עזרה:בינוויקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דף זה הוא דף ארכיון. כיום לא נהוג להשתמש בבינוויקי באופן המתואר בדף, פרט למקרים יוצאי דופן, וקישורי הבינוויקי מתבצעים אך ורק בעזרת ויקינתונים. ראו עזרה:בינוויקי בוויקינתונים

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


ויקיפדיה היא פרויקט בין־לאומי ורב־לשוני. ניתן לקשר בין מאמרים שעוסקים באותו נושא בוויקיפדיות בשפות שונות. קישורים כאלה מכונים קישורי בינוויקי והם מתוחזקים על ידי ויקינתונים.

קישור נכון ומלא בין ערכים בשפות שונות עוזר לקוראים ולעורכים ומקדם את הוויקיפדיות בכל השפות.

ויקינתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עזרה:בינוויקי בוויקינתונים

החל מינואר 2013, מופעלת במיזמי קרן ויקימדיה מערכת הנקראת "ויקינתונים". מערכת זו תומכת בקישורי בינוויקי מרכזיים, כלומר מהווה בסיס נתונים המרכז את המידע לצורך קישורים בין ערכים באותו נושא בוויקיפדיות בשפות השונות. השינוי או התיקון בוויקינתונים מבוצע על ידי לחיצה על קישורית "עריכת הקישורים" שמופיעה מתחת לרשימה מימין בתפריט.

קישור רק בין מאמרים בודדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דפים העוסקים באותו נושא, בשפות שונות, צריכים להיות מקושרים ביניהם. בדרך כלל, כל ערך בוויקיפדיה העברית צריך להיות מקושר לערך אחד לכל היותר בכל ויקיפדיה אחרת. בפרט, אם שם הערך הלועזי הוא תרגום מדויק של השם העברי והם דנים באותו נושא, גם אם לא באותה רמת פירוט, כנראה שכדאי לקשר ביניהם. במקרים אחרים יש להפעיל שיקול דעת פרטני.

מצבים שרצוי להימנע מהם, אלא אם יש סיבה עניינית:

 • קישור מערך אחד בעברית לשני ערכים או יותר באותה שפה זרה. אפשר לנקוט בשלוש דרכים:

1. בחר את הקישור הזר שמתאים יותר ומחק את הקישור האחר.

2. שקול פיצול של הערך העברי. למשל:

  • [[en:Democracy]]
  • [[ca:Democràcia]]
  • [[en:People's rule]]

3. השאר המצב כפי שהוא (הצף את הנושא בדף השיחה).

 • קישור מערך שלם בעברית לפסקה בתוך ערך בשפה זרה. בחר בין האפשרויות הבאות:
 1. צור דף הפנייה בויקיפדיה הזרה המקשר לפסקה האמורה וחבר אותו לערך בעברית באמצעות ויקינתונים.
 2. החלף את הקישור בקישור מתאים יותר.
 3. מחק את הקישור (ציין זאת בדף השיחה).
 4. השאר את המצב כפי שהוא (אם מבנה הערכים מצדיק זאת).
 5. שקול לפצל את הערך בוויקיפדיה הזרה. למשל:

הקפדה על הכתיב של שם הערך הלועזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש להקפיד ששמות הערכים בקישורי בינוויקי יהיו זהים לכתיבתם בוויקיפדיה זרה. הדרך הפשוטה להשיג זאת היא על ידי העתקה של שם הערך הלועזי והדבקתו לקישור בינוויקי (copy & paste). ישנם ערכים שבהם מופיעים קישורים שלא מקפידים על כך ויש לתקן מצבים כאלה:

 • אי־הקפדה על אותיות קטנות וגדולות: קישור ל-el:εγκέφαλος בערך מוח (יוונית; צ"ל Εγκέφαλος), או קישור ל-en:fallout shelter בערך מקלט גרעיני. (אנגלית; צ"ל Fallout shelter). קישורים עם רישיות לא נכונה עשויים לעבוד נכון כקישורים, אבל הם מבלבלים את הבוטים ולכן לא מתעדכנים נכון.
 • הופעה של מספרי תווי יוניקוד במקום תווים אמיתיים. זה קורה לעיתים מסיבות טכניות בדפים שקישורי בינוויקי נוספו אליהם לפני זמן רב, על ידי בוטים שלא פעלו כשורה או על ידי גולשים שהשתמשו במערכות הפעלה או דפדפנים ישנים שלא תומכים ביוניקוד באופן מלא. ויקיפדיה כן תומכת ביוניקוד באופן מלא ויש לתקן קישורים כאלה, שיהיו כתובים בתווים האמיתיים. קישורים עם מספרי תווים מכילים מחרוזות בסגנון הבא:

קישורי בינוויקי לתבניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לקשר תבניות בקישורי בינוויקי כאשר יש בוויקיפדיה זרה תבנית שמיועדת למטרה דומה. גם כאן יש לבצע את הקישור דרך ויקינתונים.

קישור בין מרחבי שמות שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל יש לקשר בין דפים שנמצאים באותו מרחב שמות (namespace).

חשוב לשמור על כללים אלה:

 • יש לקשר ממרחב הערכים רק למרחב הערכים.
 • יש לקשר ממרחב קטגוריה רק למרחב קטגוריה (טעות נפוצה למדי היא לקשר בין ערכים לבין דפי קטגוריות ולהפך).
 • יש לקשר ממרחב תבנית רק למרחב תבנית, גם כשמדובר בתבניות שמשמשות כרשימות שקיימות בוויקיפדיה אחרת במרחב הערכים.

הכללים לגבי המרחבים הטכניים והקהילתיים – "עזרה", "ויקיפדיה" ו"פורטל" – פחות נוקשים. למשל, ייתכן שנושא טכני כלשהו נמצא בוויקיפדיה העברית במרחב "עזרה" ובוויקיפדיה האנגלית במרחב "ויקיפדיה". אם הדפים עוסקים באותו נושא, ניתן לקשר ביניהם, אם כי אפשר גם לשקול להעביר את הדף למרחב שמות אחר.

לרוב לא אמורה להיות סיבה לקשר ממרחב הערכים לאחד ממרחבי השמות הטכניים. אם בוויקיפדיה זרה כלשהי נושא טכני מתואר במרחב הערכים, כדאי לפנות לשגרירות של אותה ויקיפדיה ולהציע לעורכיה להעביר את הדף למרחב שמות מתאים יותר (מצבים כאלה קורים לעיתים קרובות בוויקיפדיות חדשות וקטנות).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]