עכשובאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןעכשובאים
עכשוב
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
מחלקה: עכבישניים
סדרה: עכשובאים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Solifugae
סונדוואל, 1833
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מבעיתן

עכשובאים (שם מדעי: Solifugae) היא סדרה של פרוקי-רגליים במחלקת העכבישנים. יש המכנים אותם בטעות בשם "עַקְרָבּוּת", אך טעות זו נובעת ככל הנראה, משיבוש של המילה הערבית "עַנְכָּבּוּת" (عنكبوت), שפירושה "עכביש". קרוי גם "עכביש גמל".

העכשובאים מרתיעים בני אדם בעיקר בגלל גודלם, מהירותם, התנהגותם התזזיתית והעובדה שכאשר הם חשים מאוימים, הם זוקפים את פלג גופם הקדמי, מרימים את בחניניהם למעלה ומשמיעים קול חריקה באמצעות חיכוך לסתותיהם זו בזו. נשיכתם מכאיבה ויכולה לגרום לצלקת ודימום משמעותי, אך הם אינם ארסיים ואינם נחשבים מסוכנים לבני אדם. העכשובאים הם טורפים ולא יהססו לתקוף כל טרף מתאים בו הם נתקלים. לסתותיהם (כליצרות) משוננות, חדות כסכין וחזקות. הם מועילים לאדם מכיוון שהם מחסלים מזיקים כגון עקרבים, עכברים וחרקים. הגדולים שבהם אף מסוגלים לטרוף זוחלים, ציפורים ומכרסמים קטנים.

העכשובאים הם יצורים שעירים המתאפיינים בצבע חום צהבהב ובחלק מהאזורים גם בצבע שחור. בטנם מאורכת ורגליהם האחוריות ארוכות משאר הרגליים. בישראל, הגדולים שבהם מגיעים לגודל של כ-7 ס"מ.

משפחות העכשובאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמש המשפחות האחרונות מצויות בישראל:

העכשובאים נפוצים באזורים חמים וממוזגים על פני כדור הארץ, להוציא את אוסטרליה, אגן קונגו באפריקה ואגן האמזונאס באמריקה. לסדרה זו כמה מינים הנפוצים בכל ישראל, כשהמינים המוכרים והגדולים יותר נפוצים בעיקר בדרום (באזור הנגב המרכזי).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]