עדי זילברברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עדי זילברברג 02.jpg

עדי זילברברג (נולד ב-18 בנובמבר 1975 ברחובות), הוא מוזיקאי מגוון, מלחין ונגן בכלים שונים, בעיקר חליליות לסוגיהן, אך נוסף לכך מופיע גם בכינור, בקלידים, בגיטרות ובכלים אותנטיים שונים ומתנסה בכלים רבים נוספים כגון לאוטה, צ'מבלו ועוד.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לימודים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשפחתו של עדי לא היו מוזיקאים מקצועיים, אבל אוהבי מוזיקה היו והמוזיקה הייתה חלק מחייו מילדות. בגיל 7 נרשם לראשונה לחוג חלילית בקונסרבטוריון העירוני של רחובות ובאותה שנה כבר החל גם לכתוב מנגינות קטנות. בשנה שלאחר מכן עבר ללמוד אצל מורה פרטית בקבוצה, אך כעבור שנה חזר לקונסרבטוריון ואחר החל ללמוד אצל גרשון פרנסקי - ממורי החלילית הבולטים והוותיקים בארץ. בתחילה למד אצל זוגתו של גרשון - רבקה חורן, ובמקביל החל ללמוד אצל גרשון גם נגינה בכינור.

בשנות לימודיו בבית הספר היסודי היה פעיל מאוד בתזמורת ובמקהלת בית הספר, בהדרכת משה אהרון, מורה נלהב ומסור. פעילותו המוזיקלית של עדי נמשכה גם בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה ובמסגרתה לקח חלק פעיל, בין השאר, בארגון ובביצוע הפן המוזיקלי של הטקסים בבית הספר. במקביל למד גם מעט פסנתר וגם גיטרה (באופן עצמאי), כתב שירים, והיה חבר-מקים בהרכב אקוסטי של מוזיקה קלה מקורית בשם "שחור לבנבן" יחד עם דן צפורי, עמו הוא משתף פעולה בפרויקטים רבים מאוד עד ימים אלה. בשנים אלה החל להשתתף באופן קבוע בסדנאות למוזיקה עתיקה בירושלים, שם זכה לחשיפה ולהדרכה בכיתות אמן ולעבודה בהרכבים שונים, בהדרכת אמנים ידועי שם בתחום המוזיקה העתיקה בעולם.

בשנים 1994-96 שירת בצה"ל בחיל התחזוקה בימ"ח צאלים, אך נקרא לעיתים להופיע בנגינה בטקסים שונים.

עדי זילברברג למד שנה אחת בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, אך שנה זו הייתה דחוסה במיוחד וכללה גם נגינה בצ'מבלו, פורטה-פיאנו, לאוטה, ויולה דה גמבה ועוד. בשנה זו גם הופיע לראשונה כסולן עם תזמורת רמת השרון בקונצ'רטו של ויוואלדי. עדי זילברברג זכה במלגות קרן התרבות אמריקה ישראל.

לימודים בהולנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך יצא זילברברג להשתלם בנגינת חלילית בקונסרבטוריון של בית הספר הגבוה לאמנויות באוטרכט, הולנד. מוריו לחלילית היו היקו טר סככט וליאו מיילינג, מכריו מן הסדנאות למוזיקה עתיקה בירושלים. את התואר שם סיים תוך שנתיים (1997-99) בציון כללי טוב, עם הדגשה להערכה גבוהה ליכולותיו הטכניות והמוזיקליות. תואר הנגינה כלל מלבד לימודי מוזיקה עתיקה גם לימודי תעודת הוראה וניצוח אנסמבלים. כמו כן גילה עדי בשנים אלו עניין רב במוזיקה מודרנית, השתתף בקורסים בתחום זה וכתב יצירות מודרניות לכלים שונים, שאת חלקן אף ביצע בעצמו על הבמה.

