עונת 2014/2015 בליגה האירופית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הליגה האירופית 2014/2015
New Uefa europa league logo.png
מארחת האצטדיון הלאומי, ורשה, פולין (משחק הגמר)
תאריך התחלה 1 ביולי 2014
תאריך סיום 27 במאי 2015
מספר משתתפות 48
(מתוך 162 משתתפות שנרשמו)
הזוכה ספרדספרד סביליה
מספר משחקים 205
מספר שערים 548 (2.67 בממוצע למשחק)
מספר צופים 4,066,128 (19,835 בממוצע למשחק)
מלך השערים ברזילברזיל אלאן קרבאליו
בלגיהבלגיה רומלו לוקאקו
(8 שערים כ"א)

עונת 2014/2015 בליגה האירופית הייתה העונה ה-44 בה מתקיים טורניר הכדורגל האירופאי השני בחשיבותו של אופ"א, והעונה השישית שהתקיימה במתכונת הנוכחית.

משחק הגמר של הליגה האירופית 2014/2015 התקיים ב-27 במאי 2015 באצטדיון הלאומי בוורשה, פולין[1]. במשחק גברה האלופה המכהנת סביליה הספרדית על דניפרו דניפרופטרובסק האוקראינית בתוצאה 2–3, וזכתה בתואר בפעם הרביעית בתולדותיה ובפעם השנייה ברציפות[2].

החל מעונה זו, נדרשו המועדונים המשתתפים לעמוד בתקנות אופ"א לתחרות כלכלית הוגנת על מנת להשתתף במפעל. כמו כן, בעונה זו השתתפה במפעל לראשונה קבוצה מגיברלטר, לאחר קבלתה של התאחדות הכדורגל שלה כחברה ה-54 באופ"א בקונגרס אופ"א במאי 2013. קבוצת קולג' יורופה, סגנית מחזיקת גביע רוק, הייתה לנציגה הראשונה של גיברלטר במפעל.

שינוי נוסף שהחל במפעל בעונה זו, היה העפלתה של הזוכה במפעל לליגת האלופות בעונה הבאה, אם לא הצליחה לעשות זאת דרך הליגה המקומית. הזכייה הבטיחה למעפילה מקום בשלב הפלייאוף של המוקדמות, לכל הפחות. עם זאת, מכיוון שברצלונה זכתה בעונת 2014/2015 בליגת האלופות, וכן השיגה את הכרטיס לשלב הבתים בעונה הבאה דרך הליגה, התפנה המקום השמור לה בשלב הבתים, זכתה סביליה בכרטיס הכניסה הישיר לשלב הבתים של עונת 2015/2016 בליגת האלופות.

שינויים נוספים שהוכנסו בעונה זו היו מחיקת מניין הכרטיסים הצהובים עם תום שלב רבע הגמר ואיפוס הספירה לקראת שלב חצי הגמר, וכן השימוש בספריי לסימון קו החומה על ידי השופטים.

בכינוס חירום שערכה אופ"א ב-17 ביולי 2014, נקבע כי מועדונים מרוסיה ומאוקראינה לא יוכלו לעלות בהגרלה זו מול זו בעקבות מלחמת האזרחים באוקראינה, ועד להודעה חדשה. כמו כן נקבע כי מועדונים מישראל לא יוכלו לארח משחקים במפעל בעקבות המצב הביטחוני ששרר בארץ בתקופת מבצע צוק איתן.

ארבע קבוצות ישראליות לקחו חלק בטורניר: הפועל באר שבע והפועל תל אביב הצטרפו בשלב המוקדמות השני והודחו כבר בשלב זה, עירוני קריית שמונה הצטרפה והודחה בשלב המוקדמות השלישי, ומכבי תל אביב הצטרפה בשלב הפלייאוף של המוקדמות לאחר הדחתה ממוקדמות ליגת האלופות, והודחה כבר בשלב זה. אף קבוצה ישראלית לא המשיכה לשלב הבתים בעונה זו.

לוח זמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל ההגרלות התקיימו במשרדי אופ"א בניון, שווייץ, למעט אם נאמר אחרת

שלב סיבוב תאריך הגרלה מחזור ראשון מחזור שני
מוקדמות שלב המוקדמות הראשון 23 ביוני 2014 3 ביולי 2014 10 ביולי 2014
שלב המוקדמות השני 17 ביולי 2014 24 ביולי 2014
שלב המוקדמות השלישי 18 ביולי 2014 31 ביולי 2014 7 באוגוסט 2014
פלייאוף פלייאוף 8 באוגוסט 2014 21 באוגוסט 2014 28 באוגוסט 2014
שלב הבתים מחזור 1 29 באוגוסט 2014
(מונקו)
18 בספטמבר 2014
מחזור 2 2 באוקטובר 2014
מחזור 3 23 באוקטובר 2014
מחזור 4 6 בנובמבר 2014
מחזור 5 27 בנובמבר 2014
מחזור 6 11 בדצמבר 2014
שלב הנוקאוט סיבוב ראשון 15 בדצמבר 2014 19 בפברואר 2015 26 בפברואר 2015
שמינית הגמר 27 בפברואר 2015 12 במרץ 2015 19 במרץ 2015
רבע הגמר 20 במרץ 2015 16 באפריל 2015 23 באפריל 2015
חצי הגמר 24 באפריל 2015 7 במאי 2015 14 במאי 2015
הגמר 27 במאי 2015, האצטדיון הלאומי, ורשה

שלב המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלב המוקדמות הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגרלה נערכה ב-23 ביוני 2014. הסיבוב הראשון נערך ב-1 וב-3 ביולי, והסיבוב השני נערך ב-8, ב-10 וב-11 ביולי 2014.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
גאורגיהגאורגיה סיוני בולניסי 4 - 4 (ש) אלבניהאלבניה פלמורטרי ולורה 2 - 3 2 - 1
מולדובהמולדובה טירספול 3 - 6 אזרבייג'ןאזרבייג'ן אינטר באקו 2 - 3 1 - 3
מלטהמלטה היברניאנס 2 - 9 סלובקיהסלובקיה ספרטק טרנבה 2 - 4 0 - 5
סרביהסרביה צ'וקריצ'קי 4 - 0[3] ׁ אנדורהאנדורה סנטה ג'וליה 4 - 0 0 - 0
מונטנגרומונטנגרו צ'ליק ניקשיץ' 0 - 9[3] סלובניהסלובניה קופר 0 - 5 0 - 4
מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית טורנובו 1 - 4 גאורגיהגאורגיה צ'יחורה סצ'חרה 0 - 1 1 - 3
ארמניהארמניה שיראק 1 - 6 קזחסטןקזחסטן שחטאר קאראגנדי 1 - 2 0 - 4
אזרבייג'ןאזרבייג'ן גבאלה 0 - 5 בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה שירוקי ברייג 0 - 2 0 - 3
הונגריההונגריה דיושג'ר 6 - 2 מלטהמלטה בירקירקארה 2 - 1 4 - 1
ליכטנשטייןליכטנשטיין ואדוץ 4 - 0 גיברלטרגיברלטר קולג' יורופה 3 - 0 1 - 0
מולדובהמולדובה וריס קישינב 0 - 3 בולגריהבולגריה ליטקס לובץ' 0 - 0 0 - 3
אנדורהאנדורה UE סנטה קולומה 0 - 5 מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מטאלורג סקופיה 0 - 3 0 - 2
קזחסטןקזחסטן קאיראט אלמטי 1 - 0 אלבניהאלבניה קוקסי 1 - 0 0 - 0
סן מרינוסן מרינו פולגורה 1 - 5 מונטנגרומונטנגרו בודוצ'נוסט פודגוריצה 1 - 2 0 - 3
קרואטיהקרואטיה RNK ספליט 3 - 1 ארמניהארמניה מיקה 2 - 0 1 - 1
בולגריהבולגריה בוטב פלובדיב 6 - 0 סן מרינוסן מרינו ליברטס 4 - 0 2 - 0
בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה ז'לייזניצ'אר סרייבו 1 - 0[3] מונטנגרומונטנגרו לובצ'ן צטיניה (כדורגל) 0 - 0 1 - 0
מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית שקנדיה 2 - 3 מולדובהמולדובה זימברו קישינב 2 - 1 0 - 2
מלטהמלטה סלימה וונדררס 2 - 3 הונגריההונגריה פרנצווארוש 1 - 1 1 - 2
ארמניהארמניה פיוניק ירוואן 1 - 6 קזחסטןקזחסטן אסטנה 1 - 4 0 - 2
סלובניהסלובניה רודאר ולניה 2 - 2 (2 - 3) (פ) אלבניהאלבניה לאצ'י 0 - 2 1 - 3‏ה
לוקסמבורגלוקסמבורג דיפרדנג' 03 2 - 3 ליטאליטא אטלאנטאס 1 - 0 1 - 3
פינלנדפינלנד ואסן פאלוסאורה 2 - 3 שוודיהשוודיה ברומאפויקארנה 2 - 1 0 - 2
איי פארואיי פארו B36 טורסהאבן 2 - 3 צפון אירלנדצפון אירלנד לינפילד 1 - 2 1 - 1
איסלנדאיסלנד פראם רייקיאוויק 2 - 3 אסטוניהאסטוניה נומה קאליו 0 - 1 2 - 2
נורווגיהנורווגיה רוזנבורג 6 - 0 לטביהלטביה ילגבה 4 - 0 2 - 0
אירלנדאירלנד דרי סיטי 9 - 0 ויילסויילס אבריסטווית' טאון 4 - 0 5 - 0
סקוטלנדסקוטלנד אברדין 8 - 0 לטביהלטביה FK דאוגבה 5 - 0 3 - 0
אסטוניהאסטוניה סנטוס טרטו 1 - 13 נורווגיהנורווגיה טרומסה 0 - 7 1 - 6
צפון אירלנדצפון אירלנד קרוסיידרס 5 - 2 ליטאליטא אקרנאס 3 - 1 2 - 1
איסלנדאיסלנד שטיארנן 8 - 0 ויילסויילס בנגור סיטי 4 - 0 4 - 0
לוקסמבורגלוקסמבורג ז'נס אש 1 - 5 אירלנדאירלנד דאנדוק 0 - 2 1 - 3
פינלנדפינלנד מייפה 1 - 0 איי פארואיי פארו IF פוגלאפיורור 1 - 0 0 - 0
איסלנדאיסלנד הפנרפיירדיר 6 - 2 צפון אירלנדצפון אירלנד גלנבון 3 - 0 3 - 2
אסטוניהאסטוניה סילמיה קאליב 4 - 4 (ש) פינלנדפינלנד הונקה 2 - 1 2 - 3‏ה
ליטאליטא באנגה גרגז'דאי 0 - 4 אירלנדאירלנד סלייגו רוברס 0 - 0 0 - 4
איי פארואיי פארו ויקינגור גוטה 3 - 2 לטביהלטביה דאוגבה דאוגבפילס 2 - 1 1 - 1
שוודיהשוודיה גטבורג 2 - 0 לוקסמבורגלוקסמבורג פולה אש 0 - 0 2 - 0
ויילסויילס איירבוס UK בראוטון 2 - 3[3] נורווגיהנורווגיה הוגסונד 1 - 1 1 - 2
הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • מודגש =ניצח

