עודד פורר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עודד פורר
פורר באולפן 103fm, מרץ 2021
פורר באולפן 103fm, מרץ 2021
לידה 30 במאי 1977 (בן 46)
י"ג בסיוון ה'תשל"ז
רחובות, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראלישראל ישראל
השכלה
מפלגה ישראל ביתנו עריכת הנתון בוויקינתונים
שר החקלאות ופיתוח הכפר ה־30
בממשלה ה-36
13 ביוני 202129 בדצמבר 2022
(שנה ו־28 שבועות)
תחת ראש הממשלה נפתלי בנט
יאיר לפיד
השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ה־5
בממשלה ה-36
13 ביוני 202129 בדצמבר 2022
(שנה ו־28 שבועות)
תחת ראש הממשלה נפתלי בנט
יאיר לפיד
חבר הכנסת
4 בספטמבר 201515 ביוני 2021
(5 שנים ו־40 שבועות)
15 בנובמבר 2022 – מכהן
(שנה ו־21 שבועות)
כנסות ה־2024, ה-25
תפקידים נוספים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
פורר (שני משמאל) במפגש של ראשי ישראל ביתנו עם משלחת חברי הקונגרס האמריקאי בראשות ננסי פלוסי, בשולי אירועי פורום השואה העולמי החמישי בירושלים, ינואר 2020

עודד פורר (נולד ב־30 במאי 1977) הוא פוליטיקאי ישראלי, יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות וחבר הכנסת מטעם ישראל ביתנו, כיהן כשר החקלאות ופיתוח הכפר והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל מטעם מפלגת ישראל ביתנו. בעבר היה מנכ"ל משרד העלייה והקליטה ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורר נולד וגדל ברחובות. אביו, שוקי פורר, היה פוליטיקאי מקומי ולימים נבחר לראשות העירייה. הוא התגייס לצה"ל והתנדב לקורס חובלים. בתפקידו האחרון כיהן כמפקד סיירת דַּבּוּרִים בפלגה 916. משרת במילואים בדרגת רס"ן.

עם שחרורו מצה"ל עבד כיועץ פוליטי של שרת החינוך לימור לבנת, בין השנים 2001–2005, וכיהן כמזכיר המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. בשנת 2005 הקים חברת ייעוץ בשם "סי אי או אסטרטגיה".

בוגר המרכז הבינתחומי הרצליה במשפטים וממשל ובעל תואר שני בתקשורת פוליטית[1]. כעת מתגורר ביישוב משמר דוד.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי שנת 2008, לקראת הבחירות לכנסת ה-18, התמודד על משבצת מחוז השפלה ברשימת הליכוד[2], אולם הפסיד ליריב לוין. לאחר ההפסד שובץ במקום ה־109 ברשימת הליכוד לכנסת[3].

בשנת 2011 עבר לתנועת ישראל ביתנו והיה מיוזמי הקמת גוף צעירים למפלגה – צעירי ביתנו. בוועידת המפלגה שהתקיימה באותה שנה נבחר לכהן כיו"ר צעירי ביתנו.

בשלהי שנת 2012, לקראת הבחירות לכנסת ה-19 הוצב במקום ה־16 ברשימת המפלגה לכנסת[4]. לאחר איחוד רשימות הליכוד וישראל ביתנו הוצב במקום ה־43 ברשימה המשותפת[5], ולא נכנס לכנסת.

פעילות כמנכ"ל משרד הקליטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 מונה למנכ"ל משרד הקליטה תחת השרה סופה לנדבר ממפלגת ישראל ביתנו[1]. מינוי זה הצריך את התפטרותו מרשימת המפלגה לכנסת. בעת כהונתו הציב את עידוד העלייה כאחד מיעדיו המרכזיים של המשרד, ולפיכך שונה שם המשרד ל"משרד העלייה והקליטה"[6]. ואכן, בשנת 2014 עלו לישראל 27,000 עולים, לעומת ממוצע של כ-18,000 עולים בשנה שעלו בעשור הקודם[7].

יזם את תוכנית "דרך חדשה"[8] לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. הייתה זאת הפעם הראשונה שקהילת יוצאי אתיופיה שותפה באופן מלא וחופשי בכל הדיונים ובמוקדי קבלת ההחלטות על מנת לבנות אמון מחודש ויצירה של תוכנית שתענה לצורכי הקהילה.

פעילות כחבר כנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015, לקראת הבחירות לכנסת ה-20 הוצב במקום ה־8 ברשימת ישראל ביתנו[9]. המפלגה זכתה בבחירות בשישה מנדטים. החל לכהן כחבר הכנסת ב־4 בספטמבר 2015, בעקבות החלטתו של המועמד אילן שוחט לפרוש, עוד בטרם השבעת הכנסת, מהתפקיד לו נועד, ולאחר פרישתו מן הכנסת של שרון גל בספטמבר 2015[10].

בכנסת העשרים, היה יו"ר ועדת המשנה לספורט ויו"ר ועדת המשנה לבחינת ימי החופשה במערכת החינוך, ועדה מיוחדת שהוקמה על מנת לצמצם את הפער בין ימי החופשה במשק לימי החופשה של תלמידי בית הספר[11].

לקראת הכנסות ה־21 וה־22 הוצב במקום השני ברשימת ישראל ביתנו ונכנס לכנסת[12].

עם פתיחת פעילות הכנסת ה־23 נבחר ליו"ר ועדת הכספים הזמנית, תפקיד בו החזיק עד 27 במאי 2020 ועם כניסתו לתפקיד של משה גפני[13].

פעילות כיו"ר הוועדה למעמד האישה ולשוויון מגדרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2020 מונה ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, דבר אשר גרר ביקורת בגלל היותו גבר[14][15]. כיו"ר הוועדה פעל לאישור תקציב להקמת חדרים אקוטיים בבתי חולים בפריפריה[16]. כיו"ר פעל והעביר במסגרת הוועדה את החלת התקנות למניעת הטרדה מינית על קבוצות ואגודי ספורט[17], ונלחם על פתיחת ליגת העל לנשים בכדורגל[18].

בעקבות ניסיון הרצח של שירה איסקוב קידם תיקון לחוק האפוטרופסות, כך שזכות האופוטרופוס תישלל מנאשמים ומורשעים בעבירות אלימות במשפחה[19].

שר החקלאות והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורר בדרכו לצילום התמונה המסורתית של ממשלת ישראל השלושים ושש, 14 ביוני 2021

עם הקמת ממשלת ישראל השלושים ושש ביוני 2021 מונה פורר לשר החקלאות ולשר המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל.

יחד עם שר האוצר אביגדור ליברמן, קידמו תוכנית רוחבית להגדלת התחרות ותמיכה בענף החקלאות[20][21]. במרכז התכנית: ביטול מכסי המגן שנועדו לפגוע בייבוא תוצרת חקלאית, ומעבר לתמיכות ישירות בחקלאים[22].

במרץ 2022 חתמו השר פורר והשר אביגדור ליברמן על צו הורדת המכס על יבוא פירות וירקות.[23]

ביולי 2022 הגיעו השרים פורר וליברמן להסכם עם נציגי החקלאים, שמעביר את התמיכה בחקלאות הישראלית לישירה, בנוסף להשקעה בחדשנות מחקר ופיתוח. זאת במקביל להורדת המכסים (מהלך שהחל במרץ) וביטול חסמי ייבוא[24].

פורר אישר בכנסת את הרפורמה שיזם בענף ההטלה שתביא לסיום התכנון בענף באופן הדרגתי, תפחית את המכס על יבוא ביצים ותבטל את לולי הכלובים[25]. בנוסף השר פורר הגיע להסכם עם מגדלי הבקר שכולל את ביטול המכס על ייבוא בשר מצונן.[26]

במאי 2022 יזם החלטת ממשלה רב שנתית להפיכת העיר אילת ואזור חבל אילות למוקד בינלאומי למחקר ופיתוח מזון מן הים ומהמדבר.[27]

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וחמש, הוצב שוב במקום השני ברשימת ישראל ביתנו לכנסת.

