עידן זילברשטיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עידן זילברשטיין
אייל שכטר ודניאלה וירצר בהצגה "חלום על נייר זכוכית"
עמית לוי, ניר זליחובסקי, צליל חן זקס, פיליפ דומרב ולנה אטינגר בהצגה "מי שם"
ריימונד אמסלם בהצגה "קשורה"
מימין לשמאל: ליאור גרטי, אבי כהן, שירה פרבר, עופר עין גל, גיל צרנוביץ' וחוה רוזלסקי. בהצגה "חדקול"

עידן זילברשטיין (נולד ב-1966) הוא מחזאי, במאי, מלחין ומעבד מוזיקלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן זילברשטיין נולד וגדל בקריית מוצקין. יובל, אחיו, הוא טכנאי קול בהופעות ובהקלטות. איתי, אחיו השני, הוא כותב, מלחין ומפיק מוזיקלי.

זילברשטיין למד לנגן ולהלחין באופן עצמאי. בצה"ל שירת בלהקת הנח"ל 85 (בבימויו של צדי צרפתי), המחזור הראשון של הלהקות הצבאיות שחידש פעילות אחרי שרפול הקפיא את פעילותן. בלהקה היה זמר ושם פגש את פזית נוני, מי שעתידה להיות אשתו.

הלחין מוזיקה להצגה "מים ושמים ותיבה" (1987) מאת יצחק גורמזאנו גורן, הצגת יחיד בביצוע מנחם עיני - שמתעדת את סיפור חייו של ר' יהודה הלוי, שניים מהשירים יצאו על גבי תקליט. ההצגה רצה כ-150 פעמים. ההצגה חודשה פעמיים נוספות, בפעם השלישית בבימויו של זילברשטיין, בביצועו של שרון רג'יניאנו.

ביחד עם פזית נוני כזמרת ושני נגנים בוגרי רימון – שמיל פרנקל וגיל שטראוס - הקים את "נע לשבט" הרכב רוק מראשוני דומינו גרוס, הופיעו במועדונים רוקסן ומאחורי הים. החומרים נכתבו בידי זילברשטיין.

הלחין מוזיקה להצגה 'שירת הנחמדים' – בבימוי עמית ליאור ובביצוע מסקי שיברו (1994). זכה בציון לשבח על המוזיקה בתיאטרונטו. ההצגה רצה מאות פעמים ברחבי ישראל.

בשנים 95–1994 היה מלחין הבית בתוכנית הרדיו "אהבה עברית" ששודרה ברשת ב' בהגשתו של אהוד מנור. מנור אירח בכל תוכנית משורר שהוציא ספר לאחרונה וזילברשטיין הלחין ושר שירים של המשורר.

ב-1997 הלחין מוזיקה לשתי הצגות שהועלו בתיאטרון הסימטה - 'העליונים' מאת פסבינדר, בבימוי ניקו ניתאי, ו'אם בפוטנציה' – מאת עופר קניספל ובבימוי עירית פרנק.

בשנים 1999–2000 הצטרף למנחם עיני שעבר לגור בקריית שמונה והקימו את תיאטרון מ.ר.א.ה. לצד התיאטרון, מראה הקימו גם בית ספר לאמנויות הבמה. זילברשטיין כתב, ביים והלחין את "חדירה" – ההפקה הראשון של מ.ר.א.ה, בה שיחק בין השאר עיני.

ב-1998 עלה בתיאטרון הסימטה המחזה "גלות הנפש" אותו זילברשטיין כתב, ביים ולו הלחין את המוזיקה. באותה שנה הלחין מוזיקה להצגה 'ילדי הנרות' – מאת יגאל אבן-אור, בבימוי עמית גזית, 'הקאמרי'.

כתב מוזיקה לסרט התיעודי "האויב האחרון" בבימויו של ניצן גלעדי (1999), שזכה בכמה פרסים ברחבי העולם.

