עולמיום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עולמיום (אנגלית: DayWorld) הוא הראשון בטרילוגיית ספרי המדע הבדיוני עולמיום שנכתבו על ידי פיליפ חוזה פארמר. הסיפור מתרחש בעתיד דיסוטופי, בו בעיית פיצוץ האוכלוסין נפתרת באמצעות חלוקת האנשים לחיים יום אחד בשבוע על פני השבוע. בשאר ששת הימים הם 'מאובנים', בסוג של חיות מושעית.

עולמיום
DayWorld
Dayworldhebrewversion1988.jpg
כריכת המהדורה העברית של הספר
מאת פיליפ חוזה פארמר
שפת המקור אנגלית
הוצאה פוטנאם הוצאה לאור (מהדורה מקורית)
עם עובד (מהדורה עברית)
שנת הוצאה 1985
סוגה מדע בדיוני
תרגום לעברית מירה הלפרין
מספר עמודים 304 (בגרסה העברית)
מסת"ב 0-399-12967-7
OCLC 11133683
ספר הבא מורדי עולמיום

סיכום העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתרכז באדם, ג'ף קאיירד, שהוא 'פורציום' – אדם שחי יותר מיום אחד בשבוע. בניגוד לרוב הפורצי-יום, הוא שייך לקבוצה מחתרית בשם "אימרים". האימרים הם קבוצה חזקה וגדולה שעובדת על מנת ליצור ממשל טוב יותר. לא כל האימרים הם פורצי-יום, אז כדי להעביר הודעות מיום אחד לשני, יש להם פורצי-יום, כמו ג'ף, שעובדים כל יום בשבוע. לאימרים הפורצי-יום יש שבע זהויות שונות ושבע עבודות שונות, אחת לכל יום. הם מחליקים מתרבות לתרבות, בשבעה עולמות שונים.

כאשר ג'ף עובר מיום ליום, הוא נתקל בבעיות כשעובד כאימר, וכפורציום, וחייב לטשטש עקבותיו, ובו בזמן לתחזק שבע משפחות, חברים, ועבודות שונות. בסופו של דבר הלחץ הופך את ג'ף ללא יציב, והאימרים חייבים להיפטר ממנו כדי להישאר בטוחים. ג'ף, שרוצה להישאר בחיים, מנסה להימלט מהאימרים, אך יש אימרים חשאיים בכל עבודה, אזור, או גוף ממשלתי. ג'ף נתפס ומוחזק בבית חולים פסיכיאטרי, מאובחן עם הפרעת זהות דיסוציאטיבית, במסגרת הזמן החוקי לפני שהוא ייחשב "חשוך מרפא" ויוצא להורג. אך לג'ף יש תוכנית מילוט…

המשכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנים שני המשכים לספר: