עורבני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןעורבני
עורבני שחור-כיפה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
סדרה: ציפורי שיר
תת־סדרה: דמויי-דרור
משפחה: עורביים
סוג: עורבני
מינים

ראו בערך

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Garrulus
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עורבני הוא שם בעברית של קבוצת ציפורי שיר ממשפחת העורביים הכוללים לפחות שני סוגים מבחינה מדעית: Garrulus[1] ו-Cyanocitta[2], כאשר השם האנגלי המקביל Jay מתייחס לעשרה סוגים מדעיים כולל שני המוזכרים לעיל[3].

ערך זה מתייחס לסוג המדעי Garrulus שהוא הסוג של ציפור שיר ממשפחת העורביים הנפוץ בעולם הישן. בניגוד לרוב המינים במשפחה זו, העורבני אינו שחור אלא צבעוני - המינים שונים מאוד בצבעיהם, אך הם מאופיינים בשת לבן. פירוש השם המדעי Garrulus הוא "צווחן" ו"פטפטן".

בסוג עורבני 3 מינים:

העורבני שוכן עצים הוא מעדיף לקנן בהסתעפות של שני ענפים ולחיות בתחומי יישובים קרוב למגורי אנשים. בהתאם לכך, כושר תעופתו מוגבל והוא יכול בעיקר לנתר מעץ לעץ.

העורבני, ככל בני משפחת העורביים, הוא אוכל כל, אך חובב במיוחד פירות ובלוטי אלון. כמו כן, הוא נוהג לחמוס קינים של ציפורי שיר אחרות, ולכן אלו נוהגות לתקוף אותו.

אפשר לזהותו לפי הכתם בכחול הזוהר בכנפיו. הוא נפוץ בחבל הים התיכוני. בישראל נפוץ תת-המין עורבני שחור-כיפה הוא נפוץ מהצפון ועד לצפון הנגב.

שני בני הזוג דוגרים במשך 16 יום על ארבע עד שש ביצים בצבע טורקיז מנומר שמטילה הנקבה, ומאכילים את הצאצאים עד ליציאתם מהקן בגיל שלושה חודשים.

לעורבני קול צורמני ייחודי אך הוא יכול לחקות קולות מצוין, הוא מסוגל לחקות ציוצים של ציפורים שונות, בכי של ילד, יללות חתולים, צלצול טלפונים וחריקות של דלתות.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזואולוג פרופ' ישראל אהרוני כינה את העורבני בשם זה על שום פסוק במסכת חולין דף ס״ד עמוד א׳ שם כתוב שאסור לקנות ביצי יונים מעובד כוכבים מחשש שאלו ביצי עורב הדומות לביצי יונה. אהרוני הסביר שלא ניתן להתבלבל בין ביצי העורב הירוקות והמנוקדות עם ביצי היונה הלבנות והציפור היחידה בארץ ישראל שדומה לעורב ומטילה ביצים הדומות לביצי יונה הוא העורבני ומכאן גזר את כינויו.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בסוג זה קיים לדוגמה עורבני שחור-כיפה (שם מדעי: Garrulus glandarius) המצוי בארץ.
  2. ^ לסוג מדעי זה שייכים למשל המינים עורבני כחול ועורבני כחול-ציציתCyanocitta stelleri
  3. ^ המינים הנוספים שייתכן שהשם העברי מתייחס גם אליהם: Cyanocorax ,Podoces, Ptilostomus, Perisoreus, Aphelocoma, Gymnorhinus, Calocitta, Cyanolyca