כתב מוזיקה להצגה "וחוץ מזה גזר", מאת אפרים סידון, בבימויו של עמית ליאור, שזכתה בפרס המוזיקה בפסטיבל חיפה להצגות ילדים 2000. ב-2004 עלו בתיאטרון הסימטה שני מחזות אותם זילברשטיין כתב ולהם הלחין את המוזיקה. הראשון הוא "בצלם אדם", בבימויה של עירית פרנק. והשנייה "חד קול", בבימויו של זילברשטיין.

בשנים 2004–2005 לימד מחזאות בבית הספר למשחק של שרון אלכסנדר. ב-2005 מחזה פרי עטו בשם "4 בנובמבר" עלה בפסטיבל תיאטרון קצר בצוותא בבימויו של אבישי מילשטיין, בו שיחקו בין היתר ניר לוי, יגאל זקס ומיכל לוי.

כתב מוזיקה אתיופית ורגאיי להצגה "יחיד במינו" (2005), בהפקת תיאטרון הנפש, ההצגה המספרת את מסעו של ילד ומשפחתו מאתיופיה לירושלים. ההצגה זכתה בפרסים רבים ורצה מאות פעמים והועלתה גם בברודוויי.

זילברשטיין כתב, ביים והלחין את המוזיקה לשלוש הצגות שעלו בתיאטרון תמונע – "קשורה" בשנת 2009, "מי שם", בשנת 2011 ו"חלום על נייר זכוכית", בשנת 2013.

בשנת 2011 יצא לאור האלבום "לתחנה הבאה", של פזית נוני, בו כתב והלחין את חלק מהשירים. את האלבום כולו הפיק מוזיקלית.

בקיץ 2012 כתב, הלחין והפיק מוזיקלית את "אין מלך" - שיר שהצטרף למחאה החברתית. הצטרפו אליו בביצוע השיר למעלה מעשרים אמנים, בהם אורי גוטליב, דני שטג, אמיר פייס וזיו רובינשטיין.

הקים מרכז לאומנויות הבמה בפנימיית אורט נתניה. החל משנת 1988 מלמד בני נוער במקומות שונים, בהם קבוצת תיאטרון באגף הנוער בכלא השרון, איתם העלה את ההצגה 'מעגל זגופ'. פרויקט ארוך שנים בפנימיית 'אורט' נתניה. "סטוטה לדסטה" - פרויקט עם אוכלוסיית עולים מאתיופיה בבאר-שבע. קבוצת התיאטרון של 'אורט' גאולה, ת"א – קבוצה שפעלה במשך שבע שנים. 'לקול השדים והרוחות' – התאטרוק, אשדוד, קבוצת אומנות חברתית בבימויה של זמירה רון. ניהול אומנותי של מחנה הרוק והמחנה הבין-תחומי – החברה למתנ"סים .

הלחין מוזיקה להצגות רבות לילדים ובני נוער, קלטות לילדים, תוכניות טלוויזיה.

כתב את התסריט, עיבד והפיק מוזיקלית את הדי.וי.די. "נשיבוק", בביצועה של פזית נוני.

בעל בלוג, בו הוא מעלה שירים, סיפורים ומאמרים פרי עטו.

עידן זילברשטיין נשוי לפזית נוני - שחקנית, בובנאית וזמרת-יוצרת. לזוג שני ילדים.

אודות מבחר ממחזותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טעונים

מחזה שזילברשטיין כתב לבני נוער בשנת 1998 והוא אחד משני מחזותיו שראו אור בספר בהוצאת גוונים. המחזה נכתב לאחר עשרים ראיונות שערך זילברשטיין עם ניצולי שואה ששכלו את קרוביהם וחבריהם בתקופת מלחמת העולם השנייה. בסתיו 1943 תשעה בני נוער במהלך השואה המנותקים ממשפחותיהם ומחליטים להקים כפר נוער ביערות אירופה. הם דואגים למזון ומשקה, לומדים תנ"ך ומארגנים תחרות כשרונות צעירים, עד שצצה בעיה שמעמידה את נאמנותם זה לזה במבחן. הצגת הבכורה של המחזה התקיימה ביוני 1999 במסגרת תיאטרון הנוער במרכז ביכורי העיתים, תל אביב. הועלתה בתיאטרון הלאומי של ויימאר, גרמניה, ביולי 1999 ובבתי הספר השונים בעיר, בעברית ובתרגום לגרמנית. בשנת 2003 הועלתה במסגרת קבוצת התיאטרון של פנימיית אורט נתניה. באותה שנה הוצגה באנטוורפן ובריסל, בלגיה, בפריז, צרפת. עד לשנת 2007 הועלו מעל מאתיים הצגות ברחבי ישראל.

