עכבישי משפך אוסטרליים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןעכבישי משפך אוסטרליים
Atrax robustus.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: עכבישניים
סדרה: עכבישאים
משפחה: משפכנים אוסטרלים
תת־משפחה: Atracinae
סוגים
  • Atrax
  • Hadronyche
  • Illawarra
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Atracinae

עכבישי משפך אוסטרליים (שם מדעי: Atracinae) הם תת-משפחה במשפחה משפכנים אוסטרלים. המינים בתת-משפחה זו הם בעלי ארס קטלני לבני אדם. עיקר תפוצתה של תת-המשפחה היא במזרח אוסטרליה.

עכבישי המשפך האוסטרליים משתייכים למשפחת Hexathelidae. תת-המשפחה כוללת כ-20 מינים המחולקים ל-2 סוגים: Hadronyche ו-Atrax.

עכביש המשפך האוסטרלי דומה לטרנטולה ומקורב אליו. אורכו בין 1-5 ס"מ, צבעו שחור או חום ובמרכז גופו שריון שחור עם מעט שערות עליו. ניבי שיניהם יכולות לחדור דרך נעליים רכות וכפפות עבות.

המסוכן ביותר בין עכבישי המשפך הוא עכביש המשפך של סידניאנגלית: Sydney funnel-web, שם מדעי: Atrax robustus) אשר תפוצתו באזור סידני והוא אחראי למותם של 13 בני אדם (מתוכם 7 ילדים).[דרוש מקור] בכל המקרים היה הנושך עכביש ממין זכר.

הזכר נחשב לתוקפן יותר מהנקבה ויותר בא במגע עם האדם מהסיבה שבימי הקיץ הוא יוצא ממחילתו ונודד בחיפושו אחר נקבה איתה יזדווג. העובדה שהוא נודד באזורים מיושבים גורמת למפגשים רבים עם בני אדם. הוא נמשך למים ומסוגל לשהות בתוך המים עד 4 שעות. אנשים נכנסים לבריכות ולא שמים לב לעכביש הקטן ויכולים לדרוך עליו או לעמוד לידו מה שיפחיד אותו ויגרום לו לנשוך.

ארס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארס מכיל כמות גדולה של רעלנים כמו רובוסטוקסין, שהוא פוליפפטיד קטלני בעל רעליות עצבית. השפעתו של רעלן זה גורמת לפתיחת תעלת יונים בתאי עצבים. רעלן נוסף הנמצא בארס הוא אטרקוטוקסין. שני הרעלנים האלה קטלנים לבני אדם ולקופים אך לשאר החיות הסכנה יותר קטנה ועל חלק מהחיות כמו כלבים, חתולים, סוסים, פרות ועוד כמעט ואין השפעה. בנוסף הארס מכיל רעל עצבים כמו נוירוטוקסין אשר גורם לדחף עצבי בתאים ומערכת העצבים. כתוצאה מכך נחסם שחרור האצטילכולין בסינפסות של עצבים ושרירים. דבר זה גורם לשיתוק ומוות. רק בשנת 1981 נמצא נוגדן לארס המשפך האוסטרלי. הנוגדן פועל מהר וביעילות. מאז שהומצא הנוגדן לא היו מקרי מוות מנשיכת סוג זה של עכביש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]