בחירת עם ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עם סגולה)
Disambig RTL.svg המונח "עם סגולה" מפנה לכאן. לערך העוסק בתוכנית טלוויזיה, ראו עם סגולה (תוכנית טלוויזיה).

רעיון מרכזי ביהדות הוא בחירת עם ישראל על ידי אלוהים להיות עמו. הרעיון מופיע פעמים רבות בתורה[1] מסיפורי שלושת האבות ואילך[2] ובא לידי ביטוי בקטעי תפילה שונים, בין השאר בברכות התורה[3], בברכה שלפני קריאת שמע[4] בתפילות החגים[5], ובקידוש ליום טוב (בחלק מהנוסחים גם בקידוש לשבת). רעיון הבחירה מהווה אבן יסוד ביהדות. גם הכנסייה הנוצרית טוענת להיותה היורשת היחידה של הבחירה.

בקרב פרשנים, רבנים ופילוסופים נידונות שאלות שונות הנוגעות לרעיון הבחירה, לתפקיד שהיא ממלאת מבחינת האל[6], לסיבות בגינן נבחר דווקא עם ישראל, ולמשמעותה של הבחירה והנגזר ממנה.

המחקר הבלשני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בביטוי "עם סגולה" שמופיע בתורה כביטוי לבחירתו של עם ישראל על ידי אלוהים, המחקר הבלשני מוצא מקורות של המילה "סגולה" במילה האכדית sugullu שפירושה "עדר בקר"[7]. מכאן שפירוש הביטוי "עם סגולה" כ"עם של עדר בקר" מצביע על חיי הנוודים של העבריים בזמן השימוש בו, או על הדימוי של אלוהים כרועה לעמו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שמות י"ט ה'; דברים י' ט"ו
  2. ^ ראו דברי אלוהים לאברהם; בראשית יג, טו: "כִּי אֶת-כָּל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-אַתָּה רֹאֶה, לְךָ אֶתְּנֶנָּה, וּלְזַרְעֲךָ, עַד-עוֹלָם".
  3. ^ "אשר בחר בנו מכל העמים".
  4. ^ "ובנו בחרת מכל עם ולשון" ו"ברוך אתה ה' הבוחר בעמו ישראל באהבה".
  5. ^ "אתה בחרתנו מכל העמים, אהבת אותנו ורצית בנו ורוממתנו מכל הלשונות, וקידשתנו במצוותיך וקרבתנו מלכנו לעבודתך; ושמך הגדול והקדוש, עלינו קראת"
  6. ^ ראו פירוש הרמב"ן לספר שמות כ, מו; וכן פירושו לדברים לב, כו.
  7. ^ http://www.balashon.com/2006/03/rekhesh.html
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.