ס.נ. גואנקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

סאטיה נאראיין גוֹאֶנְקָה (30 בינואר 1924- 29 ספטמבר, 2013) היה מורה למדיטציית ויפאסנה במסורתו של סיאג'י או-בה-קין (1971-1899) מבורמה (מיאנמר). מוצא משפחתו מהודו, אך גואנקה נולד והתחנך בבורמה. במהלך חייו שם התוודע לאו-בה-קין ולמד ממנו את טכניקת הוויפאסאנה. בשנת 1969, לאחר שקיבל הכשרה ממורהו במשך ארבע-עשרה שנה, התיישב גואנקה בהודו והחל ללמד ויפאסנה.

במדינה השסועה עדיין בין כתות ודתות שונות, משכו הקורסים של גואנקה אנשים מכל קצות החברה בהודו. בנוסף, החלו להצטרף לקורסים אנשים רבים מרחבי העולם. גואנקה לימד עשרות אלפי אנשים ביותר מ-300 קורסים בהודו ובארצות אחרות, במזרח ובמערב. בשנת 1982 הוא החל למנות מורים-עוזרים שיסייעו לו לעמוד בדרישה הגוברת והולכת לקורסים. תחת הדרכתו הוקמו מרכזי מדיטציה בהודו, ארצות הברית, אוסטרליה, ניו זילנד, צרפת, אנגליה, יפן, סרי-לנקה, תאילנד, בורמה, נפאל ומדינות רבות נוספות.

הטכניקה שמלמד גואנקה מייצגת מסורת ששורשיה במשנתו של בודהה. גואנקה מדגיש כי "בודהה מעולם לא לימד דת, אלא דהרמה, הדרך לשחרור, שהיא אוניברסלית". נאמן לאותה מסורת, גישתו של גואנקה היא שוויונית ואינה כיתתית. זו הסיבה לכך שאנשים בעלי רקע שונה ובני דתות שונות מכל רחבי העולם חשים משיכה עמוקה להוראותיו. אחד מתלמידיו המפורסמים בישראל הוא הפרופ' יובל נח הררי, שאף הקדיש לו את ספרו ההיסטוריה של המחר.

ויפאסנה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימים קורסי ויפאסנה בשיטת ס.נ. גואנקה מאז תחילת שנות התשעים. כמיטב המסורת נערכים הקורסים על ידי מורים, מדריכים, מסייעים ומנהלי קורס מתנדבים. בשנים האחרונות נערכו לאורך כל השנה קורסים בקיבוץ בית זרע שבאזור הכנרת ובחצבה, והחל מסתיו 2014 נלמדים הקורסים במרכז החדש שנבנה בקיבוץ דגניה, המרכז נחנך רשמית ביום שישי 12.12.14 בבוקרו של סיום הקורס העשירי שנערך בו. עד היום לקחו חלק בקורסים בישראל כ-10,000 ישראלים, ורבים אחרים השתתפו בקורסים במקומות אחרים בעולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ס.נ. גואנקה בוויקישיתוף