לדלג לתוכן

עב"מולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עב"מולוגיהאנגלית: Ufology) היא המחקר של דיווחים על תצפיות לכאורה ושל ראיות פיזיות (כגון תמונות או סרטי וידאו) המעידות לכאורה על קיומם של עצמים בלתי מזוהים (עב"מים), חקר טענות לקיומם של מפגשים עם חוצנים או בפרט של חטיפות בידי חוצנים, וכן חקר של תופעות מסתוריות אחרות הקשורות לכאורה לחוצנים (כגון מעגלי תבואה).

עב"מולוגיה איננה נחשבת דיסציפלינה מדעית, בפרט משום שטרם פותחו כלים יעילים שיאפשרו לאמת או לשלול אם הדיווחים השונים המתקבלים אודות תצפיות של אובייקטים מעופפים בלתי מזוהים הם אכן תצפיות של חוצנים המבקרים בכדור הארץ. רבים מחשיבים את תחום העב"מולוגיה לפסבדו-מדע.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קצין חיל האוויר השוודי המחפש "רקטת רפאים" באגם קולמיאב (Kölmjärv) שבצפון שוודיה, יולי 1946.

העניין התקשורתי סביב תופעת העב"מים החל במהלך שנות ה-40 המאוחרות ותחילת שנות ה-50 של המאה ה-20, לאחר התצפית של הטייס האמריקני קנת' ארנולד בתשע "צלחות מעופפות" באזור הר ריינייר ב-24 יוני 1947, שהביאה את הרעיון של צלחות מעופפות למיינסטרים. ככל שהתעניינות הציבורית בתופעת העב"מים גדלה בעקבות העניין התקשורתי, גדלו גם במידה משמעותית מספר הדיווחים אודות תצפיות העב"מים. במסגרת המלחמה הקרה עלו חששות בקרב הממשל האמריקני כי כלי הטיס המסתוריים עשויים להיות כלי טיס סובייטיים מתקדמים. בשל כך החלה לעלות החשיבות בחקר שיטתי של התצפיות לצורך שמירה על הביטחון הלאומי.

אף על פי כן, ב-1952 העניין של הממשל האמריקני בתחום חקר תופעת העב"מים החל לדעוך לאחר שהמחקרים שערך חיל האוויר האמריקני (Project Sign ו-Project Grudge) הגיעו למסקנה כי הדיווחים אודות התצפיות בעב"מים לא הצביעו על איום ישיר על הביטחון הלאומי של ארצות הברית. המחקר הרשמי שערך הממשל האמריקני בתחום זה הסתיים עם פרסום דו"ח ועדת קונדון ב-1969, לפיו חקר תופעת העב"מים ב-21 השנים האחרונות השיג מעט, אם בכלל, וכי לא הייתה הצדקה ממשית להמשך עריכת מחקר מקיף לתצפיות העב"מים. ועדת קונדון המליצה גם על סגירת היחידה המיוחדת של חיל האוויר האמריקני, פרויקט הספר הכחול (Project Blue Book), שעסקה במחקר השיטתי של תצפיות העב"מים.

לאחר שהממשל האמריקני חדל באופן רשמי לחקור את התחום, החלו לנהוג כך גם רוב ממשלות העולם. יוצאת דופן הייתה ממשלת צרפת, אשר עד היום מחזיקה את היחידה המיוחדת GEIPAN, הפועלת במסגרת סוכנות החלל הצרפתית CNES, ועוסקת במחקר שיטתי של תצפיות העב"מים. במהלך המלחמה הקרה, הממשלות של בריטניה[1], קנדה[2], דנמרק[3], איטליה[4], ושוודיה[5] אספו דיווחים בדבר תצפיות עב"מים. בשנת 2010 הצהיר משרד הביטחון הבריטי כי יחדל מעתה לקבל דיווחים חדשים בדבר תצפיות עב"מים[6].

אחד מהידועים שבין המדענים התומכים בקיומם של כלים העפים בחלל במהירות גדולה מזו המוכרת לנו, הוא פרופ' מיצ'יו קאקו המדבר בצורה מוחלטת, בהרצאותיו הפתוחות לציבור, במאמריו, בספריו ובמחקריו כי אכן יש חייזרים מפותחים מאיתנו, בתרבויות שהתפתחו במיליוני שנים יותר מהתרבות המוכרת לנו על כדור הארץ, בגלקסיות בחלל הרחב, המפעילים כלים מפותחים במיליוני שנים מאלו שאנו רק מנסים לדמיין.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיצ'יו קאקו, הפיזיקה של העתיד
  • יקי מנשפרוינד, עידן הבורות - מדריך מקוצר לאסטרולוגיה, עב"מים, רפואה אלטרנטיבית ועוד הבלים של העידן החדש, הוצאת פרדס, 2011, עמ' 13–32.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר: עב"מולוגיה ועב"מים
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]