עזרה:חיפוש בוויקיפדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

לוויקיפדיה יש מנוע חיפוש פנימי, המאפשר גישה ישירה לכל ערך רצוי לפי שמו, וכן לחפש מושגים בוויקיפדיה, גם כאלה שלא נכתב עליהם ערך. הדרך הבסיסית ביותר לגישה לערך מסוים, כאשר המשתמש יודע היטב באיזה ערך הוא מעוניין, היא באמצעות תיבת החיפוש, המופיעה בראש כל דף בוויקיפדיה.

תיבת החיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיבת החיפוש נמצאת בראש כל דף בוויקיפדיה:

בתיבת החיפוש יש לכתוב את מילות החיפוש המבוקשות. עצה: לחיצה על Alt+Shift+F מקפיצה את הסמן לתיבת החיפוש (לא עובד בדפדפן אופרה).

קריאת המדריך למתן שמות לערכים עשויה לסייע באיתור מהיר של ערכים. אנחנו נותנים שמות לערכים לפי הכללים שכתובים שם - כדי לחפש ערך מסוים, כדאי לדעת איך אנחנו קוראים לו. שני כללי יסוד:

  • שמות הערכים, כמו ויקיפדיה בכלל, נכתבים בכתיב מלא.
  • שמות הערכים נכתבים בדרך כלל בלשון יחיד. אם תחפשו, למשל, את הערך "סולנואידים", תגיעו לדף החיפוש. אם תחפשו, לעומת זאת, סולנואיד תגיעו ישירות לערך המתאים.

לאחר כתיבת מילות החיפוש, לחיצה על צלמית החיפוש או על המקש Enter תוביל מיד לערך המתאים, כאשר ערך זה קיים בוויקיפדיה. כאשר הערך המבוקש אינו קיים בוויקיפדיה, ייפתח דף חיפוש, שיציע ערכים שבהם מוזכר הערך המבוקש (או חלק מהמילים המבוקשות). בדף יופיעו גם קישורים לכתיבת ערך חדש וקישור לדף לבקשת ערכים. אם הערך קיים, אבל כתיב מסוים של שמו לא מניב תוצאה, נשמח אם תצרו דף הפניה לערך הנכון.

כאשר רוצים שתוצאות החיפוש יציגו רק תוצאות התואמות את הטקסט המדויק שנכתב בתיבת החיפוש, יש להקיף טקסט זה במירכאות.

בדף תוצאות החיפוש של מושג, ניתנת אפשרות לחפש בוויקיפדיה באמצעות מנועי חיפוש חיצוניים, כגון יאהו! וגוגל. כדי להגביל את תוצאות החיפוש ניתן להשתמש ב"prefix:" במילת החיפוש. כך חיפוש של "ישראל prefix:ויקיפדיה:מזנון" מאפשר חיפוש שמוגבל למזנון ויקיפדיה בלבד.

השלמה אוטומטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכונת "ההשלמה האוטומטית" עבור הצירוף "וויקי"
תכונת "ההשלמה האוטומטית" עבור הצירוף "וויקי"
תיקון שגיאת כתיב קלה
תיקון שגיאת כתיב קלה

בוויקיפדיה קיימת מערכת "השלמה אוטומטית". כתיבת האותיות הראשונות של שם הערך והמתנה קצרה תוביל לפתיחת חלונית קטנה מתחת לשורת ה"חיפוש" בה יופיעו ערכים בעלי הקידומת שנכתבה. מערכת זו שימושית בהגברת הנגישות ומהירות הגישה לערך, וגם כאשר שם הערך המדויק איננו ידוע או כאשר מחפשים קבוצת ערכים בעלי קידומת מסוימת, כפי שנראה בתמונה מימין. ההשלמה מתגברת לעיתים על שגיאות כתיב קלות, כפי שמראה הדוגמה שמשמאל.

כתיב חלופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמות הערכים בוויקיפדיה כתובים בכתיב מלא, בצורת יחיד ולא ברבים ובשם המקובל ביותר לנושא הערך. עם זאת, כדי להקל על המחפש ניתן להגיע לערכים רבים גם דרך שמות חלופיים, הנובעים מכתיב שונה, או מקיומם של שמות אחדים לאותו נושא. כך, למשל, תורכיה מפנה לטורקיה, ארה"ב מפנה לארצות הברית ותאודור הרצל מפנה לבנימין זאב הרצל.

ראו הרחבה בדף ויקיפדיה:דף הפניה.

כאשר למילה אחת יש פירושים אחדים, המשתמשים אינם צריכים להתלבט איך יגיעו לפירוש המעניין אותם. חיפוש המילה או המושג יציג דף פירושונים, שהוא דף המכיל את כל הפירושים השונים של המושג, וממנו ניתן לעבור למושג הרלוונטי. אם למילה יש פירוש אחד דומיננטי על פני פירושים אחרים, חיפוש המילה יוביל לערך על פירושה הדומיננטי ובראשו תהיה הפניה לדף הפירושונים שבו רשימת ערכים אחרים עם אותו השם.

מרחב החיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה מחולקת למרחבים אחדים. המרחב העיקרי הוא מרחב הערכים, ואליו נלווים מרחבים רבים, כגון מרחב דפי השיחה ומרחב הטיוטות. החיפוש הבסיסי מתבצע רק במרחב הערכים, אך לאחר הצגת תוצאות החיפוש ניתן להרחיב את החיפוש למרחבים נוספים.

חיפושים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתיבת החיפוש ניתן לכתוב מילות מפתח אחדות לחיפושים מיוחדים. דוגמאות לחיפושים (ניתן לשלב דוגמאות יחד):

מילת מפתח דוגמה הסבר
intitle intitle:"פירושונים" חיפוש דפים שהכותרת מכילה "פירושונים"
-intitle -intitle:"פירושונים" חיפוש דפים שהכותרת לא מכילה "פירושונים"
incategory incategory:"קצרמר" incategory מאפשר חיפוש דפים לפי קטגוריה, במקרה זה קטגוריה:קצרמר
linksto "סינגל" linksto:"שיר" חיפוש באמצעות linksto מאפשר חיפוש דפים המקשרים לדף מסוים. במקרה זה חיפוש ערכים המכילים את המילה "סינגל" ומקשרים לשיר (אלו בדרך כלל פזמונים)
prefer-recent "ישראל" prefer-recent:0.8,7 חיפוש ערכים המכילים את המילה "ישראל" עם העדפה משמעותית לערכים שנערכו בזמן האחרון באמצעות prefer-recent (ערכים אקטואליים)
hastemplate hastemplate:לשכתב incategory:"קצרמר היסטוריה" hastemplate מאפשר חיפוש דפים המכילים תבנית, כשבמקרה זה מחפשים ערכים המכילים {{לשכתב}} ושייכים לקטגוריה:קצרמר היסטוריה
insource insource:/ב\[\[הה[^\|\]]+\]\]/ חיפוש באמצעות insource מאפשר חיפוש עם ביטויים רגולריים חיפוש "ב" ולאחריה קישור לדף המתחיל ב"הה" ששם התצוגה זהה לשם הקישור (למשל ב[[ההימאליה]] במקום ב[[ההימלאיה|הימלאיה]]).
-hastemplate -hastemplate:ציטוט insource:/ ז\"ל/ -insource:/ ע\"ש/ דפים המכילים את הביטוי ז"ל ולא מכילים ע"ש ואין בהם {{ציטוט}}