עכשובאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgעכשובאים
עכשוב
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: עכבישניים
סדרה: עכשובאים
משפחות

ראו בגוף הערך

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Solifugae
סונדול, 1832

עכשובאים (שם מדעי: Solifugae) היא סדרה של פרוקי רגליים במחלקת העכבישניים. ידוע גם בשמות "עקרבות" (למשל עקרבות יהודה), "מבעיתן" או "עכביש גמל".

העכשובים מרתיעים בני אדם בעיקר בגלל גודלם, מהירותם, התנהגותם התזזיתית וקול החריקה שהם משמיעים כאשר הם מחככים את לסתותיהם זו בזו. נשיכתם מכאיבה ויכולה לגרום לצלקת או לפצע גדול, אך אינם מסוכנים לבני אדם. העכשובאים מועילים מכיוון שהם מחסלים מזיקים אחרים, כגון עקרבים, לטאות, עכברים וחרקים.

העקרבותים הם יצורים שעירים המתאפיינים בצבע חום צהבהב ובחלק מהאזורים גם בצבע שחור. הגדולים מביניהם בארץ, מגיעים לגודל של עד כ-7 ס"מ.

בדומה לעכבישים ולעקרבים, ה"עקרבותים" אינם אוכלים את טרפם בצורת נתחים אלא מזריקים אנזימים לגוף הטרף. הזרקת האנזימים גורמת לפירוק רקמות הטרף, ולאחר מכן הם מוצצים את תכולתו. בארץ יש חמש משפחות בסדרת ה"עכשובאים":

העכשובאים הם טורפים ולא יהססו לתקוף כל טרף מתאים העומד בדרכם. לסתותיהם (כליצרות) משוננות, חדות כסכין וחזקות.

תפוצתם של העכשובאים משתרעת באזורים חמים וממוזגים על פני כדור הארץ, להוציא את אוסטרליה, אגן קונגו באפריקה ואגן האמזונאס באמריקה. לסדרה זו כמה מינים הנפוצים בכל ישראל, אם כי המינים המוכרים והגדולים יותר נפוצים בדרום המדינה (באזור הנגב המרכזי).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבעיתן