עוצמת המחשבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עטיפת הספר "עוצמת המחשבה", 2015

עוצמת המחשבה הוא ספר הגות רוחנית מאת אומרם מיכאל איבנהוב בהוצאת פרוזבטה, תורגם מצרפתית על ידי אוריאל זוהר. הספר זכה להצלחה רבה, ותורגם מצרפתית לכ-33 שפות נוספות בכל העולם. יצא לאור בישראל בשנת 1988, במהדורה שנייה בשנת 1993 בהוצאת פרוזבטה ישראל, ואילו במהדורה השלישית בהוצאת חדקרן בשנת 2014[1]. הספר מבוסס על הקלטות מהרצאותיו המאולתרות של איבנהוב.

ציטוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

על גב הספר נכתב[2]:

בספרו 'עוצמת המחשבה' עוסק איבנהוב בנושאי העבודה הרוחנית האמיתית, המחשבה היוצרת, הסכנות שבשימוש לא מודע בכוחות המחשבה, 'זיהום' מחשבתי ונפשי, כוח הריכוז, המדיטציה, כוחה של התפילה ועוד. הספר מבוסס על סדרת הרצאות שהעניק איבנהוב בשנים 1986-1938 ברחבי העולם. "עליכם לדעת מה אתם עושים באמצעות המחשבה, למה אתם מייחלים, במה אתם עסוקים, ואם מה שאתם עושים באמת טוב עבורכם ועבור העולם כולו, או אולי להפך, מדובר במשהו מזיק ומרעיל. עליכם לעסוק בכך מבלי לתהות שמא יתממשו מחשבותיכם ומשאלותיכם. משום שאין כל ספק בכך, במוקדם או במאוחר הן תתממשנה".

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי המחבר, השלמות אינה תלויה בחומריות אלא במחשבות נקיות מאינטרסים. אמנם האדם מתאים לעבודה בתחום החומר יותר מאשר בתחום הרוח, משום שחמשת חושיו מתאימים יותר לעיסוק זה. כאשר אדם בונה בית הדבר ניכר היטב כלפי חוץ, בעוד שבעבודת רוחנית איש אינו רואה דבר. לכן רבים מאלה המתחילים לעמול על עולמם הרוחני חשים שלא השיגו דבר והם מתייאשים ועוזבים זאת. ובכל זאת, איבנהוב מפרט את האפשרויות הטמונות לדעתו במחשבה האנושית והדרך שבה ניתן להפעילן. כך יכול האדם להשתתף בעבודת האל, שגם הוא עובד ללא הרף. לדברי איבנהוב רק מעטים הם העובדים באמת למען אושרו של כל המין האנושי. לחיים הרוחניים יש השפעה גם על עולם החומר. לדברי איבנהוב, מי שעובד בצורה רוחנית משנה את מה שהוא מכנה "אורך הגל האנרגטי" של תאיו, ובעקבות כך תשופר בריאותו והוא יהיה חזק ועמיד יותר. הדבר ישפיע גם על בני האדם סביבו, שיהפכו גם הם לרוחניים.

לדברי איבנהוב, הנוצרים אומרים שהם סומכים על אלוהים. אם כן, מדוע הם חולים, עצובים ומסכנים ואלוהים איננו בא לעזרתם? התשובה לדעתו היא שהם לא זרעו ערכים בתוכם, במחשבותיהם, ברגשותיהם ובמעשיהם.

איבנהוב מציע לקוראיו לברוא עתיד שונה לחלוטין, באמצעות התבוננות בלתי פוסקת במחשבות, ברגשות ובמעשים. אחרת, כוחות שליליים ישלטו בנו. על כל אחד ואחת מאיתנו להיות אדונים לעצמנו ולא עבדים לתאוות.

תפילה משמעה תיקון וחיבור עם השמים[3]. היא מתחברת אל מחשבות העתיד של שמחה ואהבה, שהן מילים נרדפות למילה שמים. את השמים יש להוריד לכאן. המחשבה יכולה לקרב אותנו אל העתיד ואל פיתוח יכולות על חושיות. האל ברא את המוח האנושי כמכשיר רדיו או טלוויזיה, הקולטים גלים בלתי נראים. המחשבה היא כלי שהאל נתן לאדם על-מנת שיהיה בורא כמוהו. באמצעות מחשבתו יכול אדם לגעת באופן רוחני בחומרים מסוגים שונים, בבני אדם ובבעלי חיים, בעולם האלוהי או בעולם הגיהנום. מי שאינו יודע כי המחשבה היא יצירתית שוקע לעיתים קרובות בעיסוקים שליליים והורס את עצמו[4].

איבנהוב אומר שהמחשבות הן יצור חי ופעיל. לו היו אנשים יותר ערניים ורגישים היו מבחינים בעננים שחורים מסביבם. מחשבות של רצח עוברות מאדם לאדם ולכן יש להיות זהיר מאוד. כדי למנוע רצח בעולם. לכן יש לברוא מחשבות חיוביות תמיד[5].

נושא מרכזי בספר הוא האופן שבו המחשבה מתממשת בחומר[6]. איבנהוב אומר שכולם יודעים שהמחשבה מתממשת במציאות. מי שחושב על גנבה, עובר תהליך מחשבתי די קצר, עד שהוא נעשה גנב בעצמו.

לדעתו יש לאזן בין אמצעים חומריים ורוחניים[7]. אדם המתעורר בלילה מדליק קודם כול אור כדי לראות. הוא מאיר את המצב. כך יש לעשות גם בעבודה הרוחנית, להאיר את העולם הפנימי. אנשים שלא תרגלו זאת בעבר יתקשו להבין, משום שהם מפעילים אמצעים חיצוניים בלבד ושכחו את הכוחות הפנימיים. המדע חוקר ומגלה תגליות, הטכנולוגיה ובתי החרושת מיישמים זאת וכך מתפתחת הכלכלה, אך למען האינטרסים הכלכליים שוכחים את רוח האדם, את הצד האנושי, והאנושות שוקעת[8]. יש לעבוד תחילה עם הנפש, הרוח והמחשבה ולאחר מכן להוסיף כמה מרכיבים פיזיים, מדעיים וטכנולוגיים. כך תתאפשר, לדברי איבנהוב, השכנת שלום בר קיימא בעולם כולו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הספר בהוצאת חדקרן 2014
  2. ^ ציטוט מגב הספר "עוצמת המחשבה". הוצאת חדקרן, 2015
  3. ^ עמ' 33
  4. ^ עמ' 36-37
  5. ^ עמ' 44
  6. ^ עמ' 56
  7. ^ עמ' 76
  8. ^ עמ' 79