עיגול לטובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל העמותה

עיגול לטובה היא עמותה המעודדת תרומות קטנות לעמותות. באמצעות הוראה קבועה, ניתן לעגל כלפי מעלה כל עסקה בכרטיס אשראי או לעגל כלפי מטה את השכר נטו בתלוש המשכורת החודשי[1] ואת ההפרש לתרום לעמותה או למטרה על פי רשימה גופים באתר "עיגול לטובה". הכסף הנתרם מועבר לעמותות הנבחרות. עיגול לטובה נוסדה בשנת 2008 על ידי אורני פטרושקה, יעקב בורק ויהושע אגסי.

נכון לאוקטובר 2019, למעלה מ-294,000 איש תורמים באמצעות עיגול לטובה ומעבירים, מדי חודש, כ-4 ש"ח בממוצע, וסכום הכסף שנתרם הוא כ-55 מיליון ש"ח.[2]

דרך פעילות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל העמותות, העומדות לבחירת התורם, עברו את מבדקי מידות לאפקטיביות, ונכללו ברשימה לאחר סינון על ידי ועדה ציבורית בראשותו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר.

החל מ-2019, שופט בית המשפט העליון בדימוס פרופ' אליקים רובינשטיין עומד בראש הוועדה הציבורית.

בנוסף, כל העמותות החברות בעיגול לטובה מחויבות באישור ניהול תקין ובסעיף 46א' לזיכוי התרומה במס.

מידות - שיקוף ודירוג עמותות, היא חברה לתועלת הציבור וללא כוונת רווח העוסקת בדירוג עמותות ובניתוח התחומים שבהם הן פועלות. דירוג מידות מספק מבט רב ממדי על עמותות יכולתן להשיג את היעדים והמטרות שלהן. דוח הדירוג מנתח את העמותה בכמה היבטים ומשלב כלי הערכה איכותניים וכמותניים ומתקיים בשיתוף פעולה מלא עם העמותה המדורגת ובהסכמתה. בסיום הדירוג מוענק לעמותה "תו מידות לאפקטיביות" או "תו מידות לאפקטיביות בהצטיינות".

למי ניתן לתרום[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2019, עיגול לטובה מסייעת ל-168 עמותות, המחולקות ל-10 תחומי פעילות שונים: הגנת הסביבה ובעלי חיים, אנשים עם מוגבלויות, בריאות, חינוך, ילדים ונוער בסיכון, נשים במצוקה, סובלנות וזכויות אדם, אזרחים ותיקים וקהילות נזקקות, רווחה ותעסוקה, ותרבות והתנדבות.

כחלק מהליך ההצטרפות, ניתן לבחור לתרום לעד שלושה יעדים, בהתאם לאפשרויות הבאות:

  • ארגון ללא כוונת רווח (עמותה או חברה לתועלת הציבור).
  • תחום - כאשר התרומה תחולק באופן שווה בין כל הארגונים המשויכים לתחום הנבחר.
  • כללי (ברירת המחדל) - התרומה מחולקת באופן שווה בין כל הארגונים, ללא כוונת רווח, שמופיעים ברשימה.

נתונים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 העבירה עיגול לטובה לעמותות החברות תרומות בסך 10,332,000 ש"ח.[3] בנוסף היו לה הכנסות מתרומות בסך למעלה מ-1.5 מיליון ₪. סך ההוצאות של העמותה בשנה זו עמדו על למעלה מ-1.2 מיליון ש"ח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בתלושים המופקים על ידי חברות מחשוב השכר "חילן", "הר-גל" ו"מלם שכר"
  2. ^ לפי אתר הארגון.
  3. ^ עיגול לטובה - דוחות כספיים ל-31 בדצמבר 2019, באתר גיידסטאר