עוזי בן כנען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסופר עוזי בן כנען 1988

עוזי בן כנען (1 באוקטובר 1954 - 19 בנובמבר 1991) היה סופר ישראלי שנודע בעיקר בשל ספרי הילדים שכתב. כתיבתו מתאפיינת במקוריות, הומור, תובנה לעולמם הרגשי של הילדים והמבוגרים בחייהם.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בן כנען נולד בתל אביב וסיים את בית הספר התיכון בבאר שבע. בילדותו גר תקופה מסוימת בשכנות לאריאנה מלמד והשניים היו חברים.[1] לאחר השירות הצבאי, עבר קורס קריינות ולמד ספרות באוניברסיטה הפתוחה. היה קריין בטלוויזיה הלימודית, קיים סדנאות ספרותיות וחוגי דרמה יצירתית עם ילדים. כן היה בעל מדור לעצה והדרכה ב"משמר לילדים".

סיפוריו הראשונים לילדים התפרסמו בסוף שנות השבעים.

בשנות השמונים עבד בן כנען כרעיונאי במשרדי הפרסום "קשר בראל" ו"אריאלי" בתל אביב אז יצר את הסיסמה "קח עוד תפוז - אתה יודע למה" שהייתה למטבע לשון.

בתקופה זאת אף כתב את המחזה "נחמן" הנסוב על סיפור ילדותו של חיים נחמן ביאליק והועלה בתיאטרון לילדים ולנוער. ההצגה הפכה להצלחה גדולה למרות שעוררה סערה בקרב חוגים שהתנגדו להצגתו של המשורר הלאומי - כילד חולמני ויוצא דופן. במחזה מתאר בן-כנען את חייו של ביאליק בשפה פיוטית והזויה בשילוב עם פזמוניו הידועים שעובדו על ידי המלחין מתי כספי. ספרו "אני ברק" שפורסם בשנת 1979, שבר את המסגרות המסורתיות בספרות הילדים של אותה תקופה. בספר מתאר הגיבור "ברק", אירועים מהווי משפחתי, כאשר מבנה המשפחה הנו הפוך מהמבנה המקובל. במשפחתו של ברק, האמא היא המפרנסת והאבא מטפל בילדים. תהיותיו של הילד ברק מעלות לתודעה את יחס החברה להיפוך התפקידים במשפחה ושאלות הנוגעות לשוויון בין המינים (עליו כותב חוקר הספרות אדיר כהן בספרו "סיפור הנפש - בבליותרפיה הלכה למעשה").

כל ספריו של בן-כנען הם חדשניים בתחום ספרות הילדים וכבשו את הדרך לרבים שבאו אחריו. ד"ר אוריאל אופק כתב עליו כי "ספריו מצטיינים בסגנון מקורי רווי הומור בלתי שיגרתי". בספרו למבוגרים "דרך חגב" - המתחזה בצורתו לספר ילדים, פרסם בן-כנען אסופת ספורי נונסנס קצרים, המאנישים את עולם החרקים. בספרו זה הוא מתבונן בחדות ובתחכום בחוויה האנושית ובגיחוכם של בני האדם. רעייתו, מיקי בן כנען (לבית הלוי), אמנית פלסטית, איירה את רוב ספריו.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אגדות מדגדגות - הצגת ילדים
  • נחמן - הצגת ילדים, הועלתה בתיאטרון לילדים ולנוער בשנות השמונים
  • מה שבלב - הצגת ילדים, הועלתה בתיאטרון החאן בירושלים
  • מחשבות קטנות - הצגת יחיד בביצוע גיל אלון

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מלמד, אריאנה (18 בדצמבר 2007). "סיפור אהבה". Ynet (בעברית). בדיקה אחרונה ב-18 בדצמבר 2017.