עולמות מתנגשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עולמות מתנגשים
Worlds in Collision
Worlds in Collision Heb.jpg
מידע כללי
מאת עמנואל וליקובסקי
שפת המקור אנגלית
סוגה עיון
הוצאה
שנת הוצאה תשסב
מספר עמודים 231
הוצאה בעברית
הוצאה רמ
תרגום שולמית וליקובסקי כוגן
קישורים חיצוניים
מסת"ב ISBN 9789659006656
הספרייה הלאומית 002235402

עולמות מתנגשים, ספרו של עמנואל וליקובסקי, מציג את התאוריה של מחברו, לפיה מכות מצרים, קריעת ים סוף, נפילת חומות יריחו, ועצירת השמש בגבעון הם תופעות לוואי של אירועים אסטרונומיים חריגים. לשיטתו, כוכב שביט מסיבי שחלף בקרבה מרובה לכדור הארץ גרם לתופעות הללו תוך כדי שהוא משנה את מסלולו, מתייצב ובסופו של דבר מסתפח למערכת השמש ככוכב לכת חדש. וליקובסקי מציג עדויות מתצפיות אסטרונומיות עתיקות מכל רחבי תבל לתרחיש זה ומסיק מתוכם כי כוכב הלכת נוגה הוא כוכב השביט שתואר במסורות.

הספר מתיימר לשחזר את היקפן ועצמתן של תהפוכות טבע שעברו על כדור הארץ, מתוך תעודות היסטוריות, ספרות עתיקה, מסורות ואגדות עם מכל חלקי תבל - ממצרים עד נורווגיה, ממקסיקו עד סין - המעידות, לטענת הספר, על זעזועי טבע כבירים בזמנים היסטוריים שנגרמו על ידי התקרבות גרם שמֵימי לכדור-הארץ.

כספר השנוי במחלוקת מתמשכת, היה "עולמות מתנגשים" נושא ליותר משלושת אלפי מאמרי ביקורת. הספר יצא לאור לראשונה באנגלית בשנת 1950 (בשם: "Worlds in Collision") וחלק א' שלו, העוסק בזמן יציאת מצרים, תורגם לעברית. חלק ב' של הספר העוסק בימי אחז וחזקיהו עדיין לא תורגם לעברית. בנספח המהדורה העברית, מוצגים אישורים שונים מחקר החלל הקשורים לנאמר בספר[1].[2]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאוריה שבספר לא מקובלת על הקהילה המדעית ונחשבת לפסאודו-מדע. התאוריה סותרת את מה שידוע למדע על המכניקה של מערכת השמש ובפרט מה שהתגלה מאז חיבור ספריו. וליקובסקי אמנם זוקף את הקטסטרופות לכוחות אלקטרומגנטיים אך אין עדויות לפעולתם בדרך הזו. מעבר לכך, אין עדויות לקטסטרופות שפקדו את כדור הארץ. לדוגמה, התפתחות הפלאוקלימטולוגיה אפשרה לשחזר את אקלים כדור הארץ בעבר הרחוק. אין עדויות לכך שלפני כמה אלפי שנים הייתה התחממות פתאומית של האוקיינוסים[3][4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הרשמי על עמנואל וליקובסקי בעברית

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עמנואל וליקובסקי, ספריו ומאמריו של וליקובסקי
  2. ^ ספריו ומאמריו של עמנואל וליקובסקי, agesinchaos.org.il
  3. ^ סטיבן גולד, Velikovsky in Collision, מתוך הספר Ever Since Darwin: Reflections in Natural History, מרץ 1975
  4. ^ "עולמות מתנגשים" של עמנואל וליקובסקי מתוך מילון הספקן, 2006
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.