עולם מופלא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עולם מופלא
Pe main.jpg
עטיפת גרסת ה-DVD של הסדרה
סוגה סדרות טבע
חברת הפקה BBC עריכת הנתון בוויקינתונים
יוצרים BBC
כותבים דייוויד אטנבורו עריכת הנתון בוויקינתונים
מנחים דייוויד אטנבורו עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור בריטניה
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 1
מספר פרקים 11 פרקים עיקריים, 3 פרקים נוספים
הפקה
אורך פרק 50-55 דקות
שידור
רשת שידור BBC
תקופת שידור מקורית 5 במרץ 200610 בדצמבר 2006
ישראל שודרה הסדרה במהלך שנת 2007)
קישורים חיצוניים
http://www.bbc.co.uk/programmes/b006mywy
דף הסדרה ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עולם מופלאאנגלית: Planet Earth) היא סדרת-טבע תיעודית שהופקה על ידי ה-BBC. הסדרה מורכבת מ-11 פרקים עיקריים, העוסקים כל אחד בסביבת מחיה אחרת בכדור הארץ, ומשלושה פרקים נוספים שעוסקים בעתידו של כדור הארץ והחיים בו. את הסדרה הפיקו דייוויד אטנבורו ואלאסטייר פאתרגיל. אטנבורו שימש גם כקריין הסדרה. הקריין בגרסה העברית הוא הזמר דני בסן.

הסדרה הופקה בשיתוף עם ערוץ דיסקברי ועם ה-NHK (רשות השידור היפנית), ותוארה בידי יוצריה כ"מבט כולל על המגוון הקיים בכדור הארץ". "עולם מופלא" היה מסרטי הטבע הראשונים שצולם בטכנולוגיית טלוויזיה בהבחנה גבוהה, שיוצרת איכות תמונה טובה יותר. במקור, שודרה התוכנית בבריטניה במהלך שנת 2006. בישראל שודרה התוכנית במהלך שנת 2007 בערוץ הראשון. הסדרה זכתה להצלחה בישראל, והפרק הראשון שלה גרף 9.6% רייטינג[1], שיעור גבוה יחסית למרבית התוכניות המשודרות בערוץ הראשון. הסדרה זכתה להצלחה רבה גם בשאר העולם, ובסך הכול נמכרה ל-130 מדינות[2].

כל פרקי הסדרה יצאו לאקרנים גם במארז DVD, ואף ניתן לקנות בנפרד את הפסקול שלה.

עשר שנים לאחר מכן, הכריזו ה-BBC על סדרת המשך בת שישה פרקים לסדרה, תחת הכותרת "עולם מופלא 2". גם הפעם אטנבורו חזר לקריין בה.

הפקה ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקת הסדרה ארכה למעלה מחמש שנים, ובוצעה על ידי המפיק אלאסטייר פאתרגיל וצוותו, שאחראים גם לסדרה המוצלחת הכוכב הכחול (The Blue Planet). הקריין הראשי של הסדרה בגרסה המקורית הוא סר דייוויד אטנבורו, שדרן טלוויזיה פופולרי וחלוץ בתחום סרטי הטבע, ואת המוזיקה שמלווה את פרקי הסדרה הלחין ג'ורג' פנטון. במהלך צילום הסדרה, ביקר הצוות ב-62 מדינות, והצילומים נערכו ב-204 אתרים טבעיים שונים ברחבי העולם[2]. ההפקה כולה ארכה יותר מ-5 שנים, ובכללן יותר מ-2,000 ימי צילומים. הפקת הסדרה עלתה כ-13 מיליון לירות שטרלינג, שהן כ-26 מיליון דולרים[3].

הסדרה מורכבת מ-11 פרקים עיקריים. הפרק הראשון מהווה סקירה כללית של הסדרה, על ידי תיאור של כל סביבות המחיה השונות שעליהן יוסבר ביתר-פירוט בפרקים הבאים. המעבר מקצה אחד של כדור הארץ לקצהו השני והסקירה של סביבות המחיה השונות והייחודיות של כדור הארץ ממחישים לצופה את המגוון העשיר של צורות חיים ונופים הקיימים בכדור הארץ כולו. כל אחד מ-10 הפרקים הבאים מתמקד באחת מהסביבות הטבעיות הקיימות בכדור הארץ וסוקר את מאפייניה, נופיה, את האתגרים הטבעיים המצויים בה ואת המגוון של הפאונה והפלורה החיים בה, ודרכי הישרדותם.

הפקת הסדרה כללה שימוש בטכניקות צילום ייחודיות ובטכנולוגיה חדשנית. היה זה בין הפעמים הראשונות שכמה מהתנהגויות בעלי החיים, הנופים ותופעות הטבע שנראו בסדרה צולמו ותועדו. בין התנהגויות הייחודיות שצולמו במהלך הסדרה ניתן למנות את המרדף של קבוצת זאבים מצויים אחרי אייל הצפון - שצולם מן האוויר; את נמר השלג שרדף אחרי עז מבריגה בהרי ההימלאיה; את גורי דוב הגריזלי שיוצאים ממאורתם לאוויר העולם בפעם הראשונה; את מקוק הסרטנים שצולל מתחת למים; ואת למעלה ממאה דגי המפרשן (Istiophorus) שניצודו בבת-אחת. בסיטואציות מסוימות בסדרה נעשה שימוש בהשלמת תמונה על ידי מחשב כדי לאפשר הצגת תמונה רציפה.

