עושה הלהטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עושה הלהטים (The Juggler) הוא סרט הקולנוע ההוליוודי הראשון שצולם בישראל.

הסרט, משנת 1953, הוא הסרט הזר הראשון שצולם בישראל שעלילתו היא בנושא ישראלי ייחודי. קדם לו, כסרט על נושא ישראלי, הסרט "חרב במדבר" (Sword in the Desert) משנת 1949 אודות ההעפלה לארץ ישראל בתקופת המאבק שלאחר מלחמת העולם השנייה ולפני קום המדינה, בכיכובו של דיינה אנדרוז, אך סרט זה צולם בהוליווד על רקע תפאורות ונוף כמו-ישראליים.

את הסרט "עושה הלהטים" ביים הבמאי אדוארד דמיטריק, ואת גיבור הסרט מגלם השחקן היהודי קירק דאגלס. הסרט מבוסס על רומן פרי עטו של מייקל בלנקפורט, מחבר "הנה האש – הרומן על ניל"י". הסרט זכה להצלחה רבה בישראל של ראשית שנות החמישים כסרט שעלילתו "ישראלית". היה זה הסרט הנודע בסוגו עד לסרט "אקסודוס" מ-1960.

עלילת הסרט "עושה הלהטים" מספרת על ניצול שואה בשם הנס מולר, המגולם על ידי קירק דאגלס, שהיה עושה להטים ידוע בתקופה שלפני השואה ועבר את אימי השואה במחנה ריכוז, שרד את השואה, אך אשתו וילדיו נספו בה. מולר עולה לישראל ומשוכן במחנה עולים. המחנה מעורר אצלו זכרונות מכליאתו במחנה הריכוז והוא עוזב את המחנה במנוסה. הוא מעורר את חשדו של קצין משטרה, שמבקש ממנו להציג את תעודותיו. הדבר מעורר אצלו אסוציאציה של אירוע מעברו בו נדרש על ידי קצין נאצי להציג את ניירותיו, והוא נכנס לחרדה. הוא תוקף את הקצין, ובורח להר הכרמל.

מולר פוגש קבוצת נערים ומספר להם כי הוא תייר מארצות הברית. אחד הנערים, יהושע, כבן 15, מצטרף אליו. מולר ממשיך במסעו ומלמד את יהושע את סודות עשיית הלהטים, והם נעשים קרובים זה לזה. בדרכם בסמוך לקיבוץ בגליל יהושע עולה על מוקש ונפצע. מולר מביא את יהושע למרפאה בקיבוץ, שם פוגש מולר את יעל (השחקנית האיטלקייה מילי ויטלה Milly Vitale), אישה שבעלה נהרג במלחמת העצמאות. בין השניים פורחת אהבה. בכל אותה עת קצין משטרה אחר בשם קרני, שחקר את עובדות המקרה ועמד על טיבו של מולר ומניעיו, מחפש את מולר בכל רחבי הארץ, כדי להעמידו לדין. הסרט מסתיים כאשר הקצין מגלה את מולר, ומולר מתחנן לעזרה עקב היותו חולה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]