שלב המוקדמות השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיבוב הראשון נערך ב-17 ביולי והסיבוב השני נערך ב-22 וב-24 ביולי 2014.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
הונגריההונגריה גיור 1 - 3 שוודיהשוודיה גטבורג 0 - 3 1 - 0
נורווגיהנורווגיה מולדה 5 - 2 סלובניהסלובניה גוריצה 4 - 1 1 - 1
מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מטאלורג סקופיה 2 - 2[3] (ש) בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה ז'לייזניצ'אר סרייבו 0 - 0 2 - 2
אסטוניהאסטוניה נומה קאליו 1 - 3 פוליןפולין לך פוזנן 1 - 0 0 - 3
בלארוסבלארוס דינמו מינסק 3 - 0 פינלנדפינלנד מייפה 3 - 0 0 - 0
בלארוסבלארוס נמאן גרודנו 1 - 3 איסלנדאיסלנד הפנרפיירדיר 1 - 1 0 - 2
קרואטיהקרואטיה RNK ספליט 2 - 1[4] ישראלישראל הפועל באר שבע 2 - 1 0 - 0
סלובקיהסלובקיה מ.פ.ק. קושיצה 0 - 4[3] צ'כיהצ'כיה סלובן ליברץ 0 - 1 0 - 3
איי פארואיי פארו ויקינגור גוטה 2 - 1 נורווגיהנורווגיה טרומסה 0 - 0 2 - 1
רומניהרומניה פטרולול פלוישט 5 - 1 אלבניהאלבניה פלמורטרי ולורה 2 - 0 3 - 1
סרביהסרביה צ'וקריצ'קי 2 - 5 אוסטריהאוסטריה גרודיג 0 - 4 2 - 1
רומניהרומניה צ'.פ.ר. קלוז' 1 - 0 סרביהסרביה יגודינה 0 - 0 1 - 0
סקוטלנדסקוטלנד מאת'רוול 4 - 5 איסלנדאיסלנד שטיארנן 2 - 2 2 - 3‏ה
גאורגיהגאורגיה זסטפוני 0 - 3[3] סלובקיהסלובקיה ספרטק טרנבה 0 - 0 0 - 3
שוודיהשוודיה ברומאפויקארנה 5 - 1[3] צפון אירלנדצפון אירלנד קרוסיידרס 4 - 0 1 - 1
סקוטלנדסקוטלנד אברדין 2 - 1 הולנדהולנד חרונינגן 0 - 0 2 - 1
טורקיהטורקיה בורסאספור 0 - 0 (1 - 4) (פ) גאורגיהגאורגיה צ'יחורה סצ'חרה 0 - 0 0 - 0‏ה
אזרבייג'ןאזרבייג'ן נפטצ'י באקו 3 - 2 סלובניהסלובניה קופר 1 - 2 2 - 0
צפון אירלנדצפון אירלנד לינפילד 1 - 2 שוודיהשוודיה א.י.ק סולנה 1 - 0 0 - 2
קרואטיהקרואטיה רייקה 3 - 1 הונגריההונגריה פרנצווארוש 1 - 0 2 - 1
מונטנגרומונטנגרו בודוצ'נוסט פודגוריצה 0 - 2 קפריסיןקפריסין אומוניה ניקוסיה 0 - 2 0 - 0
צ'כיהצ'כיה מלאדה בולסלאב 6 - 1 בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה שירוקי ברייג 2 - 1 4 - 0
שווייץשווייץ לוצרן 2 - 2 (4 - 5) (פ) סקוטלנדסקוטלנד סט. ג'ונסטון 1 - 1 1 - 1‏ה
אלבניהאלבניה לאצ'י 1 - 5 אוקראינהאוקראינה זוריה לוהנסק 0 - 3 1 - 2
נורווגיהנורווגיה רוזנבורג 4 - 3 אירלנדאירלנד סלייגו רוברס 1 - 2 3 - 1
ליטאליטא אטלאנטאס 0 - 3 קזחסטןקזחסטן שחטאר קאראגנדי 0 - 0 0 - 3
בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה סרייבו 3 - 2 נורווגיהנורווגיה הוגסונד 0 - 1 3 - 1
בלגיהבלגיה זולטה ורכם 5 - 2 פוליןפולין זבישה בידגושץ' 2 - 1 3 - 1
אסטוניהאסטוניה סילמיה קאליב 0 - 9 רוסיהרוסיה קרסנודאר 0 - 4 0 - 5
בולגריהבולגריה צסק"א סופיה 1 - 1 (ש) מולדובהמולדובה זימברו קישינב 1 - 1 0 - 0
אירלנדאירלנד דרי סיטי 1 - 6 בלארוסבלארוס שחטיור סליהורסק 0 - 1 1 - 5
פוליןפולין רוך חוז'וב 3 - 2 ליכטנשטייןליכטנשטיין ואדוץ 3 - 2 0 - 0
קזחסטןקזחסטן אסטנה 3 - 1[4] ישראלישראל הפועל תל אביב 3 - 0 0 - 1
סלובקיהסלובקיה א.ס. טרנצ'ין 4 - 3 סרביהסרביה וויבודינה נובי סאד 4 - 0 0 - 3
בולגריהבולגריה ליטקס לובץ' 2 - 3 הונגריההונגריה דיושג'ר 0 - 2 2 - 1
בולגריהבולגריה בוטב פלובדיב 2 - 3 אוסטריהאוסטריה סנט פלטן 2 - 1 0 - 2
פינלנדפינלנד רופס רובאניימי 3 - 5[3] יווןיוון אסטרס טריפוליס 1 - 1 2 - 4
אירלנדאירלנד דאנדוק 2 - 3[3] קרואטיהקרואטיה היידוק ספליט 0 - 2 2 - 1
קזחסטןקזחסטן קאיראט אלמטי 1 - 2 דנמרקדנמרק אסביירג 1 - 1 0 - 1
שוודיהשוודיה אלפסבורג 1 - 1 (4 - 3) (פ) אזרבייג'ןאזרבייג'ן אינטר באקו 0 - 1 1 - 0‏ה
הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • מודגש =ניצח

