עיטורי נאס"א

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עיטורי נאס"א הם עיטורים שמעניק מנהל האווירונאוטיקה והחלל הלאומי של ארצות הברית, לבודדים ולקבוצות אשר עזרו בביצוע משימות הסוכנות. אותות אלו יכולים להיות מוענקים לעובדי נאס"א, לעובדי ממשל או לאחרים.

בנוסף לכך נאס"א יכולה להליץ לנשיא ארצות הברית להעניק מדליית הכבוד של הקונגרס בתחום החלל.

מדליית השירות המצוין של נאס"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליית השירות המצוין של נאס"א (NASA Distinguished Service Medal) היא העיטור הגבוה ביותר המוענק על ידי נאס"א. המדליה מיועדת להענקה לעובדים פדרליים בלבד, אזרחים או אנשי צבא, ואינה מוענקת לאזרחים שאינם אמריקניים. במקרה שהמדליה מוענקת לאסטרונאוטים המשרתים באחת מזרועות הכוחות המזוינים של ארצות הברית, היא מאושרת לענידה על המדים, ותופיע לאחר העיטורים הצבאיים.

מדליית נאס"א לשירות ציבורי מצוין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליית נאס"א לשירות ציבורי מצוין (NASA Distinguished Public Service Medal) היא העיטור הרם ביותר שמעניקה נאס"א לאנשים שתרמו תרומה יוצאת דופן לקידום מטרות הארגון, ואינם נמנים עם עובדי הממשל האמריקני. המדליה היא שוות ערך ל"מדליית השירות המצוין של נאס"א".

"המעשה בגינו מוענקת המדליה חייב להיות כה יוצא דופן, עד שאין מדליה או הוקרה אחרת ההולמת אותו". (מתוך נוסח העיטור).

מדליית המנהיגות הבולטת של נאס"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליית מנהיגות בולטת של נאס"א (NASA Outstanding Leadership Medal) היא העיטור השני בחשיבותו המוענק על ידי נאס"א. המדליה מיועדת להענקה לעובדים פדרליים עבור מנהיגות בולטת שתרמה לקידום תוכניות נאס"א. לאנשים שלא היו עובדים של מוסד ממשלתי מוענקת "מדליית נאס"א המנהיגות הציבורית הבולטת" שנוסדה בשנת 2012.

מדליית השירות יוצא דופן של נאס"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליית השירות יוצא דופן של נאס"א (NASA Exceptional Service Medal) היא העיטור הגבוה ביותר המוענק על ידי נאס"א. המדליה מיועדת להענקה לעובדים פדרליים בלבד, אזרחים או אנשי צבא, ואינה מוענקת לאזרחים שאינם אמריקניים. במקרה שהמדליה מוענקת לאסטרונאוטים המשרתים באחת מזרועות הכוחות המזוינים של ארצות הברית, היא מאושרת לענידה על המדים, ותופיע לאחר העיטורים הצבאיים. לאנשים שאינם עובדי הממשלה ניתן להעניק "מדליית השירות הציבורי יוצא דופן של נאס"א"

מדליית טיסת החלל של נאס"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליית טיסת החלל של נאס"א (NASA Space Flight Medal) היא עיטור המוענק של ידי סוכנות החלל האמריקנית לאסטרונאוטים שביצעו מעשה הראוי לציון או השיגו הישג משמעותי בעת טיסתה לחלל בחללית של נאס"א. בדרך כלל היא מוענקת עבור כל טיסת חלל.

המדליה מוענקת גם לאסטרונאוטים אזרחיים וגם לאנשי צבא, והיא מאושרת לענידה על ידי הזרועות השונות של הכוחות המזוינים של ארצות הברית. מדליה זו מוענקת גם לאזרחים שאינם אמריקניים, אשר השתתפו בטיסות החלל של נאס"א. (מדליה זו הוענקה גם לאסטרונאוט הישראלי אילן רמון, בנוסף למדליית הכבוד של הקונגרס בתחום החלל).

מדליות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לכך מוענקות מדליות עובר הישגים בתחום הנדסה, מדע, וניהול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיטורי נאס"א השונים, באתר של נאס"א