החלטת ממשלה: הפיכת אילת וחבל אילות למרכז מחקר בינלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 במאי 2022, עודד פורר אישר החלטת ממשלה שהוביל, שהופכת את העיר אילת ואזור חבל אילות למוקד בינלאומי לחקר מזון מן הים והמדבר.

ב-18 באוקטובר 2022, השר עודד פורר קיים את כנס "Agrisrael - Sea The Future" הראשון באילת בהשתתפות שרים, סגני שרים, שגרירים ובכירים מתעשיית המזון העולמית. במהלך הכנס חתם פורר על הסכם עם בחריין עם השר הבחרייני וואהיל בין נאסר אל מובארק, לחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינות[28]. כחלק מההחלטה, נחתמו גם הסכמים עם איחוד האמרויות[29] והסכם עם ארצות הברית במעמד מושל מרילנד, לארי הוגאן, על כוונות לשיתוף פעולה בתחום חקלאות וביוטכנולוגיה ימית[30][31].

פורר חותם על הסכם לשיתוף פעולה בחקלאות עם ארצות הברית

חוקים שיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורר יזם מספר חוקים בנושאי עלייה, צרכנות, יחסי עבודה, סמכויות המשטרה וענישת מחבלים ותומכי טרור.

 • תיקון חוק יסוד: הכנסת, 7א' – פסילת מועמדים לכנסת – נוספה עילת פסילה על־פי התבטאויות, ולא רק על־פי מעשים[32].
 • חוק זכות השגה על החלטה בעניין רישוי מקצועות בתחום הרפואה והבריאות – קובע הקמת ועדת ערר במשרד הבריאות, שתדון בעררים על החלטות, בבקשות למתן רישיון לעסוק במקצועות רפואיים כמו רופאים, רוקחים ורופאי שיניים.
 • תיקון חוק הדרכונים – נקבעה זכות עולים חדשים, עד פחות משנה בארץ, לדרכון ישראלי ולא רק לתעודת מעבר[33]. באוקטובר 2020 נחשף בתוכנית המקור שעשרות אלפי תושבי מדינות חבר העמים מנצלים את החוק להוצאת דרכון ישראלי בלי שיש להם כוונה להשתקע בישראל[34].
 • חוק יום הניצחון על גרמניה הנאצית – קובע שה־9 במאי יצוין כיום ניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית, ובו יתקיימו פעילויות בנושא במערכת החינוך, טקס ממלכתי ויערכו טקסים ומצעדים מקומיים לציון היום[35].
 • תיקון חוק שעות עבודה ומנוחה (מוזג בתיקון הממשלתי) – מאפשר להעסיק עובד במשמרת לילה עד שבועיים, ולא רק שבוע, מתוך תקופה של שלושה שבועות[36].
 • חוק ההתייעלות הכלכלית (מוזג בחקיקה הממשלתית) – קיצור תקופת הזכאות לתוספת ותק ומתן אפשרות לקשישים במדינת ישראל לקבל את תוספת הוותק מבלי להידרש לשנות אכשרה.
 • תיקון חוק ביטוח בריאות ממלכתי – מאפשר לממש מרשמים דיגיטליים בכל בית מרקחת, גם ללא הסכם עם קופת החולים[37].
 • תיקון חוק המאבק בטרור – לא תינתן לוועדת השחרורים אפשרות לשחרר אסיר שנמצא אשם ברצח או בסיוע לרצח לפי חוק המאבק בטרור, אף לאחר שריצה שני שלישים מתקופת מאסרו[38].
 • חוק לביטול אזרחות ממחבלים המקבלים תגמול על ביצוע מעשה טרור – קובע הליך ייעודי לביטול אזרחות או תושבות ישראלית למחבל אשר הוכח כי מקבל תגמול בעד מעשה טרור מהרשות הפלסטינית או מטעמה[39].
 • חוק האפוטרופסות – שולל מהורה שרצח, ניסה לרצוח או אנס את ההורה השני או אחד מילדיו את זכות האפוטרופסות על הילדים. נחקק בזמן שכיהן כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי בכנסת לאחר שביקר את שירה איסקוב שאושפזה במצב קשה בבית החולים.[40]
 • ביטול התכנון בענף הלול – מהווה תיקון לחוק המועצה לענף הלול, שקובע כי בשנת 2032 מדינת ישראל תעבור משוק סגור ומתוכנן עם חלוקת מכסות לשוק פתוח ותחרותי ללא מכסות. במסגרת החוק, כל מכסה חדשה שניתנת החל משנת 2023 עד לסיום התכנון לא מזכה את המגדל בפיצוי כספי מהמדינה כאשר גם המכס על הביצים ירד מיידית ב-50%. בסיוע המדינה מתבצע מעבר מלולי כלובים מיושנים ללולי חופש לרווחת התרנגולות ולשמירה על בריאות הציבור.
 • תיקון חוק המאבק בכלי הנשק הבלתי חוקיים – מאפשר לשוטר לבצע חיפוש ללא צו שופט אם התעורר חשד סביר שכלי נשק או חלק מהותי מנשק, שעשוי לשמש ראיה לביצוע עבירה, נמצא במקום, ואם בשל הצורך המיידי לביצוע החיפוש לא ניתן לקבל צו[41].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורר נשוי לסיוון, מורה לאנגלית, ולהם שלוש בנות. מתגורר ביישוב משמר דוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עודד פורר בוויקישיתוף

ממאמריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 אלי ברדנשטיין, האם עודד פורר ימונה למנכ"ל משרד הקליטה?, באתר nrg‏, 28 במאי 2013
 2. ^ עודד פורר: הבן של ראש עיריית רחובות הוא נציג מחוז השפלה, באתר ‏מאקו‏, 7 בדצמבר 2008
 3. ^ רשימת המועמדים באתר הכנסת(הקישור אינו פעיל, 24.3.2020)
 4. ^ רשימת המועמדים באתר המפלגה
 5. ^ רשימת המועמדים באתר הכנסת
 6. ^ אריק בנדר, "קליטת עלייה" - out, "העלייה והקליטה" - in, באתר nrg‏, 16 באוקטובר 2013
 7. ^ העלייה לישראל - נתוני עלייה לשנת 2014, באתר משרד העלייה והקליטה
 8. ^ דנה ירקצי‏, הממשלה מתכננת לבטל הגטאות ליוצאי אתיופיה; המתנגדים: "מנותק מהשטח", באתר וואלה!‏, 6 ביולי 2015
 9. ^ רשימת המועמדים באתר ועדת הבחירות המרכזית
 10. ^ יהונתן ליס, ח"כ שרון גל הודיע על התפטרותו מהכנסת: "כעיתונאי אוכל להביא את יכולותיי לידי ביטוי בצורה טובה יותר", באתר הארץ, 2 בספטמבר 2015
 11. ^ אתר למנויים בלבד צבי זרחיה, מועדי החופשות בביה"ס יותאמו להורים? המורים מתנגדים, באתר TheMarker‏, 13 ביוני 2017
 12. ^ מורן אזולאי, ליברמן הציג את רשימת ישראל ביתנו לכנסת, באתר ynet, 19 בפברואר 2019
 13. ^ צבי זרחיה, הכנסת אישרה הוועדה המסדרת; ח"כ עודד פורר יעמוד בראש ועדת הכספים הזמנית, באתר כלכליסט, 23 במרץ 2020
 14. ^ טל שניידר, ‏ח"כ עודד פורר מונה ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה: "החלטה הזויה", באתר גלובס, 8 ביוני 2020
 15. ^ תחיה ברק, ח"כ פורר: מי שאומר שרק נשים צריכות לעסוק בקידום נשים גורם נזק, באתר Xnet‏, 5 באוגוסט 2020
 16. ^ אלכסנדרה לוקאש, הדר גיל-עד, ח"כ פורר: "דורשים תקציב לפתיחת חדרים אקוטיים בכל הארץ", באתר ynet, 26 באוגוסט 2020
 17. ^ מערכת וואלה‏, אגודות וקבוצות ספורט יחויבו בקיום הדרכות למניעת הטרדות מיניות, באתר וואלה!‏, 28 באוקטובר 2020
 18. ^ ירדן בלחסן, ‏"האפליה בוטה, יש לפתוח גם את ליגת הנשים", באתר ONE‏, 17 בספטמבר 2020
 19. ^ הדר גיל-עד, "מכים ורוצחים את נשותיהם - ומחזיקים בזכויות על הילדים בחסות החוק", באתר ynet, 18 בנובמבר 2020
 20. ^ מאבוקדו ועד לביצים: חיסכון של 840 שקל למשפחה - וואלה! כסף, באתר וואלה!, ‏2021-07-21 (ארכיון)
 21. ^ "אבוקדו מדרום אמריקה, ביצים מטורקיה: האם ליברמן יצליח לחתוך את המחירים?". TheMarker. ארכיון מ-2021-07-21. נבדק ב-2021-07-21.
