עזרובעל ברקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עזרובעל ברקה

עזרובעל ברקה (פיניקית: 𐤏𐤆𐤓𐤁𐤏𐤋 𐤁𐤓𐤒, "עזרבעל ברק"; 245 - 207 לפנה"ס) היה מצביא קרתגי שנלחם במלחמה הפונית השנייה. הנהיג את המערכה בחצי האי האיברי, ונהרג באיטליה כשנחלץ לעזרת אחיו.

עזרובעל היה בנו של חמילקרת ברקה ואחיו של חניבעל.

הלחימה בחזית האיברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הזירה האיברית במלחמה הפונית השנייה

כאשר יצא חניבעל למסע ההתקפה על איטליה, הוא מינה את עזרובעל למפקד על שטחי ספרד שמדרום לאברו, והשאיר לו 12,000 חיילים רגלים, 3000 פרשים, 21 פילים ו-57 אוניות. בשנת 217 לפנה"ס פלש פובליוס קורנליוס סקיפיו לספרד, אך עזרובעל שהיה עסוק בדיכוי מרידת הטורדטאנים, לא יצא להילחם כנגדו, והרומאים התקדמו עד סגונטו. שנתיים לאחר מכן נערכו הכוחות בדרטוסה, לקרב מכריע בו הובס עזרובעל.

שנה אחר כך עזב עזרובעל את ספרד כדי לדכא מרידה בנומידיה, אך חזר בשנת 212 לפנה"ס. בקרב באיטיס, שניטש ב-211 לפנה"ס, הביס עזרובעל את הצבא הרומי באיטליה, שפוצל בין פובליוס קורנליוס סקיפיו ואחיו גנאיוס. הקרב הסתיים במותם של האחים, במה שנחשב לניצחון היבשתי היחיד של מצביא קרתגי שאינו חניבעל, במהלך המלחמה.

כאשר פובליוס קורנליוס סקיפיו אפריקנוס קיבל את הפיקוד הרומי על ספרד, והכניע את קרתגו החדשה, הוא יצא לקרב נגד עזרובעל, שלא היה מוכן, ליד באיקולה. עזרובעל אוגף אך הצליח לסגת ולהציל את רוב צבאו, אז נענה לקריאת אחיו חניבעל לתגבורת מאיטליה.

הפלישה לאיטליה ומותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עזרובעל יצא למסע לאיטליה, באותו מסלול בו הלך חניבעל, אך בזריזות רבה יותר, והגיע עד צפון איטליה. שם שלח איגרת לחניבעל, שיפגוש אותו ליד נארניה. האיגרת נפלה בידי הרומאים, והם יצאו לקראת עזרובעל. עזרובעל ניסה להתחמק מקרב עם הרומאים לפני שיחבור לאחיו, אך טעה בדרך ונאלץ להלחם באזור נהר המטאורוס. צבאו הובס בקרב, וגם הוא שנלחם בראש צבאו נהרג בקרב מטאורוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עזרובעל ברקה בוויקישיתוף