל קומבט: הטעיה" מתואר שהצליח להימלט משם. לאחר מכן הוא נפגש עם האלים הבכירים ונהפך למשרתם. דבר זה קורה בסמיכות למותו של ריידן (בו סקורפיון חזה) ועלייתו של אונאגה מלך הדרקון שמנסה למזג את הממלכות. סקורפיון פועל כדי למנוע מאונאגה למזג את הממלכות.

במצב המשחק Konquest של המשחק "מורטל קומבט: ארמגדון" מ-2006 סקורפיון מבצע עסקה עם האלים הבכירים שבה הוא ישרת אותם והם בתמורה יקימו לחיים את שבט השיראי ריו ואת בני משפחתו שנרצחו. אולם, האלים הבכירים החזירו אותם לחיים כאל-מתים. בתגובה סקורפיון הזועם מנסה להרוס את הסיכוי של האלים למנוע ארמגדון על ידי לקיחת כוחו של בלייז שנועד עבור טייבן או דייגון. דייגון מביס את סקורפיון שנהרג על ידי סאב-זירו בקרב חופשי רב-משתתפים שמתרחש בתחילת המשחק.

משחקי האתחול של NetherRealm Studios[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק האתחול מ-2011 מוצג קו-זמן חלופי שמספר מחדש את העלילה של שלושת המשחקים הראשונים. גם כאן סקורפיון מצטרף לטורניר כדי לנקום בסאב-זירו (האח הבכור בי-האן). הפעם הוא משרת את קואן צ'י מההתחלה, ואינו מודע לכך שהוא זה שעמד מאחורי המזימה לרצוח את משפחתו ואת שבט השיראי ריו. ריידן מנסה לשנות את מהלך האירועים במטרה למנוע את הארמגדון, ומשכנע את סקורפיון לחוס על חייו של סאב-זירו בתמורה להחייאת שבט השיראי ריו. סקורפיון מסכים ואחרי שהוא מביס אותו בממלכת השאול הוא מסרב להרוג אותו. קואן צ'י משכנע אותו להרוג אותו בכל זאת על ידי הצגת חיזיון גרפי המראה כיצד סאב-זירו רוצח את אשתו ובנו של סקורפיון. אף על פי שסאב-זירו מכחיש את מעורבותו ברצח, סקורפיון שורף אותו למוות. לאחר מכן הוא מופיע בזירת הטורניר עם הגולגולת ועמוד השדרה של סאב-זירו. בהמשך המשחק, סאב-זירו הצעיר מחפש לנקום את הריגתו של אחיו הבכור ודורש להילחם בסקורפיון בזירה של שאו קאהן, וקואן צ'י מסכים לבקשה. סקורפיון מזהה שסאב-זירו הצעיר הוא לא סאב-זירו המקורי אותו הוא הרג אלא אחיו הצעיר. סאב-זירו הצעיר מביס את סקורפיון אך נבלם על ידי השבט שלו לפני שהוא הורג את סקורפיון. סקורפיון נראה לאחרונה כשהוא נלחם מול ריידן אל הרעם בממלכת השאול, מפסיד ואז שוב נעלם. בסיום המשחק, חברי שבט השיראי ריו מופיעים לפני סקורפיון כרוחות רפאים וחושפים בפניו את האמת. הם מסייעים לו להרוג את קואן צ'י כנקמה על מעשיו ועל ההונאה שלו. בסיום של סאב-זירו, הוא לומד את האמת על המשפחה שלו ועל משפחתו של סקורפיון ומציע לסקורפיון להצטרף למסע נקמה. סקורפיון מקבל את ההצעה ומצטרף לסאב-זירו לברית קטלנית חדשה.

