עורבני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןעורבני
עורבני שחור-כיפה
עורבני שחור-כיפה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
סדרה: ציפורי שיר
תת־סדרה: דמויי־דרור
משפחה: עורביים
סוג: עורבני
מינים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Garrulus
בריסון, 1760
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עורבני (שם מדעי: Garrulus) הוא סוג של ציפור שיר ממשפחת העורביים הנפוץ בעולם הישן. בניגוד לרוב המינים במשפחה זו, העורבני אינו שחור אלא צבעוני - המינים שונים מאוד בצבעיהם, אך הם מאופיינים בשת לבן.

שם וטקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירוש השם המדעי הוא: "צווחן" ו"פטפטן". הוא קרוב לבני הסוג Cyanocitta, אליו שייכים המינים עורבני כחול ועורבני כחול-ציצית.

באנגלית משתמשים במונח jay, אליו מתייחסים עשרה סוגים דומים לעורבני, נוסף לשני הראשונים. סוגים אלה הם: Cyanocorax (בו המין עורבני מצויץ-כיפה),‏ Podoces,‏ Ptilostomus,‏ Perisoreus,‏ Aphelocoma (בתוכו המין עורבני פלורידה),‏ Gymnorhinus,‏ Calocitta,‏ וCyanolyca.

מאפיינים והתנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

העורבני שוכן עצים הוא מעדיף לקנן בהסתעפות של שני ענפים ולחיות בתחומי יישובים קרוב למגורי אנשים. בהתאם לכך, כושר תעופתו מוגבל והוא יכול בעיקר לנתר מעץ לעץ.

העורבני, ככל בני משפחת העורביים, הוא אוכל-כול, אך חובב במיוחד פירות ובלוטי אלון. כמו כן, הוא נוהג לחמוס קינים של ציפורי שיר אחרות, ולכן אלו נוהגות לתקוף אותו.

אפשר לזהותו לפי הכתם הכחול הזוהר בכנפיו. הוא נפוץ בחבל הים התיכוני. בארץ ישראל נפוץ תת-המין עורבני שחור-כיפה הוא נפוץ מהצפון ועד לצפון הנגב.

שני בני הזוג דוגרים במשך 16 יום על ארבע עד שש ביצים בצבע טורקיז מנומר שמטילה הנקבה, ומאכילים את הצאצאים עד ליציאתם מהקן בגיל שלושה חודשים.

לעורבני קול צורמני ייחודי אך הוא יכול לחקות קולות מצוין, הוא מסוגל לחקות ציוצים של ציפורים שונות, בכי של ילד, יללות חתולים, צלצול טלפונים וחריקות של דלתות.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזואולוג פרופ' ישראל אהרוני כינה את העורבני בשם זה על שום פסוק במסכת חולין דף ס״ד עמוד א' שם כתוב שאסור לקנות ביצי יונים מעובד כוכבים מחשש שאלו ביצי עורב הדומות לביצי יונה. אהרוני הסביר שלא ניתן להתבלבל בין ביצי העורב הירוקות והמנוקדות עם ביצי היונה הלבנות והציפור היחידה בארץ ישראל שדומה לעורב ומטילה ביצים הדומות לביצי יונה הוא העורבני ומכאן גזר את כינויו.[דרוש מקור]

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עורבני בוויקישיתוף