לדלג לתוכן

עזרה:בינוויקי בוויקינתונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עזרה:בינוויקי)
המונח "עזרה:קישורים לשפות אחרות" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו ויקיפדיה:קישורים למיזמי ויקימדיה.

ויקינתונים הוא מסד נתונים רב לשוני השייך לקרן ויקימדיה. בין היתר, האתר מרכז את קישורי הבינוויקי - קישורים בראש הדף, באמצעותם ניתן לעבור בין ערכים מקבילים בשפות שונות. בדף זה יוצגו הסברים על תפעול תוכנה זו.

הצגת קישורי בינוויקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורי בינוויקי מוצגים כעת באחת משתי דרכים:

 • בתחתית הטור שבצד ימין של הדף (בוויקיפדיה העברית) או בצד שמאל של הדף (בוויקיפדיות בשפה הנכתבת משמאל לימין).
 • כתפריט נגלל בחלקו העליון של הדף, בקצה השורה שבה מופיע שם הערך.

הסבר מקוצר להוספת בינוויקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דף המוזיאון הימי הלאומי בוויקינתונים כאשר שפת הממשק היא עברית, המופיעה משמאל למעלה בתמונה. ניתן לראות שהוכנס תיאור.
דף המוזיאון הימי הלאומי כששפת הממשק היא אנגלית, המוצגת מימין למעלה
דף המוזיאון הימי הלאומי, כששפת הממשק היא פולנית

ההסבר להלן מתאים למקרה שרשימת הבינוויקי מוצגת בתפריט הימני.

אם אצלכם הרשימה מוצגת למעלה, תוכלו להחזיר אותה שמאלה במספר דרכים, שהפשוטה ביניהן היא על ידי "מעבר למראה הישן" שבתפריט הימני.

תוכלו לחזור לעיצוב החדש דרך העדפות ← פרטי המשתמש.


להוספת בינוויקי לערך, בשלב ראשון יש לחפש האם הערך שאנו מעוניינים לקשר כבר קיים בשפה אחרת כלשהי. אם הערך כבר קיים בשפה אחרת, יתכן שכבר קיים עבורו דף בוויקינתונים. במקרה זה, הדרך הפשוטה ביותר להוספת בינוויקי היא כדלקמן:

 • לחיצה על "הוספת קישורים" (קישורית אפורה שמופיעה משמאל ומתחת ל"שפות" בסרגל הימני)
 • בטופס שנפתח, הזנת קידומת אחת השפות בהן כבר קיים הערך בשורה העליונה (לדוגמה, en עבור אנגלית, ar לערבית וכן הלאה. הרשימה המלאה של השפות וקידומותיהן מופיעה במיוחד:בינוויקי), ושם הערך באותה השפה בשורה השנייה. ההשלמה האוטומטית אמורה לפעול (כמו ב"חיפוש") לפי הערכים שקיימים בוויקיפדיה באותה שפה, כדי למזער שגיאות הקלדה.
 • לחיצה על כפתור "קישור עם הדף" בתחתית הטופס.
 • זה הכול! הדף בוויקיפדיה בעברית נוסף לוויקינתונים, תחת אותו פריט כמו הדף בוויקיפדיה הזרה שהזנתם. כל השפות האחרות ששייכות לאותו פריט תופענה כעת תחת "שפות", ואתם יכולים לשוב לעריכה.


אפשר גם לעשות זאת (בקצת יותר עבודה), גם מהכיוון ההפוך, כלומר לצאת מהערך בשפה הזרה, להגיע ממנו לדף הפריט בוויקינתונים, ובו להוסיף ישירות את הערך בוויקיפדיה בעברית. תהליך זה מתואר להלן:

נניח שקיים ערך בוויקיפדיה האנגלית, וההסבר יתייחס לאפשרות זו. התהליך דומה עבור כל שפה אחרת, אך כותרות הקישורים תהיינה כמובן שונות, בהתאם לשפה. ההסבר מניח שב"העדפות" שלכם בוויקינתונים בחרתם שפת ממשק עברית:

 • מתחת לקישורי הבינוויקי נמצא קישור Edit links. אם באותה ויקיפדיה מוצג הממשק החדש, תוכלו למצוא את הפריט דרך "מידע על הדף" בתפריט הימני.