ילד חי או מת

מחזה שזילברשטיין כתב לבני נוער בשנת 1999, והוא אחד משני מחזותיו שראו אור בספר בהוצאת גוונים. המחזה נכתב בתום עבודה ותחקיר בת שנה וחצי באגף הנוער של כלא השרון ובשלוש מעונות של נערות שהיו קורבנות לאלימות ותקיפה מינית שהורחקו מהבית בצו בית משפט. ילד ואחיו הגדול יוצאים למסע שראשיתו בחדר השינה החם והמוגן וסיומו בבית הכלא. בדרך פוגשים השניים שורת דמויות החיות באשליה של אושר, המתנפץ על קרקע המציאות האכזרית. הצגת הבכורה התקיימה במרץ 2000, במסגרת תיאטרון הנוער של ביכורי העיתים. בשנת 2004 הועלתה במסגרת קבוצת התיאטרון של פנימיית אורט נתניה. בנובמבר הופיעה בבריסל. עד לשנת 2007 הועלו מעל מאתיים הצגות ברחבי ישראל.

נון סטופ קפה

מחזה שזילברשטיין כתב וביים לבני נוער. העלה עם תיאטרון הנוער של תל אביב בשיתוף התיאטרון הערבי-עברי ביפו ב-2001. בתום ההצגה היה מפגש בין בני נוער יהודים וערבים ודיון על ההצגה.

גלות הנפש

זילברשטיין כתב, ביים והלחין את המוזיקה. ההצגה עלתה בתיאטרון הסימטה בשנת 1998. מחזה פילוסופי על טיפוס שמתעורר יום אחד בין ראש השנה ליום הכיפורים ועורך חשבון נפש על חייו העלובים.

בצלם אדם

זילברשטיין כתב והלחין את המוזיקה, ההצגה עלתה בתיאטרון הסימטה בשנת 2004, בבימויה של עירית פרנק. פגישה בין שני רוצחים בשני תאי כלא צמודים – האחד רוצח ראש הממשלה והשני רוצח ילדה קטנה. שני הרוצחים נקראים באותו שם – אדם.

חדקול

זילברשטיין כתב, ביים והלחין את המוזיקה. ההצגה עלתה בתיאטרון הסימטה בשנת 2004. המחזה מספר על מדינה שבה מי שאינו מדבר בקולו של הגנרל – דינו מוות.

קשורה

זילברשטיין כתב, ביים והלחין את המוזיקה. הצגת יחיד בכיכובה של ריימונד אמסלם שעלתה בתיאטרון תמונע בשנת 2009, בה הופיעו גם נגן קונטרבס ורקדן מלהקת בת שבע. מספרת על נערה בכפר עלום שם, שכל היצרים שלה נוגדים את התפישה השמרנית של הכפר.

מי שם

זילברשטיין, כתב, ביים והלחין את המוזיקה, ההצגה עלתה בתיאטרון תמונע ב-2011. מורה מגורש ממולדתו בשל סירובו לחתום על הצהרת נאמנות. למסעו למולדת חדשה מצטרפת זונה שמטבעה אינה יכולה לחתום נאמנות. ההצגה מתרחשת בין שני הגבולות, כשהדמויות הופכות מבעלות זהות לנטולות זהות לעצמן ולסביבה. בהצגה שיחקו לנה אטינגר, עמית לוי, צליל חן זקס, פיליפ דומרב וניר זליחובסקי.

