עושים היסטוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל התוכנית שעוצב במקור על ידי אביב אור וחודש על ידי חזקי אינדורסקי

עושים היסטוריה הוא פודקאסט (מעין תוכנית רדיו אינטרנטית), העוסק במדע, טכנולוגיה והיסטוריה. את פרקי הפודקאסט, המשודרים מאז שנת 2007, עורך ומגיש רן לוי. על פי אתר התוכנית, "עושים היסטוריה" הוא הפודקאסט העצמאי המואזן ביותר בישראל.

כל פרק עוסק בנושא אחד מתוך מגוון רחב של תחומים, ובהם פיזיקה, אסטרונומיה, פסיכולוגיה, רפואה מדע בדיוני ועוד. בחלק מהפרקים שזורים לעתים סיפורים ואנקדוטות משעשעות והומור. בחלק מהפרקים הוצגה לקהל המאזינים חידה מאת ניר דהן. במאה התוכניות הראשונות נערך מדי עשרה פרקים פרק מיוחד שהוקדש למדע בדיוני. באות הפתיחה והסיום של התוכנית נשמעים ציטוטים קבועים - בפתיחה מושמע מרטי מקפליי מהסרט בחזרה לעתיד, כשהוא נדהם מבניית מכונת מסע בזמן, ובסיום נשמעת הדמות המצוירת הומר סימפסון כשהוא אומר ש"בבית הזה מצייתים לחוקי התרמודינמיקה".

בתחילת דרכה הייתה התוכנית משודרת מדי שבוע, אך לאחר כמה פרקים עברה לשידור מדי שבועיים ואחרי פרק זמן ממושך יותר עברה לשידור בתדירות של פעם בשלושה שבועות[1]. לאחר הצלחת קמפיין מימון המונים ב-2014 חזרה התוכנית לתדירות של פעם בשבועיים. פרקי התוכנית זמינים להורדה גם באתר iCast, אם כי החל מפרק 144 (יולי 2014) ברירת המחדל לאחסון הפרקים היא מספק אחסון חלופי[2], וקיימות גם אפליקציות לסמרטפונים.

ביוני 2015 חצתה התוכנית את רף שלושה מיליון ההאזנות[3][4], לתוכנית יש כ-90,000 מאזינים קבועים[5].

רשת פודקאסטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות קמפיין מימון ההמונים עבר לוי לעבוד על הפקת הפודקאסט במשרה מלאה[6] בשנת 2016 הקימו לוי ושותפו העסקי דני טימור חברה בשם פודקאסט ישראל מדיה בע״מ[דרוש מקור]. החברה מפיקה מספר פודקאסטים אחרים, (עושים עסקים, עושים תנ"ך, עושים טיול, עושים שיווק באינטרנט ועושים פוליטיקה).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דידי חנוך, מימון המון, "עושים היסטוריה" רוצים לעשות יותר, באתר הארץ, 26 במרץ 2014
  2. ^ לפי הנאמר בתוכנית וכן לפי תוכן זרם ה־RSS
  3. ^ בראש הדף באתר
  4. ^ המונה באתר דף התוכנית ב־iCast ציין 2,120,502 נכון ל-9 ביולי 2014 והמונה ב-podbean הראה 4,034 הורדות באותו תאריך
  5. ^ נאמר על ידי רן לוי, מגיש התוכנית בכנס המאזינים הרביעי שהתקיים בתאריך 27 בינואר 2015
  6. ^ לפי מה שסופר בפרקי הפודקאסט השונים.
Telecom-icon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תקשורת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.