עולמות מתנגשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עולמות מתנגשים
Worlds in Collision
Worlds in Collision Heb.jpg
מידע כללי
מאת עמנואל וליקובסקי
שפת המקור אנגלית
סוגה עיון
הוצאה
שנת הוצאה תשסב
הוצאה בעברית רמ
תרגום לעברית שולמית וליקובסקי כוגן
מספר עמודים 231
קישורים חיצוניים
מסת"ב ISBN 9789659006656
הספרייה הלאומית 002235402

עולמות מתנגשים, ספרו של עמנואל וליקובסקי, מציג את התאוריה של מחברו, לפיה מכות מצרים, קריעת ים סוף, נפילת חומות יריחו, ועצירת השמש בגבעון הינם תופעות לוואי של אירועים אסטרונומיים חריגים. לשיטתו, כוכב שביט מסיבי שחלף בקרבה מרובה לכדור הארץ גרם לתופעות הללו תוך כדי שהוא משנה את מסלולו, מתייצב ובסופו של דבר מסתפח למערכת השמש ככוכב לכת חדש. וליקובסקי מציג עדויות מתצפיות אסטרונומיות עתיקות מכל רחבי תבל לתרחיש זה ומסיק מתוכם כי כוכב הלכת נוגה הוא כוכב השביט שתואר במסורות.

הספר מתיימר לשחזר את היקפן ועצמתן של תהפוכות-טבע שעברו על כדור-הארץ, מתוך תעודות היסטוריות, ספרות עתיקה, מסורות ואגדות-עם מכל חלקי תבל - ממצרים עד נורווגיה, ממקסיקו עד סין - המעידות, לטענת הספר, על זעזועי טבע כבירים בזמנים היסטוריים שנגרמו על ידי התקרבות גרם שמֵימי לכדור-הארץ.

כספר השנוי במחלוקת מתמשכת, היה "עולמות מתנגשים" נושא ליותר משלושת אלפי מאמרי-ביקורת. הספר יצא לאור לראשונה באנגלית בשנת 1950 (בשם: "Worlds in Collision") וחלק א' שלו, העוסק בזמן יציאת מצרים, תורגם לעברית. חלק ב' של הספר העוסק בימי אחז וחזקיהו עדיין לא תורגם לעברית. בנספח המהדורה העברית, מוצגים אישורים שונים מחקר החלל הקשורים לנאמר בספר.[1]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאוריה שבספר לא מקובלת על הקהילה המדעית ונחשבת לפסאודו-מדע. התאוריה לא מסתדרת עם כל מה שידוע למדע על המכניקה של מערכת השמש (ואמנם וליקובסקי זוקף את הקטסטרופות לכוחות אלקטרומגנטיים אשר אין עדויות לפעולתן בדרך הזו). מעבר לכך, אין עדויות לקטסטרופות שפקדו את כדור הארץ. לדוגמה, אין עדויות לכך, לדוגמה, שלפני כמה אלפי שנים הייתה התחממות פתאומית של האוקיינוסים[2][3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דף הבית, agesinchaos.org.il

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.