 22. ^ N12 - הוצגה רפורמה בענף החקלאות: סוף למכסים, באתר N12, ‏2021-07-21 (ארכיון)
 23. ^ ליאת רון‏, שרי האוצר והחקלאות הכריזו על רפורמה בחקלאות, באתר וואלה!‏, 14 במרץ 2022
 24. ^ טל שלו‏, הרפורמה בחקלאות יוצאת לדרך: הסכם חדש בין האוצר לחקלאים על הירקות והפירות, באתר וואלה!‏, 4 ביולי 2022
 25. ^ "ניצחון היסטורי לבעלי החיים": תקנות לאיסור לולי כלובים אושרו בכנסת, באתר ‏מאקו‏, 20 ביוני 2022
 26. ^ משה כהן, ‏המכס על יבוא הבקר יבוטל: "בשורה נוספת לטיפול ביוקר המחייה בישראל", באתר מעריב אונליין, 23 ביוני 2022
 27. ^ אילת תהפוך למעצמת הייטק? זו המהפכה שתעבור העיר, באתר אייס, 15 במאי 2022
 28. ^ ישראל חתמה על הסכם היסטורי עם בחריין, באתר אייס, 19 באוקטובר 2022
 29. ^ לראשונה: הסכם שיתוף פעולה בתחום החקלאות בין ישראל ואיחוד האמירויות, באתר פורטל חקלאות טבע וסביבה
 30. ^ הסכם הבנות בין ישראל לארה"ב לשיתוף פעולה מחקרי בתחום החקלאות הימית, ‏2021-12-20
 31. ^ Can Israel’s marine agriculture feed the world’s future?, The Jerusalem Post | JPost.com (באנגלית אמריקאית)
 32. ^ אושר סופית: ניתן יהיה לפסול ח"כ מהתמודדות לכנסת גם על פי ההתבטאויות שלו ולא רק על פי המעשים, באתר הכנסת, ‏14 במרץ 2017
 33. ^ חזקי ברוך, סוף לעוול: דרכון לכל עולה, באתר ערוץ 7, 26 ביוני 2017
 34. ^ המקור, עונה 19, פרק 5: אזרחות או הפקרות, באתר רשת 13 (ארכיון)
 35. ^ נערך טקס לציון 73 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית, באתר רחובות NEWS, ‏4 במאי 2018
 36. ^ עידן יוסף, חוק חדש: עבודה גמישה בשעות נוספות, באתר News1 מחלקה ראשונה, 7 במרץ 2018
 37. ^ מיטל יסעור בית־אור, מהבוקר: מימוש מרשמים יתאפשר בכל בתי המרקחת, באתר ישראל היום, 11 בפברואר 2019
 38. ^ אלישע בן קימון, אושר: מאסרם של מחבלים לא יקוצר, באתר ynet, 25 בדצמבר 2018
 39. ^ כנסת, רשומות ספר החוקים, באתר כנסת ישראל, ‏19 בפברואר, 2023 (ארכיון)
 40. ^ טל כרמון, ‏אושר סופית בכנסת: אפוטרופסות תישלל מהורה שרצח או אנס, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 14 בדצמבר 2020
 41. ^ יניב שרון, אושר חוק המאבק בכלי נשק בלתי חוקיים, המאפשר חיפוש בבית ללא צו שופט, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, ‏28 במרץ, 2023 (ארכיון)
עודד פורר - תבניות ניווט