עמותה לילדים בסיכון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המרכז לטיפול וחקר באוטיזם: עמותה לילדים בסיכון
סמל העמותה
פעילות טיפול באוטיזם בגיל הרך, טיפול בילדים ונוער על הרצף האוטיסטי
מדינה ישראל
מקום פעילות ישראל
יושב ראש אלונה בר און
מנכ"ל ציפי נגל-אדלשטיין
תאריך הקמה 1990
http://www.childrenatrisk.org.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המרכז לטיפול וחקר באוטיזם: עמותה לילדים בסיכון הוקמה בשנת 1990 והיא הגוף הוותיק והמוביל בישראל לטיפול באוטיזם בגיל הרך. העמותה גם עוסקת בטיפול בילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי, החל מהגיל הרך ועד לגיל 18.

העמותה משמשת כתובת מקצועית מקדמת לילדים, בני נוער, צעירים ובוגרים עם אוטיזם ולמשפחותיהם, דואגת לזכויותיהם, פועלת למיצוין, מעניקה להם שירותי טיפול מקצועיים באופן מותאם ונגיש, מכשירה מטפלים, לומדת ומטמיעה שיטות טיפוליות ומנגישה את הידע התאורטי והקליני העדכני ביותר לטובת הילדים והמשפחות. נכון לשנת 2018 מנכ"ל העמותה היא עו"ד ציפי נגל-אדלשטיין והיו"ר היא ד"ר ריבי שרמן.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני 27 שנים לא היה מענה אבחוני וטיפולי לפעוטות ולילדים עם אוטיזם. מתוך חסר עצום זה וההבנה כי הגיל הרך הוא חלון הזדמנויות טיפולי, וכי טיפול אינטנסיבי ומותאם מהוה מפתח לשיפור תפקודם של ילדים עם הוקמה העמותה. מיד עם הקמתה, החלה העמותה לתת מענה אבחוני וטיפולי מותאם לילדים ולהעניק להם ולמשפחותיהם את הטיפול המקצועי והתמיכה הרגשית הראויים להם.

בעמותה עובדים למעלה מ-1,500 עובדים ממקצועות טיפולים רבים ומגוונים: קלינאות תקשורת, ריפו בעיסוק, פיזיותרפיה, הבעה ויצירה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ניתוח התנהגות, רופאים, מטפלים בשיטות ייעודיות (כגון: DIR ,ESDM ומיומנות חברתיות).

תפיסת הטיפול בעמותה היא התפתחותית-אינטגרטיבית. לכל ילד ונער נבנית תוכנית קידום אישית. תוכנית זו מותאמת לצרכיו ומקיפה את מכלול תחומי התפקוד של הילד, והיא נבנית תוך חשיבה אינטגרטיבית עם הצוות החינוכי המטפל בילד והוריו. מושם דגש על טיפול בילד בסביבתו הטבעית, בשעות הלימוד בגן או בבית הספר, במטרה להקל על הורי הילד ועל בני משפחתו וכדי להשיא את התועלת הטיפולית והשפעותיה.

העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם גורמים במערכת הבריאות, במערכת החינוך, במערכת הרווחה וברשויות המקומיות.

הכל, מתוך התפישה, כי הילד נמצא במרכז וכי על כל הגורמים המטפלים והמעורבים בטיפול להתאגד סביב הטיפול בילד ולהתמקד בטובתו ובקידומו של הילד.

אחד מהישגיה הבולטים של העמותה הוא גיבוש "סל טיפולים בריאותי מקדם" (טב"מ) – עשיר ואינטנסיבי, שהמדינה מעניקה לילדים על הרצף האוטיסטי מהגיל הרך ועד גיל 7. פועלה של העמותה הוא שהניע את משרד הבריאות ואת משרד האוצר להכיר בסל השירותים הזה ובזכאותם של כל הילדים המאובחנים לקבל אותו.

בשנים האחרונות פרצה העמותה דרך נוספת, וביוזמתה משולבים טיפולי בריאות בהיקף של עד 3 שעות שבועיות לילדים בני 7–18 בשעות הצהריים בתוך כיתת הלימוד בבית-הספר, באופן שמותאם ומונגש לצורכיהם. בזכות פעולתה של העמותה וייזום שיח משותף עם משרד הבריאות, עם הרשות המקומית, עם משרד החינוך ועם קופות החולים - זוכים ילדים ובני נוער רבים בגילאים 7–18 לטיפולים מקדמים והכרחיים, שלא הייתה להם יכולת לקבלם לפני כניסת העמותה לפעילות בבתי-הספר. כיום, העמותה היא היחידה שבפעילותה משולבים טיפולים בריאותיים לכ-1,000 ילדים ברחבי הארץ.

דאגתה של העמותה לילדים בגיל הרך ולילדים בבתי-ספר ועד גיל 18 - יצרה שינוי חברתי משמעותי בקרב ילדים ובני נוער בספקטרום וכן בקרב משפחותיהם, וקידמה אותם בכל מגזר ואזור ברחבי הארץ.

כגוף הגדול בארץ העוסק בטיפול באוטיזם בגיל הרך, פועלת העמותה לילדים בסיכון בפריסה ארצית בכ-200 מסגרות טיפוליות – מצפון עד דרום, במרכז ובפריפריה. הנגשת השירותים לפריפריה היא חלק מתפיסת העולם של העמותה ומעקרונות היסוד שלה.

הצוותים המקצועיים והמסורים של העמותה, הנושאים את הניסיון והידע הקליני שנצבר בה, ייחודיים בהיקפם, והמודלים הטיפוליים שפותחו על-ידה זוכים להכרה ומוטמעים במסגרות טיפוליות רבות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]