חלום על נייר זכוכית

זילברשטיין, כתב, ביים והלחין את המוזיקה. ההצגה ב-2013 עלתה בתיאטרון תמונע ב-2013. העלילה מספרת על אמא המוכרת את ילדתה הקטנה על מנת להגשים חלום. בהצגה משחקים אלון אופנהיים, דניאלה וירצר, אייל שכטר, תמרה ניר, מעיין נטסל, בהט קלצ'י ואיתמר שרון. בכל הצגה נוכח על הבמה צייר, שמתחיל לצייר כשההצגה מתחילה ומסיים לצייר שההצגה מסתיימת. הצייר מציג את הציור בפני הקהל עם השתחוויות השחקנים.

ספרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 2014 - מחזה, בימוי ומוזיקה להצגה 'אסופי', תיאטרון תמונע.
 • 2013 - מחזה, בימוי ומוזיקה להצגה 'חלום על נייר זכוכית', תיאטרון תמונע.
 • 2011 - מילים, לחנים והפקה מוזיקלית לאלבום ולמופע 'לתחנה הבאה', פזית נוני.
 • 2011 - מחזה, בימוי ומוזיקה להצגה 'מי שם', תיאטרון תמונע.
 • 2009 - מחזה, בימוי ומוזיקה להצגה 'קשורה', תיאטרון תמונע.
 • 2005 - מחזה קצר 'ארבעה בנובמבר', פסטיבל תיאטרון קצר בצוותא, בבימוי אבישי מילשטיין.
 • 2005 - "יחיד במינו" מאת יוסי וואסה ושי בן עטר בבימוי שי בן עטר בהפקת תיאטרון הנפש.
 • 2004 - מחזה, בימוי ומוזיקה להצגה 'חדקול'.
 • 2004 - מחזה ומוזיקה להצגה 'בצלם אדם', בבימוי עירית פרנק.
 • 2002 - בימוי ומוזיקה להצגה 'בסוף מערב' מאת יצחק גורמזאנו גורן, בביצוע שרון רג'יניאנו.
 • 2001 - מחזה בימוי ומוזיקה להצגה 'נון-סטופ קפה', התיאטרון הערבי-עברי ביפו.
 • 2000 - מחזה, בימוי ומוזיקה להצגה 'חדירה', תיאטרון מ.ר.א.ה, קריית שמונה.
 • 1998 - מחזה, בימוי ומוזיקה להצגה 'גלות הנפש', תיאטרון הסמטה.
 • 1992-1988 - מילים, לחנים, עיבודים ושירה בלהקת הרוק "נע לשבט".

מוזיקה להצגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם בני נוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 1999 - "טעונים" - במסגרת תיאטרון הנוער במרכז ביכורי העיתים, תל אביב. הועלתה בתיאטרון הלאומי של ויימאר, גרמניה, ביולי 1999 ובבתי הספר השונים בעיר, בעברית ובתרגום לגרמנית. זכתה בפרס שני בפסטיבל הארצי לנוער. בשנת 2003 הועלתה במסגרת קבוצת התיאטרון של פנימיית אורט נתניה. באותה שנה הוצגה באנטוורפן ובריסל, בלגיה, בפריז, צרפת.
 • 2000 - מחזה בימוי ומוזיקה להצגה "ילד חי או מת", תיאטרון הנוער של ביכורי העיתים. הועלה בשנית ב-2004 במסגרת קבוצת התיאטרון של פנימיית אורט נתניה. בנובמבר הופיעה בבריסל. הופיעה גם במסגרת קבוצת התיאטרון של פנימיית אורט נתניה בארץ ובחו"ל.
 • 2001 - מחזה בימוי ומוזיקה להצגה 'נון-סטופ קפה', התיאטרון הערבי-עברי ביפו. זכתה בציון לשבח בסתיו תאטרוני, ובמקום השני בפסטיבל הארצי לנוער.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]