עין הקודקוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Anolis carolinensis parietal eye.JPG
Frog parietal eye.JPG

עין הקודקוד, מעין עין אמצעית, הוא איבר חושי המצוי אצל בעלי חיים מסוימיים ורגיש לשינויים בעוצמת האור.

היצורים הקדומים ביותר הידועים שהיו בעלי עין קודקוד היו דגים מסדרת הפלאקודרמיים, שנכחדו. אחריהם היו דו-חיים מסדרת משוריני הראש, גם הם נכחדו, ניתן למצוא עין קודקוד אצל צפרדעים בימינו. זוחלים קדמוניים מן הלפידוסאוריה שמרו את האיבר הזה. אצל הטואטרה עין הקודקוד היא המפותחת ביותר בקרב זוחלי ימינו, הוכחה לקדמוניותה המופלגת של הטואטרה. עין הקודקוד היא אחת ההוכחות למוסכמה הכללית בקרב המדענים ששני מיני הטואטרה החיים בימינו קיימים כבר 250 מיליון שנה, והם הזוחלים הקדומים ביותר החיים כיום. עין הקודקוד מסיעת לטואטרה להיות פעילה בטמפרטורה של 6 מעלות צלזיוס ולחיות בקור עז יותר עד 0 מעלות צלזיוס, שיא השרידות בקרב זוחלים.

עין קודקוד קיימת בלטאות חיות רבות, אבל דומה שאצל רובן תפקודן לא ידוע. רק אצל אחת מהן דרקון קומודו ידוע שהיא משמשת להבחנה בין אור וצל דבר שמסיע לכח הענק לבחור את מקום רביצתו הרצוי לו בבואו להתחמם בשמש או להתקרר בצל. כל לטאות הכח הן בעלות עין קודקוד, אבל תפקודה אצל שאר מיני הכח לא ידוע. גם אצל הכח עין הקודקוד משמשת כהוכחה לטענה לקדמוניותם המופלגת. מוצא מיני הכח בתקופת היורה. דרקון קומודו נחשב על ידי כמחצית מן המדענים כקיים מאז אמצע העידן המסוזואי, ועין הקודקוד הזעירה והפעילה שלו משמשת להם הוכחה לכך.

לקבוצות זוחלים אחרות הקימות בימינו: צבים, תנינים, נחשים, אין עין קדקוד. החלק העליון של הגולגולת סגור אצלם לגמרי. גם לדינוזאורים לא הייתה עין קודקוד.

Iguana icon.png ערך זה הוא קצרמר בנושא זוחלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.