עלה ירוק - הרשימה הליברלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עלה ירוק - הרשימה הליברלית
AleYarokLiberal.png
מנהיגים ירון לרמן
אפיון מפלגה ליברלית, קפיטליזם, ליברליזם חברתי
אידאולוגיות ליברליזם קלאסי
קפיטליזם במתכונת לסה פר
ליברטריאניזם
מינארכיזם
חירות שלילית
הפרטה
איכות הסביבה
כנסות לא נבחרה לכנסת
אותיות קנ[1]
נוצרה מתוך מפלגת עלה ירוק, פעילים מרכזיים של התנועה הליברלית החדשה
התמזגה לתוך התפצלה למרכיביה (מפלגת עלה ירוק שהמשיכה להתמודד במערכות בחירות מאוחרות יותר וחברי התנועה הליברלית החדשה שחזרה לפעילות חוץ פרלמנטרית)
אתר הבית

עלה ירוק - הרשימה הליברלית היא רשימת מועמדים מאוחדת של מפלגת עלה ירוק והתנועה הליברלית החדשה לבחירות לכנסת התשע עשרה[2][3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלגת עלה ירוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפלגת עלה ירוק

מפלגת עלה ירוק היא מפלגה ליברלית ישראלית, אשר הוקמה ב-1999.

המפלגה חרתה על דגלה לגליזציה של צמח הקנאביס. היא תומכת ברעיונות ליברליים נוספים, כגון דאגה לאיכות הסביבה ושוויון זכויות לכל אדם באשר הוא. המפלגה התמודדה בארבע מערכות בחירות, ומעולם לא עברה את אחוז החסימה.

בשלוש מערכות הבחירות הראשונות בועז וכטל היה יו"ר הרשימה. המפלגה התמודדה לראשונה בבחירות לכנסת החמש עשרה. בבחירות אלו זכתה ב-34,029 קולות, שהיו 1% מקולות המצביעים. המפלגה לא עברה את אחוז החסימה שהיה 1.5%. בבחירות לכנסת השש עשרה המפלגה עלתה ל-37,855 קולות, שהיו 1.2% מכלל הקולות הכשרים ושוב לא זכתה להיכנס לכנסת. בבחירות לכנסת השבע עשרה זכתה עלה ירוק ב-40,353 קולות, שהיו 1.29% מהקולות הכשרים ושוב לא עברה את אחוז החסימה, שעמד על 2%. בבחירות אלה היא זכתה ל-5.2% מכלל קולות מצביעי המעטפות הכפולות.

בבחירות לכנסת השמונה עשרה הבדרן גיל קופטש היה יו"ר הרשימה[4]. כמה מראשי המפלגה החליטו להתמודד בבחירות בנפרד, ברשימת "ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק". שתי הרשימות לא זכו להצלחה.

הבחירות לכנסת התשע עשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-16 בנובמבר 2012, הודיעה מפלגת עלה ירוק על פרישתו של גיל קופטש מהמפלגה, ופעילים מהתנועה הליברלית החדשה חברו לרשימה[5] תחת השם "עלה ירוק – הרשימה הליברלית". המפלגה ביקשה להשתמש באותיות "קנ", שהן האותיות המסורתיות של מפלגת עלה ירוק.

לראשות הרשימה מונה ירון לרמן, ממייסדי התנועה הליברלית החדשה[6][7]. את המקום השני ברשימה קיבל שמרי מסיכה, פעיל התנועה הליברלית החדשה. במקום החמישי עמד אורן ליבוביץ', עורך המגזין המקוון "קנאביס", במקום השמיני עמד התסריטאי רועי עידן שגם ניהל את הקמפיין. שאר המועמדים הם חברי התנועה הליברלית החדשה[8][9].

הרשימה השתתפה במאבקם של הסטודנטים לאפשר הצבעה בקמפוסים[10].

המפלגה זכתה ב-43,734 קולות המהווים 1.15% אחוז מהקולות הכשרים[11], ולא הצליחה לעבור את אחוז החסימה העומד על 2% מהקולות הכשרים. בבחירות אלה היא זכתה ב-4% מכלל קולות מצביעי המעטפות הכפולות[12].

מצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקרונות יסוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

"עלה ירוק – הרשימה הליברלית" היא מפלגה ליברלית א-סקטוריאלית. היא דוגלת בחירות הפרט. המפלגה מקדמת העברת סמכויות רבות מהממשלה למסגרת הקהילתית.

חברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכסוך הישראלי-פלסטיני ותהליך השלום[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]