לחיצה עליו תעביר לדף הפריט בוויקינתונים.

 • בדף הפריט בוויקינתונים, יש לרדת אל המשבצת "ויקיפדיה", וללחוץ על "עריכה". בתחתית המשבצת תיפתח שורה שבה בשדה "אתר" יש להכניס את קידומת השפה (במקרה של עברית - he) ולצדו שם הערך בשפה זו, וללחוץ על שמירה. בכך נוצר חיבור הערך לכל רשימת הבינוויקי שבוויקינתונים.


אם לא קיים ערך מקביל בשפה זרה, אפשר להוסיפו לוויקינתונים, על ידי לחיצה על קישור זה (גם קישור זה נמצא בתפריט הצד בוויקינתונים תחת הכותרת "הוספת קישורים"). תחת הסעיף "תווית" יש להוסיף את שם הדף ותחת התווית "תיאור" יש להוסיף את תיאור הנושא במילים בודדות.

שימו לב שגם אם הערך קיים רק בעברית יש טעם להוסיפו לוויקינתונים - כך שברגע שהערך ייווצר בשפה נוספת, הדף המתאים בוויקינתונים יהיה כבר מוכן.

הסבר מפורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הדף בוויקינתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדפים בוויקינתונים הם רב-לשוניים, כלומר, את אותו הדף ניתן לערוך בשפות ממשק שונות.

שמות הדפים בוויקינתונים הם חסרי משמעות לשונית, ונראים כך: "Q123456", כלומר, האות הלטינית Q ואחריה ספרות. בנוסף, יש לכל דף "תווית" (Label), "תיאור" (Description), ורשימת כינויים (מופיע בממשק של ויקינתונים כ"מכונה גם" (באנגלית מכונה Also known as)). נתון זה נלקח מתוך ההפניות ותוספות שונות. תוכן שדות אלו, כלומר מה שנכתב בשדות התווית והתיאור, תלויים בשפה שמוגדרת כשפת הממשק של המשתמש ושאתם נמצאים בה באותו רגע: אם שפת הממשק שהגדרתם לעצמכם בוויקינתונים היא עברית, תראו את התווית והתיאור בעברית, וכמובן תוכלו גם לערוך אותם. אם הגדרתם שפה אחרת, תראו את הכותרת והתיאור באותה שפה. כדי להקל, ניתן לשנות בוויקינתונים את שפת הממשק בקלות, בלי צורך לעבור ב"העדפות", על ידי הקשה על קישורית השפה שמופיעה ליד שם המשתמש בתפריט העליון.

לשני דפים שונים יכולה להיות אותה התווית בשפה מסוימת, אבל אין אפשרות שגם התווית וגם התיאור יהיו זהים בשפה מסוימת עבור שני דפים שונים. תוויות בוויקינתונים לא יכולות להכיל סוגריים, ואפשר לחשוב על התיאור כמו התוספת בסוגריים שמוסיפים אחרי שמות ערכים זהים כדי להבדיל ביניהם. התוכן המתאים לשדה ה"תיאור" צריך להיות קצר ותמציתי, בלי לחזור על שם הערך. לדוגמה, עבור "נילס בוהר" נרשום את התיאור "פיזיקאי דני (1885)" (בדומה לפירושונים אבל קצר ככל האפשר).

כאמור, אין חובה לרשום תיאור, פרט למקרה של שני דפים שונים עם תווית זהה.

הדף בוויקינתונים מכיל גם רשימת "קביעוֹת". הקביעות הן נתונים על הנושא, כגון המדינה בה נמצאת העיר, או הסדרה הטקסונומית שבעל החיים משויך אליה. כדי להוסיף קביעה יש ללחוץ על "הוספה" מתחת לקביעות הקיימות, אם יש כאלו, לבחור קביעה מבין האפשרויות בתיבת ה"מאפיין" ואז בתיבה שנפתחה לכתוב את הנתון. יש לשים לב שלאותו מאפיין ניתן להוסיף יותר מנתון אחד, ולכן יש לשים לב שלחצת על כפתור ה"הוספה" הנכון. נכון ל-7 מרץ 2013, הקביעות מוגבלות מאוד ולעתים אינן בעברית או לא ברורות. אין צורך להכניס את הנתון בכל שפת ממשק בוויקינתונים - התוכנה יודעת לתרגם את הנתונים באופן אוטומטי.