שלב המוקדמות השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגרלה נערכה ב-18 ביולי 2014. הסיבוב הראשון נערך ב-31 ביולי, והסיבוב השני נערך ב-7 באוגוסט 2014.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
טורקיהטורקיה קראבוקספור 1 - 1 (ש) נורווגיהנורווגיה רוזנבורג 0 - 0 1 - 1
קרואטיהקרואטיה RNK ספליט 2 - 0[3] אוקראינהאוקראינה צ'רנומורץ אודסה 2 - 0 0 - 0
סקוטלנדסקוטלנד סט. ג'ונסטון 2 - 3 סלובקיהסלובקיה ספרטק טרנבה 1 - 2 1 - 1
גרמניהגרמניה מיינץ 05 2 - 3 יווןיוון אסטרס טריפוליס 1 - 0 1 - 3
הונגריההונגריה דיושג'ר 1 - 8 רוסיהרוסיה קרסנודאר 1 - 5 0 - 3
צ'כיהצ'כיה מלאדה בולסלאב 2 - 6 צרפתצרפת אולימפיק ליון 1 - 4 1 - 2
סלובקיהסלובקיה א.ס. טרנצ'ין 1 - 2 אנגליהאנגליה האל סיטי 0 - 0 1 - 2
קפריסיןקפריסין אומוניה ניקוסיה 4 - 0 מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מטאלורג סקופיה 3 - 0 1 - 0
שוודיהשוודיה ברומאפויקארנה 0 - 7[3] איטליהאיטליה טורינו 0 - 3 0 - 4
הולנדהולנד פ.ס.וו. איינדהובן 4 - 2 אוסטריהאוסטריה סנט פלטן 1 - 0 3 - 2
איסלנדאיסלנד שטיארנן 1 - 0 פוליןפולין לך פוזנן 1 - 0 0 - 0
אוקראינהאוקראינה זוריה לוהנסק 3 - 2 נורווגיהנורווגיה מולדה 1 - 1 2 - 1
בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה סרייבו 4 - 3 יווןיוון אטרומיטוס 1 - 2 3 - 1‏ה
ספרדספרד ריאל סוסיאדד 5 - 2 סקוטלנדסקוטלנד אברדין 2 - 0 3 - 2
קזחסטןקזחסטן אסטנה 4 - 1 שוודיהשוודיה א.י.ק סולנה 1 - 1 3 - 0
בלגיהבלגיה זולטה ורכם 4 - 7 בלארוסבלארוס שחטיור סליהורסק 2 - 5 2 - 2
אוסטריהאוסטריה גרודיג 2 - 2 (ש) מולדובהמולדובה זימברו קישינב 1 - 2 1 - 0
רומניהרומניה אסטרה ג'יורג'יו 6 - 2 צ'כיהצ'כיה סלובן ליברץ 3 - 0 3 - 2
פוליןפולין רוך חוז'וב 2 - 2 (ש) דנמרקדנמרק אסביירג 0 - 0 2 - 2
רוסיהרוסיה דינמו מוסקבה 3 - 2 ישראלישראל עירוני קריית שמונה 1 - 1 2 - 1
שווייץשווייץ יאנג בויז ברן 3 - 0 קפריסיןקפריסין ארמיס ארדיפו 1 - 0 2 - 0
שוודיהשוודיה אלפסבורג 5 - 3 איסלנדאיסלנד הפנרפיירדיר 4 - 1 1 - 2
רומניהרומניה פטרולול פלוישט 5 - 2 צ'כיהצ'כיה ויקטוריה פלזן 1 - 1 4 - 1
איי פארואיי פארו ויקינגור גוטה 1 - 9 קרואטיהקרואטיה רייקה 1 - 5 0 - 4
בלארוסבלארוס דינמו מינסק 3 - 0 רומניהרומניה צ'.פ.ר. קלוז' 1 - 0 2 - 0
אזרבייג'ןאזרבייג'ן נפטצ'י באקו 3 - 2 גאורגיהגאורגיה צ'יחורה סצ'חרה 0 - 0 3 - 2
שוודיהשוודיה גטבורג 0 - 1 פורטוגלפורטוגל ריו אבה 0 - 1 0 - 0
בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 5 - 0 דנמרקדנמרק ברונדבי 3 - 0 2 - 0
קזחסטןקזחסטן שחטאר קאראגנדי 4 - 5 קרואטיהקרואטיה היידוק ספליט 4 - 2 0 - 3
הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • מודגש =ניצח

שלב הפלייאוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגרלה נערכה ב-8 באוגוסט 2014. הסיבוב הראשון נערך ב-20 וב-21 באוגוסט והסיבוב השני נערך ב-28 באוגוסט 2014.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה סרייבו 2 - 10 גרמניהגרמניה בורוסיה מנשנגלדבך 2 - 3 0 - 7
קפריסיןקפריסין אפולון לימסול 5 - 2 רוסיהרוסיה לוקומוטיב מוסקבה 1 - 1 4 - 1
קזחסטןקזחסטן אסטנה 0 - 7 ספרדספרד ויאריאל 0 - 3 0 - 4
שווייץשווייץ יאנג בויז ברן 2 - 4 הונגריההונגריה דברצן ו.ס.ק. 3 - 1 0 - 0
הולנדהולנד זוולה 2 - 4 צ'כיהצ'כיה ספרטה פראג 1 - 1 1 - 3
סלובקיהסלובקיה ספרטק טרנבה 2 - 4 שווייץשווייץ פ.צ. ציריך 1 - 3 1 - 1
יווןיוון אסטרס טריפוליס 3 - 3 (ש) ישראלישראל מכבי תל אביב 2 - 0 1 - 3
קפריסיןקפריסין א.א.ל. לימסול 1 - 5 אנגליהאנגליה טוטנהאם הוטספר 1 - 2 0 - 3
אוקראינהאוקראינה דניפרו 2 - 1 קרואטיהקרואטיה היידוק ספליט 2 - 1 0 - 0
בלארוסבלארוס דינמו מינסק 5 - 2 פורטוגלפורטוגל נסיונל מדיירה 2 - 0 3 - 2
אזרבייג'ןאזרבייג'ן קרבאך 1 - 1 (ש) הולנדהולנד טוונטה 0 - 0 1 - 1
רומניהרומניה פטרולול פלוישט 2 - 5 קרואטיהקרואטיה דינמו זאגרב 1 - 3 1 - 2
פינלנדפינלנד ה.י.ק. הלסינקי 5 - 4 אוסטריהאוסטריה ראפיד וינה 2 - 1 3 - 3
טורקיהטורקיה טרבזונספור 2 - 0 רוסיהרוסיה רוסטוב 2 - 0 0 - 0
מולדובהמולדובה זימברו קישינב 1 - 4 יווןיוון פאוק סלוניקי 1 - 0 0 - 4
קרואטיהקרואטיה RNK ספליט 0 - 1 איטליהאיטליה טורינו 0 - 0 0 - 1
רוסיהרוסיה דינמו מוסקבה 4 - 3[3] קפריסיןקפריסין אומוניה ניקוסיה 2 - 2 2 - 1
קזחסטןקזחסטן אקטובה 0 - 3 פוליןפולין לגיה ורשה 0 - 1 0 - 2
צרפתצרפת אולימפיק ליון 2 - 2 (ש) רומניהרומניה אסטרה ג'יורג'יו 1 - 2 1 - 0
בלגיהבלגיה לוקרן 2 - 2 (ש) אנגליהאנגליה האל סיטי 1 - 0 1 - 2
סרביהסרביה פרטיזן בלגרד 5 - 3[3] אזרבייג'ןאזרבייג'ן נפטצ'י באקו 3 - 2 2 - 1
פוליןפולין רוך חוז'וב 0 - 1 אוקראינהאוקראינה מטאליסט חרקוב 0 - 0 0 - 1‏ה
שוודיהשוודיה אלפסבורג 2 - 2 (ש) פורטוגלפורטוגל ריו אבה 2 - 1 0 - 1
הולנדהולנד פ.ס.וו. איינדהובן 3 - 0 בלארוסבלארוס שחטיור סליהורסק 1 - 0 2 - 0
טורקיהטורקיה קראבוקספור 1 - 1 (3 - 4) (פ) צרפתצרפת סנט אטיין 1 - 0 0 - 1‏ה
איסלנדאיסלנד שטיארנן 0 - 9 איטליהאיטליה אינטר מילאנו 0 - 3 0 - 6
יווןיוון פנאתינאיקוס 6 - 2 דנמרקדנמרק מיטיולן 4 - 1 2 - 1
אוקראינהאוקראינה זוריה לוהנסק 4 - 5[3] הולנדהולנד פיינורד 1 - 1 3 - 4
שווייץשווייץ גראסהופרס ציריך 1 - 3 בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 1 - 2 0 - 1
ספרדספרד ריאל סוסיאדד 1 - 3 רוסיהרוסיה קרסנודאר 1 - 0 0 - 3
קרואטיהקרואטיה רייקה 4 - 0 מולדובהמולדובה שריף טירספול 1 - 0 3 - 0
הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • מודגש =ניצח

שלב הבתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרלת שלב הבתים נערכה במונקו ב-29 באוגוסט 2014. 48 קבוצות חולקו ל-4 דרגים, לפי מיקומם בדירוג אופ"א לקבוצות, כאשר האלופה המכהנת משובצת אוטומטית בדרג הראשון. הקבוצות הוגרלו ל-12 בתים כאשר בכל בית 4 קבוצות, אחת מכל דרג, כאשר שתי קבוצות מאותה מדינה לא יכולות לשחק באותו בית.

בכל בית נפגשו הקבוצות פעמיים (בית וחוץ). 26 מדינות בסך הכול שלחו נציגות לשלב הבתים, ו-15 מועדונים ערכו את הופעת הבכורה שלהן בשלב הבתים של הליגה האירופית (לא כולל הופעות בשלב הבתים של גביע אופ"א במתכונתו הישנה). אחת מהן, וולפסבורג, כבר השתתפה בעבר בשלב הנוקאאוט הראשון (32 האחרונות), אך הגיעה אליו מהמקום השלישי בשלב הבתים בעונת 2009/2010 בליגת האלופות.

הבתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית א'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
גרמניהגרמניה בורוסיה מנשנגלדבך 6 3 3 0 14 4 10+ 12
ספרדספרד ויאריאל 6 3 2 1 15 7 8+ 11
שווייץשווייץ פ.צ. ציריך 6 2 1 3 10 14 4- 7
קפריסיןקפריסין אפולון לימסול 6 1 0 5 4 18 14- 3
בית ב'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 6 3 3 0 10 2 8+ 12
איטליהאיטליה טורינו 6 3 2 1 9 3 6+ 11
פינלנדפינלנד ה.י.ק. הלסינקי 6 2 0 4 5 11 6- 6
דנמרקדנמרק פ.צ. קופנהגן 6 1 1 4 5 13 8- 4
בית ג'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
טורקיהטורקיה בשיקטש 6 3 3 0 11 5 6+ 12
אנגליהאנגליה טוטנהאם הוטספר 6 3 2 1 9 4 5+ 11
יווןיוון אסטרס טריפוליס 6 1 3 2 7 10 3- 6
סרביהסרביה פרטיזן בלגרד 6 0 2 4 1 9 8- 2
בית ד'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
אוסטריהאוסטריה רד בול זלצבורג 6 5 1 0 21 8 13+ 16
סקוטלנדסקוטלנד סלטיק 6 2 2 2 10 11 1- 8
קרואטיהקרואטיה דינמו זאגרב 6 2 0 4 12 15 3- 6
רומניהרומניה אסטרה ג'יורג'יו 6 1 1 4 6 15 9- 4
בית ה'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
רוסיהרוסיה דינמו מוסקבה 6 6 0 0 9 3 6+ 18
הולנדהולנד פ.ס.וו. איינדהובן 6 2 2 2 8 8 0 8
פורטוגלפורטוגל אשטוריל 6 1 2 3 7 8 1- 5
יווןיווןפנאתינאיקוס 6 0 2 4 6 11 5- 2
בית ו'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
איטליהאיטליה אינטר מילאנו 6 3 3 0 6 2 4+ 12
אוקראינהאוקראינה דניפרו 6 2 1 3 4 5 1- 7
אזרבייג'ןאזרבייג'ן קרבאך 6 1 3 2 3 5 2- 6
צרפתצרפת סנט אטיין 6 0 5 1 2 3 1- 5
בית ז'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
הולנדהולנד פיינורד 6 4 0 2 10 6 4+ 12
ספרדספרד סביליה 6 3 2 1 8 5 3+ 11
קרואטיהקרואטיה רייקה 6 2 1 3 7 8 1- 7
בלגיהבלגיה סטנדרד לייז' 6 1 1 4 4 10 6- 4
בית ח'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
אנגליהאנגליה אברטון 6 3 2 1 10 3 7+ 11
גרמניהגרמניה וולפסבורג 6 3 1 2 14 10 4+ 10
רוסיהרוסיה קרסנודאר 6 1 3 2 7 12 5- 6
צרפתצרפת ליל 6 0 4 2 3 9 6- 4
בית ט'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
איטליהאיטליה נאפולי 6 4 1 1 11 3 8+ 13
שווייץשווייץ יאנג בויז ברן 6 4 0 2 13 7 6+ 12
צ'כיהצ'כיה ספרטה פראג 6 3 1 2 11 6 5+ 10
סלובקיהסלובקיה סלובן ברטיסלאבה 6 0 0 6 1 20 19- 0
בית י'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
אוקראינהאוקראינה דינמו קייב 6 5 0 1 12 4 8+ 15
דנמרקדנמרק אולבורג 6 3 0 3 5 10 5- 9
רומניהרומניה סטיאווה בוקרשט 6 2 1 3 11 9 2+ 7
פורטוגלפורטוגל ריו אבה 6 1 1 4 5 10 5- 4
בית יא'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
איטליהאיטליה פיורנטינה 6 4 1 1 11 4 7+ 13
צרפתצרפת גנגאן 6 3 1 2 7 6 1+ 10
יווןיוון פאוק סלוניקי 6 2 1 3 10 7 3+ 7
בלארוסבלארוס דינמו מינסק 6 1 1 4 3 14 11- 4
בית יב'
קבוצה משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערי זכות שערי חובה הפרש שערים נקודות
פוליןפולין לגיה ורשה 6 5 0 1 7 2 5+ 15
טורקיהטורקיה טרבזונספור 6 3 1 2 8 6 2+ 10
בלגיהבלגיה לוקרן 6 3 1 2 4 4 0 10
אוקראינהאוקראינה מטאליסט חרקוב 6 0 0 6 3 10 7- 0

שלב הנוק אאוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

32 האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשלב 32 האחרונות מגיעות שתי הקבוצות הראשונות מכל בית (בסך הכול 24 קבוצות), אליהן מצטרפות שמונה הקבוצות שסיימו במקום השלישי בביתן בשלב הבתים של ליגת האלופות.

32 הקבוצות שהעפילו לשלב זה יחולקו לשני דרגים על פי ניקוד של קבוצות מדורגות (12 הקבוצות שסיימו במקום הראשון משלב הבתים וארבע הקבוצות הטובות מהמקום שלישי בליגת האלופות) ולא מדורגות (12 הקבוצות שסיימו במקום השני משלב הבתים וארבע הקבוצות הנוספות מהמקום השלישי בליגת האלופות). הקבוצות המדורגות בהגרלה אירחו את משחק הגומלין. קבוצות שנפגשו בשלב הבתים, או קבוצות מאותה המדינה, לא יכולות להיפגש ביניהן בשלב זה.

הגרלת הסיבוב נערכה ב-15 בדצמבר 2014. הסיבוב הראשון נערך ב-19 בפברואר, והסיבוב השני ב-26 בפברואר 2015.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
שווייץשווייץ יאנג בויז ברן 2 - 7 אנגליהאנגליה אברטון 1 - 4 1 - 3
איטליהאיטליה טורינו 5 - 4 ספרדספרד אתלטיק בילבאו 2 - 2 3 - 2
ספרדספרד סביליה 4 - 2 גרמניהגרמניה בורוסיה מנשנגלדבך 1 - 0 3 - 2
גרמניהגרמניה וולפסבורג 2 - 0 פורטוגלפורטוגל ספורטינג ליסבון 2 - 0 0 - 0
הולנדהולנד אייאקס 4 - 0 פוליןפולין לגיה ורשה 1 - 0 3 - 0
דנמרקדנמרק אולבורג 1 - 6 בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 1 - 3 0 - 3
בלגיהבלגיה אנדרלכט 1 - 3 רוסיהרוסיה דינמו מוסקבה 0 - 0 1 - 3
אוקראינהאוקראינה דניפרו 4 - 2 יווןיוון אולימפיאקוס 2 - 0 2 - 2
טורקיהטורקיה טרבזונספור 0 - 5 איטליהאיטליה נאפולי 0 - 4 0 - 1
צרפתצרפת גנגאן 3 - 4 אוקראינהאוקראינה דינמו קייב 2 - 1 1 - 3
ספרדספרד ויאריאל 5 - 2 אוסטריהאוסטריה רד בול זלצבורג 2 - 1 3 - 1
איטליהאיטליה רומא 3 - 2 הולנדהולנד פיינורד 1 - 1 2 - 1
הולנדהולנד פ.ס.וו. איינדהובן 0 - 4 רוסיהרוסיה זניט סנקט פטרבורג 0 - 1 0 - 3
אנגליהאנגליה ליברפול 1 - 1 (4 - 5) (פ) טורקיהטורקיה בשיקטש 1 - 0 0 - 1‏ה
אנגליהאנגליה טוטנהאם הוטספר 1 - 3 איטליהאיטליה פיורנטינה 1 - 1 0 - 2
סקוטלנדסקוטלנד סלטיק 3 - 4 איטליהאיטליה אינטר מילאנו 3 - 3 0 - 1

שמינית הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרלת הסיבוב נערכה ב-27 בפברואר 2015. הסיבוב הראשון נערך ב-12 במרץ, והסיבוב השני ב-19 במרץ 2015.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
אנגליהאנגליה אברטון 4 - 6 אוקראינהאוקראינה דינמו קייב 2 - 1 2 - 5
אוקראינהאוקראינה דניפרו 2 - 2 (ש) הולנדהולנד אייאקס 1 - 0 1 - 2‏ה
רוסיהרוסיה זניט סנקט פטרבורג 2 - 1 איטליהאיטליה טורינו 2 - 0 0 - 1
גרמניהגרמניה וולפסבורג 5 - 2 איטליהאיטליה אינטר מילאנו 3 - 1 2 - 1
ספרדספרד ויאריאל 2 - 5 ספרדספרד סביליה 1 - 3 1 - 2
איטליהאיטליה נאפולי 3 - 1 רוסיהרוסיה דינמו מוסקבה 3 - 1 0 - 0
בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 5 - 2 טורקיהטורקיה בשיקטש 2 - 1 3 - 1
איטליהאיטליה פיורנטינה 4 - 1 איטליהאיטליה רומא 1 - 1 3 - 0

רבע הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרלת הסיבוב נערכה ב-20 במרץ 2015. הסיבוב הראשון נערך ב-16 באפריל, הסיבוב השני ב-23 באפריל 2015.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
ספרדספרד סביליה 4 - 3 רוסיהרוסיה זניט סנקט פטרבורג 2 - 1 2 - 2
בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 0 - 1[3] אוקראינהאוקראינה דניפרו 0 - 0 0 - 1
אוקראינהאוקראינה דינמו קייב 1 - 3 איטליהאיטליה פיורנטינה 1 - 1 0 - 2
גרמניהגרמניה וולפסבורג 3 - 6 איטליהאיטליה נאפולי 1 - 4 2 - 2

חצי הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרלת חצי הגמר והגמר (לקביעת הקבוצה "המארחת" בגמר מסיבות אדמיניסטרטיביות) נערכה ב-24 באפריל 2015. הסיבוב הראשון נערך ב-7 במאי, והסיבוב שני נערך ב-14 במאי 2015.

קבוצה א' תוצאה קבוצה ב' סיבוב ראשון סיבוב שני
איטליהאיטליה נאפולי 1 - 2 אוקראינהאוקראינה דניפרו 1 - 1 0 - 1
ספרדספרד סביליה 5 - 0 איטליהאיטליה פיורנטינה 3 - 0 2 - 0

גמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק הגמר נערך ב-27 במאי 2015 באצטדיון הלאומי, ורשה, פולין[2].