כמה מפרקי הסדרה, ובייחוד פרקים 6-11, מציגים סיטואציות קשות לצפייה מעולם הטבע, דוגמת פיל בודד שמותקף באכזריות על ידי קבוצת אריות או דוב קוטב שמנסה לתקוף מושבת ניבתנים ללא הצלחה ולבסוף מוכרע על ידי הרעב, התשישות והחבלות הגופניות. פאתרגיל אמר כי הוא ביקש מה-BBC להציג אזהרה הולמת לפני שידור קטעים אלו.

11 הפרקים העיקריים בסדרה ממעטים להתייחס לבעיות איכות סביבה עולמיות שנגרמות כתוצאה מנזקי האדם, דוגמת התחממות עולמית, אובדן בתי גידול, בעלי חיים בסכנת הכחדה ועוד. דייוויד אטנבורו אמר כי הדבר נעשה בכוונה תחילה, מפני שהיוצרים העדיפו לסקור את המגוון והיופי שבכדור הארץ. מכל מקום, חלקה השני של הסדרה, "עולם מופלא: העתיד" (Planet Earth: The Future) - המורכב משלושה פרקים, מתייחס בהרחבה לשימור הטבע, להשפעות האדם על בתי הגידול השונים ולאפשרות לחיות לצד הטבע מבלי להזיק לו.