בנוסף לתוויות ולתיאורים בשפות השונות, הדף מכיל רשימה של שמות הערכים המתאימים בוויקיפדיות שהדף קיים בהן. הרשימה מורכבת מצירוף של קוד השפה ("he" עבור עברית, "ar" עבור ערבית וכן הלאה), ושם הערך באותה שפה. הרשימה נמצאת מתחת לכותרת: "רשימת הדפים המקושרים לפריט הזה" (List of pages linked to this item). ליד הרשימה מופיע בסוגריים מספר הדפים המקושרים.

עקרונית, אין קשר בין רשימת השפות עבורן יש לדף כלשהו "תווית" לבין רשימת השפות עבורן יש קישור בינוויקי, אך מובן שהשפות בהן הערך קיים הן החשובות ביותר, ורצוי שלפחות בשפות אלו יהיו לדף תוויות, ובמידת הצורך גם תיאורים. המערכת מאפשרת הוספת "תווית" ו"תיאור" גם בשפות שבהן הערך אינו קיים. כדי ליצור זאת, יש להגדיר את "שפת הממשק" לשפה שבה רוצים להכניס את התווית והתיאור. כדי להפוך את התהליך לנוח יותר, מומלץ להוסיף לדך המשתמש בוויקנתונים תיבת Babel, כפי שמתואר בדף ויקיפדיה:כישורי שפה - משתמש שיעשה את זה, יראה בכל דף פריט טופס להוספת תיאורים בשפות שהוא יודע.

מציאת הדף בוויקינתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיפוש הערך חיפה דרך הקישור "חיפוש פריט לפי כותרת". כששפת הממשק היא עברית
חיפוש לפי פירושונים
תוצאת החיפוש המתקבלת דרך חיפוש לפי פירושונים

כמו בכל ויקיפדיה, גם בוויקינתונים ניתן לחפש לפי מחרוזת כלשהי. החיפוש הרגיל הוא רק על ה"תווית" וה"תיאור", ולכן פחות שימושי ממה שניתן לצפות. החיפוש היעיל ביותר הוא כאשר ידוע לכם שם הדף בוויקיפדיה מסוימת. במצב זה, יש ללחוץ על "פריט לפי כותרת" מהתפריט הימני (אם הגדרתם בהעדפות שלכם את שפת הממשק שלכם כעברית. אם הגדרתם שפה אחרת, התפריט עשוי להופיע בצד שמאל במקום ימין, וכותרת הסעיף תשתנה לפי השפה. באנגלית למשל, הפריט בתפריט נקרא "item by title").

יש לשים לב שבשלב זה החיפוש בעברית לא עובד היטב, לכן עדיף לא להסתמך עליו. עדיף לחפש באותיות לטיניות.

בחיפוש "פריט לפי כותרת" יש להזין את קוד השפה של הוויקיפדיה בה מופיע הערך, ואת שם הערך באותה ויקיפדיה. אם למשל הבינוויקי הידוע לכם הוא "Kolejové lože" בצ'כית, עליכם להזין "cs" בתיבה "אתר", ו-"Kolejové lože" בתיבה "פריט".

כשאתם נמצאים בשפת ממשק עברית ומחפשים את הערך בשפה אחרת, והדף קיים בעברית, או שיש קישור לערך בוויקיפדיה העברית לדף, התוצאה שתתקבל היא בעברית.

אפשרות נוספת לחיפוש היא "חיפוש לפי פירושונים" דרך הקישור הבא d:Special:ItemDisambiguation. יש להכניס בחלון את השפה ואת השם המבוקש, מתקבל שם התווית וכן התיאור אם הוא הוכנס.

אם לא מצאתם דף מתאים בוויקינתונים לערך שברצונכם להוסיף, ראו סעיף "יצירת דף חדש בוויקינתונים".

