עוזיאל שטיינברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עוזיאל שטיינברג

עוזיאל (עוזי) שטיינברג (19242014) היה רואה חשבון, מומחה לחוקי מיסוי, ויועץ לגופים עסקיים. שמש כנציב מס הכנסה בין השנים 1966-1962 ובתפקידי כלכלה נוספים. היה יו"ר ונשיא אורט ישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוזיאל שטיינברג נולד ב-1924 בצ'כוסלובקיה. באוניברסיטת פראג, הונגריה, סיים לימודי כלכלה וראיית חשבון[1]. בשנת 1949 עלה לישראל. נישא לאירנה שטיינברג, ולהם נולדו שלושה ילדים.

בשירות המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטיינברג מונה ב-1959 לכהונת המשנה לנציב מס הכנסה, ובין השנים 1962-1964 כיהן כנציב מס הכנסה. החל מסוף שנות השישים מילא תפקידים רבים בשירות המדינה ובהם מנהל מרכז השקעות, מפקח על מטבע חוץ, ומנהל רשות ההשקעות. ב-1967 פרש משירות המדינה. עם פרישתו ממשרד האוצר, הקים את משרד רואי החשבון "עוזי שטיינברג ושות'", אשר עמד בראשו עד שנת 1982. ב-1984 עמד בראש ועדה לבדיקת מערכת המיסוי בתנאי אינפלציה. בעקבות המלצות הוועדה נחקק חוק למיסוי בתנאי אינפלציה אשר זכה לכינוי "חוק שטיינברג" בשנת 1986 מונה ליו"ר ועדת המיסוי של לשכת ארגוני העצמאים. ב-1991 מונה ליו"ר דירקטוריון נכסים מ.י. בע"מ, חברה ממשלתית האחראית על תהליך מכירת מניות הבנקים וסיים את תפקידו בדצמבר 1997.

הקשר לתעשיית היהלומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוזיאל שטיינברג התוודע לענף היהלומים ב-1976, כאשר נתבקש לשמש כיועץ לענף במגעיו מול ועדה ציבורית לנושא ניהול חשבונות[2]. הוא עסק בנושא זה במשך כארבע שנים. בסופו של דבר נוצרו התקנות המיוחדות לענף היהלומים בנושא זה, דבר שהקל במידה ניכרת על עבודת היהלומנים. לאחר סיום הפרויקט המשיך לסייע לענף ולגרום לחקיקת חוק, המאפשר ליהלומנים לנהל חשבונות במטבע חוץ. ליצירת חוקים מיוחדים עבור העוסקים ביהלומים – בהם הייתה לפעילותו של עוזי שטיינברג משקל רב - נודעת חשיבות מיוחדת, שכן אופי פעילותם מחייב התייחסות שונה המתאימה לאופי העיסוק בענף. עוזי שטיינברג שימש כיועץ לוועדת המסוי הענפית בראשות שלמה יובל החל בימים של יוסף גרינפלד ומשה שניצר, לצדם של כל נשיאי ומנכ"לי הבורסה וההתאחדות וחברי הוועדה מאז עד היום, עד לפרישתו ב-2005. במסגרת זו היה שותף פעיל להכנת הפגישות של הענף עם רשויות המס ולייצוג הענף, על כל מגזריו, באחד הנושאים החשובים ביותר העומדים בראש סולם העדיפות בענף - המסוי. בשנת 2006 העניקה התאחדות תעשייני היהלומים לעוזי שטיינברג את התואר יקיר תעשיית היהלומים.

הקשר עם אורט ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנים רבות בשירות המדינה נעתר לבקשתו של חיים הרצוג לימים נשיא אורט ונשיא המדינה, להצטרף לוועד המנהל של אורט ישראל. בראיון שהתקיים איתו[3] סיפר על הצעתו של הרצוג: "הוא (הרצוג) בא אלי והציע לי להיכנס לפעילות ציבורית. בהתחלה לא התלהבתי, כי חשתי צורך לעשות לביתי אחרי שנים של עבודה בשירות המדינה. הוא לא הניח לי ואמר: שמך הולך לפניך בציבור, ולפיכך הגיעה העת להקצות זמן מה לעשייה ציבורית, וכל הנדרש ממך הוא להגיע לישיבות קבועות עשר פעמים בשנה. בסופו של דבר, נעתרתי לבקשתו, ומכאן ואילך נשאבתי אל תוך הפעילות הענפה של אורט עד עצם היום הזה". בין השנים 1975-1992 שימש שטיינברג כיו"ר דירקטוריון אורט ישראל. במהלך אותן שנים, החל מ-1984 ועד 2007 שימש עוזיאל שטיינברג אף כנשיא רשת אורט ישראל בהתנדבות. שטיינברג ראה חשיבות רבה בהקניית חינוך ערכי וזהות יהודית לתלמידי רשת אורט וראה בה ערך ציוני ולאומי. במהלך שנות פעילותו באורט הוקמה מכללת כרמיאל שהיה מיוזמי הקמתה, שופצו בתי ספר רבים שונו תוכניות הלימודים, והושם דגש על לימודי מורשת ותרבות יהודית לצד לימודים עיוניים. בנוסף הביא שטיינברג לחיזוק הקשר עם קהילות יהודיות מרחבי העולם.

לאחר מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוזיאל שטיינברג נפטר ב 2014. בשנת 2015, החליטה הנהלת רשת אורט על שינוי שמה של "היחידה לקידום הזהות היהודית ולימודי המורשות" ל"מכון שטיינברג למורשת וחברה", כאות הוקרה והערכה לפעילותו רבת השנים של עוזיאל שטיינברג לרשת אורט ולחברה בישראל כולה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עוזיאל שטיינברג, news 1 מחלקה ראשונה
  2. ^ עוזי שטיינברג, יקיר תעשיית היהלומים, israelidiamond
  3. ^ ריאיון עם מר עוזי שטיינברג, עיונים בחינוך, בחברה, בטכנולוגיה ובמדע