עאפיה סידיקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עאפיה סידיקי בסיום לימודיה ב-MIT

עאפיה סידיקי (אורדו: عافیہ صدیقی, נולדה ב-2 במרץ 1972 בקראצ'י, פקיסטן) היא פקיסטנית בוגרת לימודי מדעי המוח בארצות הברית. היא מרצה כיום עונש מאסר בארצות הברית, לאחר שהורשעה ב-2010 בתקיפה וניסיון לרצח של אמריקניים ששירתו באפגניסטן.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונתה של סידיקי כפי שפורסמה על ידי ה-FBI

סידיקי היגרה לארצות הברית כסטודנטית ב-1990 וקיבלה תואר דוקטור בתחום הקוגניטיבי של מדעי המוח מאוניברסיטת ברנדייס ב-2001. בתחילת 2003, במהלך מלחמת אפגניסטן (שיזמה ארצות הברית בעקבות פעילות אל-קאעידה), חזרה סידיקי לפקיסטן.

במרץ 2003, מסר ח'אלד שיח' מוחמד את שמה בחקירה כשליחה ואשת כספים של אל-קאעידה, והיא נוספה לרשימת המבוקשים לחקירה של ה-FBI. סידיקי ירדה למחתרת לאחר מכן, עם שלושת ילדיה, עד למעצרה בראזני שבדרום אפגניסטן על ידי המשטרה האפגנית, ב-17 ביולי 2008.

כאשר נעצרה היו ברשותה מסמכים ורשימות על הכנת חומרי חבלה, וכן מיכלי נתרן ציאניד. היא עוכבה לתשאול. למחרת נורתה על ידי אנשי צבא ו-FBI אמריקניים שהגיעו למקום, לאחר שלכאורה ירתה לכיוונם באמצעות רובה שהושאר ללא השגחה על ידי אחד החוקרים. סידיקי הוטסה על ידי ה-FBI לניו יורק והואשמה בבית משפט בסעיפי תקיפה וניסיון לרצח של אזרחים אמריקניים בתחנת המשטרה בראזני, אפגניסטן. המשפט החל בספטמבר 2008, וסידיקי הכחישה את המיוחס לה. ב-3 בפברואר 2010, לאחר 18 חודשים במעצר, היא נשפטה והורשעה, ונגזרו עליה מאוחר יותר באותה שנה 86 שנות מאסר.

בפקיסטן הפכה סידיקי לסמל לאומי כקורבן השיטה האמריקנית, וטענתה לחפות זכתה לתמיכה מפוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית, מאיסלאמיסטים, ומהתקשורת הפקיסטנית. במרץ 2010, אחרי הרשעתה, הן ראש הממשלה יוסוף רזא גילאני והן מנהיג האופוזיציה נוואז שריף התחייבו לפעול לשחרורה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עאפיה סידיקי בוויקישיתוף