הוספת הערך בעברית לדף קיים בוויקינתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המידע בוויקינתונים מאורגן כך שלכל עמוד יכול להתאים לכל היותר ערך אחד מכל שפה. לכן, אם כבר יש דף בוויקיפדיה העברית עבור הדף שמצאתם בוויקינתונים, לא תוכלו להוסיף דף אחר בעברית. עליכם להחליט אם הקישור הקיים שגוי, ואם כן - להחליפו. אם הקישור הקיים תקין, כנראה הדף שמצאתם בוויקינתונים אינו הדף הנכון - המשיכו לחפש, או צרו דף חדש בוויקינתונים.

אם הקישור הקיים לערך בעברית שגוי, לחצו בצד שמאל של השורה עם הערך בעברית על "עריכה", הזינו את שם הדף הנכון, ולחצו "שמירה".

אם עדיין אין קישור מהדף בוויקינתונים לדף בוויקיפדיה העברית, שימו לב שמתחת לשורות עם קישורי בינוויקי השונים מופיעה שורה ריקה, כשבצדה השמאלי, במקום "עריכה" מופיעה הקישורית "הוספה". אחרי לחיצה על "הוספה" ייפתחו שני שדות: "אתר", ו"ערך". בשדה "אתר" עליכם להזין "he" או "עברית", ובשדה "ערך" עליכם להזין את שם הערך במדויק. כדי להימנע מטעויות מומלץ להשתמש ב"העתק/הדבק", אבל גם אם טעיתם אין צורך להיבהל - תמיד אפשר לתקן. אחרי הזנת "אתר" ו"ערך" יש ללחוץ על "שמירה" כדי לשמור את העריכה.

יצירת דף חדש בוויקינתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירת דף לערך הר ערקן. חלון שנפתח לאחר לחיצה על הקישור "יצירת פריט חדש".
הדף שנוצר לאחר הלחיצה על "יצירה" ולאחר שהוסף הקישור לוויקיפדיה העברית. נשאר להוסיף במקרה זה את הקישור לוויקיפדיה הצ'כית

אם לא מצאתם דף בוויקינתונים עבור הערך בעברית (כדאי להשקיע בחיפוש, משום שמחיקה ואיחוד כרוכים בביורוקרטיה לא מבוטלת - רצוי מאד להימנע מדפי סרק שאחר כך יהיה צורך למחוק), צריך ליצור דף חדש. יוצרים את הדף בעברית כשאתם נמצאים בשפת ממשק "עברית". הפעולה הזו היא פשוטה מאד: לוחצים על "יצירת פריט חדש" בתפריט הימני, מזינים לחלון "תווית" שם, שישמש כשם הדף המוצג (רצוי שם הערך בעברית, אבל אין להכניס בתווית סוגריים), ו"תיאור" קצר אם נדרש כשיש יותר מערך אחד בעברית בעל אותו שם, לדוגמה: יוסף גולדשטיין (איש חינוך) ו-יוסף גולדשטיין, או שיש סיכוי שייכתב יותר מערך אחד באותו שם. התיאור ייכתב בעברית. ואז לוחצים על "יצירה".

לאחר יצירת הדף, יש להוסיף אליו את "רשימת הדפים המקושרים לפריט הזה" בכל השפות בהן הערך קיים ולשמור כפי שמתואר למעלה. יצירת הדף והכנסת רשימת הדפים המקושרים בשפות השונות, יוצרת גם "תווית" בשפות אלה. הוספת רשימת הדפים יכולה להיעשות ידנית אחד אחד או על ידי יבוא (ראו להלן) רשימת הקישורים מאחת הויקיפדיות שבהן הערך קיים והרשימה המלאה מופיעה.

אם הערך אינו קיים בוויקיפדיה האנגלית, רצוי להכניס "תווית" ו"תיאור" גם בשפה זו, כדי להקל על מציאת הדף בעתיד על ידי דוברי השפות השונות. לצורך כך, יש לעבור לשפת ממשק אנגלית, ולהכניס לתווית - Label את שם התווית באנגלית, ולתוך התיאור - Description תיאור קצר באנגלית שיבטיח זיהוי נכון. לאחר כל פעולה יש לבצע שמירה.

