עזריאל אריאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב עזריאל אריאל
תמונה עזריאל אריאל.jpg
לידה 27 בנובמבר 1961 (בן 60)
י"ט בכסלו ה'תשכ"ב
ירושלים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק מחקר תורני, ייעוץ נישואין
תפקידים נוספים רב היישוב עטרת
רבותיו אביו, הרב יעקב אריאל
אב יעקב אריאל עריכת הנתון בוויקינתונים
www.dkatom.co.il/azriel
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב עזריאל אריאל (נולד בי"ט בכסלו ה'תשכ"ב, 27 בנובמבר 1961) הוא רב היישוב עטרת, ראש מרכז 'אחווה' למדיניות חברתית יהודית, פעיל בתנועת "בוחרים במשפחה" ועורך ספרות תורנית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בי"ט בכסלו ה'תשכ"ב בירושלים, בן בכור לרב יעקב אריאל ולרבנית נחמה (לבית מנדלסון).

בהיותו בן ארבע עבר עם הוריו ואחותו הצעירה למושב כפר מימון בנגב המערבי, שהוקם שנים אחדות קודם לכן, שם נולדו בהמשך חמישה אחים ואחיות נוספים.

למד בישיבה תיכונית "בית יהודה" בכפר מיימון. לאחר מכן בישיבת מרכז הרב, ובכולל מג"ל בגוש קטיף. בשנת תשמ"ו הצטרף למקימי מכון התורה והארץ ובמסגרת זו כתב מאמרים רבים וספרים בנושאי מצוות התלויות בארץ. היה מיוזמי וממתווי דרכה של הישיבה המוזיקלית "כינור דוד" ביישוב עטרת.

ערך את הכרך הראשון מסדרת השו"ת באהלה של תורה וספרים נוספים שכתב אביו. כתב בעבר טור קבוע בעלון השבת באהבה ובאמונה. במשך כ-8 שנים ערך את כתב העת צהר ואף פרסם בו כמה מאמרים.

בנוסף עוסק בייעוץ זוגי ומנהל את מרכז "אחו"ה" למדיניות חברתית יהודית ביישוב ניצן.

פועלו הציבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תוכנית ההתנתקות חבר לעדי מינץ ביוזמה לחדש את הנהגת מועצת יש"ע[1]. בעקבות יוזמה זו יצאה אל הפועל מליאת מועצת ישע המתחדשת, והוא נבחר לכהן במזכירות המליאה[2]. לאחר כשנתיים הודיע על פרישתו מפעילות במועצת ישע[1].

בשנת 2005 החל לערוך את פירוש הרב הנזיר (הרב דוד הכהן) על הספר "אמונות ודעות" של רבנו סעדיה גאון. מלאכת העריכה ארכה כעשר שנים בשיתוף עם מכון אריאל ומכון "נזר דוד"[3]. הפירוש יצא לדפוס בשנת 2014 בארבעה כרכים. כמו כן השתתף בהוצאת הספר 'חוג הרא"יה' - פירושו של הרב הנזיר לאורות הקודש.

בשנת 2013 השתתף במפגשים בין חברי כנסת ואישי ציבור לרבנים במזכירות ה"העדה החרדית" על מנת ליצור הבנות בנוגע לחקיקת החוק לגיוס חרדים[דרוש מקור]. את המסקנות ממפגשים אלו הגיש לוועדה בראשות השר וחה"כ יעקב פרי, שהכינה את החוק לקריאה ראשונה, וחלק מהמסקנות יושמו בהחלטות הוועדה[דרוש מקור].

בשנת 2014 חקר את מעורבות הקרן לידידות בתכנים המועברים בקייטנות הקיץ של משרד החינוך. לאחר בדיקתו גייס[דרוש מקור] את ועד רבני בנימין, בו היה חבר, להתנגדות לכך, וכן רבנים בולטים נוספים. שאלה זו עוררה דיון ציבורי בציונות הדתית[4].

החל משנת 2016 עומד בראש מרכז 'אחווה' למדיניות חברתית יהודית בפורום חותם[5]. במסגרת תפקידו זה עוסק הרב אריאל בחקר יחסה של התורה היהודית למצוקות חברתיות, ומכין ניירות עמדה עבור חברי כנסת בעניינים אלו.

בשנת 2018 היה שותף בהקמתה של התנועה לקידום המשפחה היהודית "בוחרים במשפחה".

דעותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב אריאל סבור כי התופעה הנרחבת של הפרדת ילדים מהוריהם, מחייבת התאמה של מערכות הרווחה והמשפט לטיפול במשפחות אלו[6].

הרב אריאל הסביר כי "הסמכות ההורית הינה אחת מאבני היסוד של יחסי הורים וילדים", וכי "הידיעה של הילד שעליו לשמוע בקול הוריו ולכבד אותם, היא מרכיב בסיסי בהגנה על הילד ובהבטחת צמיחתו הבריאה עד לגיל שבו הוא יכול ליטול אחריות לחייו". במקביל אריאל מותח ביקורת על גישות פסיכולוגיות המתנגדות להצבת גבולות לילד – גישות שלהבנתו מכרסמות משמעותית בסמכות ההורית ובטווח הארוך פוגעות בילד עצמו. מסקנתו של הרב אריאל היא שנדרשת "סמכות הורית חדשה" גמישה ומכילה יותר, "מתוך הכרה בחשיבותה של סמכות ההורים כאחראים לחינוך לערכים ולהתנהגות מוסרית, למרות הקשיים הכרוכים בכך בעידן הפוסט-מודרני, ואולי דווקא בגללם"[6].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשוי לחדווה (בתו של הרב אליעזר ולדמן), עובדת סוציאלית במקצועה, ולבני הזוג תשעה ילדים. גר ביישוב עטרת ומשמש כרב היישוב.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]


אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

 
 
 
משה שטיגליץ
 
 
 
אסתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרב יעקב אריאל
 
הרב ישראל אריאל
 
הרב יועזר אריאל
 
הרב יגאל אריאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרב עזריאל אריאלהרב איתיאל אריאלהרב שמואל אריאל
 
הרב עזריה אריאל
 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמריו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]