משחק הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גמר הליגה האירופית 2015
27 במאי 2015 ספרדספרד סביליה 3 - 2 אוקראינהאוקראינה דניפרו דניפרופטרובסק האצטדיון הלאומי, ורשה, פולין
צופים: 45,000
שיפוט: אנגליהאנגליה מרטין אטקינסון
גז'גוז' קריכוביאק הובקע שער בדקה ה- 28' 28'
קרלוס באקה הובקעו שערים בדקות ה- 73', 31' 73', 31'
(סיקור) ניקולה קאליניץ' הובקע שער בדקה ה- 7' 7'
רוסלאן רוטאן הובקע שער בדקה ה- 44' 44'

סטטיסטיקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך השערים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקום שחקן קבוצה שערים דקות משחק
1 ברזילברזיל אלאן קרבאליו אוסטריהאוסטריה רד בול זלצבורג 8 423
בלגיהבלגיה רומלו לוקאקו אנגליהאנגליה אברטון 634
3 קולומביהקולומביה קרלוס באקה ספרדספרד סביליה 7 765
ארגנטינהארגנטינה גונסאלו היגוואין איטליהאיטליה נאפולי 833
5 יווןיוון סטפנוס אתנסיאדיס יווןיוון פאוק סלוניקי 6 516
צרפתצרפת גיום אוארו שווייץשווייץ יאנג בויז ברן 605
ספרדספרד ג'ונתן סוריאנו אוסטריהאוסטריה רד בול זלצבורג 613
ארגנטינהארגנטינה לוסיאנו וייטו ספרדספרד ויאריאל 732
ישראלישראל ליאור רפאלוב בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 789
10 רומניהרומניה ראול רוססקו רומניהרומניה סטיאווה בוקרשט 5 147
אנגליהאנגליה הארי קיין אנגליהאנגליה טוטנהאם הוטספר 422
צ'כיהצ'כיה דויד לפאטה צ'כיהצ'כיה ספרטה פראג 440
קרואטיהקרואטיה אנדריי קרמאריץ' קרואטיהקרואטיה רייקה 505
צרפתצרפת קלאודיו בוויו צרפתצרפת גנגאן 720
סנגלסנגל דמבה בה טורקיהטורקיה בשיקטש 729
בלגיהבלגיה קווין דה בראונה גרמניהגרמניה וולפסבורג 981

מלך הבישולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקום שחקן קבוצה בישולים דקות משחק
1 ארגנטינהארגנטינה לוסיאנו וייטו ספרדספרד ויאריאל 6 732
אוקראינהאוקראינה אנדריי ירמולנקו אוקראינהאוקראינה דינמו קייב 6 933
3 טורקיהטורקיה קולין קאזים-ריצ'רדס הולנדהולנד פיינורד 5 560
בלגיהבלגיה קווין דה בראונה גרמניהגרמניה וולפסבורג 5 981
5 יווןיוון ואסיליס טורוסידיס איטליהאיטליה רומא 4 297
אנגליהאנגליה לייטון ביינס אנגליהאנגליה אברטון 4 450
רומניהרומניה אלכסנדרו צ'יפצ'יו רומניהרומניה סטיאווה בוקרשט 4 450
סלובניהסלובניה קווין קאמפל אוסטריהאוסטריה רד בול זלצבורג 4 540
ישראלישראל ליאור רפאלוב בלגיהבלגיה קלאב ברוז' 4 789
טורקיהטורקיה גוקאן טורה טורקיהטורקיה בשיקטש 4 886

נבחרת העונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצופים הטכנים של אופ"א, קבוצת המומחים מטעם אופ"א ובהם אלכס פרגוסון ולארס לאגרבק שצפו במשחקי הטורניר, בחרו את 18 השחקנים שהרכיבו את נבחרת העונה של הטורניר[5]. 11 מתוכם היו שחקני הפינאליסטיות, סביליה ודניפרו.

עמדה שחקן קבוצה
שוער אוקראינהאוקראינה דניס בויקו אוקראינהאוקראינה דניפרו
ספרדספרד סרחיו ריקו ספרדספרד סביליה
הגנה ברזילברזיל דוגלאס אוקראינהאוקראינה דניפרו
אלג'יריהאלג'יריה פאוזי גולאם איטליהאיטליה נאפולי
צרפתצרפת טימותי קולודז'ייצ'אק ספרדספרד סביליה
ספרדספרד ראול אלביול איטליהאיטליה נאפולי
ספרדספרד אלייש וידאל ספרדספרד סביליה
קישור ספרדספרד בורחה ולרו איטליהאיטליה פיורנטינה
בלגיהבלגיה קווין דה בראונה גרמניהגרמניה וולפסבורג
ארגנטינהארגנטינה אבר באנגה ספרדספרד סביליה
סלובקיהסלובקיה מארק האמשיק איטליהאיטליה נאפולי
פוליןפולין גז'גוז' קריכוביאק ספרדספרד סביליה
אוקראינהאוקראינה רוסלאן רוטאן אוקראינהאוקראינה דניפרו
קמרוןקמרון סטפן מביה ספרדספרד סביליה
התקפה ברזילברזיל אלאן קרבאליו אוסטריהאוסטריה רד בול זלצבורג
קולומביהקולומביה קרלוס באקה ספרדספרד סביליה
ארגנטינהארגנטינה גונסאלו היגוואין איטליהאיטליה נאפולי
אוקראינהאוקראינה יבהן קונופליאנקה אוקראינהאוקראינה דניפרו

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ באתר אופ"א
  2. ^ 1 2 סביליה זכתה בליגה האירופית אחרי ניצחון 2:3 בגמר על דניפרו, באתר וואלה!‏, 27 במאי 2015
  3. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 סדר המשחקים המקורי שונה לאחר ההגרלה
  4. ^ 1 2 סדר המשחקים המקורי שונה לאחר ההגרלה בעקבות מבצע צוק איתן
  5. ^ Experts' UEFA Europa League squad of the season, UEFA.com, 28 May 2015