ניתן ליצור דף בוויקינתונים גם לערך הקיים רק בשפה העברית כתשתית לעתיד. חשוב מאד במקרה כזה ליצור לדף גם תווית ותיאור בשפה האנגלית כפי שתואר לעיל.

חלון "יבוא קישורי בינוויקי"
דוגמה לייבוא עם הודעת שגיאה

יבוא קישורי בינוויקי קיימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוויקינתונים יש גאדג'ט שכרגע אינו מאופשר כברירת מחדל. מומלץ לכל משתמש לאפשר את הגאדג'ט הזה, כדי להקל על יבוא קישורי בינוויקי מוויקיפדיות בהן יש קישורים כאלו. שם הגאדג'ט הוא "slurpInterwiki" והוא נמצא בהעדפות בלשונית גאדג'טים, הראשון בשורת הגאדג'טים בפרק "Wikidata-centric", וכאמור, מומלץ לכל משתמש לאפשר אותו בהעדפות. אחרי שתפעילו את הגאדג'ט הזה, ייתווסף לתפריט הימני, תחת "תיבת כלים" פריט נוסף בשם "ייבוא קישורי בינוויקי". פריט זה מאפשר לכם "ללגום" ("slurp") את כל קישורי הבינוויקי הקיימים מאחת הוויקיפדיות שכבר מקושרות.

לחיצה על הקישור "ייבוא קישורי בינוויקי" תביא לפתיחת חלון שבו ניתן לבחור את הוויקיפדיה ממנה רוצים לייבא. הבחירה היא לפי שפה, והמערכת מאפשרת ייבוא רק מאותן שפות אליהן יש קישור בדף (לא משנה מהי שפת הממשק שבה אנחנו נמצאים בעת היבוא). המערכת מאפשרת גם סימון אפשרות "השלמה אוטומטית של תוויות עם שם הקישור המיוחס", שפירושו שהייבוא יצור גם תוויות באותן שפות שהקישורים אליהן יובאו, אם התווית לא הייתה קיימת לפני היבוא. לכן עדיף לסמן את האפשרות. לאחר בחירת השפה, לוחצים על "יבוא".

כשהדף בוויקינתונים כבר קיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם הדף בוויקינתונים כבר קיים, כל מה שנשאר לעשות זה למחוק את קישורי הבינוויקי מהערך בעברית. לפני שעושים זאת צריך לוודא שבוויקינתונים קיימים כל קישורי הבינוויקי שמופיעים בערך בעברית. אם אינכם בטוחים, אפשר לגשת לדף בוויקינתונים ולנסות לייבא את הקישורים מוויקיפדיה בעברית: אם הכול כשורה, פעולת הייבוא פשוט תספר לכם שאין לה מה לעשות, משום שכל הקישורים כבר קיימים. אחרי שביצעתם את הייבוא, ניתן למחוק את קישורי הבינוויקי מן הערך בעברית. יש לשים לב בעת הייבוא: ייתכן שבוויקיפדיה העברית יש קישור בינוויקי לשפה אחרת כשהוא מקושר לפרק בשפה אחרת ולא לערך שלם. במקרה כזה הייבוא ייכשל, ויש לפעול על פי ההנחיות בפסקה הבאה.

קישורי בינוויקי לפסקאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפעמים מופיעים בערכים קישורי בינוויקי לפסקאות בערכים בשפות אחרות. לדוגמה, בערך זוכי פרס ישראל, יש קישור בינוויקי לפסקת "זוכים" בערך על פרס ישראל בגרמנית, כשהערך הגרמני עצמו מקושר לערך פרס ישראל. אם תנסו לייבא לדף בוויקינתונים של זוכי פרס ישראל את קישורי הבינוויקי מוויקיפדיה העברית, תתקבל הודעת שגיאה. סקריפט הייבוא יאמר לכם שהוא לא ייבא את הקישור לדף בוויקיפדיה הגרמנית, משום שדף זה כבר מקושר מהדף בוויקינתונים שמתאים לפרס ישראל. כשקורה דבר כזה, אין למחוק את קישור הבינוויקי המתאים, אבל אפשר למחוק את קישורי הבינוויקי האחרים: ויקיפדיה תציג לקוראים הן את קישורי הבינוויקי שנמצאים בוויקינתונים, והן את קישורי הבינוויקי שמופיעים מפורשות בערך, תוך הימנעות מכפילויות. (ראו גם כאן).

