עיגול לטובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עיגול לטובה היא עמותה המעודדת תרומות קטנות לעמותות. באמצעות הוראה קבועה, ניתן לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי או את השכר נטו בתלוש המשכורת החודשי ואת ההפרש לתרום לעמותה או למטרה על פי רשימה גופים באתר עיגול לטובה. הכסף הנתרם מועבר, במלואו, לעמותות הנבחרות. עיגול לטובה נוסדה בשנת 2008 על ידי אורני פטרושקה, יעקב בורק ויהושע אגסי. מנכ"לית העמותה היא.

נכון לפברואר 2017, למעלה מ-187,007 איש תורמים באמצעות עיגול לטובה ומעבירים, מדי חודש, כ-4 ש"ח בממוצע, וסכום הכסף שנתרם הוא כ-31 מיליון ש"ח.[1]

דרך פעילות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל העמותות, העומדות לבחירת התורם, קבלו את "תו מידות לאפקטיביות" ונכללו ברשימה לאחר סינון על ידי ועדה ציבורית בראשותו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר.

מידות - שיקוף ודירוג עמותות, היא חברה לתועלת הציבור וללא כוונת רווח העוסקת בדירוג עמותות ובניתוח התחומים שבהם הן פועלות. דירוג מידות מספק מבט רב ממדי על עמותות יכולתן להשיג את היעדים והמטרות שלהן. דוח הדירוג מנתח את העמותה בכמה היבטים ומשלב כלי הערכה איכותניים וכמותניים ומתקיים בשיתוף פעולה מלא עם העמותה המדורגת ובהסכמתה. בסיום הדירוג מוענק לעמותה "תו מידות לאפקטיביות" או "תו מידות לאפקטיביות בהצטיינות".

למי ניתן לתרום[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון למאי 2017, עיגול לטובה מסייע לכ-142 עמותות, המחולקות ל-10 תחומי פעילות שונים: הגנת הסביבה והחי, אנשים עם מוגבלויות, בריאות, חינוך, ילדים ונוער בסיכון, נשים במצוקה, סובלנות וזכויות אדם, אזרחים ותיקים וקהילות נזקקות, רווחה ותעסוקה ותרבות.

כחלק מהליך ההצטרפות, ניתן לבחור לתרום לעד שלושה יעדים, בהתאם לאפשרויות הבאות:

  • ארגון ללא כוונת רווח (עמותה או חברה לתועלת הציבור).
  • תחום - כאשר התרומה תחולק באופן שווה בין כל הארגונים המשויכים לתחום הנבחר.
  • כללי (ברירת המחדל) - התרומה מחולקת באופן שווה בין כל הארגונים, ללא כוונת רווח, שמופיעים ברשימה.

עיגול לטובה הבינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיגול לטובה היא חלק מיוזמה בינלאומית בשם Round-up International, שייסד והגה ריי טיילור. ישראל נבחרה להיות המקום הראשון בעולם להקמת פעילות זו ואשר בסיס פעילותה מהווה מודל לעמותות דומות שיוקמו במדינות אחרות באמצעות Round-up העולמית. ישנן כ- 35 ארצות ברחבי העולם בהן רשום סימן המסחר של round-up[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]