פרקי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת מהמערות שנראות בפרק בסדרה שעוסק בחיים במערות
 1. מקוטב עד קוטב: הפרק הראשון בסדרה, המהווה מבט כללי על הסדרה ומדגים סביבות מחיה שונות ברחבי כדור הארץ, ואת התמודדות בעלי-החיים המצויים בהן עם שינוי האקלים ההדרגתיים ועם חילופי עונות השנה. בין השאר, נסקרים בפרק זה הפינגווינים הקיסריים ודרך התמודדותם עם חודשי החורף האנטארקטי הקשה, גורי דובי קוטב שיוצאים בפעם הראשונה ממאורתם אל השלג המפשיר, להקות ענק של איילי צפון שנודדות יותר מ-3,000 קילומטרים מדי שנה, ונמר אמור שרק 40 פרטים שלו עודם חיים בטבע.
 2. הרים: פרק זה מתמקד בסביבות-מחיה הרריות ברחבי העולם. מטבע הדברים, נעשה בפרק זה שימוש נרחב בתצלומי אוויר. בין השאר, עסק הפרק בבבון הזהוב שחי ברמות אתיופיה - הפרימט היחיד שעיקר תזונתו מבוססת על דשא, ביעל האתיופי הנתון בסכנת הכחדה, בגואנקו שחי בהרי האנדים, ובבעלי חיים רבים נוספים שחיים ברכסי-הרים ברחבי העולם, דוגמת הרי האלפים.
 3. מים מתוקים: הפרק עוסק בנחלים ובנהרות שמהווים סביבות-מחיה ייחודיות למינים רבים מאוד של בעלי חיים, על-אף שהם מהווים רק 3% מהמים על כדור הארץ. הפרק סוקר את סלמנדרת הענק שהיא הגדולה שבמיני הדו-חיים, את מחזור חייהם של דגי הסלמון שחוזרים כל שנה לאתרי הולדתם ואת דובי הגריזלי שניזונים מהם, וכן בעלי חיים רבים שחיים לצד ובתוך נהרות ונחלים ביבשת אפריקה, דוגמת נהר המארה.
 4. מערות: הפרק עוסק במערות ובמנהרות שהתנאים השוררים בהם אילצו את בעלי החיים החיים בהן להסתגל לתנאי המחיה; כך, לדוגמה, מינים רבים איבדו את עיניהם משום שאין צורך בראייה חזקה במערה החשוכה. בפרק נראים קבוצות ענק של מיליוני עטלפים המתגוררים במערה אחת, סלמנדרה עיוורת ממין Eurycea rathbuni, ואף חיידקים ייחודיים שהסתגלו לחיים במערות נטולות המשאבים.
 5. מדבריות: הפרק עוסק במדבריות, שהם מסביבות המחיה הקשים ביותר ומכסים כשליש משטחי כדור הארץ. החל ממדבר גובי המונגולי שהטמרפרטורות בו מגיעות ליותר מ-50 מעלות בקיץ ומתחת ל-40 מעלות בחורף, דרך מדבר סהרה האפריקני ששטחו דומה לשטחה של ארצות הברית, מדבר פאררה שהסלעים בו נשחקים על ידי הרוח העזה, והמדבר הנמיבי שבו דיונות-חול ענקיות ועד מדבר אטקמה הצי'ליאני והמדבר באריזונה שבארצות הברית.
 6. עולמות של קרח: הפרק עוסק באנטארקטיקה ובקוטב הצפוני, בהם בעלי החיים כגון: ניבתנים, פינגווינים (בפרק מופיעים שני מינים: פינגווין אדלי ופינגווין קיסרי), דובים ועופות ממינים שונים. בפרק מסופר על גוזלי הפינגווין הקיסרי שאיבדו את דרכם בשלג, על דוב שניסה לצוד סוס ים ונפצע ומת ועוד.
 7. המישורים הגדולים: הפרק עוסק בערבות הענקיות אשר מכילות מגוון בעלי חיים ותופעות טבע נדירות. אחת מהן היא נדידת הצבי היעלי המונגולי "הביישן", רק קומץ בני אדם זכו אי-פעם לחזות בנדידתם השנתית של צבאים אלה. וכן נצפה בשועל הטיבטי המוזר למראה שצולם כאן לראשונה. וגם - במשך 6 שבועות ויותר עקבו אנשי הצוות אחר להקת אריות, 30 במספר, בניסיונותיהם לצוד פילים - אירוע נדיר. בעזרת ציוד משוכלל לראיית-לילה הצליחו הצלמים לתעד קרבות שלא ייאמנו בין האריות לפילים.
 8. יערות הגשם: הפרק עוסק בג'ונגלים ובחיים שבתוכם. יערות הגשם מכסים כ-3 אחוזים משטחו של כדור-הארץ, אך הם מכילים 50 אחוזים ממיני היצורים החיים בעולמנו. מצלמות משוכללות מאפשרות הצצה חסרת- תקדים ביצורים החיים על קרקע הג'ונגל, באפלה מוחלטת כמעט. בין השאר – פטרייה טפילית החודרת לגופם של חרקים, ניזונה מהם ולבסוף פורצת החוצה מתוך גופם, ממש כמו בסרט-אימה מסוג המדע הבדיוני. וביער נגוגו שבאוגנדה, מושבת השימפנזים הגדולה בעולם במלחמות טריטוריה עקובות מדם.
 9. ימים רדודים: פרק זה מוקדש לימים הרדודים שעוקפים שוליים סביב היבשות שעל פני כדור הארץ. נקבת לווייתן גדול-סנפיר יוצאת עם צאצאה שזה מקרוב נולד למסע ארוך ורצוף-תלאות, מגן-העדן הטרופי ועד הים הסוער שבאזור הקוטב. ובשוניות אלמוגים שנתגלו לא מכבר באינדונזיה – סוסוני-ים זעירים נלחמים זה בזה בנגיחות-ראש, צדפות "חשמליות" והמוני נחשי-ים אימתניים. ובאי המבודד מריוןדובי-ים תוקפים פינגווינים מלכותיים, והללו משיבים מלחמה שערה.
 10. יערות עונתיים: הפרק שלפני האחרון סוקר ביערות העונתיים עם העצים המחטניים והנשירים - היערות הנרחבים ביותר על פני כדור הארץ. יער הטייגה, על סף אזור קוטב הצפוני, עולם דומם של עצי-מחט שאינם צומחים לגובה בשל התנאים הקשים. אך הצילומים מן האוויר חושפים את ממדיו העצומים של היער. שליש מכל העצים בעולם צומחים כאן, ובמשך הקיץ הקצרצר הם מייצרים חמצן שדי בו לשנות את הרכב האטמוספירה ובקליפורניה, עץ הסקוויה ענקי, הגדול בעולם, המכונה "גנרל שרמן" ושוקל כמו עשרה לווייתני-ענק. נחזה גם בעצים הקדומים בעולם, בני 4,000 שנים ויותר, עתיקים יותר מהפירמידות במצרים.
 11. במעמקי האוקיינוסים: הפרק האחרון מתרכז באזור הפחות נודע של כדור הארץ - מעמקי האוקיינוס. כריש לווייתני ענק, 30 טונות משקלו, משביע את רעבונו האדיר בנחיל דגים עצום, דולפינים שוחים במהירות 30 קמ"ש ויותר, ובמעמקים שטרם נחקרו עד כה – תמנונים "מכונפים" ודיונונים דמויי-ערפדים במפגן מרהיב של תאורה ביולוגית. צילומים חסרי-תקדים בעומק 2,000 מ' מתעדים כיצד צלופחים, סרטנים ושאר יצורים משונים ניזונים מפגר ומחסלים אותו כליל בתוך שלוש שעות. וקטע הסיום מתאר את החיה הגדולה ביותר על פני כדור הארץ: הלווייתן הכחול, אשר פעם 300,000 לווייתנים שחו באוקיינוסים, וכיום רק שלושה אחוזים שרדו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רותה קופפר, רייטינג גבוה ל"עולם מופלא" בערוץ 1, אתר "הארץ"
 2. ^ 2.0 2.1 תוכנית הטלוויזיה "Radio Times" של ה-BBC, בין ה-4 בנובמבר ל-10 בנובמבר 2006
 3. ^ Planet Earth (BD & HD DVD) in April. DVD Times. פורסם ב-13 במרץ 2007.