העברת ערך (שינוי שם)[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשמעבירים ערך, ויקינתונים יתעדכן באופן אוטומטי, ואין צורך לבצע פעולות ידניות. יתכן שהעדכון לא יהיה מיידי, ורצוי להמתין זמן מה עד שהערכים בשפות האחרות יצביעו לערך בשמו המעודכן.

מעקב אחר שינויים הנעשים בוויקינתונים מתוך הוויקיפדיה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לעקוב אחר השינויים הנעשים בוויקינתונים בדפים הנמצאים במעקב של העורכים בוויקיפדיה העברית, יש לעדכן את ההגדרות הבאות בקישור מיוחד:העדפות בוויקיפדיה העברית:

 • בלשונית: "שינויים אחרונים" יש לוודא שהאפשרות "קיבוץ השינויים לפי דף בשינויים האחרונים וברשימת המעקב (דרוש JavaScript)", לא מסומנת. אם היא אינה מסומנת מופיעה האפשרות: "הצגת עריכות ויקינתונים בשינויים אחרונים" אותה יש לסמן ולשמור.
 • סימון זה מאפשר בשלב זה (נכון ליום 4 במרץ 2013) לראות שינויים שנעשו רק בקישורי הבינוויקי כלומר רק שינויים שנעשו ב"רשימת הדפים המקושרים לפריט זה". שינויים שנעשים ב"תווית", ב"תיאור" וב"קביעות", עדיין לא יראו במעקב. נושא זה בטיפול.
 • לאחר סימון האפשרות הזאת, בדף מיוחד:שינויים אחרונים ניתן יהיה לראות שבוצע שינוי בדף שיש לו ערך בוויקיפדיה העברית.
 • במיוחד:רשימת המעקב ניתן יהיה לראות שבוצע שינוי בדפים שנמצאו במעקב של העורך לפני השינוי שבוצע, אבל רק לאחר שתלחצו על הפילטר " הצגת ויקינתונים" שהוא הפילטר השמאלי ביותר והוא יהפוך ל"הסתרת ויקינתונים". ברירת המחדל לא מראה ברשימת המעקב שבוצע שינוי בדף בוויקינתונים.

בשלבים הבאים, הכוונה ליצור תשתית נתונים שתאפשר שימוש בנתונים שנשמרים במקום מרכזי, בעיקר עבור תבניות. לדוגמה, בתבנית:אונייה מופיע הדחק של האונייה, ובכל ויקיפדיה יש לציין שלנושאות המטוסים מסדרת נימיץ יש "הדחק" של 102,000 טון. ויקינתונים ירכז את המידע הזה, ובתבנית נצטרך רק להפנות לדף המתאים בוויקינתונים כדי לשאוב משם את כל הנתונים של הספינה. בדומה, כמובן, גם עבור בני אדם - תאריך לידה ולפעמים גם פטירה, גובהם של ספורטאים ותחומי התפוצה של חרקים וכן הלאה.

השימוש הנפוץ ביותר לנתוני ויקינתונים הוא לנתוני קואורדינטות בערכים ובתבניות.

 • לחצו על התמונות להגדלה:
 1. לאחר מכן יורדים למטה למקום המסומן בעיגול ירוק זה כפתור "הוספה" לוחצים עליו.
 2. נפתחים שני חלונות כפי שרואים בקובץ השני, מסומנים בעיגולים ירוקים. בחלון מימין מכניסים את השפה עברית על ידי כתיבת he, המערכת מעלה את האפשרות עברית, לאחר מכן עוברים שמאלה לעיגול השני המסומן בירוק, ומכניסים את שם הערך, ולוחצים משמאל על "שמירה"
 3. הקובץ השלישי - הדף כפי שהוא נראה לאחר השלמת כל הקישורים. התוספות מסומנות בכחול, למעלה שם התווית כשם הערך בעברית, למטה הקישור לדף בוויקיפדיה העברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]