סרט שחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סרט שחור הוא סרט בד בצבע שחור הנענד לרוב על גבי הזרוע או מונח על גבי דגל לאות אבל אישי או לאומי. ענידת הסרט או הנפת הדגל העטור בסרט מציינים הזדהות של הנושאים אותם עם אבל ויכולים גם להביע מחאה וזעם, אך בדרך מאופקת ועצורה.

סרט זרוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של המנהג לענוד סרט זרוע שחור לאות אבל הוא ממנהגי ההלוויה הנוצרית, כעין תחליף לקריעה הנהוגה בלוויות יהודיות.[1]

ניתן לראות שימוש ציבורי בסרט זרוע שחור הנענד על ידי שחקנים המשתתפים באירועי ספורט הנערכים בצל טרגדיה. למשל לאחר התרסקות טיסה 2933 של LaMia ואובדן קבוצת הכדורגל שאפקואנסה או לאחר אסון הילסבורו בו נמחצו למוות 96 אוהדי ליברפול.

בחלק מהקהילות היהודיות בימינו מקובל, במקום קריעת בגד, לענוד סיכה קטנה ובה סרט שחור על דש הבגד בלוויה ובמשך כל ימי השבעה.[2]

ב-31 בינואר 2020 מנהיגי 14 מפלגות האופוזיציה בלוק סבהה, הפרלמנט ההודי, ענדו סרט שחור על הזרוע וקמו בהפגנתיות לאות הזדהות עם המחאה נגד חוק האזרחות בהודו.

סרט על גבי דגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט שחור המתוח על גבי דגל בא לציין אבל בקנה מידה לאומי, כתחליף להורדת הדגל לחצי התורן. כך למשל עוטר בסרט שחור דגל גאורגיה שנישא על ידי נציגיה באולימפיאדת בייג'ינג (2008), שנערכה בעת המלחמה בדרום אוסטיה, בה פלשו כוחות צבא רוסיה לחבל אוסטיה. פעמים רבות חש הציבור צורך להניף דגלים עטורים בסרט שחור לאחר אירועי טרור כגון הפיגועים ברכבת התחתית של לונדון, פיגועי 11 במרץ 2004 במדריד, הפיגוע במשרדי "שרלי הבדו", פיגועי נובמבר 2015 בפריז ועוד. דגל ארצות הברית עוטר בסרט שחור לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001. כן מעטר סרט שחור דגלים לאומיים ומקומיים כתגובה להתקפות נגד מוסדות חינוך כגון הטבח בווירג'יניה טק, הטבח בתיכון קולומביין או מתקפת הטרור בנורווגיה (2011).

כאשר מוכרז יום אבל לאומי, מונפים דגלים מעוטרים בסרטים שחורים כצעד ממלכתי או אישי (למשל בחצרות בתים, על גבי מכוניות וברשתות החברתיות באינטרנט).

פיגועים נגד קהילת הלהט"ב (כגון פיגוע הירי במועדון הלהט"ב באורלנדו או רצח שירה בנקי) מצוינים בהנפת דגל הגאווה עטור בסרט שחור.

באירועים מסוימים הציגה חברת גוגל סרט שחור מעל הלוגו שלה.

משמעויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט מודעות שחור למלנומה
  • סרט מודעות שחור או שחור עם נקודות לבנות משמש לעורר מודעות ציבורית למחלת המלנומה
  • סרט מודעות שחור משמש גם תנועות נגד עינויים
  • ניתן לענוד סרט שחור על גבי סמל רשמי של נושא משרה ציבורית לציון אבל אישי או הבעת הזדהות עם אבל, ובפרט לציון אבל על עמיתים לעבודה שנפלו על משמרתם (כגון שוטרים או לוחמי אש)[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סרט שחור בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]