בתחילת המשחק "מורטל קומבט אקס" סקורפיון עדיין משרת את קואן צ'י. הוא נראה לראשונה בפרק של ג'וני קייג' ביחד עם סאב-זירו. הם הורגים את רוב לוחמי הכוחות המיוחדים למעט ג'וני, סוניה בלייד וקנשי, ששורדים הודות לג'וני. בסיפור המופיע במשחק נחשף שסקורפיון (ביחד עם סאב-זירו וג'אקס) הוחזרו לחיים כבני תמותה על ידי האל ריידן, ששילב את הקסם של קואן צ'י עם שלו. סקורפיון חוזר לאמץ את הזהות של הנזו הסאשי ומשקם את שבט השיראי ריו. הוא מאמן את טאקדה, בנו של קנשי, בסגנון הלחימה שלו. הנזו מתפייס עם סאב-זירו כשהאחרון חושף בפני סקורפיון שקואן צ'י הוא זה שהיה אחראי לרצח משפחתו. כאשר הכוחות המיוחדים לוכדים את קואן צ'י, הנזו ולוחמי השיראי ריו מביסים אותם, כשהנזו עצמו מביס את ג'וני קייג' ואת קנשי. חדור נקמה, הנזו היה עיוור לתוכנית האמיתית של קואן צ'י והתעלם מתחינת הכוחות המיוחדים לחוס על המכשף כדי ששאר רוחות הנוקמים יוכלו לחזור לחיים. הנזו שחרר את קואן צ'י וזימן אותו לדו-קרב, שבו הנזו ניצח. רגעים ספורים לפני שהנזו עומד לערוף את ראשו של קואן צ'י, ד'בורה מופיעה אחרי שבגדה בקוטאל קאהן, ונותנת לקואן צ'י את הקמע שכולא את האל שינוק. קואן צ'י משחרר את שינוק לפני שהנזו מספיק להרוג אותו ובכך לנקום על רצח משפחתו. קואן צ'י מת אבל שינוק חזר לעולם ומנטרל את הנזו המופתע. בסיום המשחק של סקורפיון, הוא מביס את שינוק ומציל את ממלכת הארץ שניצבה כפסע מאבדון. הוא מרגיש אשם בכך שכמעט המיט אסון על ממלכת כדור הארץ ומציע לבצע ספוקו ("חרקירי", התאבדות טקסית) אך ריידן עוצר בעדו ומשכנע אותו תחת זאת להקדיש את חייו להגנת ממלכת כדור הארץ ביחד עם השיראי ריו, וקושר את גורלו עם האנרגיה של ממלכת כדור הארץ.

במשחק "מורטל קומבט 11" הנזו מנהיג את שבט השיראי ריו בהגנה על ממלכת הארץ. כאשר קרוניקה מתחילה למזג אל העבר עם ההווה כדי ליצור עידן חדש, הנזו עוזר לסאב-זירו לסגור את קו היצור של מפעל הסייבורגים של הלין קוויי אותו הקים סקטור מהעבר, ונתקל בפרוסט שהפכה לסייבורג ובגדה בשבט ובנוב סאיבוט, הרוח הנקמנית של בי-האן. הנזו מתגבר עליהם ומציל את סיירקס מהעבר משליטתו של סקטור. קרוניקה מגייסת את עזרתו של סקורפיון מהעבר תמורת הבטחה להחזיר לחיים את משפחתו ואת חברי השבט המקוריים. הנזו מההווה מסכים לארח את כוחות הלוחמים של ממלכת הארץ בגני האש של השיראי ריו אחרי שכל בסיסיהם נהרסו. הוא מציע לכרות ברית עם כארון, הישות ששולחת נשמות חסרות מזל לממלכת השאול, כדי לעזור להם לחצות את נהר הדם ולהתקרב למעוז של קרוניקה. הוא נלחם ומביס את עצמו הצעיר היותר, וחושף בפניו שקרוניקה היא גם אמו של שינוק, אך נהרג באמצע בידי הרעל של ד'בורה. לפני מותו הוא משכנע את עצמו הצעיר יותר לוותר על מסע הנקמה שלו ולהגן על ממלכת הארץ, ואמר לו שכוחם של השיראי ריו החדשים טמון בליבם ולא בדמם. סקורפיון הצעיר עומד בדיבורו ומצטרף לכוחות ממלכת הארץ. בסיום המשחק שלו, אחרי שהשלים את שלב המגדל הקלאסי, סקורפיון הצעיר חושף שאחרי שהרג את קרוניקה הוא לא היה יכול לעמוד בהבטחתו להנזו העתידי להניח את העבר מאחוריו וניסה בכל זאת לבצע מניפולציות בחולות הזמן בניסיון להחזיר אחורה את הגלגל ולמנוע את טבח השיראי ריו, אך לא הצליח למנוע את הטרגדיה שהמשיכה לחזור על עצמה. הוא מחליט לחפש אחר הטיטאנים העתיקים בניסיון לקבל תשובה ומשמעות לקיומו.

משחקי האתחול השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק האתחול מ-2023 "מורטל קומבט 1" מוצג קו-זמן חלופי שמספר מחדש את העלילה, כשהפעם בתפקיד מגן ממלכת הארץ משמש אל האש לו קאנג (במקום אל הרעם ריידן). במשחק זה קוואי ליאנג הוא זה שמחזיק בזהות של "סקורפיון", ובנוסף לקונאי הוא חמוש בקאמה, מעין חרמש יד יפני. עם זאת, ישנה הופעת קמע של הנזו הסאשי כסקורפיון מקו זמן מקביל במדי הנינג'ה הקלאסיים שלו. בסיום המשחק של סקורפיון, קוואי ליאנג מביס את שאנג טסונג וקואן צ'י אך נבגד על ידי בי-האן ושבט הלין קווי. הוא בורח ליפן (יחד עם סמוק) ומתאהב בהארומי שיראי, בתו של חבר ותיק. השניים מתחתנים ומקימים ביחד את שבט השיראי ריו, על מנת להילחם בשבט הלין קווי. בסיום של סמוק, הוא בורח ביחד עם קוואי ליאנג ליפן, שם הוא מוצא ילד קטן שגונב אוכל ומתגלה כלוחם מוכשר מאוד. הילד הוא הנזו הסאשי וסמוק מגייס אותו לשבט השיראי ריו.

במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספרות ובקומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1995 התפרסמה נובליזציה שלא נכנסה לקאנון של הזיכיון מאת ג'ף רובין. הנובלה מתרחשת לפני המשחק הראשון וסקורפיון נוטל בה תפקיד שולי. סיפור הרקע שלו שונה מהסיפור הקאנוני, והוא מתואר כשילוב של אב ובן ולא כנינג'ה רפאים. האב היה חבר לין קוויי לשעבר שהפך לגובה מיסים בשם יונג פארק, שנרצח על ידי סאב-זירו לעיני משפחתו וגופתו הושלכה לתעלה. רוחו של יאנג מתמזגת עם גופו של בנו טסואי כדי לנקום בסאב-זירו תחת הזהות של "סקורפיון", ומדיו ושריונו מופיעים באורח קסם על גופו. כאשר סקורפיון קורא תיגר על סאב-זירו בתקווה לנקום את מות אביו, הם מתעמתים רק באופן מילולי לפני שסאב-זירו זורק רימון עשן ובורח. בנובליזציה סקורפיון מעולם לא משתמש בצלצל שלו למעט בסצנה אחת בה הוא יורה אותו על עץ אחרי הפיכתו לסקורפיון.

בסרטי הקולנוע וסדרות הטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט הקולנוע המקורי סקורפיון משחק תפקיד משני. הוא נלחם בג'וני קייג' ומובס על ידו. גם בסרט ההמשך מורטל קומבט 2 לסקורפיון תפקיד משני בעלילה. הוא נלחם בסאב-זירו וחוטף את הנסיכה קיטאנה במצוותו של הקיסר שאו קאהן.

סיפור מקורו של הנזו הסאשי והפיכתו לסקורפיון מתוארים בהרחבה בסרט הלייב אקשן "מורטל קומבט (2021)", שיצא ב-23 באפריל 2021 לשירות הסטרימינג HBO Max, ומהווה אתחול לסרטי מורטל קומבט. בסרט מתואר כיצד הסאשי ובני משפחתו נרצחו בידי בי-האן ונינג'ות הלין קווי, וילדתו התינוקת שהוחבאה על ידי בנו סטושי ניצלת בידי לורד ריידן, כדי להמשיך את השושלת. בסוף הסרט הוא חוזר כסמוראי רפאים מממלכת השאול כדי לסייע לצאצאו קול יאנג להביס את המתנקש בי-האן "סאב זירו", אותו הוא דוקר בצלצל הקונאי שלו ואז שורף אותו למוות, בדומה ל-Fatality הידוע שלו ממשחקי הווידאו.

אגדות מורטל קומבט[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אגדות מורטל קומבט" היא סדרת סרטי הנפשה למבוגרים, שמופצים ישירות לטלוויזיה באמצעות שירותי VOD או תקליטורי בלו ריי. הסרטים מאופיינים באלימות גרפית רבה ושפע של דם, ברוח המשחקים, וסיווג הצפייה שלהם הוא R. בסדרת סרטים אלו סקורפיון מוצג כדמות טובה, הוא מופיע בכל שלושת הסרטים ובסרט הראשון הוא הדמות הראשית (פרוטגוניסט).

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוספליי של סקורפיון, וונדרקון 2012

סקורפיון הוא אחת הדמויות הידועות והפופולריות ביותר של מורטל קומבט ואחת הדמויות הידועות ממשחקי הלחימה בכלל. מגזין Game Informer דירג ב-2009 את סקורפיון במקום השלישי בדירוג דמויות משחקי הלחימה הטובות ביותר בעוד ש-UGO Network דירגה אותו במקום השני, אחרי הגיבור הטוב הראשי של הסדרה, לו קאנג בדמויות הטובות ביותר של הזיכיון ב-2012. מגזין PLAY דירג אותו במקום הרביעי ברשימת דמויות הנינג'ה הטובות ביותר ב-2013. לוקאס סאליבן מ-GamesRadar דירג אותו ב-2012 במקום השביעי ברשימת דמויות הלחימה הטובות ביותר בהיסטוריות משחקי הלחימה בזכות "המגניבות של דמות האנטי-גיבור האל-מת שלו. למרות העובדה שהוא התחיל כדמות החלפת צבעים, המשיכה של סקורפיון הפכה אותו לחלוץ בכל משחק מורטל קומבט עד היום." מגזין Complex שיבץ את סקורפיון במגוון רשימות ודירוגים: מקום חמישי ברשימת הדמויות הכי ברוטליות בזיכיון, מקום 15 ברשימת הקמעות של משחקי וידאו ומקום רביעי ברשימת הדמויות הכי דומיננטיות במשחק לחימה ב-2012.

מאחר שדמותו של סקורפיון שזורה בזו של סאב זירו במהלך כל הסדרה, דירוגים שונים ציוותו אותם ביחד. ב-2009 המגזין PC World דירג אותם במקום החמישי ברשימת הנינג'ות של משחקי הווידאו. השניים דורגו ביחד במקום הראשון ברשימת "10 הדמויות הקלאסיות ("old school") של מורטל קומבט בידי מגזין Game Revolution ב-2006. ב-2011 פרסם GamesRadar מאמר הדן בהתפתחות של שניהם במהלך סדרת המשחקים וציין שהם שתי הדמויות הפופולריות ביותר. כמו כן, הם דורגו ביחד במקום החמישי ברשימת הדמויות האייקוניות ביותר בסקר קוראים שערך PlayStation Official Magazine - UK ב-2015. האתר GamePro דירג את סקורפיון, סאב זירו והנינג'ות האחרות ממורטל קומבט במקום השלישי ברשימת "דמויות חילופי צבעים" הטובות ביותר וכתב ש-Midway Games "הפכו את האמנות של יצירת דמויות [חדשות] מאחרות בצבעים שונים למדע".

קוספליי של סקורפיון עם ובלי מסכה, קומיק-קון 2014

המהלכים המיוחדים ומהלכי הסיום של סקורפיון, בהם ה-Fatality (פטליטי) השונים, זכו לביקורות טובות והתקבלו באהדה. ב-2010 מגזין IGN דירג את פטליטי הגולגולת הבוערת ("Flaming Skull") בו סקורפיון שורף למוות את יריבו כפטיליטי השני הטוב ביותר של מורטל קומבט מבלי לציין משחק מסוים בסדרה, בנימוק שתפישת השחקן את השינוי בדמות כאשר הוא מסיר את המסכה. הם קראו לפטליטי "enduring classic" (קלאסיקה שעומדת במבחן הזמן), בנימוק שהוא השתנה אך במעט במהלך משחקי הסדרה השונים והקשר שלו לסקורפיון ולרקע שלו. מהלך יידוי צלצל הקונאי שלו דורג במקום התשיעי ברשימת המהלכים המיוחדים הטובים ביותר של משחקי לחימה בכל הזמנים של GameSpot מ-2002. הוא תואר כמהלך העוצמתי ביותר אך מאוזן במשחק המקורי וכן דורג גבוה בזכות אפקט ההלם שלו וצוין כ"המהלך המזוהה ביותר [המגדיר] של מורטל קומבט". הפטליטי "Nether Gate" ממורטל קומבט 2011 נכלל ברשימה של FHM של 9 מהלכי הפטליטי הברוטליים ביותר. מהלך ה"ידידות" (Friendship, מהלך מיוחד בתום הקרב שבו במקום לחסל את היריב באכזריות המנצח מבצע מחווה ידידותית ולעיתים היתולית) אותו הוא חולק עם סאב זירו ורפטייל נכלל ברשימת Prima Games של 50 מהלכי הסיום הטובים ביותר מ-2014. גם הפטליטי "Nether Gate" ממורטל קומבט 2011 ופטליטי "Flaming Skull" מהמשחק המקורי נכללו ברשימה. האתר Paste דירג את הפטליטי ממורטל קומבט 2011 במקום הרביעי ואת פטליטי "Flaming Skull" מהמשחק המקורי במקום השלישי ברשימת מהלכי הסיום הטובים ביותר. ברם, מהלך ה-Animality (מהלך סיום בו הוא הופך לבעל חיים) מהמשחק UMK3/Trilogy בו הוא הופך לפינגווין שמטיל ביצה מתפוצצת דורג במקום השמיני ברשימת מהלכי הסיום הגרועים ביותר, לפי GamePro.

אמרת הכנף של סקורפיון - "!Get over here" - נכללה ברשימת עשרת משפטי הבדיחה הטובים ביותר של PLAY. לפי כתבה של PlayStation Universe מ-2011, סקורפיון "הוליד את אחד מאמרות הכנף האייקוניות ביותר בהיסטוריית משחקי הווידאו" ש"נשאר אהוד על המעריצים באופן עקבי וקשיח גם 19 שנים לאחר לידתו".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקורפיון בוויקישיתוף