קריירה מוזיקלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1999 עד 2005 עסק זילברברג בעיקר בהוראת מוזיקה, תחום בו הוא ממשיך לעסוק עד היום, הן במוסדות שונים ובאופן פרטי, וכן המשיך להקליט ולהופיע בתחום המוזיקה הקלה עם אמנים שונים, הן בחלילית והן בכלים אחרים. בין השאר השתתף ביצירת מוזיקה מקורית לקולנוע ולהופעות מחול והופיע במועדונים ובפסטיבלי מוזיקה. עדי זילברברג יוצר חלק מן המוזיקה שלו באולפן ביתי צנוע ממוחשב, בין השאר מוזיקה מחתרתית, שפורסמה באינטרנט באתרים כמו "במה חדשה" (שם נתן ביטוי גם לתחומי יצירה אחרים כמו כתיבת פרוזה ושירה, ציור ויצירה ויזואלית דיגיטלית). מוזיקה זו נעה על הציר שבין פופ לאוונגארד, עם השפעות תרבותיות מגוונות - החל ממוזיקת עולם, ג'אז, פופ ורוק, מוזיקה יהודית, מוזיקה אלקטרונית, וכמובן - מוזיקה קלאסית לסוגיה. בעקיפין נוצר, דרך הפעילות בבמה חדשה, גם קשר שסלל את דרכו בחזרה לבמות המרכזיות בארץ בתחום המוזיקה העתיקה, כאשר מירנה הרצוג מאנסמבל פניקס למוזיקה עתיקה, מורתו לוויולה דה גמבה באוניברסיטת בר-אילן, הזמינה אותו להשתתף במיזם שלה.

בשנים אלה המשיך עדי גם לכתוב יצירות מתוות המיועדות לביצוע חי. יצירותיו בוצעו בעיקר בהולנד ובגרמניה, לעיתים בהשתתפותו. כמו כן נסע להופיע בעצמו מספר פעמים במדינות אלה, בין השאר בפסטיבל גאוקן בבורגשטנברג בגרמניה. חלק מיצירתו יצא גם על גבי דיסקים בהוצאה עצמית.

משנת 2005, בעקבות פעילותו בפניקס, החל לעבוד בקביעות עם מיטב האמנים וההרכבים בתחומי המוזיקה העתיקה בישראל, ביניהם בארוקדה - קולקטיב הבארוק הישראלי, תזמורת הבארוק ירושלים, נשפני רנסאנס ירושלים וריתמו אנימה. כמו כן היה חבר יוזם במספר אנסמבלים כמו טריו שמש מוגבהת, יהודים טובים ודואו מראה. בהפקות אלה מנגן עדי, נוסף לחלילית, גם בכלים נוספים כגון כינור, ויולה דה גמבה, קרומהורן, ראושפייפה, קולשון ועוד. היה לו חלק בהפקות דיסקים (למשל - פולק בארוק של בארוקדה), הקלטות חיות לרדיו (למשל - בקונצרט אתנחתא של קול המוזיקה ב"מעשה טוביה" עם ריתמו אנימה), פסטיבלים רבים (למשל פסטיבל יחיעם, פסטיבל אבו גוש) ובעשרות קונצרטים בסדרות או בהפקה פרטית.

במקביל ממשיך עדי לעסוק בתחום המוזיקה הקלה, בין השאר עם הרכב ראשם בעננים, המבצע שירים מהקלאסיקה של הזמר העברי. במוזיקה מקורית משל עצמו הוציא מאז שנת 96 מספר סינגלים פרטיים לרדיו. כמו כן הקים את אנסמבל ליירה, המבצע שירים מקוריים בהשראת מוזיקת עולם מגוונת.

חיים פרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1995 נישא למיכל (שפיגל), אמנית זכוכית, ובשנת 1996 נולדה בתו הבכורה. בשנה זו התגורר בפתח תקווה. בשנת 1998, בעת שהותו בהולנד, נולד בנו השני. בשנת 1999 חזר לישראל, התגורר שנה בפתח תקווה, ולאחר מכן עבר לכפר סבא, שם הוא חי גם כיום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עדי זילברברג בוויקישיתוף