לדלג לתוכן

עלה (מוזיקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עלים של סקסופון אלט וסקסופון טנור

עלהאנגלית: reed, לפי האקדמיה ללשון העברית: לשונית[1]) הוא פס דק של חומר, שריטוטו יוצר צליל בכלי נגינה. העלים של רוב כלי הנשיפה מעץ עשויים מהצמח עבקנה, או מחומר סינתטי; עלים מכווננים (כמו במפוחית או אקורדיון) עשויים מתכת או חומרים סנתטיים.

בעלה יחיד משתמשים על פיה של קלרינט וסקסופון לסוגיהם. צדו האחורי של העלה שטוח ומונח על גבי הפיה, והקצה העליון המעוגל מצטמצם לשפה דקה. העלים האלה מלבניים פחות או יותר בצורתם פרט לשפה הדקה הרוטטת, המגולפת להתאים לקימור של שפת הפיה. כל העלים היחידים מעוצבים באופן דומה אך שונים בגודל, כדי שיתאימו לפיה של כלי הנגינה שלו נועדו.

עלים המתוכננים לאותו כלי עשויים להיראות זהים זה לזה, אך ייתכן שיהיו שונים בעובי ("קושי" או "חוזק"). הקושי נמדד בדרך כלל על סולם של 1 עד 5, מן הרך ביותר לקשה ביותר. אין זה סולם תקני ועלים נבדלים במידת חוזקם לפי יצרניהם. עובי השפה העליונה והקצה התחתון והפרופיל ביניהם משפיעים על הצליל וכושר הנגינה. קנה בדרגות שונות (צפיפות, קשיחות), גם אם ייחתך באותו פרופיל, יגיב באופן שונה.

עלים כפולים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
עלה כפול של בסון

עלים כפולים משמשים באבוב, אבוב ד'אמורה, קרן אנגלית, בסון, קונטרה-בסון, סארוסופון, קלמית וחמת חלילים. מאפיין בולט של עלה כפול הוא שאין משתמשים בו עם פיה, אלא ששני העלים רוטטים זה לעומת זה. עם זאת, במקרה של קרומהורן, חמת חלילים וראושפפייפה, כיפת קנה המכילה נתיב אוויר ממוקמת מעל העלים והעלים עצמם אינם באים במגע עם פי הנגן בשעת הנשיפה. חוזק העלים מדורג מקשה עד רך.

עלים חופשיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש שני סוגים של עלים חופשיים: ממוסגרים ובלתי-ממוסגרים. עלים חופשיים ממוסגרים משמשים בכלים אסייתיים עתיקים כמו ה"שֶנְג" הסיני, ה"שוֹ" היפני ו"חֶנֶה" מלאוס, ובכלים אירופאים מודרניים כמו הרמוניום, מפוחית פה, קונצרטינה, בנדוניאון, אקורדיון וה"באיאן" הרוסי. העלה נעשה מקנה סוף, ערבה, נחושת או פלדה, ונתון בתוך מסגרת קשיחה. גובה הצליל של העלה החופשי הממוסגר קבוע.

עלים חופשיים נטלי מסגרת משמשים בכלים פרימיטיביים, שבנויים מעצמים טבעיים, כגון אבן או קרש קשורים לחבל, המשמיעים קול שריקה כשמטלטלים אותם באוויר, או גבעול עשב ארוך, המתוח בין צדי האגודלים וגובה צלילו משתנה על ידי כפיפת האגודלים. כפות ידיים מקומרות יוצרות תא תהודה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עלה בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.